Προς το περιεχόμενο

Περίεργη μυρωδιά "καμένου" μετά από αυξημένη χρήση.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Παιδιά σύμφωνα με τις φωτογραφίες που πόσταρα και πριν, αν βάλω αυτόν τον case fan πίσω (όπως μου είπατε), θα χωρέσει ένας τέτοιος cpu fan μέσα στο κουτί ή μπα?
Μια άλλη επιλογή είναι αυτός γτ διάβασα online ότι είναι καλός.

Θεωρώ πως με τέτοιο θηρίο cpu cooler πας να πετάξεις χρήμα άσκοπα -και χωρίς να είσαι σίγουρος για το πρόβλημα. Το original cpu fan κάνει τη δουλειά που πρέπει αν είναι σωστά τοποθετημένο και το case έχει σωστή κυκλοφορία αέρα , άσε δε που ψύχει και τα vrm που με την κάθετη ψύκτρα δεν θα μπορείς να το κάνεις. Αν τώρα θέλεις να αλλάξεις ψύκτρα δες αυτή που είναι και πιο οικονομικη.

Εγώ νομίζω πως πρώτα πρέπει να ελέγξεις αν η ψύκτρα πατάει σωστά η αν έχει λασκάρει , και αν είναι σωστά περασμένη η θερμοαπαγωγική. Κόστος μηδέν.
Μετά αγοράζεις ενα fan όπως αυτό των 12mm της arctic για να μπει στο πίσω μέρος του case.
Για μένα ιδανικό είναι να βάλεις και ενα fan ακόμα στην μπροστινή πλευρά σε ύψος κάτω από το dvd , ώστε να έχει φρέσκο αέρα κατευθείαν πάνω στις μνήμες και στη cpu χωρίς να χρειάζεται να κάνει όλη αυτή τη "λούπα" ο αέρας που τώρα έρχεται με εντελώς λάθος τρόπο.

Βγάλε και αυτό το σκληρό δίσκο απο εκεί που είναι πρέπει να μπει σε άλλο σημειο, και θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών ανεβάζει αφου όπως βλέπεις κλείνει το τελευταίο φανάκι της  , αλλά κόβει εντελώς και τον αέρα που μπαίνει στο case σε 2 σημεία με αποτέλεσμα να έχει τρομερά μειωμένη απόδοση.
(Επαγγελματίες του χώρου ... τες πα.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι τον σκληρό να τον βάλει στις κάτω κάτω τρύπες καλύτερα αν βάλει και δεύτερο fan μπροστά. Και το κάτω μπροστινό fan να το κατεβάσει τέρμα κάτω γιατί βλέπω ότι έχει ρυθμιζόμενο ύψος στο βίδωμα. Επίσης βλέποντας τις φωτογραφίες πάλι μου γεννήθηκε και μια άλλη απορία. Αν στο κάτω μέρος του κουτιού, κάτω από το τροφοδοτικό υπάρχει σχάρα για να αναπνέει το τροφοδοτικό. Σχεδόν απίθανο να μην έχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σημειώνω τα πάντα από αυτά που μου λέτε και θα τα επισημάνω στον τεχνικό οπότε ελπίζω να γίνει σωστή δουλειά.

Για ολική αποσυναρμολόγηση, καθαρισμό, επανασυναρμολόγηση και μια εκτίμηση λειτουργίας του psu, τι τιμή να περιμένω να ακούσω?
Να έχω ένα ποσό στο μυαλό μου στο περίπου για να ξέρω αν πάει να με υπερχρεώσει.

12 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Επίσης βλέποντας τις φωτογραφίες πάλι μου γεννήθηκε και μια άλλη απορία. Αν στο κάτω μέρος του κουτιού, κάτω από το τροφοδοτικό υπάρχει σχάρα για να αναπνέει το τροφοδοτικό. Σχεδόν απίθανο να μην έχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Υπάρχει σχάρα με φιλτράκι που το καθαρίζω ανά 2μηνο γτ μαζεύει σκόνη.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Για την ολική αποσυναρμολόγηση, καθαρισμό, επανασυναρμολόγηση και μια εκτίμηση λειτουργίας του psu, τι τιμή να περιμένω να ακούσω?
Να έχω ένα πόσο στο μυαλό μου στο περίπου για να ξέρω αν πάει να με υπερχρεώσει.

Καθε τεχνικος εχει δικο του τιμολογιο προφανως,αλλα μια δικη μου καθαρα προσωπικη εκτιμηση,ειναι 50 - 70 ευρω, οχι πιο πολυ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά σας έχω update με twist στο τέλος.

Ας ξεκινήσουμε με το PC.
Ο τεχνικός μου είπε ότι με το κουτί που έχω δύσκολα καταφέρνεις καλό cable management και airflow αλλά έκανε ότι μπορούσε.
Μου έκανε ολική αποσυναρμολόγηση (αποσυναρμολόγησε και την GPU για καθαρισμό και καινούριες πάστες), καθαρισμό των πάντων μέσα και επανασυναρμολόγηση.
Του πήγα δύο καινούρια Case Fan και μια CPU cooler τα οποία και μου πέρασε.
Ζήτησα να βάλει τα Case Fans μπροστά και πίσω αλλά τελικά το ένα μπήκε στο πλάι γτ δεν χώρεσε με τπτ μπροστά.
Το PSU το έλεγξε και μου είπε ότι ήταν βρώμικο αλλά κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
70‎€ μου πήρε για όλη την δουλειά.
Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει 10-15℃ διαφορά υπό νορμάλ συνθήκες και αύριο θα δοκιμάσω gaming.
Παρακάτω και νέες φωτογραφίες:
https://imgur.com/a/fHjpOLP


Περνάμε τώρα στην μυρωδιά.
Παρατήρησα όταν το PC ήταν στο μαγαζί του τεχνικού, ότι η μυρωδιά δεν εξαφανίστηκε.
Μετά από ένα wtf αποφασίζω να βρω τι παίζει.
Long story short τσέκαρα το laptop που χρησιμοποιούσα, έκανα γενική το δωμάτιο και εν τέλη πέρασα και μια μέρα εντελώς εκτός δωματίου.
Καμία διαφορά.
Μερικά post πίσω νομίζω πως έγραψα ότι μόνο εγώ μύριζα κάτι, ενώ άλλοι στο σπίτι τπτ.
Ψάχνομαι λοιπόν online και βρίσκω ότι πρόκειται για Φαντοσμία.
Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να κάνω τεστ covid γτ διάβασα ότι μπορεί να είναι σύμπτωμα.
Το τεστ βγήκε αρνητικό.
Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα πάω σε ΩΡΛ αλλά υποπτεύομαι ότι είναι παρενέργεια μιας νέας φαρμακευτικής αγωγής που ξεκίνησα.

Ηθικό δίδαγμα: Never put 100% trust in your senses because they can lie to you too.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
26 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

βρίσκω ότι πρόκειται για Φαντοσμία.

Μου λύσατε κι εμένα αυτή την απορία (το νιώθω κι εγώ). Δεν είστε μόνος!

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Περαστικά σου, αλλα μου εδωσες γαμηστερή ιδέα! :)

Να κάνεις μπάνιο κάθε 15 και να κατηγορείς τους γύρω σου για φαντοσμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coppermine είπε

Να κάνεις μπάνιο κάθε 15 και να κατηγορείς τους γύρω σου για φαντοσμία?

Οχι ακριβως... κατι για καναπέ και κλάσιμο έλεγα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 12:07 ΠΜ, ΡΙ ΑΠ είπε

Λοιπόν παιδιά σας έχω update με twist στο τέλος.

Ας ξεκινήσουμε με το PC.
Ο τεχνικός μου είπε ότι με το κουτί που έχω δύσκολα καταφέρνεις καλό cable management και airflow αλλά έκανε ότι μπορούσε.
Μου έκανε ολική αποσυναρμολόγηση (αποσυναρμολόγησε και την GPU για καθαρισμό και καινούριες πάστες), καθαρισμό των πάντων μέσα και επανασυναρμολόγηση.
Του πήγα δύο καινούρια Case Fan και μια CPU cooler τα οποία και μου πέρασε.
Ζήτησα να βάλει τα Case Fans μπροστά και πίσω αλλά τελικά το ένα μπήκε στο πλάι γτ δεν χώρεσε με τπτ μπροστά.
Το PSU το έλεγξε και μου είπε ότι ήταν βρώμικο αλλά κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
70‎€ μου πήρε για όλη την δουλειά.
Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει 10-15℃ διαφορά υπό νορμάλ συνθήκες και αύριο θα δοκιμάσω gaming.
Παρακάτω και νέες φωτογραφίες:
https://imgur.com/a/fHjpOLP


Περνάμε τώρα στην μυρωδιά.
Παρατήρησα όταν το PC ήταν στο μαγαζί του τεχνικού, ότι η μυρωδιά δεν εξαφανίστηκε.
Μετά από ένα wtf αποφασίζω να βρω τι παίζει.
Long story short τσέκαρα το laptop που χρησιμοποιούσα, έκανα γενική το δωμάτιο και εν τέλη πέρασα και μια μέρα εντελώς εκτός δωματίου.
Καμία διαφορά.
Μερικά post πίσω νομίζω πως έγραψα ότι μόνο εγώ μύριζα κάτι, ενώ άλλοι στο σπίτι τπτ.
Ψάχνομαι λοιπόν online και βρίσκω ότι πρόκειται για Φαντοσμία.
Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να κάνω τεστ covid γτ διάβασα ότι μπορεί να είναι σύμπτωμα.
Το τεστ βγήκε αρνητικό.
Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα πάω σε ΩΡΛ αλλά υποπτεύομαι ότι είναι παρενέργεια μιας νέας φαρμακευτικής αγωγής που ξεκίνησα.

Ηθικό δίδαγμα: Never put 100% trust in your senses because they can lie to you too.

Ωραίος ο τεχνικός, και ακόμα καλύτερη η επιλογή που έκανες στα fans όπως βλέπω στην εικόνα. Καλούτσικη η χρέωση. Τώρα το pc σου είναι πολύ ωραίο και λογικό ότι σου δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στις θερμοκρασίες!

Είχα ακούσει και εγώ αυτό το σύμπτωμα με μυρωδιά καμένου στον covid, πολύ συνηθισμένο και σωστά έκανες που το απέκλισες με τέστ. Περίεργη ιστορία, ίσως να έχεις δίκιο για τη φαρμακευτική αγωγή, μου έχει τύχει να μυρίζω σαν σκόνη σε μια αγωγή που έπαιρνα παλιότερα. Πάντως το καλό είναι ότι αυτή η ιστορία σε οδήγησε να βελτιώσεις το pc που πραγματικά χρειαζόταν για να αποφύγεις φθορές στο μέλλον λόγω του κακού airflow οπότε τελικά σε καλό σου βγήκε το ψάξιμο για αυτή την περίεργη μυρωδιά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...