Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαντωντας σε μερικες απο τις ερωτησεις που εχετε μερικοι για να βοηθησω.

1. Η τηλεοραση για οποιον δεν ειχε ποτε επαφη στο παρελθον με OLED panel, ειναι σοκαριστικη εμπειρια. Δηλαδη φαση αναρωτιεμαι τι εβλεπα τοσο καιρο. Φυσικα καποιος που ειχε δουλεψει παλιοτερα  plasma καλης ποιοτητας δεν θα εκπλαγει το ιδιο, αλλα για οποιονδηποτε ειχε LCD/LED/IPS θα γελανε και τα μουστακια του. Φυσικα χρειαζεται καλη πηγη για να δειξει τις δυνατοτητες της οπου εκει (Dolby Vision, HDR+ κλπ) κυριολεκτικα απολαμβανεις. Μοναδικο μειονεκτημα, σε σχεση με την CX, GX κλπ η λιγο χαμηλοτερη φωτεινοτητα η οποια ομως γινεται αντιληπτη μονο αν τις δεις διπλα διπλα να παιζουν. Σε Gaming η εμπειρια ειναι ακομα καλυτερη, ειδικα αν την συνδιασετε με μια κονσολα νεας γενιας (series X, PS5). Ειλικρινα δεν θυμαμαι να εχω απολαυσει κατι τεχνολογικο περισσοτερο στην ζωη μου.

2. Προσοχη μοναχα μην την αφηνετε να παιζει 12ωρα σερι τηλεοπτικο σημα απο ενα καναλι, ουτε να κανετε gaming sessions με HUD αντιστοιχες σερι ωρες. Θελει ανα 4-6ωρο να την κλεινεις για κανα 15λεπτο για κανει Pixel refresh. Υπαρχει και η λυση της αγορας επεκτασης 5ΕΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ και ξενοιαζετε.

3. Για συνδεση με κινητο, ταμπλετ, υπολογιστη το μονο που χρειαζεστε ειναι να ειστε στο ιδιο δικτυο και συνδεεστε με wireless display. Η διαδικασια ειναι γελοια ευκολη.

4. Timishift δεν ξερω, γιατι δεν χρησιμοποιω.

5. Αν η prepaid ειναι η ιδια που εδινε και πριν 3-4 μηνες η LG, που απο καταλαβαινω ειναι, λειτουργει σχεδον παντου σαν χρεωστικη. Χρειαζεται μια διαδικασια ενεργοποιησης τηλεφωνικα οπου σου δινουν και το Pin της. Δεν μπορεις ομως να την χρησιμοποιησεις για αναληψη μετρητων αλλα μονο για αγορες. Εμενα μου ηρθε 15 μερες περιπου μετα την αγορα της τηλεορασης.

6. Η τιμη προσφορας για οποιον εχει καρτας Εθνικης ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. 640 ευρω για 55αρα OLED και το συζητατε ακομα?

 

Υ.Γ: Οσοι αγορασουν και θελουν βοηθεια στις ρυθμισεις (αφορα GX, CX & BX):

Γενικες εικονας

Για Xbox Series X

Για PS5

Επεξ/σία από Crus
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο. Λογικά αύριο θα ξέρεις με σιγουριά, αν - με το καλό - παραλάβεις.

Αν ωστόσο την έχει κάποιος συμφορουμίτης, ας μας πει αν έχει screen mirroring ώστε να προβάλεις στην tv την οθόνη του κινητού/tablet/pc (android/windows). Δηλαδή miracast φάση ή κάτι ανάλογο.

Έχει screen share και κοινή χρήση ήχου. 

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Απαντωντας σε μερικες απο τις ερωτησεις που εχετε μερικοι για να βοηθησω.

1. Η τηλεοραση για οποιον δεν ειχε ποτε επαφη στο παρελθον με OLED panel, ειναι σοκαριστικη εμπειρια. Δηλαδη φαση αναρωτιεμαι τι εβλεπα τοσο καιρο. Φυσικα καποιος που ειχε δουλεψει παλιοτερα  plasma καλης ποιοτητας δεν θα εκπλαγει το ιδιο, αλλα για οποιονδηποτε ειχε LCD/LED/IPS θα γελανε και τα μουστακια του. Φυσικα χρειαζεται καλη πηγη για να δειξει τις δυνατοτητες της οπου εκει (Dolby Vision, HDR+ κλπ) κυριολεκτικα απολαμβανεις. Μοναδικο μειονεκτημα, σε σχεση με την CX, GX κλπ η λιγο χαμηλοτερη φωτεινοτητα. Σε Gaming η εμπειρια ειναι ακομα καλυτερη, ειδικα αν την συνδιασετε με μια κονσολα νεας γενιας (series X, PS5). Ειλικρινα δεν θυμαμαι να εχω απολαυσει κατι τεχνολογικο περισσοτερο στην ζωη μου.

2. Προσοχη μοναχα μην την αφηνετε να παιζει 12ωρα σερι τηλεοπτικο σημα απο ενα καναλι, ουτε να κανετε gaming sessions με HUD αντιστοιχες σερι ωρες. Θελει ανα 4-6ωρο να την κλεινεις για κανα 15λεπτο για κανει Pixel refresh. Υπαρχει και η λυση της αγορας επεκτασης 5ΕΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ και ξενοιαζετε.

3. Για συνδεση με κινητο, ταμπλετ, υπολογιστη το μονο που χρειαζεστε ειναι να ειστε στο ιδιο δικτυο και συνδεεστε με wireless display. Η διαδικασια ειναι γελοια ευκολη.

4. Timishift δεν ξερω, γιατι δεν χρησιμοποιω.

5. Αν η prepaid ειναι η ιδια που εδινε και πριν 3-4 μηνες η LG, που απο καταλαβαινω ειναι, λειτουργει σχεδον παντου σαν χρεωστικη. Χρειαζεται μια διαδικασια ενεργοποιησης τηλεφωνικα οπου σου δινουν και το Pin της. Δεν μπορεις ομως να την χρησιμοποιησεις για αναληψη μετρητων αλλα μονο για αγορες. Εμενα μου ηρθε 15 μερες περιπου μετα την αγορα της τηλεορασης.

6. Η τιμη προσφορας για οποιον εχει καρτας Εθνικης ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. 640 ευρω για 55αρα OLED και το συζητατε ακομα?

Τα δύο λιγότερα hdmi 2.1 ports από τη cx, πρόβλημα για όποιον θέλει να βάλει δύο κονσόλες επάνω πχ και έναν ενισχυτή η μία ηχομπαρα, o Α9 που είναι καλύτερο τσιπ και η βάση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει screen share και κοινή χρήση ήχου. 

Τα δύο λιγότερα hdmi 2.1 ports από τη cx, πρόβλημα για όποιον θέλει να βάλει δύο κονσόλες επάνω πχ και έναν ενισχυτή η μία ηχομπαρα, o Α9 που είναι καλύτερο τσιπ και η βάση. 

Τέλεια, ευχαριστώ σχετικά με το screen share. 

Αν ας πούμε βαθμολογήσουμε τον Α9 με σκορ 100/100, πόσο θα βαθμολογούσαμε τον Α7;; Ας πούμε 80/100;; 

Φίλε @Crus ,το post σου ήταν τρομερό. Μου αύξησε την προσμονή κατακόρυφα.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Crus είπε

6. Η τιμη προσφορας για οποιον εχει καρτας Εθνικης ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. 640 ευρω για 55αρα OLED και το συζητατε ακομα?

 

Μπορεις λιγο να εξηγησεις με την καρτα τις εθνικής τι πως μετραμε το όφελος? Έχουμε μια τηλεοράση που κάνει 1190€. Η εθνική δίνει 120 πόντους για κάθε ευρώ συναλλαγής και ετσι κερδιζουμε  120 * 1199 = 143.880 πόντους ?? Και αυτο σε ποσα χρηματα το μεταφραζουμε ? Ετσι πάω πχ στο super market και πληρωνω με κάρτα εθνικής και επιλεγω εξαργύρωση ?  Πως φτανουμε στα 640 τελική τιμή τηλεόρασης ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει screen share και κοινή χρήση ήχου. 

Τα δύο λιγότερα hdmi 2.1 ports από τη cx, πρόβλημα για όποιον θέλει να βάλει δύο κονσόλες επάνω πχ και έναν ενισχυτή η μία ηχομπαρα, o Α9 που είναι καλύτερο τσιπ και η βάση. 

Καταρχας 2.1 θυρα προς το παρον μονο οι κονσολες και οι καρτες γραφικων εχουν. Καμια ηχομπαρα που ειχε βγει μεχρι τον Δεκεμβριο στην αγορα (εγω εχω της LG) στην πραγματικοτητα δεν ειναι full hdmi 2.1 και ας το διαφημιζουν. Απλα εχουν καποιες απο τις δυνατοτητες ενεργοποιημενες. Το ιδιο συμβαινει και με πολλους ενισχυτες που υπηρχαν μεχρι προσφατα στην αγορα και το διαφημιζαν σαν δυνατοτητα, ενω στην πραγματικοτητα αποδειχθηκε οτι δεν ισχυε αυτο 100% και πολλοι εχουν ακομα θεματα για να λαβουν full bandwidth 2.1 σημα χωρις προβληματα.

Και παλι ομως, sorry αλλα αυτο με τις μονο 2 θυρες ειναι αστειοτητα για το 99.99% του κοσμου που ειναι και το target group αυτης της τηλεορασης. Οι περισσοτεροι δεν χρειαζονται καν πανω απο 2 θυρες 2.1 αφου το πολυ πολυ να συνδεσουν μια κονσολα αντε και εναν ενισυχτη ή BR player (δεν ξερω ποσοι ακομα χρησιμοποιουν). Στην μια (eARC) βαζεις τον ενισχυτη (αφου επιβεβαιωσεις οτι ειναι οντως 2.1) ο οποιος με την σειρα του μπορει να σου δωσει και 2 ή 3 εξοδους και στην αλλη συνδεεις την κονσολα σου. Που αλλου να χρειαστεις το full bandwidth σημα των 40/48GBps που δινει το 2.1?

Τωρα αν εισαι ο Power User που εχει και τις 2 κονσολες, PC που θες πανω στην τηλεοραση αλλα και Dolby Atmos 7.1.2 ή 9.1.4 Surround, φανταζομαι οτι μιας και εχεις δωσει κανα 3χιλιαρο μινιμουμ για τα παραπανω δεν θα τσιγγουνευτεις τα 200-300 ευρω παραπανω για να πας στην CX...

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

 

Δεν εχω καρτα εθνικης φιλε για να ξερω πως λειτουργει. Αν ειναι το αντιστοιχο της eurobank επιστροφη που εχω, σου πιστωνονται χρηματα μετα απο καποιον καιρο στην καρτα σου και τα χρησιμοποιεις για αγορες (σε ρωτανε στο ταμειο) σε συνεργαζομενες επιχειρησεις. Η πειραιως απο την αλλη (που επισης) λειτουργει με ποντους (yellows) τα οποια πανω κατω εχουν την ιδια λογικη. Ισως καποιος φιλος που εχει εθνικη και ειναι στο προγραμμα να σε βοηθησει καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Τέλεια, ευχαριστώ σχετικά με το screen share. 

Αν ας πούμε βαθμολογήσουμε τον Α9 με σκορ 100/100, πόσο θα βαθμολογούσαμε τον Α7;; Ας πούμε 80/100;; 

Φίλε @Crus ,το post σου ήταν τρομερό. Μου αύξησε την προσμονή κατακόρυφα.

Ας πούμε 80 ναι κάπου εκεί κοντά θα είναι. Κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά κάποιες φορές στο upscaling θα ήθελα να έχει κάτι σαν τον A9 ή τον XR της Sony.

Η τηλεόραση είναι απλά απίστευτη για την κατηγορία τιμής σε χαρακτηριστικά, σε χρώματα, σε λεπτομέρεια, σε κίνηση  και σε gaming δυνατότητες. Για τα χρήματα που έδωσες δε, το deal είναι μοναδικό. Κάνε μία βόλτα σε youtube και ανάφερε την τιμή που την αγόρασες να δεις αντιδράσεις.

Οι κλασσικές LED μπροστά της, ακόμη και οι καλύτερες, είναι απλά χειρότερες επιλογές. Ειδικά σε νυχτερινή θέαση η απόσταση μεταξύ τους γίνεται ακόμη μεγαλύτερη καθώς στις OLED δεν υπάρχει καθόλου blooming ούτε γύρω από υπότιτλους, ούτε γύρω από φωτεινά σημεία σε μαύρο φόντο, ούτε σε παρακολούθηση υπό γωνία.

22 λεπτά πριν, Crus είπε

Καταρχας 2.1 θυρα προς το παρον μονο οι κονσολες και οι καρτες γραφικων εχουν. Καμια ηχομπαρα που ειχε βγει μεχρι τον Δεκεμβριο στην αγορα (εγω εχω της LG) στην πραγματικοτητα δεν ειναι full hdmi 2.1 και ας το διαφημιζουν. Απλα εχουν καποιες απο τις δυνατοτητες ενεργοποιημενες. Το ιδιο συμβαινει και με πολλους ενισχυτες που υπηρχαν μεχρι προσφατα στην αγορα και το διαφημιζαν σαν δυνατοτητα, ενω στην πραγματικοτητα αποδειχθηκε οτι δεν ισχυε αυτο 100% και πολλοι εχουν ακομα θεματα για να λαβουν full bandwidth 2.1 σημα χωρις προβληματα.

Και παλι ομως, sorry αλλα αυτο με τις μονο 2 θυρες ειναι αστειοτητα για το 99.99% του κοσμου που ειναι και το target group αυτης της τηλεορασης. Οι περισσοτεροι δεν χρειαζονται καν πανω απο 2 θυρες 2.1 αφου το πολυ πολυ να συνδεσουν μια κονσολα αντε και εναν ενισυχτη ή BR player (δεν ξερω ποσοι ακομα χρησιμοποιουν). Στην μια (eARC) βαζεις τον ενισχυτη (αφου επιβεβαιωσεις οτι ειναι οντως 2.1) ο οποιος με την σειρα του μπορει να σου δωσει και 2 ή 3 εξοδους και στην αλλη συνδεεις την κονσολα σου. Που αλλου να χρειαστεις το full bandwidth σημα των 40/48GBps που δινει το 2.1?

Τωρα αν εισαι ο Power User που εχει και τις 2 κονσολες, PC που θες πανω στην τηλεοραση αλλα και Dolby Atmos 7.1.2 ή 9.1.4 Surround, φανταζομαι οτι μιας και εχεις δωσει κανα 3χιλιαρο μινιμουμ για τα παραπανω δεν θα τσιγγουνευτεις τα 200-300 ευρω παραπανω για να πας στην CX...

Έχει η SN11RG, ίσως και οι μικρότερες. Μιλάμε για μία ηχόμπαρα και δύο κονσόλες. Σε τέτοιο setup το ένα HDMI 2.1 port θα πάει στην ηχόμπαρα καθώς είναι το Earc, το άλλο στη μία από τις δύο κονσόλες.

Άρα αυτό που θα χάσεις είναι τη δυνατότητα να βλέπεις 120hz σε όποια παιχνίδια το υποστηρίζουν στην κονσόλα που θα έχει συνδεθεί σε hdmi 2 port.

Αλλιώς το συνδέεις στον ενισχυτή ή την ηχόμπαρα αν έχεις κάτι σαν την SN11RG ή τα νέα μοντέλα Samsung, LG, Philips.

Αυτό είπα και μόνο και αυτό είναι η πραγματικότητα. Θα προτιμούσα να είχε 4 ports αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν εχω καρτα εθνικης φιλε για να ξερω πως λειτουργει. Αν ειναι το αντιστοιχο της eurobank επιστροφη που εχω, σου πιστωνονται χρηματα μετα απο καποιον καιρο στην καρτα σου και τα χρησιμοποιεις για αγορες (σε ρωτανε στο ταμειο) σε συνεργαζομενες επιχειρησεις. Η πειραιως απο την αλλη (που επισης) λειτουργει με ποντους (yellows) τα οποια πανω κατω εχουν την ιδια λογικη. Ισως καποιος φιλος που εχει εθνικη και ειναι στο προγραμμα να σε βοηθησει καλυτερα.

σε κάθε μαγαζί που πας ισχυει μία αναλογία πόντων προς λεφτά

Κατά καιρούς σου δίνουν περισσότερους πόντους να κερδίσεις ή να ξοδέψεις

Οπότε μπορείς να τους κρατάς και να τους ξοδεύεις και σε προσφορές με λίγο καλύτερη ανταλλαγή 

Τωρα τρεχουν 3 προφορές 

https://www.nbg.gr/go4more/#/offers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει η SN11RG, ίσως και οι μικρότερες. Μιλάμε για μία ηχόμπαρα και δύο κονσόλες. Σε τέτοιο setup το ένα HDMI 2.1 port θα πάει στην ηχόμπαρα καθώς είναι το Earc, το άλλο στη μία από τις δύο κονσόλες.

Άρα αυτό που θα χάσεις είναι τη δυνατότητα να βλέπεις 120hz σε όποια παιχνίδια το υποστηρίζουν στην κονσόλα που θα έχει συνδεθεί σε hdmi 2 port.

Αλλιώς το συνδέεις στον ενισχυτή ή την ηχόμπαρα αν έχεις κάτι σαν την SN11RG ή τα νέα μοντέλα Samsung, LG, Philips.

Αυτό είπα και μόνο και αυτό είναι η πραγματικότητα. Θα προτιμούσα να είχε 4 ports αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Δεν εχει και ας το διαφημιζει. Βαλε το series x πανω στην ηχομπαρα και μετα την ηχομπαρα στην eARC και πες μου αν εχεις FS Premium, HDR/DV, 4Κ/120Hz ενεργοποιημενα. Προσωπικα εχω αυτην και δεν δινει 120Hz οταν κανεις Passthrough μεσω eARC και ας το γραφει στα specs οτι εχει (in & out).

Ξαναλεω, καμια ηχομπαρα που βγηκε μεχρι το 2020 (δεν ξερω για τις φετινες) ΔΕΝ εχει full 2.1 in/out. Αν εχεις και τις 2 κονσολες και ηχομπαρα, αναγκαστικα θα χασεις τα 120hz στην μια απο τις 2 κονσολες. Επισης αν μπεις σε διαφορα φορα θα διαβασεις για την πανωλεθρια του HDMI 2.1 στην πλειοψηφια των ενισχυτων μεχρι 2020 που το διαφημιζαν ως functional. Γενικα η φαση με το 2.1 ειναι ακομα δυστυχως σε φαση beta testing και υπαρχουν πολλα θεματα με τα πρωτοκολα επικοινωνιας των συσκευων που τις υποστηριζουν.

Επανερχομαι ομως στο θεμα και ξαναλεω, το target group αυτης της προσφορας για 640€ για 55αρα OLED δεν θα επρεπε να το απασχολει αν συγκεκριμενη εχει 4 αντι για 2 θυρες 2.1. Τωρα καποιος που δινει απο 500 ευρω εκαστος για καθε μια απο τις 2 κονσολες και θα βαλει και ηχομπαρα πανω των 600+ ευρω δεν θα τσιγγουνευτει τα παραπανω χρηματα που θα του κοστισει η CX.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ας πούμε 80 ναι κάπου εκεί κοντά θα είναι. Κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά κάποιες φορές στο upscaling θα ήθελα να έχει κάτι σαν τον A9 ή τον XR της Sony.

Η τηλεόραση είναι απλά απίστευτη σε χαρακτηριστικά, σε χρώματα, σε λεπτομέρεια, σε κίνηση  και σε gaming χαρακτηριστικά. Για τα χρήματα που έδωσες δε, το deal είναι απίστευτο. Κάνε μία βόλτα σε youtube και ανάφερε την τιμή που την αγόρασες να δεις αντιδράσεις.

Οι κλασσικές LED μπροστά της, ακόμη και οι καλύτερες, είναι απλά χειρότερες επιλογές. Ειδικά σε νυχτερινή θέαση η απόσταση μεταξύ τους γίνεται ακόμη μεγαλύτερη καθώς στις OLED δεν υπάρχει καθόλου blooming ούτε γύρω από υπότιτλους, ούτε γύρω από φωτεινά σημεία σε μαύρο φόντο, ούτε σε παρακολούθηση υπό γωνία.

Στα κανάλια της Digea (Alpha, Skai, Star, Ant1 κτλ) & σε μια ταινία πχ 1080p (ή 2Κ) που θα κατεβάσω και θα την δω από usb stick ή εξωτερικό SSD/HDD,σε αυτά τα 2 σενάρια κάνει upscaling;; Και upscaling εννοούμε ένα αποτέλεσμα που ΜΟΙΑΖΕΙ με 4Κ (ή έστω το πλησιάζει) ,σωστά;

Επίσης δεν ξέρω τι κάνει ένας ενισχυτής (μπορεί να ξανα-ανακαλύψω τον τροχό και να χάνω κάτι σημαντικό).

Ξέρω αρχάριες ερωτήσεις... 😵

αλλά με tv's ασχολήθηκα τελευταία φορά το 2013 όπου αγόρασα αυτή που έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν εχει και ας το διαφημιζει. Βαλε το series x πανω στην ηχομπαρα και μετα την ηχομπαρα στην eARC και πες μου αν εχεις FS Premium, HDR/DV, 4Κ/120Hz ενεργοποιημενα. Ξαναλεω, καμια ηχομπαρα που βγηκε μεχρι το 2020 (δεν ξερω για τις φετινες) ΔΕΝ εχει full 2.1 in/out. Αν εχεις και τις 2 κονσολες και ηχομπαρα, αναγκαστικα θα χασεις τα 120hz στην μια απο τις 2 κονσολες. Επισης αν μπεις σε διαφορα φορα θα διαβασεις για την πανωλεθρια του HDMI 2.1 στην πλειοψηφια των ενισχυτων μεχρι 2020 που το διαφημιζαν ως functional. Γενικα η φαση με το 2.1 ειναι ακομα δυστυχως σε φαση beta testing και υπαρχουν πολλα θεματα με τα πρωτοκολα επικοινωνιας των συσκευων που τις υποστηριζουν.

Επανερχομαι ομως στο θεμα και ξαναλεω, το target group αυτης της προσφορας για 640€ για 55αρα OLED δεν θα επρεπε να το απασχολει αν συγκεκριμενη εχει 4 αντι για 2 θυρες 2.1. Τωρα καποιος που δινει απο 500 ευρω εκαστος για καθε μια απο τις 2 κονσολες και θελει και ηχομπαρα πανω, δεν θα τσιγγουνευτει τα παραπανω χρηματα που θα του κοστισει η CX.

Καλά δεν το συζητάμε αυτό. Εννοείται πως ούτε και στα 1099 η στα 999 παραπονιόσουν. Πάντα κάνεις συμβιβασμούς σύμφωνα με τη δυνατότητα που έχεις να ξοδέψεις. 

Αν εγώ τότε γνώριζα τι προσφορές θα επακολουθήσουν ναι θα προτιμούσα να περίμενα και να πάρω  την CX στα ίδια χρήματα που είχα πάρει τη BX πάνω κάτω. 

Αν αποφασιζα όμως για το value for money τότε η σήμερα, η bx είναι ο απόλυτος νικητής με διαφορά. 

Chill, απλά θα πρέπει να γνωρίζουμε και για αυτό ανέφερα τις διαφορές συμπληρωνοντας την ανάρτησή σου με τις διαφορές γιατί κάποιους που δε θέλουν επειδή έδωσαν 1000 ευρώ για δύο κονσόλες να δώσουν και άλλα 300 για να πάρουν τη CX η όσα παραπάνω έχει ανά περίοδο μπορεί να τους ενδιαφέρει η πληροφορία.

Ούτως ή άλλως το hdmi 2 1 στις LG δεν είναι 48 gbps.

9 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Στα κανάλια της Digea (Alpha, Skai, Star, Ant1 κτλ) & σε μια ταινία πχ 1080p (ή 2Κ) που θα κατεβάσω και θα την δω από usb stick ή εξωτερικό SSD/HDD,σε αυτά τα 2 σενάρια κάνει upscaling;; Και upscaling εννοούμε ένα αποτέλεσμα που ΜΟΙΑΖΕΙ με 4Κ (ή έστω το πλησιάζει) ,σωστά;

Επίσης δεν ξέρω τι κάνει ένας ενισχυτής (μπορεί να ξανα-ανακαλύψω τον τροχό και να χάνω κάτι σημαντικό).

Ξέρω αρχάριες ερωτήσεις... 😵

αλλά με tv's ασχολήθηκα τελευταία φορά το 2013 όπου αγόρασα αυτή που έχω τώρα.

Σε όλα τα σενάρια κάνει και το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό. Πρέπει να πας πολύ κοντά για να διακρίνεις διαφορές.

Διάβασε το review στο RTINGS για να έχεις μια εικόνα:

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/bx-oled

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλά δεν το συζητάμε αυτό. Εννοείται πως ούτε και στα 1099 η στα 999 παραπονιόσουν. Πάντα κάνεις συμβιβασμούς σύμφωνα με τη δυνατότητα που έχεις να ξοδέψεις. 

Αν τότε γνώριζα τι προσφορές θα παίξουν να θα προτιμούσα να περίμενα και να πάρω  την CX στα ίδια χρήματα που είχα πάρει τη BX πάνω κάτω. 

Αν αποφασιζα όμως για το value for money τότε η σήμερα, η bx είναι ο απόλυτος νικητής με διαφορά. 

Chill, απλά θα πρέπει να γνωρίζουμε και για αυτό ανέφερα τις διαφορές συμπληρωνοντας την ανάρτησή σου με τις διάφορές.

Ούτως ή άλλως το hdmi 2 1 στις LG δεν είναι 48 gbps.

Δεν διαφωνω, απλα καποιος που θα το διαβασει μπορει να σκεφτει οτι χανει κατι ενω επι της ουσιας δεν χανει και τιποτα γιατι κατα 99% δεν τον αφορα αν θα εχει 2 η 4 θυρες HDMI 2.1 η TV.

Ενας αλλος λογος που το αναφερω και επιμενω σε αυτο που λες για την ηχομπαρα, ειναι για να μην τη πατησει καποιος αλλος οπως εγω. Διοτι εγω με την ηχομπαρα (αλλα και ο αδερφος μου με τον ενισχυτη) την πατησαμε επειδη ναι μεν γνωριζαμε οτι εχει 2 θυρες αλλα βασιζομασταν στο οτι και η ηχομπαρα αλλα και ο ενισχυτης κανουν υποτιθεται passthrough το 2.1 και δεν χανεις την θυρα.

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι οι 2 θυρες της BX αλλα το γεγονος οτι ακομα και σημερα η πλειοψηφια των soundbars & ενισχυτων δεν εχουν σωστα ενεργοποιημενες ή/και εχουν θεμα επικοινωνιας με τις 2.1 θυρες τους.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν διαφωνω, απλα καποιος που θα το διαβασει μπορει να σκεφτει οτι χανει κατι ενω επι της ουσιας δεν χανει και τιποτα γιατι κατα 99% δεν τον αφορα αν θα εχει 2 η 4 θυρες HDMI 2.1.

Ενας αλλος λογος που το αναφερω ειναι διοτι εγω με την ηχομπαρα (αλλα και ο αδερφος μου με τον ενισχυτη) την πατησαμε ακριβως επειδη εχει 2 θυρες αλλα βασιζομασταν στο οτι και η ηχομπαρα αλλα και ο ενισχυτης κανουν υποτιθεται passthrough το 2.1 και δεν χανεις την θυρα. Το προβλημα δεν ειναι οι 2 θυρες της BX αλλα το γεγονος οτι ακομα και σημερα η πλειοψηφια των soundbars & ενισχυτων δεν εχουν σωστα ενεργοποιημενες τις θυρες.

Αν κάποιος έχει και τις 2 κονσόλες και μια ηχόμπαρα, δεν μπορεί να βγάζει το καλώδιο της μιας κονσόλας για να συνδέει την άλλη;

Πιο γρήγορο είναι από να σηκωθείς να βάλεις νερό να πιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...