Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ φίλε Looter,

Ειδικά για το (1) συμφωνώ και επαυξάνω! Τι να λέμε τώρα,oled πανελ 120hz ,Dolby Vision και HDMI 2.1 όπως πολύ σωστά έγραψες.Ειδικά το Dolby Vision αρκετός κόσμος δεν έχει εκτιμήσει πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι.Αυτο εν πολλοίς ισχύει γιατί δυστυχώς απ ότι φαίνεται λίγοι έχουν μεράκι για να παίζουν με 4k uhd bd discs όπου εκεί υπάρχει και το "καλό" Dolby Vision (Dolby Vision profile 7 MEL και FEL,για όσους γνωρίζουν)  το οποίο είναι dual layer σε αντίθεση με το Dolby Vision των διαφόρων streaming υπηρεσιών (βλέπε netflix) το οποίο είναι single layer.

Εγώ πιστεύω πως η προσφορά ήταν πραγματικά πολύ δυνατή και εκ των υστέρων σκέφτομαι πως ίσως θα έπρεπε να έχω αφήσει πιο ελεύθερο τον εαυτό μου και να την είχα κτυπήσει.Το σκεφτόμουν επειδή διαθέτω την LG oled 65C8PLA,αλλά μάλλον δεν έπρεπε να το σκέφτομαι! Τώρα τελείωσε φυσικά και απλά ελπίζω σύντομα να δούμε κάτι παρόμοιο!

Τώρα αναφορικά με το χαρακτηρισμό ως "εισαγωγικό μοντέλο oled" προς την BX από τον διαχειριστή μας θεωρώ ότι απλά σχηματικά χαρακτηρίζεται ως "εισαγωγική" υπό την έννοια ότι η σειρά B είναι η πιο μικρή στην ιεραρχία των διαφόρων σειρών των oled της LG.Γι 'αυτο και μόνο θα μπορούσε να ειπωθεί ως "εισαγωγική" και για τίποτα άλλο!Συμφωνώ πλήρως με όσα λες,μιλάμε για κορυφαία χαρακτηριστικά!

Η δικιά σου εκτίμηση αγαπητέ φιλέ Looter στο ερώτημα που έθεσα και προς τον αγαπητό συντονιστή μας ποιά είναι? Πιστεύεις ότι στο προσεχές μέλλον σε αντίστοιχες περιόδους ξεστοκαρίσματος,θα δούμε κάτι αντίστοιχο με αυτό που ζήσαμε? Θα δούμε δηλαδή 65αρα oled να παίζει μέχρι 1000αρικο (έστω έμμεσα) ?

Επεξ/σία από ultrahd
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Περί εγγύησης, η έξτρα που δίνουν τα mediamarkt καλύπτει και σπάσιμο τον 1ο χρόνο, οπότε αν σου γίνει burn in σε συμφέρει να τη σπάσεις 

Να πω την αλήθεια αγόρασα επέκταση εγγύησης για 1η φορά και γενικά είμαι ενάντια στις επεκτάσεις στις περισσότερες περιπτώσεις, ιδιαίτερα αν οι τιμές της επέκτασης φτάνουν και ξεπερνάνε το 20% της αρχικής αξίας.
Και σε αυτή τη περίπτωση πλησίασε το 20% αλλά αφενός ήταν η premium με επιπλέον προστάσια από σπάσιμο (κάτι που δε καλύπτει η εργοστασιακή εγγύηση), αφετέρου γνωρίζω καλά πως ή τηλεόραση κόστισε έμμεσα 715ευρώ και πως στη πραγματικότητα μιλάμε για προιόν αξίας ~1450ευρώ. Τέλος πάντων αυτή τη στιγμή γράφω περισσότερο για να μου πείτε καλά έκανες για να μη νιώθω μαλάκ χαζός από την επιλογή μου να προβώ σε αγορά επέκτασης. 🤣

Από την άλλη ξέρω καλά πως από σπόντα έχω OLED και απλώς ασφάλισα την απόλαυση μου αυτή για επιπλέον 3 χρόνια σε μια αντικειμενικά καλή τιμή για τα δεδομένα. :)

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι να λέμε τώρα.

Να θυμάστε ότι δεν υπάρχουν μόνο οι ευτυχισμένοι καταναλωτές που τα σκάνε για να πάρουν αυτό που θέλουν, αλλα υπάρχουν και οι καταναλωτές που βάζουν ένα σφιχτό budget μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει το πορτοφόλι τους.

Υπάρχουν άνθρωποι που κοιτούσαν πχ για oled και οκ, τους έκατσε να την πάρουν πιο φτηνά, υπάρχουν και άνθρωποι που τις ήξεραν πολυ καλα, παρακολουθούσαν την εξέλιξη τους, τις θαύμαζαν, αλλά δεν μπορούσαν να τις πλησιάσουν και με αυτή την προσφορά βρέθηκαν ανέλπιστα στα όρια του price range τους, κάνοντας τους να τεντωθούν για να τις αποκτήσουν.

Αισθάνομαι ότι με τόσες ευαισθησίες που έχει μια oled, πήρα τηλεόραση για πολύ λιγότερα χρόνια απ ότι η 12 χρόνων lcd μου και αν ευελπιστώ σε κάτι, είναι να μη χαλάσει και να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο η μαγεία που δύναται να μεταδίδει.

Η απόλυτα κινηματογραφική αίσθηση όμως που μου δίνει όταν κλείνω τα φώτα -όπως άλλωστε έκανα πάντα- και την τροφοδοτώ με ποιοτικό υλικό,  είναι αξεπέραστη και υπάρχουν στιγμές που πέραν του αρχικού wow feature, εξιτάρει απίστευτα συναισθήματα.

Καλές θεάσεις σε όλους 🙏

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tonyduke είπε

OLED BX EPIC OFFER

€714 65"

€476 55" 

Πιο φτηνες και απο edge lit LCDs!

Καλες προβολες σε ολους τους τυχερούς :-)

Αυτό το 476 για 55" θα με στοιχειώνει για πολύ καιρό!! 

Φτάνει, μην στρίβεις άλλο το μαχαίρι, πονάμε που πονάμε 11 μέρες τώρα!! 

Το χειρότερο είναι που τις πήραν κάποιοι και ήδη άρχισαν να τις πουλάνε εδώ μέσα 200-250 επάνω σφραγισμενες! 

Επίσης, για όσους την πήρατε ρίξτε μια ματιά εδώ για να την προσέξετε :

 

 

 

Επεξ/σία από klainmein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εβαλα το ΤΕΛΟΣ στον τιτλο. 

Προσεξτε, η προσφορα εχει ληξει παροτι ακομα δεν εχουν βγαλει τα μπανερ του 30% επιστροφης απο την καθε τηλεοραση. Η ισχυς της ηταν μεχρι 10-4-2021 οπως εχει γραφει πολλες φορες στο τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Με τους πόντους που δεν έχουν μπει άμεσα τι κάνουμε ; Επικοινώνησα με εθνική και είδαν ότι δεν έχουν μπει και μου είπαν να στείλω email με τα στοιχεία της αγοράς. Περιμένω ήδη 1 εβδομάδα από τo email και έχουν περάσει 2 από την αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, ultrahd είπε

Τώρα αναφορικά με το χαρακτηρισμό ως "εισαγωγικό μοντέλο oled" προς την BX από τον διαχειριστή μας θεωρώ ότι απλά σχηματικά χαρακτηρίζεται ως "εισαγωγική" υπό την έννοια ότι η σειρά B είναι η πιο μικρή στην ιεραρχία των διαφόρων σειρών των oled της LG.Γι 'αυτο και μόνο θα μπορούσε να ειπωθεί ως "εισαγωγική" και για τίποτα άλλο!

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, δεν την χαρακτηριζω εγω φυσικα entry level. Η ιδια η εταιρια το εχει αποφασισει αυτο πολυ πριν την δουμε στην αγορα, οταν γινεται ο σχεδιασμος της καθε σειρας oled. Δεν "μπορει να ειπωθει", ειναι το entry level μοντελο των LG oled για το 2020. Οχι; Μιλουσαμε για oled και μονο, οχι γενικα για τηλεορασεις. Αν θα ξαναδουμε σε εποχες ξεστοκαρισματος 65αρα oled στο χιλιαρικο ηταν η ερωτηση στην οποια απαντησα νομιζω.

Το 2018 η entry level ηταν η B8, το 2019 η B9, το 2020 η BX. (To "X" με την εννοια του 10 χρησιμοποιηθηκε, της Λατινικης αριθμησης)

LG’s entry-level BX is its most affordable OLED of 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultrahd είπε

Αγαπητέ φίλε Looter,

Ειδικά για το (1) συμφωνώ και επαυξάνω! Τι να λέμε τώρα,oled πανελ 120hz ,Dolby Vision και HDMI 2.1 όπως πολύ σωστά έγραψες.Ειδικά το Dolby Vision αρκετός κόσμος δεν έχει εκτιμήσει πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι.Αυτο εν πολλοίς ισχύει γιατί δυστυχώς απ ότι φαίνεται λίγοι έχουν μεράκι για να παίζουν με 4k uhd bd discs όπου εκεί υπάρχει και το "καλό" Dolby Vision (Dolby Vision profile 7 MEL και FEL,για όσους γνωρίζουν)  το οποίο είναι dual layer σε αντίθεση με το Dolby Vision των διαφόρων streaming υπηρεσιών (βλέπε netflix) το οποίο είναι single layer.

Εγώ πιστεύω πως η προσφορά ήταν πραγματικά πολύ δυνατή και εκ των υστέρων σκέφτομαι πως ίσως θα έπρεπε να έχω αφήσει πιο ελεύθερο τον εαυτό μου και να την είχα κτυπήσει.Το σκεφτόμουν επειδή διαθέτω την LG oled 65C8PLA,αλλά μάλλον δεν έπρεπε να το σκέφτομαι! Τώρα τελείωσε φυσικά και απλά ελπίζω σύντομα να δούμε κάτι παρόμοιο!

Τώρα αναφορικά με το χαρακτηρισμό ως "εισαγωγικό μοντέλο oled" προς την BX από τον διαχειριστή μας θεωρώ ότι απλά σχηματικά χαρακτηρίζεται ως "εισαγωγική" υπό την έννοια ότι η σειρά B είναι η πιο μικρή στην ιεραρχία των διαφόρων σειρών των oled της LG.Γι 'αυτο και μόνο θα μπορούσε να ειπωθεί ως "εισαγωγική" και για τίποτα άλλο!Συμφωνώ πλήρως με όσα λες,μιλάμε για κορυφαία χαρακτηριστικά!

Η δικιά σου εκτίμηση αγαπητέ φιλέ Looter στο ερώτημα που έθεσα και προς τον αγαπητό συντονιστή μας ποιά είναι? Πιστεύεις ότι στο προσεχές μέλλον σε αντίστοιχες περιόδους ξεστοκαρίσματος,θα δούμε κάτι αντίστοιχο με αυτό που ζήσαμε? Θα δούμε δηλαδή 65αρα oled να παίζει μέχρι 1000αρικο (έστω έμμεσα) ?

Αφού έχεις 65 C8, δε θα έπρεπε να το σκέφτεσαι ακόμα και αν έχεις μεγάλη οικονομική άνεση γιατί είναι στα όρια της υπερβολής. Για εμένα περίμενε δύο χρόνια να πάρεις με 1000€ σε αντίστοιχη προσφορά μια OLED 8Κ ;). Θεωρώ ότι αυτή η αναβάθμιση αξίζει στο σημείο που είσαι.. οπότε καλά έκανες και συγκρατήθηκες.. 

Μπορούμε να συγκεντρώσουμε τις επιλογές για έξτρα εγγύηση σε ένα μήνυμα? Και ποιες μπορούμε να κάνουμε κατόπιν αγοράς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ultrahd είπε

Αγαπητέ φίλε Looter,

Ειδικά για το (1) συμφωνώ και επαυξάνω! Τι να λέμε τώρα,oled πανελ 120hz ,Dolby Vision και HDMI 2.1 όπως πολύ σωστά έγραψες.Ειδικά το Dolby Vision αρκετός κόσμος δεν έχει εκτιμήσει πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι.Αυτο εν πολλοίς ισχύει γιατί δυστυχώς απ ότι φαίνεται λίγοι έχουν μεράκι για να παίζουν με 4k uhd bd discs όπου εκεί υπάρχει και το "καλό" Dolby Vision (Dolby Vision profile 7 MEL και FEL,για όσους γνωρίζουν)  το οποίο είναι dual layer σε αντίθεση με το Dolby Vision των διαφόρων streaming υπηρεσιών (βλέπε netflix) το οποίο είναι single layer.

Εγώ πιστεύω πως η προσφορά ήταν πραγματικά πολύ δυνατή και εκ των υστέρων σκέφτομαι πως ίσως θα έπρεπε να έχω αφήσει πιο ελεύθερο τον εαυτό μου και να την είχα κτυπήσει.Το σκεφτόμουν επειδή διαθέτω την LG oled 65C8PLA,αλλά μάλλον δεν έπρεπε να το σκέφτομαι! Τώρα τελείωσε φυσικά και απλά ελπίζω σύντομα να δούμε κάτι παρόμοιο!

Τώρα αναφορικά με το χαρακτηρισμό ως "εισαγωγικό μοντέλο oled" προς την BX από τον διαχειριστή μας θεωρώ ότι απλά σχηματικά χαρακτηρίζεται ως "εισαγωγική" υπό την έννοια ότι η σειρά B είναι η πιο μικρή στην ιεραρχία των διαφόρων σειρών των oled της LG.Γι 'αυτο και μόνο θα μπορούσε να ειπωθεί ως "εισαγωγική" και για τίποτα άλλο!Συμφωνώ πλήρως με όσα λες,μιλάμε για κορυφαία χαρακτηριστικά!

Η δικιά σου εκτίμηση αγαπητέ φιλέ Looter στο ερώτημα που έθεσα και προς τον αγαπητό συντονιστή μας ποιά είναι? Πιστεύεις ότι στο προσεχές μέλλον σε αντίστοιχες περιόδους ξεστοκαρίσματος,θα δούμε κάτι αντίστοιχο με αυτό που ζήσαμε? Θα δούμε δηλαδή 65αρα oled να παίζει μέχρι 1000αρικο (έστω έμμεσα) ?

Για εσένα η πραγματική αναβαθμιση θα είναι η C1 ή η G1 λόγω διαφοράς στη φωτεινότητα και στις επιδόσεις σε SDR mode που πλησιάζει πάρα πολύ την απόδοση του HDR αν κρίνω από τα reviews που διαβάζω.

Το καλύτερο θα ήταν μία Sony A90J αν έπαιζε σε τέτοια προσφορά και βρισκόταν τόσο χαμηλά όσο η A9G σε αυτή από τα MM.

Απλά αν αγόραζες τώρα, θα έπρεπε ή να πουλήσεις την παλιά ή να τη βάλεις σε άλλο δωμάτιο και δε θα ήταν και τόσο σίγουρο ότι θα είχες και τόσο μεγάλη διαφορά.

Από ότι λέγεται τα νέα μοντέλα λέγεται ότι θα εκκινήσουν σε χαμηλότερες τιμές από τα περσινά. Και αν παίξει και η Samsung σε OLED του χρόνου, βλέπουμε.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση .

Η εγγύηση από την lg για 3 χρόνια που καλύπτει και σπασιμο στα 110€ 

Το σπάσιμο είναι για τον 1ο χρόνο όπως στο media ή και για τα 3 χρόνια? Ξέρει κάποιος?

 

Επίσης όταν λέμε σπάσιμο εννοούμε σεισμό, τυχαίο πέσιμο κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια,οπως και στα κινητα,καθε χρονο θα κυκλοφορουν νεα μοντελα,ειδικα μιας και μπηκαν τα τελευταια χρονια και οι 4κ Oled στο παιχνιδι.

Δεν ειναι οπως παλιοτερα που ειχαμε γεμισει στις 1080p led τηλεορασεις γιατι δεν υπηρχε πραγματικο κινητρο αναβαθμισης,λογω κακης υποστηριξης πχ του 4κ).

Πλεον το 4Κ λογω netflix,4k blu ray ,καρτων γραφικων και κονσολων παιχνιδιων δεν ειναι το ανεκδοτο που ηταν πριν χρονια.

Και τις τηλεορασεις δεν τις αγοραζουμε για να τις παντρευτουμε για 20+χρονια.

Οπως και τα κινητα δεν τα παιρνουμε για να τα κρατησουμε για ξερω γω 6χρονια.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tonyduke είπε

OLED BX EPIC OFFER

€714 65"

€476 55" 

Πιο φτηνες και απο edge lit LCDs!

Καλες προβολες σε ολους τους τυχερούς :-)

 

Νομίζω είναι 'αδικία' να λέμε ότι η 55bx έπαιξε στα 476€ έμμεσα.
Σε καμία χρονική στιγμή δεν ήταν διαθέσιμη στο site από όταν έπεσε η τιμή στα 966€.
Πήρα αρκετές φορές τηλέφωνο να τη ζητήσω και πάντα μου έλεγαν ότι ήταν εξαντλημένη. Η καλύτερη τιμή που όντως μπορούσε ο καθένας να την πάρει ήταν στα 539€ με τη δωροεπιταγή του ΜΜ.

Την τιμή στα 476€ την πέτυχαν λίγοι και καλοί οι οποίοι πήγαν από κατάστημα.  Aλλά στο κάθε κατάστημα γίνονται διάφορα που δεν είναι ο κανόνας.

Η διαφορά είναι μικρή, απλά για την ιστορία το σωστό είναι να γραφτεί 539€ που ίσχυε για μερικές ώρες και μόνο. Τα 639€ κράτησαν για 3 μέρες περίπου, και μετά την εξάντληση των αποθεμάτων η τιμή ήταν 766€ από άλλες αλυσίδες.

Κάθε τιμή είναι ιστορικό χαμηλό, όποιος την πέτυχε να νιώθει περήφανος.

Και το λέω εγώ που πέτυχα σε προσφορά την Β6 πριν 5 χρόνια στα 2000€ με δώρο το xbox one S...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως γενικα οποιος αγορασε Oled κατω απο 950ευρω(48,55,65)εκανε μια παρα πολυ καλη overall αγορα,ποσο μαλλον κατω απο 800 ή και 700ευρω.

Και μιλαμε και για δεδομενα Ελλαδας που εχουμε και 24% ΦΠΑ.

Μεχρι και φετος αρχες του χρονου καναμε αμαν να δουμε 55Oled κατω απο 1000ευρω.....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, Fulgore said:

Μεχρι και φετος αρχες του χρονου καναμε αμαν να δουμε 55Oled κατω απο 1000ευρω.....

Πλέον η Α1 σειρά του 2021 θα είναι ακόμα πιο φτηνή, για όποιον δεν έχει πρόβλημα με το 60hz panel. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...