Προς το περιεχόμενο

Το YouTube θα αρχίσει να κρύβει τον αριθμό των dislikes σε μερικούς χρήστες της πλατφόρμας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

θα μάρεσε περισσότερο να μην υπήρχε καν το dislike, δεν σαρέσει κάτι ; πήγαινε στο επόμενο βίντεο, απλά μην κάνεις like.

Δεν είναι έτσι. 

Κάποιοι φυσικά ρίχνουν άκυρα dislike,  για παράδειγμα τα dislike σ ένα τραγούδι δεν κολλάνε,  γιατί πατάς να δεις και να ακούσεις ένα τραγούδι που δεν σου αρέσει; 

Όμως υπάρχουν πολλά βίντεο που από την μια είναι παραπλανητικά για να τραβήξουν κόσμο και από την άλλη μπορεί να είναι και άκυρα.

Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις το dislike ενημερώνει ή μάλλον προδιαθέτει τους νέους θεατές για το τι μέλλει γενέσθαι και επίσης μουτζώνει και τον καραγκιόζη που ανέβασε το βίντεο. 

 

Επίσης όπου υπάρχει θετικός ψήφος θα πρέπει να υπάρχει και αρνητικός,  είναι άγραφος νόμος αυτό τουλάχιστο σε ένα αξιοκρατικό σύστημα. 

Αν θέλουν να βγάλουν το dislike θα πρέπει να βγει και το like. 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ο κατήφορος που έχει πάρει το YouTube από τότε που το πήρε η google δεν περιγράφεται. 

Από το 2006 δηλαδή ξεκίνησε ο κατήφορος;

6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

για παράδειγμα τα dislike σ ένα τραγούδι δεν κολλάνε,  γιατί πατάς να δεις και να ακούσεις ένα τραγούδι που δεν σου αρέσει; 

Κατ'αρχάς δεν ξέρεις απαραίτητα αν σου αρέσει κάτι ή όχι πριν το ακούσεις/δεις... Κάτι άγνωστο, κάτι νέο π.χ.
Επίσης, μια και μιλάς για μουσική, μπορεί να είναι κάποιος καλλιτέχνης που μου άρεσε προηγούμενη δουλειά του οπότε μπαίνω να δω κάτι καινούριο, που πιθανότατα μου το προτείνει ή το βάζει και μόνο του το YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ooaris είπε

Στην αρχή είχαμε βαθμολογίες με κλίμακα το 10.

Μετά με κλίμακα το 5. 

Μετα like/dislike 

Τωρα βγάζουν "δοκιμαστικά" το dislike 

Αύριο θα κρίνεις με επιλογές 

Μου άρεσε πάρα πολύ /μου άρεσε πολύ. 

Ότι χαροποιεί τους διαφημιζομενους περισσότερο τέλος πάντων... 

 

Πριν τα like/dislike υπήρχε βαθμολογία με νούμερα; Δεν θυμάμαι κάτι, μάλλον δεν ασχολιόμουν έντονα στην αρχη που βγήκε για να θυμάμαι κάτι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Όμως υπάρχουν πολλά βίντεο που από την μια είναι παραπλανητικά για να τραβήξουν κόσμο και από την άλλη μπορεί να είναι και άκυρα.

Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις το dislike ενημερώνει ή μάλλον προδιαθέτει τους νέους θεατές για το τι μέλλει γενέσθαι και επίσης μουτζώνει και τον καραγκιόζη που ανέβασε το βίντεο. 

 

Επίσης όπου υπάρχει θετικός ψήφος θα πρέπει να υπάρχει και αρνητικός,  είναι άγραφος νόμος αυτό τουλάχιστο σε ένα αξιοκρατικό σύστημα. 

Αν θέλουν να βγάλουν το dislike θα πρέπει να βγει και το like. 

αυτό λύνεται εύκολα με μπλόκ η και με "i'm not interested", οπότε ενημερώνεις τον αλγόριθμο ότι δεν γουστάρεις την Χ διαφήμιση γιατί δεν σε νοιάζει η δεν σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

αυτό λύνεται εύκολα με μπλόκ η και με "i'm not interested", οπότε ενημερώνεις τον αλγόριθμο ότι δεν γουστάρεις την Χ διαφήμιση γιατί δεν σε νοιάζει η δεν σε ενδιαφέρει.

Οχι αγαπητέ αυτο δεν ειναι το ίδιο.

Μια χαρα ειμαι "interested" πχ στους Disturbed αλλα αμα αυριο μου βγάλουν νέο κομματι ντουέτο με Britney Spears θέλω να εχω τροπο καθαρα να τους πω οτι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Έτσι λιγο λιγο μερα μερα με τη μερα μας βουλώνουν το στόμα και τις απόψεις μας μέχρι που στο τέλος οχι δε θα τολμάμε να φέρουμε αντίρρηση σε κάτι αλλα δε θα έχουμε και τροπο να το κάνουμε...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Οχι αγαπητέ αυτο δεν ειναι το ίδιο.

Μια χαρα ειμαι "interested" πχ στους Disturbed αλλα αμα αυριο μου βγάλουν νέο κομματι ντουέτο με Britney Spears θέλω να εχω τροπο καθαρα να τους πω οτι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Έτσι λιγο λιγο μερα μερα με τη μερα μας βουλώνουν το στόμα και τις απόψεις μας μέχρι που στο τέλος οχι δε θα τολμάμε να φέρουμε αντίρρηση σε κάτι αλλα δε θα έχουμε και τροπο να το κάνουμε...

Εδώ βέβαια θα αναμασήσω το κλασσικό: Μαγαζάκια τους είναι οι ιστοσελίδες οι υπηρεσίες και οι εφαρμογές τους, οπότε αυτοί θέτουν τους όρους που θέλουν. 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αυτό, αλλά το ότι εκατοντάδες εκατομμύρια κόσμου, μην πω δις, μέσα σε αυτούς και εγώ, είμαστε εξαρτημένοι από αυτές τις σελίδες για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω. Οπότε, δύσκολα βρίσκουμε κάτι εναλλακτικό αν δεν γουστάρουμε τους όρους που θέτουν οι εταιρείες αυτές. Π.χ από σελίδες υπάρχουν και κάποιες άλλες εναλλακτικές του youtube, αλλά είναι τόσο πίσω και συμμετέχει λιγότερος κόσμος οπότε και δεν μπορούν να ανταγωνιστού στα ίσα τους μεγάλους παίκτες και να κερδίσουν μερίδιο της πίτας ώστε να τους αναγκάσουν να τροποποιήσουν τους όρους τους λόγω αποχώρησης χρηστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Π.χ από σελίδες υπάρχουν και κάποιες άλλες εναλλακτικές του youtube, αλλά είναι τόσο πίσω και συμμετέχει λιγότερος κόσμος οπότε και δεν μπορούν να ανταγωνιστού στα ίσα τους μεγάλους παίκτες και να κερδίσουν μερίδιο της πίτας ώστε να τους αναγκάσουν να τροποποιήσουν τους όρους τους λόγω αποχώρησης χρηστών.

Ξέχασες το βασικότερο : ΔΕΝ είναι δωρεάν. Vimeo να θες να κάνεις, θες συνδρομή με το μήνα για να κάνεις upload την δουλειά σου. Θες χορηγούς, χρηματοδότες κλπ. Ενώ το Youtube είναι τζάμπα γιατί είσαι το προϊόν τους και σε κάνουν ότι θέλουν, όπως θέλουν, όποτε θέλουν και στο πουλάνε όποτε θέλουν.

41 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Έτσι λιγο λιγο μερα μερα με τη μερα μας βουλώνουν το στόμα και τις απόψεις μας μέχρι που στο τέλος οχι δε θα τολμάμε να φέρουμε αντίρρηση σε κάτι αλλα δε θα έχουμε και τροπο να το κάνουμε...

Το twitter χρόνια είναι έτσι και κανείς δεν λέει τίποτα. Απεναντίας, εκτιμώ που έχει μόνο θετικό vibe, άμα θέλει κάποιος να κράξει, αυτοικανοποιείται με comment που με τη κρίση του δημιουργού μπορεί να είναι και κρυφά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

 

Το twitter χρόνια είναι έτσι και κανείς δεν λέει τίποτα. Απεναντίας, εκτιμώ που έχει μόνο θετικό vibe, άμα θέλει κάποιος να κράξει, αυτοικανοποιείται με comment που με τη κρίση του δημιουργού μπορεί να είναι και κρυφά.

Δε ξερω τι κανει το twitter επειδη δεν εχω και ουτε σκοπευω να αποκτησω.

Τωρα αν το να εχει καποιος αποψη θετικη ή αρνητικη για κατι εσυ το συνδεεις με την αυτοϊκανοποιηση με ξεπερναει.

Αρα π.χ. αυτο να το κανουμε παντου να ζουμε και καλυτερα.

Σε ολα "ναι" δηλαδη για να μην χαλαμε τις καρδιες μας και τα θετικα vibes.

Οταν δηλαδη μας ρωταγε η μαμα μας αν θελουμε Σπανακόρυζο να μπορουσαμε μονο να πουμε "ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ" ή να μην πουμε τιποτα.

Οποιος πει οχι δε μου αρεσει το Σπανακόρυζο μαμα τοτε η μανα να πει:

ΚΡΑΖΕΙΣ ΠΑΛΙ ΓΙΩΡΓΑΚΙ ΕΕΕΕ

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Οδηγουμαστε πραγματικα σε ενα φασιστικο κοσμο.Καθε μικρο βημα θα καταληξει σε κατι πολυ μεγαλο. Εχω αρχισει να φοβαμαι.

Και εγώ ανησυχώ.

Πρέπει επιτέλους ο καθένας μας να συνειδητοποιήσει ότι οφείλει να γυρνάει την πλάτη του σε καθετί που τον ενοχλεί.Αλλα δεν το πράττει.

Γιατί συνεχίζει και στηρίζει πρόσωπα, εταιρείες που κυριολεκτικά δεν το σέβονται;Από ένα φόρουμ , ειδησεογραφικό μέσο μέχρι ένα πολιτικό κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Οχι αγαπητέ αυτο δεν ειναι το ίδιο.

Μια χαρα ειμαι "interested" πχ στους Disturbed αλλα αμα αυριο μου βγάλουν νέο κομματι ντουέτο με Britney Spears θέλω να εχω τροπο καθαρα να τους πω οτι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Έτσι λιγο λιγο μερα μερα με τη μερα μας βουλώνουν το στόμα και τις απόψεις μας μέχρι που στο τέλος οχι δε θα τολμάμε να φέρουμε αντίρρηση σε κάτι αλλα δε θα έχουμε και τροπο να το κάνουμε...

Αυτό το κάνει και το like.

Αν τα υπόλοιπα videos τους έχουν 10 εκατομμύρια likes και το ντουετάκι με τη Britney έχει 1 εκατομμύριο μια χαρά τους το λέει ο κόσμος καθαρότατα ότι το ντουετάκι με την Britney δεν άρεσε στο κοινό τους.

Όταν όμως έχουμε κάνει το dislike σε κουμπάκι hate και το πατάω σε κάθε upload τους γιατί μισώ τους Disturbed, τότε ιδού τα αποτελέσματα.

To ΥοuTube σαν μπίζνα που είναι θα θελήσει κάποια στιγμή να ικανοποιήσει και τους "ανασφαλείς" Disturbed.

Και σαν μπίζνα που είναι μπορούν και να τα αφήσουν στο τέλος να φαίνονται μόνο στους premium και σε όσους δεν έχουν adblocker.

premium feature 🤪

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πάει και χειροτερεύει η πλατφόρμα...
Αν πάψει να φαίνεται έστω και δοκιμαστικά ο μετρητής dislike να πάψει πιλοτικά να φαίνεται και ο αντίστοιχος των likes. 

Στάσου, υπάρχουν και όσοι διαφημίζονται.... oh well

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...