Προς το περιεχόμενο

απορια σχετικα με ιντερνετ


Patronnus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλοι μου θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κανενα τροπο να εχω δικτυο ιντερνετ στο γκαραζ μου και εγω μενω στον 5ο οροφο...πως μπορω να εχω ιντερνετ εκει κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλωδιο utp απο τον 5 προς το ισογειο ... και μετα μπορεις να βαλεις ενα ασυρματο παλαιο modem ή ενα access point... ή οτι θες σε ασυρματο ή ενσυρματο

 

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Wifi extender λογικα, να δει ενας τεχνικος τον χωρο σου να σου πει αν οντως θα δουλεψει οπως το θες ομως.

το wifi extender με το ζορι να περασει δυο οροφους... μην ξεχνατε ειναι καθετα

Επεξ/σία από verylife78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το powerline που προτείνει ο Fotis είναι πολύ καλή και απλή λύση αλλά έχει τον περιορισμό ότι θα πρέπει και το σπίτι και το γκαράζ να είναι στην ίδια χελώνα της ΔΕΗ. Αν μένεις σε πολυκατοικία, ξέχνα το. Καλύτερα να στείλεις καλώδιο utp. Αν δεν μπορείς, άστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, verylife78 είπε

καλωδιο utp απο τον 5 προς το ισογειο ... και μετα μπορεις να βαλεις ενα ασυρματο παλαιο modem ή ενα access point... ή οτι θες σε ασυρματο ή ενσυρματο

 

το wifi extender με το ζορι να περασει δυο οροφους... μην ξεχνατε ειναι καθετα

σε ευχαριστω  παρα πολυ αρχηγεεε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2021 στις 12:41 ΠΜ, corsair04 είπε

 Πάρε ένα loco m2 …κατά προτίμηση  5Ghz βάλτο στο μπαλκόνι να κοιτάει προς τα κάτω …λειτουργία Access Point …και είσαι έτοιμος…

εισαι μεγιιιιστος!!!γιατι ομως 5ghz λες να εχει θεμα με 2.4?

υπαρχει κανα πολυ δυνατο extender για να στειλω το σημα 5 οροφους κατω;ουσιαστικα ειναι δυσκολο να τραβηξω καλωδιο απο ρουτερ για να συνδεθει στο loco m2 πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Patronnus είπε

εισαι μεγιιιιστος!!!γιατι ομως 5ghz λες να εχει θεμα με 2.4?

υπαρχει κανα πολυ δυνατο extender για να στειλω το σημα 5 οροφους κατω;ουσιαστικα ειναι δυσκολο να τραβηξω καλωδιο απο ρουτερ για να συνδεθει στο loco m2 πχ

Τα 5Ghz έχουν καλύτερη ποιότητα και ταχύτητα σύνδεσης ...Είναι πιο φθηνά στις αγγελίες αλλά και καινούρια και δεν είναι εύκολα ανιχνεύσιμα από γείτονες μιας και λίγοι έχουν συσκευές κινητά ή  laptop (Wi-Fidualband 2.4Ghz-5Ghz) αποφεύγοντας τις περίεργες ερωτήσεις ...extender τόσο δυνατό δε νομίζω να βρεις μιας και είναι λύση ανάγκης για μέσα στο σπίτι ...Το ίντερνετ γιατί χρήση το θες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εχεις θεματα, παρε οτιδηποτε εχει να κανει με wifi.

Αν θες κατι αξιοπιστο και σταθερο, παρε ενα ethernet καλωδιο CAT 6/6A και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Αν θες να εχεις θεματα, παρε οτιδηποτε εχει να κανει με wifi.

Αν θες κατι αξιοπιστο και σταθερο, παρε ενα ethernet καλωδιο CAT 6/6A και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Έχεις απόλυτο δίκαιο …αλλά είναι και οι άλλοι ένοικοι …Στη δική μου περίπτωση άλλαξα δύο / τρεις φορές καλώδιο (το κόβανε) είχα στήσει στην ταράτσα μια Ubiquiti AirGrid M5 HP και έπαιρνα από ένα εμπορικό (Η Nova  ήταν νεκρή εκείνη την περίοδο ζήτημα να είχα 2-3mbps με το ζόρι) και εγώ έμενα στον πρώτο όροφο σημειωτέον δεν περνούσα το καλώδιο από μπροστά τα μπαλκόνια  αλλά από τον φωταγωγό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλλη λυση ειναι να το βαλω στο δωματιο του ανελκυστηρα που εκει πιανω wifi αλλα δεν εχω ρευμα εκει  μεσα και ψαχνω πως μπορω να εχω ρευμα..δλδ ειτε να τραβηξω γραμμη απο καποια μπριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...