Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά κληρονόμων Φόρος


laura111111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μια από τους κληρονόμους που κατάφεραν τελικά να πάρουν τα αναδρομικά συντάξης από το ΕΦΚΑ.

Τώρα ήρθε μάλλον η ώρα να τα δηλώσω στην εφορία. Η ερώτηση είναι σαν τι δηλώνω αυτά τα χρήματα. Σαν εισόδημα δικό μου ή σαν κληρονομιά? Αν πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση κληρονομιάς θα πληρώσω και πρόστιμο γιατί είμαι εκπρόθεσμη (έχουν περάσει οι 6 μήνες για δήλωση κληρονομιάς)? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ στο οποίο να γράφεται καθαρά τι πρέπει να κάνουν οι κληρονόμοι?

Σας ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 31/3/2021 στις 6:10 ΜΜ, laura111111 είπε

Είμαι μια από τους κληρονόμους που κατάφεραν τελικά να πάρουν τα αναδρομικά συντάξης από το ΕΦΚΑ.

Τώρα ήρθε μάλλον η ώρα να τα δηλώσω στην εφορία. Η ερώτηση είναι σαν τι δηλώνω αυτά τα χρήματα. Σαν εισόδημα δικό μου ή σαν κληρονομιά? Αν πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση κληρονομιάς θα πληρώσω και πρόστιμο γιατί είμαι εκπρόθεσμη (έχουν περάσει οι 6 μήνες για δήλωση κληρονομιάς)? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ στο οποίο να γράφεται καθαρά τι πρέπει να κάνουν οι κληρονόμοι?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Λογιστής υπάρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λογιστής υπάρχει ?

εσύ είσαι λογιστής? Ούτε οι λογιστές ξέρουν τι τους γίνεται. Ο ένας λέει έτσι ο άλλος λέει γιουβέτσι. Χρειαζόμαστε κάποιο ΦΕΚ που να αναγράφει τι απαιτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spooker είπε

εσύ είσαι λογιστής? Ούτε οι λογιστές ξέρουν τι τους γίνεται. Ο ένας λέει έτσι ο άλλος λέει γιουβέτσι. Χρειαζόμαστε κάποιο ΦΕΚ που να αναγράφει τι απαιτείται.

Μιλάς για τα αναδρομικά της περιόδου 2015-2016, που δόθηκαν ΦΕΤΟΣ ?

Αν είναι έτσι, θα περιμένεις.....

Δεν έχει ξεκαθαρίσει και δεν τα έχουν πάρει όλοι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάς για τα αναδρομικά της περιόδου 2015-2016, που δόθηκαν ΦΕΤΟΣ ?

Αν είναι έτσι, θα περιμένεις.....

Δεν έχει ξεκαθαρίσει και δεν τα έχουν πάρει όλοι ακόμα.

Νομίζω πως ναι. Συγκεκριμένα μιλάω για το
Επιστροφή ποσών Μειώσεων Κύριων Συντάξεων σε Κληρονόμους (ΦΕΚ Β 4536/14/10/2020)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βιαζοσαστε ειναι νωρις,θα ψηφιστουν νομοι ισως για αυτοτελη φορολογηση 20%,απο κει και περα τα λεφτα μπηκαν το 21 οποτε δε μας πιανει για αυτη τη δηλωση και παμε για 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

μη βιαζοσαστε ειναι νωρις,θα ψηφιστουν νομοι ισως για αυτοτελη φορολογηση 20%,απο κει και περα τα λεφτα μπηκαν το 21 οποτε δε μας πιανει για αυτη τη δηλωση και παμε για 2022.

Τέλος του 2021.

Δεν πάμε αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Αν κατάλαβα καλά, θα ανοιξει πάλι αλλη πλατφόρμα για αναδρομικά συνταξιούχων ώστε να λάβουν τα χρήματα οι κληρονόμοι;

https://www.mononews.gr/oikonomia/anigi-i-platforma-gia-katavoli-anadromikon-se-klironomous-pote-tha-katavlithoun-ta-anadromika-stous-palious-sintaxiouchous

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

 

Αν κατάλαβα καλά, θα ανοιξει πάλι αλλη πλατφόρμα για αναδρομικά συνταξιούχων ώστε να λάβουν τα χρήματα οι κληρονόμοι;

https://www.mononews.gr/oikonomia/anigi-i-platforma-gia-katavoli-anadromikon-se-klironomous-pote-tha-katavlithoun-ta-anadromika-stous-palious-sintaxiouchous

Μιλάμε, για ΑΛΛΗ περίπτωση !!!

Πάνω από 30 χρόνια ασφάλισης.

4 ώρες πριν, tasanton είπε

Εδώ ακόμα περιμένουμε να διευθετηθούν τα προηγούμενα (οι πιο δύσκολες περιπτώσεις με διαθήκες, κλπ)...

ΑΚΟΜΑ, δεν τα πήρατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα… έχω μείνει στο ότι κάποιες περιπτώσεις επέστρεψαν στους δήμους για διερεύνηση, αλλά κανένα νεότερο. Που μπορώ να ρωτήσω;

 

UPDATE για όσους ακόμα δεν έχουν λάβει χρήματα εδώ και μήνες:

Πήρα τηλ στον ΕΦΚΑ και έδωσα τον αριθμό αίτησης. Μου είπαν ότι χιλιάδες δικαιούχοι ακόμα περιμένουν, πληρωμές δεν έγιναν Ιούλιο και Αύγουστο, προβλέπεται πληρωμή την ερχόμενη βδομάδα, αλλά δεν έχουν καμία ιδέα ποιες αιτήσεις είναι στην πληρωμή αυτή. Οπότε γενικώς αναμονή.

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...