Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα μετά από 10 χρόνια


havak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Τη βγάζω εδώ και 10 χρόνια με ένα Dell laptop και, παρόλο που παίζει μια χαρά για τα δεδομένα του (φτου του!), χρειάζομαι πλέον κάτι ισχυρότερο. Το ιδανικό σενάριο θα ήταν eventually να έχω ένα σταθερό κι ένα laptop αλλά δεν μπορώ να πάρω και τα 2 με τη μια. Σκέφτομαι λοιπόν, αφού αυτή τη στιγμή δεν έχω άμεση ανάγκη φορητότητας, να ξεκινήσω από κάποιο (μεταχειρισμένο?) σταθερό με κάποια βασικά και σε βάθος χρόνου το αναβαθμίζω ή/και παίρνω και κάποιο laptop.

Επειδή τελευταία φορά που ασχολήθηκα με σύνθεση υπολογιστή ήταν το '08, έχω χάσει πάρα πολλά επισόδεια γι' αυτό θα ήθελα τις προτάσεις σας.

  • Ξεκινάω με το budget ~700€.
  • Η χρήση που κάνω, πέρα από τα βασικά (browsing, office work, ταινίες/μουσική), είναι light programming, music production (χρησιμοποιώ εξωτερικό usb audio interface) και αυτό που θέλω να κάνω και δεν σηκώνει το laptop μου είναι video editing. Δεν παίζω games.
  • Λειτουργικό Windows (υποθέτω μπορώ να χρησιμοποιήσω το key που έχω ήδη, αν το απεγκαταστήσω από το laptop).
  • Θα ήθελα κι ενα ultrawide monitor (30''-34'').
  • Βρίσκομαι στην Αττική.

Νομίζω τα έγραψα όλα. Δεν ξέρω αν το budget είναι πολύ χαμηλό, ίσως μπορώ να το υπερβώ λίγο αν πάρω την οθόνη σε δεύτερο χρόνο (έχω μια παλιά 20"), αλλά σε κάθε περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 1000€.

Θα χαρώ για τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, havak είπε

να ξεκινήσω από κάποιο (μεταχειρισμένο?) σταθερό (...) με το budget ~700€.

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

500ε για μεταχειρισμένο; Νέο σύστημα βγαίνει αρκετά αξιοπρεπές! Θα το στήσει το κατάστημα ή έχετε κάποιο γνωστό;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!

500ε για μεταχειρισμένο; Νέο σύστημα βγαίνει αρκετά αξιοπρεπές! Θα το στήσει το κατάστημα ή έχετε κάποιο γνωστό;

Νομίζω το'χω να το κάνω εγώ, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι δραματικά τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, havak είπε

Νομίζω το'χω να το κάνω εγώ, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι δραματικά τα τελευταία χρόνια.

Εκτος λεπτομερειων οπως η τοποθετηση ενος ssd/nvme σε ενα διαφορετικο slot απ'οτι θα ειχες στο νου σου δεν νομιζω οτι εχει αλλαξει κατι δραματικα.

Οπως ειπε και ο Τερης στα 500-700 ευρω φτιαχνεις καινουργιο pc με την προυποθεση των ενσωματωμενων γραφικων,διοτι οι καρτες της προκοπης στοιχιζουν αλλο τοσο μεσες ακρες.

Εαν μπορεις να το στησεις μονος σου σημαινει οτι εχεις και πληθωρα εναλλακτικων σε αγορα απο διαφορετικα καταστηματα αρα και μπορεις να πετυχεις καλυτερες τιμες.

Να ξεκινησω απο τα βασικα και να ρωτησω καταρχην.

Ποσο χωρο αποθηκευτικο χρειαζεσαι για λειτουργικο και εφαρμογες,και αν θα χρειαστεις κι εναν δευτερο δισκο για αποθηκη.

Τα 16gb ram σου αρκουν για music production,video editing η πρεπει να παμε στα 32;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κανω μια εναλλακτικη πρόταση, μιας και βλεπω θελεις να παρεις μακροπροθεσμα και laptop, να δεις πρωτα για laptop οπως πχ  αυτα τα Lenovo που εχουν και δυνατη CPU και ξεχωριστη GPU (για το video editing που θελεις) και θα σε καλυψει πληρως για αυτα που θελεις να κανεις αλλα και για περισσοτερα (με μια επεκταση στη RAM +8gb αν και οταν  χρειαστει...): (το Legion ειναι καλυτερη σειρα...)

https://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=131639&pcode=SHOW_PROD131639

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-gaming-3-15-ryzen5-newgen-8gb-ssd256-gtx1650-4gb-w10.html

https://elaptops.gr/shop/laptops/lenovo-laptops/lenovo-ideapad-gaming-3-15-82ey00expb-ryzen-5-4600h-8gb-256-ssd-gtx-1650-ti-fhd-ips-120hz-free-dos-black

https://gamefreak.gr/index.php?route=product/product&product_id=50488

https://etd.gr/shop/lenovo-ideapad-gaming-3-15arh-onyx-black-15-6-fhd-60hz-ryzen-7-4800h-16gb-512gb-ssd-gtx-1650-ti-4gb-w10-home-2yw-82ey0093gm

και οταν πεσουν (?) οι τιμες στα parts (κυριως στις καρτες γραφικων...) φτιαχνεις και ενα desktop (αν ακομα το χρειαζεσαι...) 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Ποσο χωρο αποθηκευτικο χρειαζεσαι για λειτουργικο και εφαρμογες,και αν θα χρειαστεις κι εναν δευτερο δισκο για αποθηκη.

The more the better! Έχω ηδη 3-4 TB αρχεία+backup σε εξωτερικούς.

 

8 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Τα 16gb ram σου αρκουν για music production,video editing η πρεπει να παμε στα 32;

Τώρα έχω 8GB και πιο πολύ ζορίζεται από πολλά tabs στον browser παρά από τα προγράμματα ήχου. Αυτά ζορίζουν πιο πολύ cpu (σε μεγάλα projects). Για video δεν ξέρω. Ας αρχίσω με 16 κ ανεβαίνω στην πορεία αν γίνεται. 

 

9 ώρες πριν, JDROGAS είπε

...με την προυποθεση των ενσωματωμενων γραφικων,διοτι οι καρτες της προκοπης στοιχιζουν αλλο τοσο μεσες ακρες.

Επαρκούν τα ενσωματωμένα για video editing? Που είναι τα όρια τους? Αν κ αυτό ίσως είναι ερώτηση για άλλο thread..

Ξεκινάω με ενσωματωμένα και βλέπω, υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι όφελος έχεις από video editing με κάρτα γραφικών θα πρέπει να το δεις ανάλογα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς

Συνήθως δεν χρειάζεσαι κάρτα γραφικών για video editing

Καλή επιλογή εντός budget είναι Intel i5 11500, b560 motherboard, 16 ή 32 gb ram @ 3200 mhz, nvme SSD τουλάχιστον ως boot/system drive. Αφού δεν θα βάλεις κάρτα γραφικών δεν χρειάζεται πολλά watt τροφοδοτικό (και με 400 είσαι ΟΚ), κοιτάς βέβαια για ποιοτικό μοντέλο πάντα, που μπορεί να σε οδηγήσει αναγκαστικά σε μεγαλύτερο wattage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εφτιαξα μια προταση για συνθεση αρχικα απο σκρουτζ αφου μπορεις να το στησεις μονος σου.

Τροφοδοτικο corsair gold 650w για οποιαδηποτε αναβαθμιση θελησεις στο μελλον (καρτα γραφικων)

Επεξεργαστης  10700 με 8 πυρηνες 16 νηματα για να σε βγαλει για αρκετα χρονια με βαριες εφαρμογες και ενσωματωμενα γραφικα.

Ψυκτρα αστερι σε πολυ καλη τιμη ικανη για τον επεξεργαστη σου με το παραπανω.

Μνημες 3600cl16 για να τις ανεβασεις χωρις προβληματα (ο 10700 θελει 2933)

Ssd/nvme 500αρης

Μητρικη ποιοτικη Ζ490 με καλη ψυξη και πληθωρα θυρων (6 sata,2 ssd/nvme,4 dimm slot)

Koυτακι ειναι τυχαιο σε μια λογικη τιμη,εβαλα ανοιχτο μπροστα για εισερχομενο αερα (επιλεγεις εσυοποιο νομιζεις)

1185713647_Screenshot_2021-04-01-Skroutzgr.png.64cb4f430abf2d26205d1c2f8081737e.png

1483101367_Screenshot_2021-04-01-Skroutzgr(1).png.be62f0f298271b6bcb9e95f938008761.png

Εναλλακτικη ο i5 10400 - 6 πυρηνες 12 νηματα (γυρω στα 100 ευρω λιγοτερα) κι αυτος με ενσωματωμενα γραφικα.

Αυτα για μενα ειναι ενας γενικος μπουσουλας.Μπορουμε να κατεβουμε (θυσιαζοντας μερικα πραγματα) η και να ανεβουμε εαν το θελησεις.Oλα ειναι υπο συζητηση αναλογα τις αναγκες σου.

Συνολο γυρω στα 710 με τον i7 10700 και 610 με τον i5 10400

Τωρα για μονιτορ σε αυτες τις ιντσες ultrawide με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα ενα μονιτορ στα 270 και ολα τα υπολοιπα απο 300 και ανω ευρω.

Οποτε δεν νομιζω οτι χωραει στο μπατζετ των 500-700 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostis76 είπε

Θα σου κανω μια εναλλακτικη πρόταση, μιας και βλεπω θελεις να παρεις μακροπροθεσμα και laptop, να δεις πρωτα για laptop οπως πχ  αυτα τα Lenovo που εχουν και δυνατη CPU και ξεχωριστη GPU... 

Τα IdeaPad τα εχω δουλέψει και μου έχουν κάνει καλή εντύπωση. 

Αν όμως πάρω laptop με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η δυνατότητα φορητότητας, να είναι δηλαδή ελαφρύ και λεπτό και με μεγάλη αυτονομία. Παίρνω που παίρνω φορητό, θα ήθελα να τα έχει αυτά παρόλο που δεν με καίει σε αυτή τη φάση. Macbook θα με κάλυπτε εδώ, αλλά δεν θέλω MacOS ως βάση. Τα Huawei μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον επίσης, αλλά δεν ξέρω...

Κλίνω προς σταθερό λοιπόν γιατί μπορεί και να αναβαθμιστεί σε βάθος χρόνου καταλήγοντας να γίνει σταθερό εργαλείο μου (see what i did there? 😏) για χρόνια. Ενώ στο laptop μόνο RAM μπορείς να επεκτείνεις και όχι πάντα. Και δεν ξέρω αν θα ξανακαταφέρω να κρατήσω laptop ζωντανό 10 χρόνια... 

Τέλος, και laptop να πάρω, το uWide monitor το θέλω σίγουρα, οπότε σε αυτή την περίπτωση δύσκολο να μείνω κάτω από 1000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του κακού και θα σου πω πως πολύ καλά κάνεις και προτιμάς desktop αντί για λάπτοπ,  για λάθος όμως λόγους. Δεν είπες τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για video editing. Αν χρειάζεσαι gpu καλή τότε το λάπτοπ είναι μονόδρομος, αφού σε αυτά τα λεφτά που σου πρότειναν παραπάνω δεν αγοράζεις σύστημα με αντίστοιχη gpu σε καμία περίπτωση. Επίσης οι cpu που έχουν τα λάπτοπ σήμερα φτάνουν άνετα επιδόσεις desktop (4600H vs 10400). To desktop φυσικά έχει άλλα προτερήματα αλλά αυτό δεν είναι τόσο η αναβάθμιση όσο η ευκολία επισκευής του. Aλλο ένα μεγάλο όφελος είναι η ευκολία επεκτάσεων.  Έτσι που τρέχει η τεχνολογία σήμερα συνήθως (συνήθως)δεν συμφέρει  η αναβάθμιση cpu, μόνο η προσθήκη-αναβάθμιση ram - gpu και αυτό για λίγα έτη, μετά απλά προσπαθείς να διατηρήσεις το μηχάνημα και να μην το πετάξεις.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν είπες τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για video editing.

Ακόμα κανένα γιατί δεν έχω τους πόρους. Είναι κάτι το οποίο θέλω να κάνω με το νέο μηχάνημα. Δεν έχω εμπειρία, θα το προσεγγίσω με τις γνώσεις μου από audio και θα μάθω στην πορεία. Δεν ξέρω που θα καταλήξω, αλλά λογικά θα αρχίσω με το Premiere που το έχω δει σε 2-3 projects που έκανα με φίλο στο δικό του pc. Από κει και πέρα θα ήθελα να εξερευνήσω και cgi/vfx με κανα Blender ίσως. Σε κάθε περίπτωση απώτερος στόχος είναι να μπορώ να χειρίζομαι την εικόνα όπως χειρίζομαι τον ήχο και να μπορώ να δημιουργώ οπτικοακουστικό υλικό.

Αυτό που επιτρέπει το desktop, είναι να αρχίσω χωρίς gpu μέχρι να ανέβουν και τα skills μου, και να βάλω μια αργότερα, σπάζοντας έτσι το κόστος. Αυτό θα μου δώσει και τη δυνατότητα, αν χρειαστώ και φορητό στο μέλλον να μην ψάξω κάτι τόσο ανεβασμένο αφού η κυρίως δουλειά θα γίνεται στον σταθερό και το μόνο που θα θέλω εκτός σπιτιού θα είναι office work κ καμιά ταινία αν είμαι διακοπές π.χ. Εξάλλου και το laptop που έχω τώρα ως μοναδικό μηχάνημα δεν με βολεύει καθόλου να το μεταφέρω, γιατί (πέρα απο το ότι είναι βαρύ και χοντρούλι), έχει κουμπωμένα πάνω πληκτρολόγιο, ποντίκι, εξωτερικό σκληρό, κάρτα ήχου, οθόνη και πρέπει κάθε φορά να βγάζω και να βάζω καλώδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Εναλλακτικη ο i5 10400 - 6 πυρηνες 12 νηματα (γυρω στα 100 ευρω λιγοτερα) κι αυτος με ενσωματωμενα γραφικα.

Συμφωνω σε ολα, απλα αναφερω ως αξιολογη εναλλακτικη και τον i3-10320 box (απο 145 σκρουτζ - επισης με ενσωματωμενη gpu), ενα κλικ πιο γρηγορος απο τον 6c/12t i5-10400:

https://hwbench.com/cpus/intel-core-i5-10400-vs-intel-core-i3-10320

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Συμφωνω σε ολα, απλα αναφερω ως αξιολογη εναλλακτικη και τον i3-10320 box (απο 145 σκρουτζ - επισης με ενσωματωμενη gpu), ενα κλικ πιο γρηγορος απο τον 6c/12t i5-10400:

https://hwbench.com/cpus/intel-core-i5-10400-vs-intel-core-i3-10320

Στο παιχνιδι λοιπον και αυτος σε αυτην τιμη (δεν τον ειχα παρει χαμπαρει) τον θυμομουν εκει κοντα στα 170 ευρω🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δίστασα λίγο να το πιστέψω αλλά είναι πραγματικά δυνατό cpu. Στο multicore βέβαια πάει κατά περίπτωση, δεν είναι σε όλα τα bench μπροστά από τον 10400. Νομίζω οι πυρήνες του 10400 θα οφελήσουν στην συγκεκριμένη περίπτωση. Καλή περίπτωση πάντως για multimedia desktop που δεν είναι απαραίτητα τα πολλα core, πλεονέκτημα οτι μπορείς να κάνεις budget build με μητρικής προηγούμενης γενιάς που είναι, για την ώρα τουλάχιστον, πιο οικονομικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω... Πιο δυνατό μηχανάκι παίρνεις σε laptop overall... Και σιγά το βάρος ( μπρος στα specs τι είναι ο... Πόνος 🤣

https://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=131678&pcode=SHOW_PROD131678

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-10700-vs-AMD-Ryzen-7-4800H/3747vs3676

Αν σκοπεύεις να κάνεις video rendering, θα τη χρειαστείς τη διακριτή gpu... (Εξαρταται βέβαια, δεν ξέρω αν θα σηκωσει και 4Κ επεξεργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...