Προς το περιεχόμενο

αγορα fans


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το κουτι phanteks p600s,επεξεργαστη ryzen 5600x,mobo x570 tomahawk και ψυχτρα kraken x62.

σκεφτομουνα να κανω καποιες αλλαγες για να εχω καλυτερες θερμοκρασιες οπως να κανω την kraken push-pull στο πανω μερος του κουτιου και να αλλαξω τα fans του κουτιου αλλα και της ψυχτρας αν υπαρχουν καλυτερα!

τι θα μου προτεινατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, mike0402 είπε

εχω το κουτι phanteks p600s,επεξεργαστη ryzen 5600x,mobo x570 tomahawk και ψυχτρα kraken x62.

σκεφτομουνα να κανω καποιες αλλαγες για να εχω καλυτερες θερμοκρασιες οπως να κανω την kraken push-pull στο πανω μερος του κουτιου και να αλλαξω τα fans του κουτιου αλλα και της ψυχτρας αν υπαρχουν καλυτερα!

τι θα μου προτεινατε?

Κλασσικη vfm επιλογη ειναι https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html, υπαρχουν κ σε pack των 5 στα 21 ευρο. Το καλο που εχουν ειναι πως μπορεις να τους κανεις daisy chain κ να μην χρειαστεις ενα σωρο fan header. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, niko13 said:

Κλασσικη vfm επιλογη ειναι https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html, υπαρχουν κ σε pack των 5 στα 21 ευρο. Το καλο που εχουν ειναι πως μπορεις να τους κανεις daisy chain κ να μην χρειαστεις ενα σωρο fan header. 

και για την ψυχτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mike0402 είπε

και για την ψυχτρα?

Αν εννοεις για το aio τους ιδιους,μια χαρα ειναι φιλε μου. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mike0402 είπε

οκ ολοι 120mm οχι 140?

Χιλια συγμωμη τωρα ειδα πως τo aio σου εχει 140 mm fans. Οποτε εκει 2/4 τετοιους, αναλογα αν θες να τους αλλαξεις ολους😁https://www.skroutz.gr/s/16754316/Arctic-P14-PWM-PST-Black.html.. Και παλι sorry

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, niko13 said:

Χιλια συγμωμη τωρα ειδα πως τo aio σου εχει 140 mm fans. Οποτε εκει 2/4 τετοιους, αναλογα αν θες να τους αλλαξεις ολους😁https://www.skroutz.gr/s/16754316/Arctic-P14-PWM-PST-Black.html.. Και παλι sorry

οκ δεν πειραζει σε ευχαριστω για τις προτασεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, niko13 είπε

Κλασσικη vfm επιλογη ειναι https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html, υπαρχουν κ σε pack των 5 στα 21 ευρο. Το καλο που εχουν ειναι πως μπορεις να τους κανεις daisy chain κ να μην χρειαστεις ενα σωρο fan header. 

Καλό ειναι να μην έχεις πάνω από 2-3 σε μια υποδοχή case fan της μητρικής. Αν και τωρα πια, οι case fan headers "σηκώνουν" τουλάχιστον μέχρι 1Α (μπορεί και παραπάνω), όμως αυτό πρέπει να το σιγουρέψεις. Πόσα Amperes max ζητάει ο κάθε fan και πόσα Amperes μπορεί να δώσει ο fan header, π.χ. αν κάθε fan ζητά 0,45A και ο fan header σηκώνει μέχρι 1A, τότε 3 x 0,45 A = 1,35 A, οπότε αν βάλεις 3 ανεμιστήρες θα τον κάψεις.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, duffyduck said:

Καλό ειναι να μην έχεις πάνω από 2-3 σε μια υποδοχή case fan της μητρικής. Αν και τωρα πια, οι case fan headers "σηκώνουν" τουλάχιστον μέχρι 1Α (μπορεί και παραπάνω), όμως αυτό πρέπει να το σιγουρέψεις. Πόσα Amperes max ζητάει ο κάθε fan και πόσα Amperes μπορεί να δώσει ο fan header, π.χ. αν κάθε fan ζητά 0,45A και ο fan header σηκώνει μέχρι 1A, τότε 3 x 0,45 A = 1,35 A, οπότε αν βάλεις 3 ανεμιστήρες θα τον κάψεις.

οκ θα το κοιταξω εχεις κατι αλλο να προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike0402 είπε

οκ θα το κοιταξω εχεις κατι αλλο να προτεινεις?

οχι, παρε το πακετο με τους arctic, ειναι πολυ καλοι και vfm

δεν νομιζω οτι οι ανεμιστηρες της Arctic να ζητανε πανω απο 0,25Α εκαστος, οποτε μπορεις να συνδεσεις (μεσω του PST) ανετα 3 σε ενα case fan header

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, niko13 είπε

Κλασσικη vfm επιλογη ειναι https://www.skroutz.gr/s/16754282/Arctic-P12-PWM-PST-Black.html, υπαρχουν κ σε pack των 5 στα 21 ευρο. Το καλο που εχουν ειναι πως μπορεις να τους κανεις daisy chain κ να μην χρειαστεις ενα σωρο fan header. 

Καλησπέρα, έχω ένα Corsair 450d και θέλω να το κάνω τελείως αθόρυβο. 
οι συγκεκριμένοι τι λένε από θόρυβο 

το PC είναι απλό γραφείου G4400 με 1 mob με PMW ,χωρίς κάρτες γραφικών extra. 

απλα ψάχνω κάτι που να είναι τελείως αθόρυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Corsair 450d και θέλω να το κάνω τελείως αθόρυβο. 
οι συγκεκριμένοι τι λένε από θόρυβο 

το PC είναι απλό γραφείου G4400 με 1 mob με PMW ,χωρίς κάρτες γραφικών extra. 

απλα ψάχνω κάτι που να είναι τελείως αθόρυβο 

Μια χαρα ειναι, αρκει να τους ρυθμισεις απο το bios να μην ειναι σε full στροφες. Σου δινουν αυτη τη δυνατοτητα με το pwm, να τους φερεις σε σημειο που να ακουγονται ελαχιστα.Χωρις καρτα γραφικων στο συστημα σου, θα μπορεις να τους εχεις αρκετα χαμηλα

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, niko13 είπε

Μια χαρα ειναι, αρκει να τους ρυθμισεις απο το bios να μην ειναι σε full στροφες. Σου δινουν αυτη τη δυνατοτητα με το pwm, να τους φερεις σε σημειο που να ακουγονται ελαχιστα.Χωρις καρτα γραφικων στο συστημα σου, θα μπορεις να τους εχεις αρκετα χαμηλα

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 1:37 ΜΜ, duffyduck είπε

οχι, παρε το πακετο με τους arctic, ειναι πολυ καλοι και vfm

δεν νομιζω οτι οι ανεμιστηρες της Arctic να ζητανε πανω απο 0,25Α εκαστος, οποτε μπορεις να συνδεσεις (μεσω του PST) ανετα 3 σε ενα case fan header

FYI, οι 12αριδες τραβάνε μαξ 0.08Α, τίποτα δηλαδή. Και δέκα βάζει που λέει ο λόγος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταλαβαίνω ότι η κατανάλωση είναι διαφορετικό πράγμα από τα Ampere αλλά έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με αυτό το βίντεο η διαφορά των arctic μεταξύ noctua είναι χαοτική. 0.6 watt o Noctua και 2.6 ο Arctic. Όσο αφορά τη σύνδεση σε headers όχι πανω από 2 νομίζω. Από εκεί και περα υπάρχει κίνδυνος να παρουσιάσει βλάβη το header.

Πάντως εγώ που πήρα τον 140mm Noctua Redux, μπορώ να πώ ότι από άποψη θορύβου απογοητεύτηκα. Αντιληπτός θόρυβος ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές. Τί άποψη έχετε για κάποια reviews στο youtube πο βγάζουν καλύτερο σε όλα τα σενάρια τον arctic σε σύγκριση με άλλα επώνυμα μοντέλα;

Για παράδειγμα αυτός εδώ τα παινεύει πάρα πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...