Προς το περιεχόμενο

Το YouTube θα αρχίσει να κρύβει τον αριθμό των dislikes σε μερικούς χρήστες της πλατφόρμας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Δεν διαφωνώ ναι ,εννοείται ότι το dark web δεν είναι η λύση αλλά πχ το 4chan ήταν πριν κάτι χρόνια ο παράδεισος της ελευθερίας .Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι έχει και μια ειρωνία μέσα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.Οτι δεν υπάρχει κάποιο site η forum που μπορείς να μιλήσεις όντως ελεύθερα και όταν λέω ελεύθερο για οτιδήποτε με οτιδήποτε εκφράσεις θες.Ειτε θα το δει mod και θα φύγει bann είτε η ιστοσελίδα θα ρίξει αυτόματο μέσα από keywords κλπ.Η ελευθερία της έκφρασης μετράει.

Νομίζω έχεις παραμορφωμένη αντίληψη της ελευθερίας.

Στον ιδιωτικό χώρο σου, μπορείς να κάνεις πραγματικά ό,τι θες. Φτιάξε ένα γκρουπάκι με τους φίλους σου λοιπόν και καφριλιάστε, αν αυτό θες να κάνεις online.
Στον δημόσιο χώρο πιστεύεις πως είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι να σε ανέχονται ό,τι κι αν κάνεις; Σύμφωνα με την άποψή σου αυτή, θα έπρεπε κι εγώ να έχω το δικαίωμα, την "ελευθερία" όπως λες, να έρθω να σε προπηλακίσω για τον Χ, Ψ λόγο. Και βασικά την έχω αυτή την ελευθερία (δεν έχει προχωρήσει το... mind reading) αλλά θα πρέπει να υποστώ και τις συνέπειες των πράξεών μου.

Πόσο δύσκολο concept σου φαίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Νομίζω έχεις παραμορφωμένη αντίληψη της ελευθερίας.

Στον ιδιωτικό χώρο σου, μπορείς να κάνεις πραγματικά ό,τι θες. Φτιάξε ένα γκρουπάκι με τους φίλους σου λοιπόν και καφριλιάστε, αν αυτό θες να κάνεις online.
Στον δημόσιο χώρο πιστεύεις πως είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι να σε ανέχονται ό,τι κι αν κάνεις; Σύμφωνα με την άποψή σου αυτή, θα έπρεπε κι εγώ να έχω το δικαίωμα, την "ελευθερία" όπως λες, να έρθω να σε προπηλακίσω για τον Χ, Ψ λόγο. Και βασικά την έχω αυτή την ελευθερία (δεν έχει προχωρήσει το... mind reading) αλλά θα πρέπει να υποστώ και τις συνέπειες των πράξεών μου.

Πόσο δύσκολο concept σου φαίνεται αυτό;

Αυτό για το mind reading μου άρεσε :) .Ότι λες και όχι για καφριλικι όπως λες ήταν το chan και άλλες σελίδες παλιά.Δεν μίλησα για troll φίλε ούτε για να κοροιδευεις από απλές συζητήσεις .Το ότι είπα να μην μιλάς με σωστές λέξεις για να το πω ευγενικά δεν σημαίνει ότι η συζήτηση θα περιλαμβάνει τρέλα πράγματα .Απλώς σαν να μιλάς με φίλο σου .Και δεν σημαίνει ότι επειδή θες να μιλάς ελεύθερα θα ενοχλώ δημόσια κάποιον αλλά το πιο τρανό παράδειγμα είναι οι κομματικές συζητήσεις .Παλιότερα τόλμησα να μιλήσω στο Reddit για κόμμα και δεν είπα καν κάτι τρελό και ο mod το διέγραψε σαν σίφουνας προφανώς επειδή ήταν διαφορετική άποψης.Και αλλά θέματα όχι μόνο κόμματα που δεν περιλαμβάνουν κοροϊδίες ή ενόχληση των άλλων.Για να μη παρεξηγηθω το γέλιο το έβαλα για το mind reading.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Δεν διαφωνώ ναι ,εννοείται ότι το dark web δεν είναι η λύση αλλά πχ το 4chan ήταν πριν κάτι χρόνια ο παράδεισος της ελευθερίας .Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι έχει και μια ειρωνία μέσα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.Οτι δεν υπάρχει κάποιο site η forum που μπορείς να μιλήσεις όντως ελεύθερα και όταν λέω ελεύθερο για οτιδήποτε με οτιδήποτε εκφράσεις θες.Ειτε θα το δει mod και θα φύγει bann είτε η ιστοσελίδα θα ρίξει αυτόματο μέσα από keywords κλπ.Η ελευθερία της έκφρασης μετράει.

Συμφωνώ ακριβώς δεν μιλάω για το θείο ο Θείος είναι κάτι λιγότερο αλλά εάν μιλήσεις για κάποια πολιτικά κόμματα σε χώρες που είπες και εκφράσεις κάπως απρεπως όχι αναγκαστικά με βρισιές κλπ λίγα forum θα σε αφήσουν ή ιστοσελίδες είτε γιατί δεν συμφωνείς με mods είτε με την σελίδα.Φυσικα το μήνυμά μου έγραψα πριν δεν είναι για την παράνομη πειρατεία αλλά για γενικότερη έκφραση του λόγου.Με καιρό που μου έρχεται στο μυαλό είναι όπως είπα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα το κοντινότερο που σκέφτομαι για "πλήρη" (όχι πλήρη τελείως ) ανωνυμία και ήσουν άνετος να πεις ότι θες πλην του dark web ήταν το chan το οποίο και αυτό μετά από καιρό πήρε τη κάτω βόλτα.Ολοο έγραφαν ότι ήθελαν και αισθανοντουσαν χωρίς έννοιες για bann και εγώ δεν ξέρω τι .Από κάτι άπλο όπως  τι τους ενοχλεί ή τη ψυχολογία τους μέχρι ακραία πράγματα για κόμματα ή οτιδήποτε τους προβληματίζει.Εγω δεν μπορώ να σκεφτώ για έναν άλλο χρήστη Μάι ιστοσελίδα που να μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει για ότι θέλει στο διαδίκτυο για την Ελλάδα και μη.,Θα μου πεις από την άλλη θα είμαστε ζούγκλα και θα συμφωνήσω αλλά εκεί εννοώ για ελευθερία .Όχι όπως Κίνα η Ρωσία που θα έρθουν στη πόρτα σου να σε πάρουν σηκωτο αλλά για γενική πλοήγηση .

Ουσιαστικά συμφωνούνε... ναι είναι το ομορφότερο πράγμα στον κόσμο να μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα αλλά και το πιο επικίνδυνο όταν σταματήσει αυτή η ελευθερία να συμπεριλαμβάνει τον σεβασμό... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ουσιαστικά συμφωνούνε... ναι είναι το ομορφότερο πράγμα στον κόσμο να μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα αλλά και το πιο επικίνδυνο όταν σταματήσει αυτή η ελευθερία να συμπεριλαμβάνει τον σεβασμό... 

Εκεί δεν αντιλέγω εννοείται ότι και τελείως ελεύθερος να είσαι υπάρχουν όρια ακόμα και στο chan υπήρχαν βέβαια λίγο πιο ανθεκτικά σε ορισμένες περιπτώσεις  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jerry banana είπε

Βλέπω μια τάση των κυβερνήσεων των χωρών και φυσικά τις εταιρείες που είναι τα σκυλάκια τους  

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, αλλά συμβαίνει το ακριβώς αντίστροφο από αυτό εδώ.

Αποδείχθηκε πρόσφατα, ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες ότι το Twitter και το FB έχουν σκυλάκια τους πολιτικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, αλλά συμβαίνει το ακριβώς αντίστροφο από αυτό εδώ.

Αποδείχθηκε πρόσφατα, ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες ότι το Twitter και το FB έχουν σκυλάκια τους πολιτικούς.

Ναι οταν εγραφα το σχολιο το ξεχασα το σκανδαλο που ειχε συμβει.Παντως ισχυει αυτο που λες.Γιαυτο λενε αλλωστε οτι οι πολιτικοι θα πρεπει να φορανε στολες της NASCAR να βλεπει ο κοσμος την εταιρεια που εκπροσωπουν .Κυριως για τους Αμερικανους το ειχα ακουσει αυτο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, αλλά συμβαίνει το ακριβώς αντίστροφο από αυτό εδώ.

Αποδείχθηκε πρόσφατα, ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες ότι το Twitter και το FB έχουν σκυλάκια τους πολιτικούς.

Μου κάνει εντύπωση που ανακαλύπτουμε την εξάρτηση των πολιτικών από social αλλά κάνουνε γαργάρα την εξάρτηση τους από μμε... κάποιοι θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι πλέον τα social είναι μέρος των μμε τα οποία θεωρούνται εδώ και δεκαετίες ως τέταρτη εξουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δεν υπάρχει ΜΜΕ βέβαια που να πλησιάζει έστω στο μέγεθος, τη δύναμη και την επιρροή των social.

Τα MME ελέγχονται, τα social ελέγχουν.

Δεν υπάρχει? Δες λίγο ποιες πηγές χρησιμοποιούν τα περισσότερα μμε και θα καταλάβεις το μέγεθος και την δύναμη του κάθε cnn...

Οσο για το αν ελέγχονται ή όχι μια αναζήτησή σε παρόμοια θέματα θα παρατηρήσεις ότι οι οποιοδήποτε προσπάθεια και να γίνει πχ από ΕΕ, θα βγουν κάποιοι να μιλήσουν για λογοκρισία και ελευθερία του λόγου... εδώ πρόεδρος κράτους χρησιμοποίησε πλατφόρμα για εξέγερση και όμως ακόμα κάποιοι το δικαιολογούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δεν υπάρχει? Δες λίγο ποιες πηγές χρησιμοποιούν τα περισσότερα μμε και θα καταλάβεις το μέγεθος και την δύναμη του κάθε cnn...

Οσο για το αν ελέγχονται ή όχι μια αναζήτησή σε παρόμοια θέματα θα παρατηρήσεις ότι οι οποιοδήποτε προσπάθεια και να γίνει πχ από ΕΕ, θα βγουν κάποιοι να μιλήσουν για λογοκρισία και ελευθερία του λόγου... εδώ πρόεδρος κράτους χρησιμοποίησε πλατφόρμα για εξέγερση και όμως ακόμα κάποιοι το δικαιολογούν...

Δε διαφωνώ στη βάση όσων λες, η ένσταση μου είναι στο ότι τα παραδοσιακά ΜΜΕ συμπορεύονται/συνεργάζονται πες το όπως θες με πολιτικά συμφέροντα.

Τα social και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα το FB και το Twitter έχουν ξεφύγει απ το στάδιο αυτό. Είναι πια μεγαλύτερα σα μέγεθος απ τα ίδια τα κράτη και εξυπηρετούν πια καθαρά και μόνο δικά τους συμφέροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ουσιαστικά συμφωνούνε... ναι είναι το ομορφότερο πράγμα στον κόσμο να μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα αλλά και το πιο επικίνδυνο όταν σταματήσει αυτή η ελευθερία να συμπεριλαμβάνει τον σεβασμό... 

Όμορφα λόγια, ο σεβασμός είναι κάτι τόσο ρευστό, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως συμφέρει απ΄ όποιο καθεστώς για να φιμώσει όσους δε συμφωνούν. Κάτι τέτοια θα έλεγε και ο Χίτλερ και φανάτισε τον απλό Γερμανό βλάκα να κυνηγάει εβραίους για σπορτ. Πχ "Οι εβραίοι δε σέβονται τον απλό Γερμανό και του τρώνε το ψωμί και του παίρνουν τη δουλειά."

Τι να πείς, ειλικρινά λυπάμαι πως φτάσαμε ως εδώ να μας χρησιμοποιούν και να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να τρίβουν τα χέρια τους οι σύγχρονοι Χίτλερ που δε δίνουν δεκάρα, μα δεκάρα, για τον κοσμάκη.

Οκ λοιπόν, κάποιος να ορίσει τη λέξη σεβασμός και πως μπορεί να αστυνομευτεί, δηλαδή θα τρελαθούμε στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

Τα social και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα το FB και το Twitter έχουν ξεφύγει απ το στάδιο αυτό. Είναι πια μεγαλύτερα σα μέγεθος απ τα ίδια τα κράτη και εξυπηρετούν πια καθαρά και μόνο δικά τους συμφέροντα.

Εδώ ίσως είναι το λάθος στον συλλογισμό σου...και ένα μμε πάλι τα δικά του συμφέροντα εξυπηρετεί πχ πολλές εφημερίδες, ραδιόφωνα και κανάλια άλλαξαν πλεύση μετά τον εκτροχιασμό του τραμπ ενώ στήριζαν Ρεπουμπλικανούς, μην μπερδεύεσαι με τις κομματικές εφημερίδες που έχουμε εδώ στην Ελλάδα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Εδώ ίσως είναι το λάθος στον συλλογισμό σου...και ένα μμε πάλι τα δικά του συμφέροντα εξυπηρετεί πχ πολλές εφημερίδες, ραδιόφωνα και κανάλια άλλαξαν πλεύση μετά τον εκτροχιασμό του τραμπ ενώ στήριζαν Ρεπουμπλικανούς, μην μπερδεύεσαι με τις κομματικές εφημερίδες που έχουμε εδώ στην Ελλάδα... 

Αν δε στηρίζουν Ρεπουμπλικανούς θα στηρίζουν Δημοκρατικούς, αν όχι γενικότερα ένα κόμμα όπως συμβαίνει εδώ, σίγουρα κάποιον απ το κόμμα.

Αντίθετα ο Zuckerberg πια ή ο Dorsey δεν έχουν ανάγκη κανέναν απ τα κόμματα, αντιθέτως αυτά έχουν ανάγκη αυτούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Όμορφα λόγια, ο σεβασμός είναι κάτι τόσο ρευστό, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως συμφέρει απ΄ όποιο καθεστώς για να φιμώσει όσους δε συμφωνούν. Κάτι τέτοια θα έλεγε και ο Χίτλερ και φανάτισε τον απλό Γερμανό βλάκα να κυνηγάει εβραίους για σπορτ. Πχ "Οι εβραίοι δε σέβονται τον απλό Γερμανό και του τρώνε το ψωμί και του παίρνουν τη δουλειά."

Τι να πείς, ειλικρινά λυπάμαι πως φτάσαμε ως εδώ να μας χρησιμοποιούν και να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να τρίβουν τα χέρια τους οι σύγχρονοι Χίτλερ που δε δίνουν δεκάρα, μα δεκάρα, για τον κοσμάκη.

Οκ λοιπόν, κάποιος να ορίσει τη λέξη σεβασμός και πως μπορεί να αστυνομευτεί, δηλαδή θα τρελαθούμε στο τέλος.

Αυτό είναι το πρόβλημα, το βλέπετε σαν λόγια και για αυτό μπαίνετε στην διαδικασία να το κριτικάρετε ελαφρά... όταν αυτό τον σεβασμό τον περάσετε με πράξεις θα δεις τι ωραία θα μπορέσεις να κλείσεις τα αυτιά σου στο πιο σύγχρονο πρόβλημα όπως οι μετανάστες δε σέβονται τον απλό Έλληνα και του τρώνε το ψωμί και του παίρνουν τη δουλειά ή τα εμβόλια είναι επικίνδυνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα, το βλέπετε σαν λόγια και για αυτό μπαίνετε στην διαδικασία να το κριτικάρετε ελαφρά... όταν αυτό τον σεβασμό τον περάσετε με πράξεις θα δεις τι ωραία θα μπορέσεις να κλείσεις τα αυτιά σου στο πιο σύγχρονο πρόβλημα όπως οι μετανάστες δε σέβονται τον απλό Έλληνα και του τρώνε το ψωμί και του παίρνουν τη δουλειά ή τα εμβόλια είναι επικίνδυνα...

Όταν θα σταματήσεις να βλέπεις το κόσμο σαν εμείς και εσείς ίσως δεις και το πρόβλημα σε όσα σου έχουν ποτίσει το μυαλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...