Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy A52 5G Review - Σημαντική αναβάθμιση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, AggelosTz είπε

Αν δεν κυκλοφορούσε το POCO F3 ίσως να θεωρούνταν καλό. 

Το κακό με το f3 είναι η απαράδεκτη κάμερα εν έτη 2021 ,η βραδινή λήψη είναι χάλι μαύρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/4/2021 στις 9:32 ΠΜ, eaglos είπε

https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb

Γενικά οι σειρές Α και Μ φαίνεται ότι προορίζονται για 4 ενημερώσεις ασφαλείας
το χρόνο, μια κάθε τρίμηνο. Δηλαδή, είτε πάρεις το A01 των 120 Ευρώ, είτε πάρεις
το Α90 των 450+ Ευρώ, δεν φαίνεται να κερδίζεις κάτι στις ενημερώσεις ασφαλείας.

Στα του τηλεφώνου, η τιμή είναι τραγική για τέτοια χαρακτηριστικά.

Καλύτερα να μαζέψεις άλλα 150 και να πας για το Galaxy S20 FE, να
παίρνεις τουλάχιστον και ενημερώσεις ασφαλείας κάθε μήνα.

Άλλαξε πολιτική η Samsung και πλέον οι μηνιαίες ενημερώσεις ασφαλείας δεν θα είναι προνόμιο μόνο των high-end μοντέλων.

https://9to5google.com/2021/04/07/samsung-galaxy-a52-5g-android-updates/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομορφη κριτικη και κατατοπιστικη -ειδικοτερα σχετικα με την καμερα με διαφωτιστικα παραδειγματα...

Παρακαλω μπορει καποιος να μου πει ΠΩΣ λειτουργει ΤΟ SCREENSHOT( Ληψη στιγμιοτυπου ΟΘΟΝΗΣ- Printscreen)

στο Α52 και σε μοντελα παρομοιου σχεδιασμου (σειρα Α);

Το χρειαζομαι για τη δουλεια μου. Στο J5 του 16 που ειχα, ηταν πανευκολο.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Στις 1/4/2021 στις 12:53 ΜΜ, Patrin είπε

Πάντως σε ορισμένα πράγματα τους παραδέχομαι, δεν ξέρω βέβαια πως κινούνται και τα υπόλοιπα brands. Δευτέρα πρωί τους έστειλα την απόδειξη αγοράς, σήμερα παρέλαβα τα Buds+.

Σε παρακαλω μπορεις να μου πεις ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;;;;;;

Δηλαδη το παραστατικο (αποδειξη) αγορας ΠΩΣ σου το εδωσαν Σε e mail?

Kαι εσυ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΣ;;;;;;;; Eχω στα χερια μου στο κινητο  και εχω μεγαλη δυσκολια με τη διαδικασια για νa παρω τα bunds...

Μπορεις να με βοηθησεις λεγοντας μου ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΗΜΑΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ;;;

Επισης εχεις βρει το Printscreen -Screenshot(στιγμιοτυπο οθονης) σε αυτην τη συσκευη;;;;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Στις 31/3/2021 στις 7:52 ΜΜ, svartevarg είπε

👍Καλορίζικο το κινητό φίλε μου!!!
Σε συνθήκες μέτριου προς χαμηλού φωτισμού αλλά και σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού, τι ποιότητα είναι οι φωτογραφίες, αλλά και τα βίντεο;
Καλά έκανες και δεν πήρες το 5G μιας και κάλυψη δεν έχει πλήρη και αυξάνει και την κατανάλωση μπαταρίας.

Γεια σου.ΚΑΛΟΡΙΖΟΚΟ...Να μοιραστεις υπεροχες στιγμες μαζι του σου ευχομαι!!!

 Εγω εχω το 5G εδω και λίγες ωρες,.Δεν μπορω να μιλησω για ασφαλη συμπερασματα αλλα μια πρωτη εντυπωση αν θελεις.

Δειγματοληπτικα οι δυο τρεις φωτο που εβγαλα νυχτα στο σπιτι, σε συνθηκες κακιστου φωτισμου ειναι εντυπωσιακες, καθως φωτισε διχως φλας."Η νυχτα μερα" πραγματικα... 

Δοκιμασα και video νυχτα με φωτισμο απο λαμπα ομως. Αυτο που με εντυπωσιασε ειναι οτι ηταν ικανοποιητικο και εχει επιλογη slowmotion!!

Επισης κατι αλλο που δοκιμασα στο  νυχτερινο βιντεο ειναι διαδοχικα ληψη με απειροελαχιστο-ως καθολου- φωτισμο (οχι κι ασχημη η εικονα -θολωσε λιγες στιγμες οταν αλλαζα αποσταση απο το σημειο) και με φλας με την ιδια ληψη...Το βιντεο συνεχιζει κανονικα απλως οταν ενεργοποιεις το φλας εχει μια αστραπιαια λαμψη κ μετα βιντεοσκοπει με το σκηνικο λουσμενο στο φως του φλας σε αναλυση που εμενα προσωπικα με ικανοποιησε.Βρηκα το βιντεο αξιοπρεπεστατο στη διαρκεια της νυχτας.

Ενταξει δε θα παρεις ΟΣΚΑΡ μονταζ και εικονας με αυτο, αλλα θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης θα ικανοποιηθει αρκετα.

Αυτο που με απογοητευσε πραγματικα ειναι ο ΥΠΕΡΕΥΡΥΓΩΝΙΟΣ τη νυχτα...Ξεχασε τον τον ULTRAWIDE το βραδυ με κακο φωτισμο...Σκεψου οτι δεν ενεργοποιειται ουτε καν το φλας στον ULTRAWIDE!!!!Aντιθετα το φλας μπορει να ενεργοποιηθει και στον κανονικο φακο και στον MACRO!!!!!!

Νιωθω οτι η μεγαλυτερη απογοητευση στο A52 5G ειναι ο Υπερευρυγωνιος...Χρειαζεται κατεπειγοντως αναβαθμιση...Samsung, ακουει?

Εγω τουλαχιστον βρηκα  το συνολο της καμερας ικανοποιητικο και περιμενω να το δοκιμασω στο φως της ημερας και στο ηλιοβασιλεμα.Ελπιθζω να ημουν κατατοπιστικη. 

Αληθεια του εβαλες προστατευτικο τζαμακι μπροστα;Αν ναι, ποιο;;;;Και πώς απεστειλες το παραστατικο πληρωμης για να παρεις τα buds?

Επεξ/σία από titika1862
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, titika1862 είπε

Γεια σου.ΚΑΛΟΡΙΖΟΚΟ...Να μοιραστεις υπεροχες στιγμες μαζι του σου ευχομαι!!!

 Εγω εχω το 5G εδω και λίγες ωρες,.Δεν μπορω να μιλησω για ασφαλη συμπερασματα αλλα μια πρωτη εντυπωση αν θελεις.

Δειγματοληπτικα οι δυο τρεις φωτο που εβγαλα νυχτα στο σπιτι, σε συνθηκες κακιστου φωτισμου ειναι εντυπωσιακες, καθως φωτισε διχως φλας."Η νυχτα μερα" πραγματικα... 

Δοκιμασα και video νυχτα με φωτισμο απο λαμπα ομως. Αυτο που με εντυπωσιασε ειναι οτι ηταν ικανοποιητικο και εχει επιλογη slowmotion!!

Επισης κατι αλλο που δοκιμασα στο  νυχτερινο βιντεο ειναι διαδοχικα ληψη με απειροελαχιστο-ως καθολου- φωτισμο (οχι κι ασχημη η εικονα -θολωσε λιγες στιγμες οταν αλλαζα αποσταση απο το σημειο) και με φλας

με την ιδια ληψη...Το βιντεο συνεχιζει κανονικα απλως οταν ενεργοποιεις το φλας εχει μια αστραπιαια λαμψη κ μετα βιντεοσκοπει με το σκηνικο λουσμενο στο φως του φλας σε αναλυση που εμενα προσωπικα με ικανοποιησε.Βρηκα το βιντεο αξιοπρεπεστατο στη διαρκεια της νυχτας.

Ενταξει δε θα παρεις ΟΣΚΑΡ μονταζ και εικονας με αυτο, αλλα θεωρω οτι ενας μεσος χρηστης θα ικανοποιηθει αρκετα.

Αυτο που με απογοητευσε πραγματικα ειναι ο ΥΠΕΡΕΥΡΥΓΩΝΙΟΣ τη νυχτα...Ξεχασε τον τον ULTRAWIDE το βραδυ με κακο φωτισμο...Σκεψου οτι δεν ενεργοποιειται ουτε καν το φλας στον ULTRAWIDE!!!!Aντιθετα το φλας μπορει να ενεργοποιηθει και στον κανονικο φακο και στον MACRO!!!!!!

Νιωθω οτι η μεγαλυτερη απογοητευση στο A52 5G ειναι ο Υπερευρυγωνιος...Χρειαζεται κατεπειγοντως αναβαθμιση...Samsung, ακουει?

Εγω τουλαχιστον βρηκα  το συνολο της καμερας ικανοποιητικο και περιμενω να το δοκιμασω στο φως της ημερας και στο ηλιοβασιλεμα.

Ελπιθζω να ημουν κατατοπιστικη.

Σε ευχαριστώ για το χρήσιμο feedback σου!!!
Πόσο το τσίμπησες;
Τo Ultrawide στη σειρά S δεν έχει θέματα. Είναι λες και το κάνουν επίτηδες.
Είναι καλό που αναβάθμισαν την κάμερα στο Α52. Πρακτικά κανείς δεν βγάζει φωτό στο απόλυτο σκοτάδι, ιδιαίτερα στην μετα-Covid εποχή, αλλά στην προ-Covid εποχή που έβγαινε κανείς με παρέα τη νύχτα για ποτό ή σε συναυλιες αυτό ήταν χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Σε ευχαριστώ για το χρήσιμο feedback σου!!!
Πόσο το τσίμπησες;
Τo Ultrawide στη σειρά S δεν έχει θέματα. Είναι λες και το κάνουν επίτηδες.
Είναι καλό που αναβάθμισαν την κάμερα στο Α52. Πρακτικά κανείς δεν βγάζει φωτό στο απόλυτο σκοτάδι, ιδιαίτερα στην μετα-Covid εποχή, αλλά στην προ-Covid εποχή που έβγαινε κανείς με παρέα τη νύχτα για ποτό ή σε συναυλιες αυτό ήταν χρήσιμο.

ΑΚΡΙΒΑ το πηρα ,500, αλλα το χρειαζομουν γιατι το παλιο μου κινητο "τα επαιξε" κ περιμενω και τα bunds , αλλιως θα περιμενα να πεσει η τιμη του.Πηρα βεβαια 5G ME 256 KAI 8 RAM -αν και το 256 ειναι μοναχα ονομαστικο αφου τα 30 GB πανε "υπερ του...μακαριτη" ,η καθαρη χωρητικοτητα ειναι 228 κ γενικα ας το εχουν ολοι υποψη τους οτι η μνημη παντα ειναι μειον καποια gb.Ο καθεαυτος διαθεσιμος χωρος για τον χρηστη θα ειναι μειον 15-25gb...Κ στις MICROSD εχω προσεξει πως ειναι αρκετα κατω.Απλα εδω μου φανηκε μεγαλη η διαφορα.Ελπιζω να σε δικαιωσει. Νομιζω οτι ειναι τιμιο κινητο.Εγω γενικα εχω βαθος 4-5 χρονια οταν αγοραζω συσκευη, δε θελω να αλλαζω συχνα.Ειναι ενας νανο-υπολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Patrin είπε

Άλλαξε πολιτική η Samsung και πλέον οι μηνιαίες ενημερώσεις ασφαλείας δεν θα είναι προνόμιο μόνο των high-end μοντέλων.

https://9to5google.com/2021/04/07/samsung-galaxy-a52-5g-android-updates/

 

Ναι, φαίνεται πλέον και στο επίσημο link που έχω βάλει πιο πάνω.
Πρόσθεσαν το A52 και A52G στη λίστα με τα μηνιαία updates και
πάλι όμως, δεν πείθουν όσον αφορά το support σε σειρές που δεν
είναι S ή Note.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, titika1862 είπε

Σε παρακαλω μπορεις να μου πεις ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;;;;;;

Δηλαδη το παραστατικο (αποδειξη) αγορας ΠΩΣ σου το εδωσαν Σε e mail?

Kαι εσυ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΣ;;;;;;;; Eχω στα χερια μου στο κινητο  και εχω μεγαλη δυσκολια με τη διαδικασια για νa παρω τα bunds...

Μπορεις να με βοηθησεις λεγοντας μου ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΗΜΑΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ;;;

Επισης εχεις βρει το Printscreen -Screenshot(στιγμιοτυπο οθονης) σε αυτην τη συσκευη;;;;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Αληθεια του εβαλες προστατευτικο τζαμακι μπροστα;Αν ναι, ποιο;;;;Και πώς απεστειλες το παραστατικο πληρωμης για να παρεις τα buds?

Καλημέρα! Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Από το κινητό ανοίγεις το app Samsung Members, κάνεις login ή register και αφού μπεις επίλεγεις από το banner το promo ή πας στην επιλογή Benefits και το επιλέγεις από εκεί. Πατάς συμμετοχή και ακολουθείς τα βήματα, εκεί επισυνάπτεις και την απόδειξη πληρωμής. Επειδή ρωτάς για την απόδειξη, από ποιο κατάστημα αγόρασες τη συσκευή? Αν δεν είναι μαζί με τη συσκευή, λογικά θα τη βρεις στο account που διατηρείς στη σελίδα του καταστήματος.

Για το screenshot, στιγμιαία και ταυτόχρονα πατάς τα power + volume down.

Θήκη έχω βάλει τη δική του (Samsung silicone cover) και τζαμάκι πήρα από τον Γερμανό.

Επεξ/σία από Patrin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Patrin είπε

Καλημέρα! Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Από το κινητό ανοίγεις το app Samsung Members, κάνεις login ή register και αφού μπεις επίλεγεις από το banner το promo ή πας στην επιλογή Benefits και το επιλέγεις από εκεί. Πατάς συμμετοχή και ακολουθείς τα βήματα, εκεί επισυνάπτεις και την απόδειξη πληρωμής. Επειδή ρωτάς για την απόδειξη, από ποιο κατάστημα αγόρασες τη συσκευή? Αν δεν είναι μαζί με τη συσκευή, λογικά θα τη βρεις στο account που διατηρείς στη σελίδα του καταστήματος.

Για το screenshot, στιγμιαία και ταυτόχρονα πατάς τα power + volume down.

Θήκη έχω βάλει τη δική του (Samsung silicone cover) και τζαμάκι πήρα από τον Γερμανό.

Απο αυτους το αγορασα -δεν υπηρχε διαθεσιμο αλλου... ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ;;;Πρεπει να ειναι σε αρχειο κ εγω δεν την εχω λαβει σε σωστη μορφη...Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ολο αυτο......Τζαμακι ΠΟΙΟ ΠΗΡΕΣ;;;;Αυτο με τη μαυρη συσκευασια;;;Εφαρμοζει καλα;;;;Με προβληματιζει, γιατι τα πληκτρα του "α" και του "σ" ειναι πολυ  ακρη.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, titika1862 είπε

Απο αυτους το αγορασα -δεν υπηρχε διαθεσιμο αλλου... ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ;;;Πρεπει να ειναι σε αρχειο κ εγω δεν την εχω λαβει σε σωστη μορφη...Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ολο αυτο......Τζαμακι ΠΟΙΟ ΠΗΡΕΣ;;;;Αυτο με τη μαυρη συσκευασια;;;Εφαρμοζει καλα;;;;Με προβληματιζει, γιατι τα πληκτρα του "α" και του "σ" ειναι πολυ  ακρη.;

Πρέπει να την κατεβάσεις από το site, αν έχεις πρόβλημα επικοινώνησε μαζί τους, λογικά θα μπορούν να στη στείλουν με email. Την επισυνάπτεις είτε σαν φωτογραφία είτε σαν pdf. Τζαμάκι πήρα το παρακάτω, είναι λίγο στενό θεωρώ, αλλά κάνει τη δουλειά του.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/membranes---tzamakia-prostasias/guali-prostasias-othonis-cosy-gia-to-samsung-galaxy-a52/?productId=20401422&fname=&fvalue=

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Patrin είπε

Πρέπει να την κατεβάσεις από το site, αν έχεις πρόβλημα επικοινώνησε μαζί τους, λογικά θα μπορούν να στη στείλουν με email. Την επισυνάπτεις είτε σαν φωτογραφία είτε σαν pdf. Τζαμάκι πήρα το παρακάτω, είναι λίγο στενό θεωρώ, αλλά κάνει τη δουλειά του.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/membranes---tzamakia-prostasias/guali-prostasias-othonis-cosy-gia-to-samsung-galaxy-a52/?productId=20401422&fname=&fvalue=

Χιλια ευχαριστω για την απαντηση...Το mail ΗΡΘΕ αλλα αντ αλλων, δηλαδη οι χαρακτηρες του αρχειου ειχαν γινει σαν ιερογλυφικα- δεν ξερω γιατι αλλα απο οποια συσκευη κι αν το ανοιξα ετσι ηταν .Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ -επρεπε να  στελνουν την αποδειξη με τη συσκευασια ή να στελνουν μαζι και τα BUDS...Τοπυλαχιστον ακτοχυρωσα ημερομηνια αγορας.

Τι εννοεις ηταν στενο;;;;;;; Αν ηταν στενο πώς εκανε τη δουλεια του;;;;;Δε βρισκει πανω στα πληκτρα στις ακρες;;

Αντιμετωπισα τετοιο προβλημα στο J5 κ χτικιαζα για να πατησω το α και το σ που ειναι ακρη αριστερα, με αποτελεσμα αυτη η πλευρα να μου χαλασει κιολας με τον καιρο και αν μην πατιεται...Ετσι γινεται κ με αυτο το τζαμακι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, titika1862 είπε

Τι εννοεις ηταν στενο;;;;;;; Αν ηταν στενο πώς εκανε τη δουλεια του;;;;;Δε βρισκει πανω στα πληκτρα στις ακρες;;

 

Λέγοντας στενό, εννοώ ότι αφήνει μία λεπτή κάθετη γραμμή της οθόνης ακάλυπτη, δεν επηρεάζει όμως σε κάτι. Κάποια στιγμή θα κοιτάξω για καλύτερη, για την ώρα κάνει τη δουλειά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανενας την επιλογη Smart View ( ασυρματη συνδεση του κινητου με αλλες συσκευες -κυριως με τη Smart Tv?Στο J5 ειχα βρει αυτην την επιλογη στο βελακι της κοινοποιησης αλλα στο Α52 de moy βγαζει αυτην την επιλογη...Το εχει δοκιμασει αυτο κανενας;;;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, titika1862 είπε

Εχει βρει κανενας την επιλογη Smart View ( ασυρματη συνδεση του κινητου με αλλες συσκευες -κυριως με τη Smart Tv?Στο J5 ειχα βρει αυτην την επιλογη στο βελακι της κοινοποιησης αλλα στο Α52 de moy βγαζει αυτην την επιλογη...Το εχει δοκιμασει αυτο κανενας;;;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Αν το βάλεις στο search του τηλεφώνου θα το βρεις. Επίσης υπάρχει και στα εικονίδια που είναι το WiFi, Bluetooth, φακός, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Patrin είπε

Αν το βάλεις στο search του τηλεφώνου θα το βρεις. Επίσης υπάρχει και στα εικονίδια που είναι το WiFi, Bluetooth, φακός, κλπ.

Χιλια ευχαριστω για την απαντηση...Αυτο ψαχνω κ δεν το βρισκω πουθενα γι αυτο μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω.Εχεις ιδεα πώς μπορω να το βρω;;;;;;

Στο J5 κ το TAB A-2016 εβγαινε αυτοματα η επιλογη οταν βρισκομουν κοντα σε SMART TV...Εδω τιποτα...Εσυ το εχεις βρει καπου;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...