Προς το περιεχόμενο

Powered USB-Hub δίνει ρεύμα στα Ports της Μητρικης κατά το Shutdown


Warlord1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρέα, σήμερα πήρα ενα Powered USB-Hub (4xUSB3.0) το οποίο δηλαδή ενώνεται και με το motherboard και με το ρεύμα (ήθελα powered διοτι οι συσκευες που ηθελα να ενωσω ειναι power hungry και το ρευμα του motherboard USB port δεν επαρκουσε)

Όλα ωραια και καλα, το θεμα μου ομως ειναι πως όταν σβήνει το pc τα USB ports του motherboard δίνουν ακομα ρεύμα σε οτι ειναι ενωμενο απευθειας στην μητρικη.

Απο το BIOS εχω φυσικα σεταρει οταν το pc ειναι σε power off state να μη δινουν τα USB ports ρευμα και ως τωρα ήταν μια χαρα. Οταν ομως αυτο το powered usb hub ειναι ενωμενο σε οποιοδηποτε απο τα USB ports της μητρικης τοτε κατα το shutdown δινουν ρευμα και τα υπολοιπα motherboard ports. Σαν να τα τροφοδοτει το hub μεσω πριζας.

Υπαρχει καποια λυση εκτος του να παρω ενα smart power plug το οποιο θα σβηνω καθε φορα που κανω shutdown το pc?

 

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Η μητρικη της υπογραφης?

Εχει μια επιλογη που κανει αυτο ακριβως,αλλα δε θυμαμαι πως τη λεει.

Γκουγκλαρε λιγο και θα τη βρεις.

Ναι αυτη. Εννοεις στο BIOS? Ναι το εχω ήδη off εδω και χρονια και δουλευει μια χαρα. Συγκεκριμενα λεγεται "USB Power delivery in Soft Off state (S5) - και το εχω disabled εξ'ανεκαθεν. Οταν ομως ενωνω το powered usb hub σαν να αγνοει τι εχω σεταρει απτο BIOS και περναει το ρευμα απτην πριζα στο usb-hub και σε ολα τα υπολοιπα motherboards usb ports.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 5:00 ΜΜ, Warlord1981 είπε

Ναι αυτη. Εννοεις στο BIOS? Ναι το εχω ήδη off εδω και χρονια και δουλευει μια χαρα. Συγκεκριμενα λεγεται "USB Power delivery in Soft Off state (S5) - και το εχω disabled εξ'ανεκαθεν. Οταν ομως ενωνω το powered usb hub σαν να αγνοει τι εχω σεταρει απτο BIOS και περναει το ρευμα απτην πριζα στο usb-hub και σε ολα τα υπολοιπα motherboards usb ports.

Παίζει όντως να leakαρει ρεύμα προς τα πίσω στη μητρική και να σου τροφοδοτεί τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω της. Αυτό δέν ακούγεται καλό καθώς νομίζω θα έπρεπε να απομονώνει και να περνάει μόνο τα data lines και να δίνει ρεύμα μόνο στις συσκευές που ειναι πάνω στο hub.

Η άλλαξε το με κάποιο άλλο η φρόντισε να το απενεργοποιείς πρίν κλείσεις το μηχάνημα.

Αλλίως βάλε σκριπτάκι να εκτελείται, όταν πάει να κλείσει το μηχάνημα να κλείνει την smart πριζα που λές 😎

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...