Προς το περιεχόμενο

Τμηματική πληρωμή ΔΕΗ


fragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Εκμίσθωσα τον κάτω όροφο της μονοκατοικίας μου, η οποία έχει ένα ρολόι ΔΕΗ τριφασικό με εσωτερικούς μετρητές στον κάθε όροφο. Ηρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός (στο όνομα μου εννοείται), υπολόγισα το ποσό που πρέπει να πληρώσει ο νοικάρης μου βάσει της κατανάλωσης του, και αντί να μου το δώσει μου λεει "Θα το βάλω κατευθείαν στην ΔΕΗ, είναι καλύτερα έτσι". Του λέω θα γίνει μπέρδεμα έτσι, αλλά επέμενε με ηλίθιες δικαιολογίες οτι έτσι διασφαλίζεται οτι τα πληρωσε κλπ. Τι κάνω τώρα; Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν όντως τα έχει βάλει, και πόσα έχει βάλει; Βάζω και εγώ το υπόλοιπο ή τον πληρώνω ολόκληρο και βγαίνει πιστωτικό στον επόμενο; 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση ειναι να βαλεις μετρητές.

Σαφως και μπορει να πληρώσει μερος του λογαριασμου, αλλα δεν νομιζω να τον κατοχυρώνει ουτε αυτο, εκτος αν καταλήξετε στα δικαστήρια που μάλλον είναι σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τα έμπλεξες έτσι? πάντως πιο ακριβά θα σας έρχεται το ρεύμα με τις ΥΚΩ ή και την κλίμακα κιλοβατωρας της ΔΕΗ αν ξεπερνάτε συνολικά τα όρια

κάνε αρχικά λογαριασμό στο site της ΔΕΗ μήπως δείχνει λεπτομέρειες , αλλιώς του δίνεις το ποσό που σου αναλογεί και παίρνεις απόδειξη απο απλό μπλοκάκι να το πληρώσει όλο αυτός

Ή το δίνεις το χαρτί-απόδειξη της εξόφλησης και σου δίνει το ποσό

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η λυση ειναι να βαλεις μετρητές.

έχει ,αλλά διάβασε πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

πως τα έμπλεξες έτσι? πάντως πιο ακριβά θα σας έρχεται το ρεύμα με τις ΥΚΩ ή και την κλίμακα κιλοβατωρας της ΔΕΗ αν ξεπερνάτε συνολικά τα όρια

κάνε αρχικά λογαριασμό στο site της ΔΕΗ μήπως δείχνει λεπτομέρειες , αλλιώς του δίνεις το ποσό που σου αναλογεί και παίρνεις απόδειξη απο απλό μπλοκάκι να το πληρώσει όλο αυτός

Ή το δίνεις το χαρτί-απόδειξη της εξόφλησης και σου δίνει το ποσό

έχει ,αλλά διάβασε πιο πάνω

Εχεις δίκιο, ήρθε πολύ τσιμπημένος λογαριασμός. Δεν είχα σκεφτεί πόσο ανεβάζει τα πάγια η κατανάλωση. Πριν έμενε εκεί ο αδερφός μου μόνος του ο οποίος έλειπε όλη μέρα και δεν επιβάρυνε καθόλου την κατανάλωση. Ο αλλος έχει τετραμελή οικογένεια, και ήδη παραπονιέται για το ποσό που του φαίνεται μεγάλο. Και δεν του έχω και εμπιστοσύνη με τον τρόπο που θέλει να πληρώνει. Εκανα μαλακία που το νοίκιασα. Πως ξεμπλέκω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Ενα μετρητή έχει και κάνει αλχημείες

 

31 λεπτά πριν, fragma είπε

με εσωτερικούς μετρητές στον κάθε όροφο

 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

και τι να διαβάσω

 

19 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως πιο ακριβά θα σας έρχεται το ρεύμα με τις ΥΚΩ ή και την κλίμακα κιλοβατωρας της ΔΕΗ αν ξεπερνάτε συνολικά τα όρια

δηλαδή και που έχει μετρητές αν βγαίνει το τετράμηνο πάνω απο 2000kw όλοι πληρώνουν παραπάνω (παρόλο που πάει αναλογικά με το ποσοστό που αναλογεί απο τον κάθε μετρητή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Τι έχει και τι να διαβάσω

Ενα μετρητή έχει και κάνει αλχημείες

 

Τι εννοείς με το "αλχημείες"; Υπάρχει εσωτερικός μετρητης ορόφου που καταγράφει ακριβώς την καταναλωση σε Kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, fragma είπε

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα. Νοίκιασα τον κάτω όροφο της μονοκατοικίας μου, η οποία έχει ένα ρολόι ΔΕΗ τριφασικό με εσωτερικούς μετρητές στον κάθε όροφο. Ηρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός (στο όνομα μου εννοείται), υπολόγισα το ποσό που πρέπει να πληρώσει ο νοικάρης μου βάσει της κατανάλωσης του, και αντί να μου το δώσει μου λεει "Θα το βάλω κατευθείαν στην ΔΕΗ, είναι καλύτερα έτσι". Του λέω θα γίνει μπέρδεμα έτσι, αλλά επέμενε με ηλίθιες δικαιολογίες οτι έτσι διασφαλίζεται οτι τα πληρωσε κλπ. Τι κάνω τώρα; Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν όντως τα έχει βάλει, και πόσα έχει βάλει; Βάζω και εγώ το υπόλοιπο ή τον πληρώνω ολόκληρο και βγαίνει πιστωτικό στον επόμενο; 

Καταρχήν το μπέρδεμα έγινε επειδή εκμίσθωσες διαμέρισμα χωρίς να έχει τη δική του παροχή, από κει ξεκινάει το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου ευκαιρία βρήκε ο ενοικιαστής να μην πληρώσει.

Και όχι, δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις αν τα έχει βάλει, μόνο όταν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός μπορείς να διαπιστώσεις αν το χρεωστικό υπόλοιπο έχει μειωθεί με το ποσό που - υποτίθεται πως - έβαλε. Αν πχ τα πληρώσεις όλα και έχει βάλει αυτός 100€ τότε θα δεις πίστωση 100€ στον επόμενο λογαριασμό, τα παραπανήσια χαμένα δεν θα πάνε.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fragma είπε

Εκανα μαλακία που το νοίκιασα. Πως ξεμπλέκω τώρα;

η φεύγεις ή ζητάς να σου βάλει ξεχωριστή παροχή . Το ενοίκιο φαντάζομαι δεν είναι μαύρα, άρα αν το δηλώνει μπορεί να βάλει νέο ρολόι απο ΔΕΔΔΗΕ

edit τώρα κατάλαβα οτι είσαι ο ιδιοκτήτης

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

δηλαδή και που έχει μετρητές αν βγαίνει το τετράμηνο πάνω απο 2000kw όλοι πληρώνουν παραπάνω (παρόλο που πάει αναλογικά με το ποσοστό που αναλογεί απο τον κάθε μετρητή)

Ναι, και αυτό συνήθως γίνεται επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει διάθεση να πληρώσει για διαχωρισμό, νέες εγκαταστάσεις, νέες παροχές, νέα ηλεκτρολογικά σχέδια κτλ.

5 λεπτά πριν, fragma είπε

Εκανα μαλακία που το νοίκιασα.

Γράφε καλύτερα "μίσθωσα" ή "εκμίσθωσα", το "νοίκιασα" μπερδεύει όποιον σε διαβάζει, ο φίλος δεν κατάλαβε πως εννοείς ότι ήταν δικό σου και το νοίκιασες (εκμίσθωσες) σε άλλον.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε γίνεται να βάλεις δικό του ξεχωριστό μετρητή και να το πάρει στο όνομά του?

Εννοείς ξεχωριστή παροχή; Ναι γίνεται αλλά έχει κόστος και πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες. Και είναι κάτι που θα μου είναι άχρηστο στο μέλλον, γιατί δεν σκοπεύω να το εκμισθώσω ξανά.

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fragma είπε

Τι εννοείς με το "αλχημείες"; Υπάρχει εσωτερικός μετρητης ορόφου που καταγράφει ακριβώς την καταναλωση σε Kwh

Εν ολιγοις, αυτο απαγορεύεται απο την νομοθεσία.

Τώρα κάνε οτι νομίζεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Εν ολιγοις, αυτο απαγορεύεται απο την νομοθεσία.

Τώρα κάνε οτι νομίζεις

Είσαι σίγουρος; Ο λογιστής που το υπέβαλε δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Ξέρω και άλλες περιπτώσεις με κοινή παροχή ΔΕΗ και ξεχωριστούς μετρητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Είσαι σίγουρος; Ο λογιστής που το υπέβαλε δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Ξέρω και άλλες περιπτώσεις με κοινή παροχή ΔΕΗ και ξεχωριστούς μετρητες. 

Σωστά και μάλιστα πολλές

Αρκεί βέβαια να μην γινει καταγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...