Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Δεν διαφωνω, απλα καποιος που θα το διαβασει μπορει να σκεφτει οτι χανει κατι ενω επι της ουσιας δεν χανει και τιποτα γιατι κατα 99% δεν τον αφορα αν θα εχει 2 η 4 θυρες HDMI 2.1.

Ενας αλλος λογος που το αναφερω ειναι διοτι εγω με την ηχομπαρα (αλλα και ο αδερφος μου με τον ενισχυτη) την πατησαμε ακριβως επειδη εχει 2 θυρες αλλα βασιζομασταν στο οτι και η ηχομπαρα αλλα και ο ενισχυτης κανουν υποτιθεται passthrough το 2.1 και δεν χανεις την θυρα. Το προβλημα δεν ειναι οι 2 θυρες της BX αλλα το γεγονος οτι ακομα και σημερα η πλειοψηφια των soundbars & ενισχυτων δεν εχουν σωστα ενεργοποιημενες τις θυρες.

Ναι αν είχαμε κανονικά 2.1 ports στις ηχόμπαρες δε θα υπήρχε πρόβλημα τις ρίχναμε εκεί. 

Αν και ουσιαστικά το target για όλες τις κονσόλες next gen είναι τα 60 fps και λόγω ιπποδύναμης, πολλοί τίτλοι, παλιότεροι κυρίως, θα παίζουν με dynamic  resolution και ίσως επιτυγχάνουν τα 120fps.

Και μην ξεχνάμε και τους PC users. 

Ας ελπίσουμε οι νέες να το υποστηρίζουν και να έχουν και κανένα παραπάνω port αν και εδώ που τα λέμε κανονικά μόνο με av receiver έχεις πραγματικό atmos.

Συμφωνώ όμως ότι στα 639 ευρώ δεν υπάρχει κανένα παράπονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Αν κάποιος έχει και τις 2 κονσόλες και μια ηχόμπαρα, δεν μπορεί να βγάζει το καλώδιο της μιας κονσόλας για να συνδέει την άλλη;

Πιο γρήγορο είναι από να σηκωθείς να βάλεις νερό να πιείς.

Φυσικα και μπορει. Επισης αναμενονται φετος και HDMI 2.1 switch που δεν χρειαζεται καν να το κανεις εσυ αλλα το αναλαμβανουν αυτα. Προς το παρον αυτα που υπαρχουν στην αγορα ειναι 2.0b.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα... Ψείρες - ξεψειρες διαβάζω. 

Ας προσέξει μονο όποιος την πάρει να μην την βάλει σε μέρος πολύ φωτεινό ή ακόμα χειρότερα με απευθείας πηγή φωτός να πέφτει πάνω της, γιατί μία ή χαμηλότερη φωτεινότητα, δύο το τζάμι της τβ και καταλήγετε να έχετε έναν πανέμορφο καθρέφτη 😅

Αν γίνει στοχευμενη αγορά λοιπόν είναι από τις καλύτερες προσφορές εβερ, εδώ σκέφτομαι να πάρω εγώ και μία και δύο έτσι για 1-2 δωμάτια που ταιριάζουν γάντι για να υπάρχουν και παρόλο που μάλλον δε θα πάρω καμία σε αυτήν την προωθητικη, έχω παρα πολυ καιρό να μπω σε τόσο μεγάλο πειρασμό να πάρω κάτι που δε χρειάζομαι άμεσα... 

Επεξ/σία από giorginho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

για το upscaling που ρώτησε ένας φίλος?

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/bx-oled

Στο σημείο που λέει για το upscaling μιλά για όλες τις περιπτώσεις. 

4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

 

 

4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

 

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Αν κάποιος έχει και τις 2 κονσόλες και μια ηχόμπαρα, δεν μπορεί να βγάζει το καλώδιο της μιας κονσόλας για να συνδέει την άλλη;

Πιο γρήγορο είναι από να σηκωθείς να βάλεις νερό να πιείς.

Και είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει κάποιο splitter hdmi 2.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorginho είπε

Χαχα... Ψείρες - ξεψειρες διαβάζω. 

Ας προσέξει μονο όποιος την πάρει να μην την βάλει σε μέρος πολύ φωτεινό ή ακόμα χειρότερα με απευθείας πηγή φωτός να πέφτει πάνω της, γιατί μία ή χαμηλότερη φωτεινότητα, δύο το τζάμι της τβ και καταλήγετε να έχετε έναν πανέμορφο καθρέφτη 😅

Αν γίνει στοχευμενη αγορά λοιπόν είναι από τις καλύτερες προσφορές εβερ, εδώ σκέφτομαι να πάρω εγώ και μία και δύο έτσι για 1-2 δωμάτια που ταιριάζουν γάντι για να υπάρχουν και παρόλο που μάλλον δε θα πάρω καμία σε αυτήν την προωθητικη, έχω παρα πολυ καιρό να μπω σε τόσο μεγάλο πειρασμό να πάρω κάτι που δε χρειάζομαι άμεσα... 

Σωστος και καλο που αναφερεται και αυτο. απο την αλλη βεβαια αν η τηλεοραση κοιταει μπαλκονοπορτα/παραθυρο φατσα καρτα τοτε ειναι ελαχιστες οι τηλεορασεις που θα σε σωσουν, γιατι εκει χρειαζεσαι και τηλεοραση που εχει μεγαλη φωτεινοτητα αλλα και καλη διαχειριση των reflections.

Για να το πω και διαφορετικα, στα 640 ευρω για 55αρα οι εναλλακτικες σου ειναι 2-3 και σιγουρα ακριβοτερες απο 640 ευρω. Στο μυαλο μου ερχεται πχ η Q80T της Samsung, η XH9096 κλπ.

11 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Και είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει κάποιο splitter hdmi 2.1

Το splitter διαμοιραζει την εικονα σε πολλαπλες πηγες. Το Switch ειναι αυτο που σου δινει την δυνατοτητα της εναλλαγης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Crus είπε

Σωστος και καλο που αναφερεται και αυτο. απο την αλλη βεβαια αν η τηλεοραση κοιταει μπαλκονοπορτα/παραθυρο φατσα καρτα τοτε ειναι ελαχιστες οι τηλεορασεις που θα σε σωσουν, γιατι εκει χρειαζεσαι και τηλεοραση που εχει μεγαλη φωτεινοτητα αλλα και καλη διαχειριση των reflections.

Για να το πω και διαφορετικα, στα 640 ευρω για 55αρα οι εναλλακτικες σου ειναι 2-3 και σιγουρα ακριβοτερες απο 640 ευρω. Στο μυαλο μου ερχεται πχ η Q80T της Samsung, η XH9096 κλπ.

Οι οποίες είναι χειρότερες σε εικόνα, δεν υποστηρίζουν atmos και Dolby vision και γενικά κατώτερες σε όλους τους τομείς.

Γενικα αν έχεις το παράθυρο απέναντι από την τηλεόραση. Ναι όντως ίσως να έχεις θέμα τις πολύ φωτεινές ημέρες. Αν σκάει ήλιος επάνω ούτε οι κορυφαίες Samsung με το antiglare φίλτρο δε σε σώζουν. 

Τα συν είναι πολύ περισσότερα από τα μείον. 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/bx-oled

Στο σημείο που λέει για το upscaling μιλά για όλες τις περιπτώσεις. 

 

 

Unfortunately, like all OLED TVs, the LG OLED55BXPUA isn't immune to permanent burn-in. However, we don't expect people who watch varied content to have any issues, but rather it's a problem if there are constant static displays, like if it's used as a PC monitor.

This TV has three features to help burn-in risk. Enabling Screen Shift option, and setting Logo Luminance Adjustment to 'Low' may help with this. There's also an automatic Pixel Refresher that can be run manually if needed.

 

οκ λογικά δεν έχουμε πρόβλημα με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, coyote2 είπε

Unfortunately, like all OLED TVs, the LG OLED55BXPUA isn't immune to permanent burn-in. However, we don't expect people who watch varied content to have any issues, but rather it's a problem if there are constant static displays, like if it's used as a PC monitor.

This TV has three features to help burn-in risk. Enabling Screen Shift option, and setting Logo Luminance Adjustment to 'Low' may help with this. There's also an automatic Pixel Refresher that can be run manually if needed.

 

οκ λογικά δεν έχουμε πρόβλημα με αυτό

Αν δεν παιζεις στατική εικόνα επί εβδομάδες όχι. Και η τηλεοραση όταν μένει σε στατικό μενού καταρχήν κατεβάζει φωτεινότητα η και σβήνει την εικόνα και βάζει Screensaver με κινούμενα pixels που εκρηγνυνται σε διαφορετικά σημεία της για να προστατέψει την οθόνη μέχρι να μπει σε κατάσταση αναμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Unfortunately, like all OLED TVs, the LG OLED55BXPUA isn't immune to permanent burn-in. However, we don't expect people who watch varied content to have any issues, but rather it's a problem if there are constant static displays, like if it's used as a PC monitor.

This TV has three features to help burn-in risk. Enabling Screen Shift option, and setting Logo Luminance Adjustment to 'Low' may help with this. There's also an automatic Pixel Refresher that can be run manually if needed.

 

οκ λογικά δεν έχουμε πρόβλημα με αυτό

Παιδιά το έγραψα και πριν. Η τηλεόραση δεν είναι φάση νοικοκυρά 12ωρα σερί στο ANT1 και STAR, ούτε για bright HUD games σερί ώρες (10+) αντίστοιχα. Χρειάζεται για καλό και για κακό να κάνεις και καμιά αλλαγή καναλιού/πηγής, αλλά και κάθε 4-6ωρο να την αφήνεις να κλείσει και να κάνει pixel refresh.

Αν της κάνεις όμως μια 5ετη επέκταση ξενοιαζεις από όλα αυτά μιας και η LG καλύπτει το image retention/burn in.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Crus είπε

Αν της κάνεις όμως μια 5ετη επέκταση ξενοιαζεις από όλα αυτά μιας και η LG καλύπτει το image retention/burn in.

Ποια 5ετης το καλυπτει αυτο; Απο μαγαζι ή απο LG;  Ή και οι δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ποια 5ετης το καλυπτει αυτο; Απο μαγαζι ή απο LG;  Ή και οι δυο;

Δεν έχω εμπειρία από τα καταστήματα αλλά μόνο μεσω της LG. Ο αδερφός μου είχε την B6 η οποία στην 4ετια του έβγαλε θεμα με image retention και του την άλλαξαν δωρεάν με την BX.

Πάντως για όσους φοβούνται το burn in/image retention, οι τεχνολογίες που ενσωματώνει η LG από την σειρά 9 και έπειτα (δηλαδή 2019 και μετά) έχουν ελαχιστοποίησει τον κίνδυνο.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

η εγγύηση κοστίζει όσο η τηλεόραση.... γνώμη μου

Την 5ετη για την 55αρα στο ΜΜ νομιζω την ειδα χθες 159€; Ηταν δωρο μεχρι χθες πρωι νομιζω, τωρα δεν ειναι.

Παιρνει και 30% επιστροφη; Αν ναι, παει λιγο πανω απο 110€; Δεν εχω διαβασει τα ψιλα γραμματα στους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Την 5ετη για την 55αρα στο ΜΜ νομιζω την ειδα χθες 159€; Ηταν δωρο μεχρι χθες πρωι νομιζω, τωρα δεν ειναι.

Παιρνει και 30% επιστροφη; Αν ναι, παει λιγο πανω απο 110€; Δεν εχω διαβασει τα ψιλα γραμματα στους ορους.

Επιστροφή μόνο στην αξία της τηλεόρασης. Δεν ξέρω για το τι καλύπτουν τα καταστήματα αλλά η επέκταση  εγγύησης της LG σίγουρα δίνει τη λύση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...