Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς ιδέα για σύγκριση μεταξύ αυτων των 2? Εχουν καμια σπούδαια διαφορα?

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-65-nano796-ne/1565786

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-65un74006lb/1558478

 

Θα πάρεις και άλλη;😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Θα πάρεις και άλλη;😂

Δεν είναι για μένα!!! Δεν βρίσκω όμως κάπου ξεκάθαρες διαφορές. Πάνω κάτω τα ίδια ειναι. 

Είναι θέμα με τις εταιρίες που δεν έχουν απο μόνες τους ένα ξεκάθαρο συγκριτικό πίνακα να κοιτάς χαρακτηριστικά και να επιλέγεις + του ότι έχουν βγάλει 800.000 μοντέλα, και το καθένα διαφορετικό σε κάθε αγορα!!! πελαγώνεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν είναι για μένα!!! Δεν βρίσκω όμως κάπου ξεκάθαρες διαφορές. Πάνω κάτω τα ίδια ειναι. 

Είναι θέμα με τις εταιρίες που δεν έχουν απο μόνες τους ένα ξεκάθαρο συγκριτικό πίνακα να κοιτάς χαρακτηριστικά και να επιλέγεις + του ότι έχουν βγάλει 800.000 μοντέλα, και το καθένα διαφορετικό σε κάθε αγορα!!! πελαγώνεις! 

Αν μπορείς να πας σε oled,να πας σε oled.Παιξανε σε φοβερές τιμες,στα 700 κάτι ευρώ 65αρα 4K oled,είναι τσάμπα.Nanocell κοροϊδία είναι,δεν υπάρχει μαύρο,βλέπεις γκρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 26ska είπε

Αν μπορείς να πας σε oled,να πας σε oled.Παιξανε σε φοβερές τιμες,στα 700 κάτι ευρώ 65αρα 4K oled,είναι τσάμπα.Nanocell κοροϊδία είναι,δεν υπάρχει μαύρο,βλέπεις γκρι.

Δίκιο απόλυτο έχεις, αλλά 450€ σε 65αρα nanocell , είναι εξαιρετική τιμή. Οι ανάλογες Oled, θέλουν 100% +

Επίσης να πω την προσωπική μου άποψη γιατί ήδη έχω nanocell 65", ΔΕΝ έχει μαυρο, μέχρι να έχεις έστω ελαφρύ φωτισμό στο δωμάτιο. Αλλάζει εντελώς η ποιότητα της εικόνας.

Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος σε μαγαζιά που έχουν της τηλεοράσεις και παίζουν demo και υπάρχει φως. (σαφώς , δεν λέω ότι οι Oled δεν έχουν εξαιρετικό μαυρο)

Επίσης για όσους έχουν μωρά, υπάρχει μια άλλη παράμετρος που δεν πάει στο μυαλό όσων δεν έχουν μωρά!!! Αντοχή σε τυχαίες απογειώσεις αντικειμένων!!!! Οι LG τουλάχιστον όσες είχα δοκιμάσει εγώ, είχαν σαφέστατα μεγαλύτερη διαφορά απο τις Sam σε squeeze test (πας με μαγαζί δηλαδή και ζουλάς τα πανελ - όχι να τα χαλάσεις, αλλά να δεις την αντίσταση τους)!

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/4k-uhd-tv/sony-oled-tv-kd55a8baep-uhd-4k-smart/1522630

oled sony 55αρα αξιζει στα 790εμμεσα; ή να αναμενουμε αντιστοιχες προσφορες οπως με lg oled (δεν καιγομαι για αμεση αγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δίκιο απόλυτο έχεις, αλλά 450€ σε 65αρα nanocell , είναι εξαιρετική τιμή. Οι ανάλογες Oled, θέλουν 100% +

Επίσης να πω την προσωπική μου άποψη γιατί ήδη έχω nanocell 65", ΔΕΝ έχει μαυρο, μέχρι να έχεις έστω ελαφρύ φωτισμό στο δωμάτιο. Αλλάζει εντελώς η ποιότητα της εικόνας.

Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος σε μαγαζιά που έχουν της τηλεοράσεις και παίζουν demo και υπάρχει φως. (σαφώς , δεν λέω ότι οι Oled δεν έχουν εξαιρετικό μαυρο)

Επίσης για όσους έχουν μωρά, υπάρχει μια άλλη παράμετρος που δεν πάει στο μυαλό όσων δεν έχουν μωρά!!! Αντοχή σε τυχαίες απογειώσεις αντικειμένων!!!! Οι LG τουλάχιστον όσες είχα δοκιμάσει εγώ, είχαν σαφέστατα μεγαλύτερη διαφορά απο τις Sam σε squeeze test (πας με μαγαζί δηλαδή και ζουλάς τα πανελ - όχι να τα χαλάσεις, αλλά να δεις την αντίσταση τους)!

Εγώ επειδή έχω μια λοξά με τα μαυρα,δεν θα αγόραζα ποτέ nanocell.Επισης δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα,όταν ήτανε μωρά τα παιδιά μου και είχα αγοράσει την προηγούμενη τηλεόραση μου την 55αρα,είχα αγοράσει από μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη ένα TV screen protector και έκανε τη δουλειά του εξαιρετικά.

Όσο για την τιμή που λες,δεν είναι καλύτερα να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω και να πας σε 55αρα oled,αν δεν μπορείς να φτάσεις την 65αρα;Βεβαια παίζει ρόλο και η απόσταση θέασης που εχεις.

2 λεπτά πριν, JeZus είπε

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/4k-uhd-tv/sony-oled-tv-kd55a8baep-uhd-4k-smart/1522630

oled sony 55αρα αξιζει στα 790εμμεσα; ή να αναμενουμε αντιστοιχες προσφορες οπως με lg oled (δεν καιγομαι για αμεση αγορα)

Φίλε μου,αξίζει ναι.Αν δεις όμως ότι τις προηγούμενες μέρες,η oled  lg bx η 55αρα έκανε έμμεσα 550 περίπου και η 65αρα 750 περίπου,ίσως φαίνονται πολλά τα 790 της Sony.

Όμως και σε αυτή την τιμή είναι μια χαρά,αν φανταστείς ότι ποτέ ξανά δεν έπαιρνες 55αρα oled 4k στα 790.Οτι προλάβετε παίρνετε αυτό το διάστημα,υπάρχουνε πολλές καλές προσφορές και έρχονται τα επόμενα μοντέλα,οπότε θα αργησουμε να ξαναδούμε τέτοιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 26ska είπε

 

Όσο για την τιμή που λες,δεν είναι καλύτερα να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω και να πας σε 55αρα oled,αν δεν μπορείς να φτάσεις την 65αρα;Βεβαια παίζει ρόλο και η απόσταση θέασης που εχεις.

 

επειδή έχω ήδη 65αρα, τα 2,5μ είναι υπεραρκετά. Για πιο κοντά ίσως θα άξιζε πιο μικρή.

Όμως το WOW factor μεταξύ 2 οθονων στα ίδια λεφτά 55 OLED vs 65 Nanocell, είναι σαφέστατα υπέρ της 65 λόγω μεγέθους. Στη χρήση θα σε συνεπαίρνει το μέγεθος και όχι το μαύρο, το οποίο ξαναλέω, με λίγο φως, ουτε καταλαβαίνεις διαφορα. 

Βέβαια τα πάντα ειναι θέμα υποκειμενικών προτεραιοτήτων και οικονομικων.

Αν έπαιρνα τώρα ξανά ας πουμε, θα επέλεγα τεραααααααστιο μέγεθος με 1250€ τελική https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-86un85006la/1515736

To WOW factor αυτης, απλά δεν θα περιγράφεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

επειδή έχω ήδη 65αρα, τα 2,5μ είναι υπεραρκετά. Για πιο κοντά ίσως θα άξιζε πιο μικρή.

Όμως το WOW factor μεταξύ 2 οθονων στα ίδια λεφτά 55 OLED vs 65 Nanocell, είναι σαφέστατα υπέρ της 65 λόγω μεγέθους. Στη χρήση θα σε συνεπαίρνει το μέγεθος και όχι το μαύρο, το οποίο ξαναλέω, με λίγο φως, ουτε καταλαβαίνεις διαφορα. 

Βέβαια τα πάντα ειναι θέμα υποκειμενικών προτεραιοτήτων και οικονομικων.

Αν έπαιρνα τώρα ξανά ας πουμε, θα επέλεγα τεραααααααστιο μέγεθος με 1250€ τελική https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-86un85006la/1515736

To WOW factor αυτης, απλά δεν θα περιγράφεται. 

Στα 2,5 μέτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ναι με την 65αρα είσαι μια χαρά,εγώ λέω την 86αρα με 2,5 μέτρα.

Ε όχι στα 2,5μ! Είπαμε 😛 . 86" πάει κάπου 3.5μ. 

Το προτεινόμενο μέγεθος στα 3.5μ (10,5ft) είναι 105"  !!!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Εγώ επειδή έχω μια λοξά με τα μαυρα,δεν θα αγόραζα ποτέ nanocell.Επισης δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα,όταν ήτανε μωρά τα παιδιά μου και είχα αγοράσει την προηγούμενη τηλεόραση μου την 55αρα,είχα αγοράσει από μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη ένα TV screen protector και έκανε τη δουλειά του εξαιρετικά.

Όσο για την τιμή που λες,δεν είναι καλύτερα να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω και να πας σε 55αρα oled,αν δεν μπορείς να φτάσεις την 65αρα;Βεβαια παίζει ρόλο και η απόσταση θέασης που εχεις.

Φίλε μου,αξίζει ναι.Αν δεις όμως ότι τις προηγούμενες μέρες,η oled  lg bx η 55αρα έκανε έμμεσα 550 περίπου και η 65αρα 750 περίπου,ίσως φαίνονται πολλά τα 790 της Sony.

Όμως και σε αυτή την τιμή είναι μια χαρά,αν φανταστείς ότι ποτέ ξανά δεν έπαιρνες 55αρα oled 4k στα 790.Οτι προλάβετε παίρνετε αυτό το διάστημα,υπάρχουνε πολλές καλές προσφορές και έρχονται τα επόμενα μοντέλα,οπότε θα αργησουμε να ξαναδούμε τέτοιες τιμές.

Η Sony έχει καλύτερη εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

 

Αν έπαιρνα τώρα ξανά ας πουμε, θα επέλεγα τεραααααααστιο μέγεθος με 1250€ τελική https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-86un85006la/1515736

To WOW factor αυτης, απλά δεν θα περιγράφεται. 

αυτη δεν την ειχανε πριν μερικες μερες στο mm 1280ευρω ? και τη ζαχαρωνα 

Επεξ/σία από cpetro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

επειδή έχω ήδη 65αρα, τα 2,5μ είναι υπεραρκετά. Για πιο κοντά ίσως θα άξιζε πιο μικρή.

Όμως το WOW factor μεταξύ 2 οθονων στα ίδια λεφτά 55 OLED vs 65 Nanocell, είναι σαφέστατα υπέρ της 65 λόγω μεγέθους. Στη χρήση θα σε συνεπαίρνει το μέγεθος και όχι το μαύρο, το οποίο ξαναλέω, με λίγο φως, ουτε καταλαβαίνεις διαφορα. 

Βέβαια τα πάντα ειναι θέμα υποκειμενικών προτεραιοτήτων και οικονομικων.

Αν έπαιρνα τώρα ξανά ας πουμε, θα επέλεγα τεραααααααστιο μέγεθος με 1250€ τελική https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/tileoraseis/lg-86un85006la/1515736

To WOW factor αυτης, απλά δεν θα περιγράφεται. 

Ενα wow factor ειναι πολυ σωστα το μεγεθος της οθονης, αλλα μην παραβλεπεις το wow factor του μαυρου των OLED. Δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το μαυρο των plasma, εδω μιλαμε πλεον για μαυρο μαυρο. Δεν βλεπεις τιποτα, σαν να ειναι κλειστη η τιβι στα μαυρα και στα αλλα σημεια κανονικα βλεπεις ο,τι εχει η εικονα σου. Και φυσικα σοβαρη θεαση γινεται ΜΟΝΟ στο σκοταδι. Οποτε το να λες "μονο οταν εχει σκοταδι" ή "με λιγο φως δεν καταλαβαινεις διαφορα" ειναι λιγο μειωτικο για κατι που ειναι εξισου σημαντικο με το μεγεθος της οθονης. Με το "λιγο φως" καταστρεφεις το 50% της εμπειριας, ειναι σαν να πας στην ιδια αποσταση απο 65 ιντσες στις 42 για να δωσω περιπου μια αντιστοιχιση με το αλλο σημαντικο στοιχειο που ειναι το μεγεθος οθονης. Η σαν να πηγαινεις σε μια 65αρα απο τα 2.5 μετρα στα 4. Θα τα εκανε καποιος αυτα; Οχι. Αρα ουτε φως βαζεις στο συστημα. 

Και ναι, συμφωνω στο οτι για την 65αρα μια καλη αποσταση (για να μην παει χαμενο το 4Κ) ειναι τα 2.3-2.5-2-8 μαξ μετρα, μετα χανεις.

Μεταξυ των 2 που τιθενται λοιπον για να διαλεξει καποιος, η δικη μου αποψη ειναι 100% η εξης: Η  55oled αν μπορει να φτιαξει καποιος την αποσταση του και να ερθει πιο κοντα στην τιβι, στο 1.5 μετρο πχ, ειναι σαφως καλυτερη επιλογη γιατι θα εχει και τα 2 wow factors. Αν παει στην 65αρα led το ενα wow factor το ξεχναει για παντα, δεν διορθωνεται. ;)  Ειδικα δε, αν μιλαμε για IPS, τοτε για νυχτερινη θεαση καλυτερα να παει κινηματογραφο, πολυ καλυτερα μαυρα θα βλεπει. Ας βλεπει μερα ή την νυχτα με φως για να μην χαλιεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η Sony έχει καλύτερη εικόνα. 

Πολύ κοντά είναι φίλε μου και συνυπολογίσεις ότι είναι 55αρα η sony,ενώ η lg ήταν 65αρα στα ίδια χρήματα πριν λίγες μέρες πας στην lg λόγω μεγέθους.

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ε όχι στα 2,5μ! Είπαμε 😛 . 86" πάει κάπου 3.5μ. 

Το προτεινόμενο μέγεθος στα 3.5μ (10,5ft) είναι 105"  !!!

Ε αυτό σου λέω,θα κεράσεις σε τέτοια απόσταση σε 86 ιντσες!😂Ουτε 3,5 η 86αρα!4 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...