Προς το περιεχόμενο

Αγορά Rugged Smartphone


KAPSAL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Η επιλογη μου παντα οσον αφορα στην αγορα τηλεφωνου ηταν να ειναι αδιαβροχο, αυθραστο κ γενικα αντοχης.

Για πολλα χρονια εμπιστευομαι τη Samsung και συνηθως τη σειρα XCOVER.

Εφτασε η ωρα για αναβαθμιση.

Η λογικη συνεχεια θα ηταν το Samsung Galaxy XCOVER PRO.

Η αναζητηση στο ιντερνετ με οδηγησε σε σκεψεις για καποια μοντελα των εταιρειων ULEFONE (π.χ. σειρα "Armor") ή AGM (A10) οι οποιες ειναι expert στα Rugged Phones.

Εχει κανεις εμπειρια με καποια απο τις 2 εταιρειες?

Αξιζει να φυγω απο τη Samsung?

Ευχαριστω Θερμα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε,εχω το Armor X5 και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στην αντοχη του οσο και στης τιμιες επιδοσεις του,αλλα θα αναφερω το αρνητικα του τα οποια δεν με ενδιαφεραν ουτως η αλλως γιατι ηθελα rugged κινητο.Η μεγαλης διαρκεια χρονικη εστιαση του αλλα με της σχετικα καλες φωτογραφιες του αν και δεν ειμαι απαιτητικος να ειναι σε αυτο το θεμα,το μεγαλο σε διαστασεις του και το κυριοτερο οτι ειναι βαρυ οπου φανταζομαι για να ειναι ανθεκτικο επιβαλετε να ειναι συμπαγες.Γενικα πολυ ευχαριστημενος και δειχνει οτι θα φτασει την αντοχη του Samsung Β2100 το οποιο ακομα το σκυλι το μαυρο  λειτουργει με την μπαταρια του ακομα να ειναι σαν την πρωτη ημερα.Γενικα δειχνει να αντεχει το ξυλο και ηδη εχει καποιες πτησεις στο ενεργητικο του με εντυπωσιακες πρεσεδαφισεις και με μονη αβαρια το τζαμακι του το οποιο επιβαλεται γιατι ειναι κριμα να ειναι ικανο το τηλεφωνο να λειτουργει για χρονια με ραγισμενη σπασμενη οθονη.Η χρηση του ειναι για αγροτικες εργασιες και δη θερμοκηπια με οτι συνεπαγεται αυτο

Επεξ/σία από sixfeetunder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sixfeetunder είπε

Χαιρετε,εχω το Armor X5 και μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στην αντοχη του οσο και στης τιμιες επιδοσεις του,αλλα θα αναφερω το αρνητικα του τα οποια δεν με ενδιαφεραν ουτως η αλλως γιατι ηθελα rugged κινητο.Η μεγαλης διαρκεια χρονικη εστιαση του αλλα με της σχετικα καλες φωτογραφιες του αν και δεν ειμαι απαιτητικος να ειναι σε αυτο το θεμα,το μεγαλο σε διαστασεις του και το κυριοτερο οτι ειναι βαρυ οπου φανταζομαι για να ειναι ανθεκτικο επιβαλετε να ειναι συμπαγες.Γενικα πολυ ευχαριστημενος και δειχνει οτι θα φτασει την αντοχη του Samsung Β2100 το οποιο ακομα το σκυλι το μαυρο  λειτουργει με την μπαταρια του ακομα να ειναι σαν την πρωτη ημερα.Γενικα δειχνει να αντεχει το ξυλο και ηδη εχει καποιες πτησεις στο ενεργητικο του με εντυπωσιακες πρεσεδαφισεις και με μονη αβαρια το τζαμακι του το οποιο επιβαλεται γιατι ειναι κριμα να ειναι ικανο το τηλεφωνο να λειτουργει για χρονια με ραγισμενη σπασμενη οθονη.Η χρηση του ειναι για αγροτικες εργασιες και δη θερμοκηπια με οτι συνεπαγεται αυτο

Ευχαριστω θερμα για την απαντηση σας!

Παντα ειχα κινητα αντοχης, τα χρειαζομαι λογω extreme sports........ Β2100 τι ειπατε τωρα..... το εχω ακομα ως back up, αυτο κ σχεδον οσα αλλα rugged phones ειχα παλαιοτερα. Σκυλι οντως!!!

Γενικα το μονο που με απασχολει σε κινητο ειναι να ειναι αντοχης, να εχει μεγαλη μπαταρια και να μην εχω θεματα λειτουργικα οπως κολληματα κτλ...... τιποτα αλλο. Τηλεφωνο θελω οχι φωτογραφικη μηχανη χαχαχαχα

Επειδη εκτος την samsung και την (απαραδεκτη) CAT (γνωστες εταιρειες) οι υπολοιπες εταιρειες ειναι οι λεγομενες "κινεζιες" οπως Ulefone, Blackview, AGM, Doogee κτλ., εχω ενα φοβο και με τις κριτικες που διαβαζω σχετικα με την απροβληματιστη λειτουργια τους. Απο θεμα specs παντως και για την τιμη τους οι "μεγαλες" εταιρειες ειναι σαν να μας κορουδευουν!!!

Λεω ομως τελικα να αφησω τη Samsung και να δοκιμασω το Ulefone Armor 9 (η το 9Ε που ειναι λιγο φθηνοτερο χωρις την υπερυθρη καμερα).

Ελπιζω να μην το μετανιωσω, επειδη φανταζομαι σε περιπτωση προβληματος δεν υπαρχει Ελλαδα αντιπροσωπεια.

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!

 

Επεξ/σία από KAPSAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.banggood.com/Ulefone-Armor-11-5G-IP68-IP69K-Waterproof-6_1-inch-8GB-256GB-48MP-Penta-Camera-NFC-5200mAh-Wireless-Charge-MTK-Dimensity-800-Rugged-Smartphone-p-1814584.html?cur_warehouse=HK&ID=62878306246444

αν και θεωρώ πολλά τα λεφτά για το τηλέφωνο ο MTK Dimensity 800 που φοράει απλά φυσάει δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρέχει νερό ότι και να του κάνεις, είναι πολύ ανώτερος από το p90  που κοιτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, chios είπε

https://www.banggood.com/Ulefone-Armor-11-5G-IP68-IP69K-Waterproof-6_1-inch-8GB-256GB-48MP-Penta-Camera-NFC-5200mAh-Wireless-Charge-MTK-Dimensity-800-Rugged-Smartphone-p-1814584.html?cur_warehouse=HK&ID=62878306246444

αν και θεωρώ πολλά τα λεφτά για το τηλέφωνο ο MTK Dimensity 800 που φοράει απλά φυσάει δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρέχει νερό ότι και να του κάνεις, είναι πολύ ανώτερος από το p90  που κοιτάς.

Έχει HD+ οθόνη όμως. Οπότε από αυτή την άποψη το Armor 10 νομίζω ότι θα ήταν μια καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα το 10 αλλά είναι τεράστιο γι'αυτό είπα το 11, άσε που δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα η οθόνη κάθε άλλο θα είναι τεράστια η διαφορά στην αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

https://www.banggood.com/Ulefone-Armor-11-5G-IP68-IP69K-Waterproof-6_1-inch-8GB-256GB-48MP-Penta-Camera-NFC-5200mAh-Wireless-Charge-MTK-Dimensity-800-Rugged-Smartphone-p-1814584.html?cur_warehouse=HK&ID=62878306246444

αν και θεωρώ πολλά τα λεφτά για το τηλέφωνο ο MTK Dimensity 800 που φοράει απλά φυσάει δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρέχει νερό ότι και να του κάνεις, είναι πολύ ανώτερος από το p90  που κοιτάς.

Εχω καταληξει στο ARMOR 9E που ειναι φθηνοτερο. Το 10 σιγουρα ειναι καλυτερο αλλα πολυ πιο ακριβο. Επισης επειδη ειναι νεο μοντελο νομιζω ειναι μεγαλυτερος ο κινδυνος να εχει καποια αρχικα προβληματα....... Οποτε λεω να κανω τη δοκιμη με ενα λιγο φθηνοτερο (κ λιγο παλαιοτερο) μοντελο για να μειωσω το ρισκο.

Λογω μη υπαρξης support στην Ελλαδα σε περιπτωση προβληματος το θεμα ειναι απο που να παραγγειλω..... Ελλαδα το βρισκω περιπου 280 ευρω (θα το παρω χωρις ΦΠΑ)

αλλα εδω: (μαζι με θηκη κ καραμπινερ) περιπου 290 ευρω.

https://www.aliexpress.com/item/1005001281001647.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6c2665b2UHJkKl&algo_pvid=b82ea445-59cc-41ec-8d23-b0ba2e815148&algo_expid=b82ea445-59cc-41ec-8d23-b0ba2e815148-10&btsid=0bb0623616173631304032564e81c5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

που πιστευω εχω μια περισσοτερη εξασφαλιση σε περιπτωση προβληματος.  Το στελνει κ απο Πολωνια που γλυτωνω κ τελωνειο.........

Ποια η γνωμη σας?............

Ευχαριστω Θερμα ολους για το ενδιαφερον!

9 λεπτά πριν, Wheysted είπε

Εχω το ulefone armor 7 ειναι τρομερο σε ολα εκτος οτι ειναι πολυ βαρυ για κινητο 

Απο που το αγορασατε αν επιτρεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μπαταρια το Armor X5 ειναι μεγαλη και σε μια μερα σπανια να κατεβει κατω απο 60 % μεσης χρησης,τωρα που το εχω και σαν ραδιοφωνο 7-8 ωρες ζητημα πεσει κατω απο 80%.Γενικα δεν ηθελα να ξοδεψω πολλα χρηματα και κατεληξα σε αυτο με 105 Ευρω απο το Eshop.Αν χρειαστει να το αντικαταστησω θα κοιτουσα καποιο ιδιο η καλυτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Armor 9E μπορείς να το βρεις και στο e-shop. Αν συνυπολογίσουμε τα μεταφορικά κοστίζει 56€ παραπάνω από την φθηνότερη τιμή στο bestprice. Τουλάχιστον όμως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ΥΓ. Τώρα είδα ότι πρόκειται να το αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ. Οπότε δεν ξέρω πόση είναι η διαφορά, αλλά όπως και να έχει θα εμπιστευόμουν περισσότερο το e-shop.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 8:09 ΜΜ, intruder99 είπε

Το Armor 9E μπορείς να το βρεις και στο e-shop. Αν συνυπολογίσουμε τα μεταφορικά κοστίζει 56€ παραπάνω από την φθηνότερη τιμή στο bestprice. Τουλάχιστον όμως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ΥΓ. Τώρα είδα ότι πρόκειται να το αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ. Οπότε δεν ξέρω πόση είναι η διαφορά, αλλά όπως και να έχει θα εμπιστευόμουν περισσότερο το e-shop.

Απο Ελλαδα βγαινει περιπου 285 ευρω χωρις ΦΠΑ. Περιπου τοσο ειχε κ στο Aliexpress μαζι με θηκη, ηταν προσφορα που τελειωσε, τωρα εχει πολυ πιο ακριβα. Αν προχωρησω αμεσα θα το κανω απο Ελλαδα γιατι συμφερει. Βεβαια τοσο βγαινει κ το Samsung Xcover 5 αλλα σαν χαρακτηριστικα καμια σχεση με το Armor 9E....... Δεν εχω αποφασισει ακομα αν αξιζει το ρισκο...... κυριως οσον αφορα την υποστηριξη σε περιπτωση βλαβης...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομιζω αγαπητε........ ολα οσα ειχα εχουν περασει πολλα και δεν εχουν παθει σχεδον τιποτα.

Ειδικα Samsung Xcover εχει πεσει απο 21 (μετρημενα) μετρα σε βραχια!!! κ το μονο που επαθε ειναι ενα μικρο σημαδακι σε μια γωνια.......

Επεξ/σία από KAPSAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος αλλος γνωμη?.........

Καπου διαβασα οτι οι "Κινεζιες" μπορει να δινουν π.χ. Adroid 10 αλλα απο εκει κ περα δεν υπαρχουν και δεν λαμβανεις Updates...... ουτε security patches. Δλδ το τηλεφωνο μενει οπως ακριβως το αγορασες........

Αλλου διαβασα οτι σε οποια κανουν Update παρουσιαζονται θεματα software..... σε App, καμερα κτλ.........

Εστειλα κ mail σχετικα στην Ulefone (για τι ισχυει για το Armor 9) και μου απαντησαν οτι αυτη τη στιγμη..... δεν γνωριζουν!!!!!

Τι ισχυει τελικα?..........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...