Προς το περιεχόμενο

αγορα fans


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Psyber είπε

Καταλαβαίνω ότι η κατανάλωση είναι διαφορετικό πράγμα από τα Ampere αλλά έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με αυτό το βίντεο η διαφορά των arctic μεταξύ noctua είναι χαοτική. 0.6 watt o Noctua και 2.6 ο Arctic. Όσο αφορά τη σύνδεση σε headers όχι πανω από 2 νομίζω. Από εκεί και περα υπάρχει κίνδυνος να παρουσιάσει βλάβη το header.

Πάντως εγώ που πήρα τον 140mm Noctua Redux, μπορώ να πώ ότι από άποψη θορύβου απογοητεύτηκα. Αντιληπτός θόρυβος ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές. Τί άποψη έχετε για κάποια reviews στο youtube πο βγάζουν καλύτερο σε όλα τα σενάρια τον arctic σε σύγκριση με άλλα επώνυμα μοντέλα;

Για παράδειγμα αυτός εδώ τα παινεύει πάρα πολύ.

 

 

ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε υπάρχει λόγος που κοστίζουν τα noctua 2φορες πανω σε σχέση με τα Artic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ισχύει πάντα φίλε. Σου λέω ο θόρυβος του Noctua Redux είναι αρκετά ενοχλητικός τουλάχιστον για τα δικά μου αυτία. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο από τον silent wings 3 της bequiet, που είναι πιο ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psyber είπε

Δεν ισχύει πάντα φίλε. Σου λέω ο θόρυβος του Noctua Redux είναι αρκετά ενοχλητικός τουλάχιστον για τα δικά μου αυτία. Μεγάλη διαφορά στο θόρυβο από τον silent wings 3 της bequiet, που είναι πιο ήσυχος.

δεν μιλάω για τους redux φίλε μου αυτοί είναι για άλλη δουλειά μην τους συγκρίνεις με τους silent wings γιατί δεν έχουν σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psyber είπε

Καταλαβαίνω ότι η κατανάλωση είναι διαφορετικό πράγμα από τα Ampere αλλά έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με αυτό το βίντεο η διαφορά των arctic μεταξύ noctua είναι χαοτική. 0.6 watt o Noctua και 2.6 ο Arctic. Όσο αφορά τη σύνδεση σε headers όχι πανω από 2 νομίζω. Από εκεί και περα υπάρχει κίνδυνος να παρουσιάσει βλάβη το header.

Πάντως εγώ που πήρα τον 140mm Noctua Redux, μπορώ να πώ ότι από άποψη θορύβου απογοητεύτηκα. Αντιληπτός θόρυβος ακόμα και σε πολύ χαμηλές στροφές. Τί άποψη έχετε για κάποια reviews στο youtube πο βγάζουν καλύτερο σε όλα τα σενάρια τον arctic σε σύγκριση με άλλα επώνυμα μοντέλα;

Για παράδειγμα αυτός εδώ τα παινεύει πάρα πολύ.

 

 

O Κώστας εδώ συγκρίνει τους F και όχι τους Ρ που είναι σαφώς καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 7:32 ΜΜ, mike0402 είπε

εχω το κουτι phanteks p600s,επεξεργαστη ryzen 5600x,mobo x570 tomahawk και ψυχτρα kraken x62.

σκεφτομουνα να κανω καποιες αλλαγες για να εχω καλυτερες θερμοκρασιες οπως να κανω την kraken push-pull στο πανω μερος του κουτιου και να αλλαξω τα fans του κουτιου αλλα και της ψυχτρας αν υπαρχουν καλυτερα!

τι θα μου προτεινατε?

Δεν ξέρω αν κατέληξες κάπου αλλά επειδή έχω παρόμοιο κουτί και ψύξη (phanteks p500A και x61 kraken) η λύση που έχω εφαρμόσει εγώ είναι να βάλω την ΑΙΟ στο μπροστινό μέρος σε push pull. Οι δύο έξτρα ανεμιστήρες που χρησιμοποιώ (σε push) είναι αυτοί https://www.skroutz.gr/s/9470955/Corsair-ML140-2-τμχ.html

Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οι θερμοκρασίες είναι οι καλύτερες που θα μπορούσα να έχω. Παλιότερα είχα την ΑΙΟ στο επάνω μέρος και μόλις την πήγα μπροστά είδα αρκετούς βαθμούς βελτίωση, νομίζω 3-4° C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Psyber είπε

εννοείς ότι οι redux είναι για radiators και ψύκτρες;

για τίποτα από τα αυτά συνήθως για μηχανήματα που δουλεύουν 24ωρα και δεν τους ενδιαφέρει η φασαρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pnick said:

Δεν ξέρω αν κατέληξες κάπου αλλά επειδή έχω παρόμοιο κουτί και ψύξη (phanteks p500A και x61 kraken) η λύση που έχω εφαρμόσει εγώ είναι να βάλω την ΑΙΟ στο μπροστινό μέρος σε push pull. Οι δύο έξτρα ανεμιστήρες που χρησιμοποιώ (σε push) είναι αυτοί https://www.skroutz.gr/s/9470955/Corsair-ML140-2-τμχ.html

Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οι θερμοκρασίες είναι οι καλύτερες που θα μπορούσα να έχω. Παλιότερα είχα την ΑΙΟ στο επάνω μέρος και μόλις την πήγα μπροστά είδα αρκετούς βαθμούς βελτίωση, νομίζω 3-4° C.

δεν πηρα κατι γιατι σκεφτομαι να παω σε αεροψυξη και συγκεκριμενα την noctua d 15 σε μαυρο χρωμα

και θελω να βρω ποια και ποσα fans να αγορασω για το build

η να μεινω με τα εργοστασιακα της phanteks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Psyber said:

@mike0402 αν είσαι μεταξύ all in one και d15 για μένα πας στη Noctua. Μετά από χρόνια με custom υδρόψυξη πήγα σε αυτή και δε μπορώ να περιγράψω πόσο καλή είναι.

και σε τι fans να παω για να ταιριαζουν στο build?παλι σε noctua?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διατίθεσαι να πληρώσεις, εγώ είμαι προκατειλημμένος  θετικά υπέρ της bequiet. και για λόγους εμφανισιακούς αν το p600s σου έχει παράθυρο. Πάντως και το value των arctic με δελεάζει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Psyber said:

Αν διατίθεσαι να πληρώσεις, εγώ είμαι προκατειλημμένος  θετικά υπέρ της bequiet. και για λόγους εμφανισιακούς αν το p600s σου έχει παράθυρο. Πάντως και το value των arctic με δελεάζει πολύ.

σε be quiet ποιους λες? ναι εχει παραθυρο το κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...