Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από την παραπάνω ανάλυση θερμά παρακαλώ τον καλό μας συντονιστή matrixx και άλλους έμπειρους φίλους να μου δώσουν μια μικρή γνώμη-βοήθεια σε αυτό που θα αναλύσω παρακάτω,γιατί κάτι με τρώει για αγορά αλλά δεν ξέρω αν "πρέπει"!

Είμαι κάτοχος LG OLED 65C8PLA σε αγορά black friday 2018 στα 2500 + 20% yellows και δώρο η 5ετης.Μου βγήκε δηλαδή περίπου στα 2000 ευρώ μαζί με την 5ετη. Όταν βλέπω 1282,90 από Κωτσόβολο ή 1219,20 από mediamarkt  ,για να μην πω και πόσο έβγαινε και με τις δωροεπιταγές mediamarkt μέχρι 31/03...και συγκρίνοντας με τη δικιά μου αγορά όπως καταλαβαίνετε, "κάτι με τρώει..." Τι γνώμη έχετε κι εσείς? Θεωρείτε ότι έχουμε μπροστά εποχές για παρόμοιες τιμές ή είναι απλά μια πολύ καλή περίπτωση που θα πρέπει όποιος θέλει να εκμεταλλευτεί γιατί στο επόμενο διάστημα θα έχουμε μόνιμα τιμές σε ανηφόρα??

Το λέω παιδιά γιατί οι γνωρίζοντες ξέρουν καλά ότι OLED σε τέτοια χρήματα πριν λίγο καιρό ούτε να το φανταστούμε! Θα τολμήσω και την κατά πολλούς "άκυρη σύγκριση" με τα κινητά τηλέφωνα αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ πραγματικά!! Ένα καλό κινητό των 600+ ευρώ είναι ακριβότερο αυτή τη στιγμή από μια 55αρα OLED...Για να καταλάβετε τη σύγkριση σκεφτείτε μόνο τι θα γίνει αν στην 55 oled βάλετε πάνω ένα 4k blu ray disk ειδικά  και με Dolby Vision...και σκεφτείτε αν ένα καλό κινητό έχει να σου δώσει κάτι αντίστοιχο! 

Πραγματικά το σκέφτομαι αντί κάποιο κινητό στο προσεχές διάστημα αν πρέπει να προχωρήσω σε αγορά...Πείτε μου καμμιά γνώμη,βοηθείστε με ή "συγκρατήστε με!"

Υ.Γ.: Ανάφερα όπως τη νιώθω εγώ αυτή τη σύγκριση με τα κινητά παιδιά.Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μας έχει τις ιδιαίτερες απόψεις του-γούστα-προτιμήσεις.Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ο σκοπός μου να ξεκινήσει μια συζήτηση τηλεοράσεις vs smartphones! Αυτό που θα ήθελα είναι γνώμες-απόψεις-σκέψεις σχετικά με το αν θα άξιζε να προχωρήσω σε σχετική αγορά ή να το αφήσω προς το παρόν!

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτησω κατι ακομα , εαν βαλουμε ταινια σε usb που εχει ήχο dts θα παιξει ? γενικα το player που εχει η tv ειναι "αξιοπιστο?" παιζει τα ολα τα αρχεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Μετά από την παραπάνω ανάλυση θερμά παρακαλώ τον καλό μας συντονιστή matrixx και άλλους έμπειρους φίλους να μου δώσουν μια μικρή γνώμη-βοήθεια σε αυτό που θα αναλύσω παρακάτω,γιατί κάτι με τρώει για αγορά αλλά δεν ξέρω αν "πρέπει"!

Είμαι κάτοχος LG OLED 65C8PLA σε αγορά black friday 2018 στα 2500 + 20% yellows και δώρο η 5ετης.Μου βγήκε δηλαδή περίπου στα 2000 ευρώ μαζί με την 5ετη. Όταν βλέπω 1282,90 από Κωτσόβολο ή 1219,20 από mediamarkt  ,για να μην πω και πόσο έβγαινε και με τις δωροεπιταγές mediamarkt μέχρι 31/03...και συγκρίνοντας με τη δικιά μου αγορά όπως καταλαβαίνετε, "κάτι με τρώει..." Τι γνώμη έχετε κι εσείς? Θεωρείτε ότι έχουμε μπροστά εποχές για παρόμοιες τιμές ή είναι απλά μια πολύ καλή περίπτωση που θα πρέπει όποιος θέλει να εκμεταλλευτεί γιατί στο επόμενο διάστημα θα έχουμε μόνιμα τιμές σε ανηφόρα??

Το λέω παιδιά γιατί οι γνωρίζοντες ξέρουν καλά ότι OLED σε τέτοια χρήματα πριν λίγο καιρό ούτε να το φανταστούμε! Θα τολμήσω και την κατά πολλούς "άκυρη σύγκριση" με τα κινητά τηλέφωνα αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ πραγματικά!! Ένα καλό κινητό των 600+ ευρώ είναι ακριβότερο αυτή τη στιγμή από μια 55αρα OLED...Για να καταλάβετε τη σύγkριση σκεφτείτε μόνο τι θα γίνει αν στην 55 oled βάλετε πάνω ένα 4k blu ray disk ειδικά  και με Dolby Vision...και σκεφτείτε αν ένα καλό κινητό έχει να σου δώσει κάτι αντίστοιχο! 

Πραγματικά το σκέφτομαι αντί κάποιο κινητό στο προσεχές διάστημα αν πρέπει να προχωρήσω σε αγορά...Πείτε μου καμμιά γνώμη,βοηθείστε με ή "συγκρατήστε με!"

Υ.Γ.: Ανάφερα όπως τη νιώθω εγώ αυτή τη σύγκριση με τα κινητά παιδιά.Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μας έχει τις ιδιαίτερες απόψεις του-γούστα-προτιμήσεις.Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ο σκοπός μου να ξεκινήσει μια συζήτηση τηλεοράσεις vs smartphones! Αυτό που θα ήθελα είναι γνώμες-απόψεις-σκέψεις σχετικά με το αν θα άξιζε να προχωρήσω σε σχετική αγορά ή να το αφήσω προς το παρόν!

Είναι καλύτερες από τη δική σου οι νέες. Σε όλα. Σε αυτή την τιμή δεν το συζητάμε. Αναβάθμιση full σε τιμή που έπαιζαν οι full array 55άρες της Samsung.

9 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

να ρωτησω κατι ακομα , εαν βαλουμε ταινια σε usb που εχει ήχο dts θα παιξει ? γενικα το player που εχει η tv ειναι "αξιοπιστο?" παιζει τα ολα τα αρχεια ?

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Μετά από την παραπάνω ανάλυση θερμά παρακαλώ τον καλό μας συντονιστή matrixx και άλλους έμπειρους φίλους να μου δώσουν μια μικρή γνώμη-βοήθεια σε αυτό που θα αναλύσω παρακάτω,γιατί κάτι με τρώει για αγορά αλλά δεν ξέρω αν "πρέπει"!

Είμαι κάτοχος LG OLED 65C8PLA σε αγορά black friday 2018 στα 2500 + 20% yellows και δώρο η 5ετης.Μου βγήκε δηλαδή περίπου στα 2000 ευρώ μαζί με την 5ετη. Όταν βλέπω 1282,90 από Κωτσόβολο ή 1219,20 από mediamarkt  ,για να μην πω και πόσο έβγαινε και με τις δωροεπιταγές mediamarkt μέχρι 31/03...και συγκρίνοντας με τη δικιά μου αγορά όπως καταλαβαίνετε, "κάτι με τρώει..." Τι γνώμη έχετε κι εσείς? Θεωρείτε ότι έχουμε μπροστά εποχές για παρόμοιες τιμές ή είναι απλά μια πολύ καλή περίπτωση που θα πρέπει όποιος θέλει να εκμεταλλευτεί γιατί στο επόμενο διάστημα θα έχουμε μόνιμα τιμές σε ανηφόρα??

Το λέω παιδιά γιατί οι γνωρίζοντες ξέρουν καλά ότι OLED σε τέτοια χρήματα πριν λίγο καιρό ούτε να το φανταστούμε! Θα τολμήσω και την κατά πολλούς "άκυρη σύγκριση" με τα κινητά τηλέφωνα αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ πραγματικά!! Ένα καλό κινητό των 600+ ευρώ είναι ακριβότερο αυτή τη στιγμή από μια 55αρα OLED...Για να καταλάβετε τη σύγkριση σκεφτείτε μόνο τι θα γίνει αν στην 55 oled βάλετε πάνω ένα 4k blu ray disk ειδικά  και με Dolby Vision...και σκεφτείτε αν ένα καλό κινητό έχει να σου δώσει κάτι αντίστοιχο! 

Πραγματικά το σκέφτομαι αντί κάποιο κινητό στο προσεχές διάστημα αν πρέπει να προχωρήσω σε αγορά...Πείτε μου καμμιά γνώμη,βοηθείστε με ή "συγκρατήστε με!"

Υ.Γ.: Ανάφερα όπως τη νιώθω εγώ αυτή τη σύγκριση με τα κινητά παιδιά.Σε κάθε περίπτωση ο καθένας μας έχει τις ιδιαίτερες απόψεις του-γούστα-προτιμήσεις.Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ο σκοπός μου να ξεκινήσει μια συζήτηση τηλεοράσεις vs smartphones! Αυτό που θα ήθελα είναι γνώμες-απόψεις-σκέψεις σχετικά με το αν θα άξιζε να προχωρήσω σε σχετική αγορά ή να το αφήσω προς το παρόν!

Εγω δε θα έμπαινα στην διαδικασία να την αλλάξω στην θέση σου. Δεν νομίζω να δεις και τις τρομερές διάφορες στην εικόνα. Καλύτερα να αναβαθμίσεις το σύστημα ήχου πχ αν δεν σε καλύπτει τόσο αυτό που έχεις τώρα. Εξάλλου έχεις και την εγγυση αν τυχών πάθει κάτι θα στην αντικαταστήσουν με νέο μοντέλο αν δεν επισκευάζεται.

Επεξ/σία από Aduatiques
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομα : εαν καποιος ειναι αναμεσα σε αυτη του θεματος και την Sony KE-55XH9077 |55"| Full Array LED ... δεν εχει playstation και βλεπει ote tv + netflix ... ποια επιλεγει ? εγω λεω του θεματος αλλα ο φιλος που θελει να παρει λεει sony επειδη εχει android ... εσεις που εχετε παραπανω γνωσεις τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

κατι ακομα : εαν καποιος ειναι αναμεσα σε αυτη του θεματος και την Sony KE-55XH9077 |55"| Full Array LED ... δεν εχει playstation και βλεπει ote tv + netflix ... ποια επιλεγει ? εγω λεω του θεματος αλλα ο φιλος που θελει να παρει λεει sony επειδη εχει android ... εσεις που εχετε παραπανω γνωσεις τι λετε ?

Εκτός και αν έχεις ανοιχτή την τηλεόραση όλη μέρα στα κανάλια θα πρότεινα την oled που έχει πολύ καλύτερη εικόνα. Το νετφλιξ μια χαρα παίζει απροβλημάτιστα στην lg. Δεν ξέρω αν θέλεις το Android για κάποια άλλη χρήση βέβαια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aduatiques είπε

Εγω δε θα έμπαινα στην διαδικασία να την αλλάξω στην θέση σου. Δεν νομίζω να δεις και τις τρομερές διάφορες στην εικόνα. Καλύτερα να αναβαθμίσεις το σύστημα ήχου πχ αν δεν σε καλύπτει τόσο αυτό που έχεις τώρα. Εξάλλου έχεις και την εγγυση αν τυχών πάθει κάτι θα στην αντικαταστήσουν με νέο μοντέλο αν δεν επισκευάζεται.

Σωστός.

 

2 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

κατι ακομα : εαν καποιος ειναι αναμεσα σε αυτη του θεματος και την Sony KE-55XH9077 |55"| Full Array LED ... δεν εχει playstation και βλεπει ote tv + netflix ... ποια επιλεγει ? εγω λεω του θεματος αλλα ο φιλος που θελει να παρει λεει sony επειδη εχει android ... εσεις που εχετε παραπανω γνωσεις τι λετε ?

Δεν κοιτάζεις καμία LED όταν συγκρίνεις με OLED ούτε για το PS5 που δε δίνει και τίποτα επιπλέον αν έχεις Sony τηλεόραση.

Το Web OS είναι μία χαρά, στην τηλεόραση πας για την εικόνα και τα χαρακτηριστικά έπονται. Η LG τα έχει όλα, η συγκεκριμένη Sony όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Μετά από την παραπάνω ανάλυση...

Φιλε, η αποψη μου ειναι να μεινεις οπως εισαι. Ποτέ μια αγορα τηλεορασης δεν ειναι επενδυση. Παντα πεφτουν οι τιμες, παντα προχωρουν τα μοντελα. Χαμενα μπορει να πανε και τα 650 αφου δεν την χρειαζεσαι στην ουσια. Αλλωστε και μικρη ειναι στις 55 αν ρωτουσες εμενα (εκτος αν εισαι στα 2- μετρα) και επισης ειναι μπροστα (διπλα μας) και το 8Κ που θα σπρωχνει τις τιμες προς τα κατω συνεχως.

Οταν χρειαστει καποιος τηλεοραση, κανει μια ερευνα αγορας, περιμενει και 1-2-6 μηνες μαξ, αν ειναι καλος στην αναζητηση προσφορας και χτυπαει. Μετα απο αλλους 6 μηνες βεβαια, δεν αποκλειεται να σκασει μια αλλη περιπτωση καλυτερη και να πει "οχι ρε, κοιτα καλυτερη περιπτωση", αλλα ετσι ειναι η ζωη. Αυτα μπορει να συμβουν. Μην χαλιεσαι, σε ολους τυχαινουν αυτα.

Αν καποιος θελει τωρα τηλεοραση ειναι αρκετα καλη περιπτωση για τα λεφτα παντως παρα τα λιγα μειον της οπως ειπα και στην αρχη του τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Ωχ μη μου λες τέτοια...Εχω ένα άγχος με τη φωτεινότητα μη μου κακοφανει.

Είσαι σε πολύ φωτεινό περιβάλλον; Εγώ τώρα την έχω βάλει σε 50% φωτεινότητα και 65% οled λυχνία σε ταινία και μου φαίνεται σούπερ (σε σκοτεινό περιβάλλον).

Πιστεύω μια χαρά θα είσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι καλύτερες από τη δική σου οι νέες. Σε όλα.

Δεν ισχύει αυτό, ειδικά όταν συγκρίνουμε C8 με BX. Θα πρότεινα να την πάρει κυρίως για τα gaming features αν είναι φανατικός gamer κι έχει λεφτά για ξόδεμα και θα κρατούσα και τη C8 ως δεύτερη, για αντικατάσταση δε θα έμπαινα στον κόπο όπως έγραψε και ο άλλος συμφορουμίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, purif είπε

Είσαι σε πολύ φωτεινό περιβάλλον; Εγώ τώρα την έχω βάλει σε 50% φωτεινότητα και 65% οled λυχνία σε ταινία και μου φαίνεται σούπερ (σε σκοτεινό περιβάλλον).

Πιστεύω μια χαρά θα είσαι.

 

Όχι δεν είναι πολύ φωτεινό το σαλόνι και εγώ πιστεύω θα είμαι οκ με τη φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε τέτοιες τηλεοράσεις, αξίζει να πληρώσει κανείς επαγγελματία για καλπμπράρισμα με ειδικά μηχανήματα.

Βέβαια αυτό ισχύει όταν πάρεις μία τηλεόραση 2000€ να δώσεις άλλα 100 για τη ρύθμιση. τώρα αν την πήρες 600€, αναλογικά θα έρθει ακριβό το calibration. πάντως ίσως θα άξιζε όσοι θέλουν τα προχωρήσουν σε τέτοια κίνηση (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να μαζευτούν να πάρουν καμία τιμή "πακέτο"  από επαγγελματία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείτε καποιο σετ ρυθμίσεων για παιχνίδια στο ps4 (sports) κυρίως θα παρακαλούσα να το μοιραστείτε γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.καντε με quote αν μπορείτε σας παρακαλώ για να το δω.ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...