Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δωρεά οικίας.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον χωρισμό τους κατα την γνωμη μου δεν αλλαζει κατι, στον εγγονο σου εκανες την δωρεά, αν δεν εχεις ορους παει αυτό ξέχασε το.

Παντως ειναι ακόμα εγγονός σου και αυτο δεν αλλάζει με τίποτα, και να φανταστώ εχει το ονομα σου και τον αγαπάς. Εκτος αν το εκανες ασυνείδητα.

Ο γιος θα  βρει άλλη μην ανησυχείς 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δηλαδή 10 μέρες μετά την δωρεά βγήκε οριστικό διαζύγιο και η επιμέλεια του παιδιού δόθηκε μόνο στη μητέρα?

Ο γιος σου δεν ήξερε σε ποια κατάσταση ήταν ο γάμος του ώστε να σε ενημερώσει να μην κάνεις την δωρεά? Ή νόμιζε ότι με τη δωρεά θα σωζόταν ο γάμος?

Το ενδεχόμενο να τα ξαναβρούν και να ξανασμίξουν αποκλείεται? Πολλά ζευγάρια χωρίζουν αλλά στη συνέχεια τα ξαναβρίσκουν.

Το πρόβλημά σου ποιο είναι? Ο εγγονός παραμένει εγγονός. Δεν χωρίζεις ούτε από τα παιδιά σου, ούτε από τα εγγόνια σου!

Είναι οι σχέσεις σας με την πρώην νύφη άσχημες? Εσύ και ο γιός σου δεν θα έχετε επαφή με τον εγγονό?

Γιατί ακόμη και αν μπορέσεις να κάνεις ανάκληση της δωρεάς δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει τις σχέσεις σου με τον εγγονό, αλλά ούτε και του γιού σου με τον γιό του και την πρώην.

Μήπως αντί να ψάχνεις πώς να πάρεις πίσω το σπίτι, να προσπαθήσετε να ομαλοποιήσετε τις σχέσεις σας για το καλό του εγγονού?

Το θέμα είναι ότι η νύφη μου. Σε συζητήσεις με το γιο μου συνεχώς μιλάει αρνητικά γ το ακίνητο ότι είναι έτοιμο να πέσει. Και το χλεβαζει.. Πριν ένα χρόνο με είχε εκβιάζει ότι θέλει τ σπίτια χωρίς επικαρπιες στο όνομα μου και όλα δικά της.  Αλλά τώρα με ξεγελεζαν ότι θέλουν να κάνουν εξοικονομώ αυτόνομωω και αν δν είναι στ όνομα τους δεν μπορώ. Κ επίσης έβαζε λεφτά από τ δουλειά του γιου μου στην άκρη τ πήρε και τ αμάξι και εμείνε με ένα τίποτα ο γιο; μου τ θεωρω αμαρτία όλο αυτό... Δν θέλω να πάρω το σπίτι γ εκδίκηση αλλά δ. Αξίζει να το διαχειριζετε ένα; άνθρωπος που τ χλεβαζει το ακίνητο 

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Με τον χωρισμό τους κατα την γνωμη μου δεν αλλαζει κατι, στον εγγονο σου εκανες την δωρεά, αν δεν εχεις ορους παει αυτό ξέχασε το.

Παντως ειναι ακόμα εγγονός σου και αυτο δεν αλλάζει με τίποτα, και να φανταστώ εχει το ονομα σου και τον αγαπάς. Εκτος αν το εκανες ασυνείδητα.

Ο γιος θα  βρει άλλη μην ανησυχείς 😍

Μου είπαν ότι θέλουν να κάνουν εξοικονομώ αυτόνομωω στο σπίτι για αυτό έκανα..... 

22 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δηλαδή 10 μέρες μετά την δωρεά βγήκε οριστικό διαζύγιο και η επιμέλεια του παιδιού δόθηκε μόνο στη μητέρα?

Ο γιος σου δεν ήξερε σε ποια κατάσταση ήταν ο γάμος του ώστε να σε ενημερώσει να μην κάνεις την δωρεά? Ή νόμιζε ότι με τη δωρεά θα σωζόταν ο γάμος?

Το ενδεχόμενο να τα ξαναβρούν και να ξανασμίξουν αποκλείεται? Πολλά ζευγάρια χωρίζουν αλλά στη συνέχεια τα ξαναβρίσκουν.

Το πρόβλημά σου ποιο είναι? Ο εγγονός παραμένει εγγονός. Δεν χωρίζεις ούτε από τα παιδιά σου, ούτε από τα εγγόνια σου!

Είναι οι σχέσεις σας με την πρώην νύφη άσχημες? Εσύ και ο γιός σου δεν θα έχετε επαφή με τον εγγονό?

Γιατί ακόμη και αν μπορέσεις να κάνεις ανάκληση της δωρεάς δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει τις σχέσεις σου με τον εγγονό, αλλά ούτε και του γιού σου με τον γιό του και την πρώην.

Μήπως αντί να ψάχνεις πώς να πάρεις πίσω το σπίτι, να προσπαθήσετε να ομαλοποιήσετε τις σχέσεις σας για το καλό του εγγονού?

Μέχρι να γίνει 18 το κάνει ότι θέλει η νύφη μου εγώ θέλω απλά να έχω κυριότητα και όταν τ παιδί παει 18 να τ έχει δικό του. Με ξεγελάσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kallivre είπε

Το θέμα είναι ότι η νύφη μου. Σε συζητήσεις με το γιο μου συνεχώς μιλάει αρνητικά γ το ακίνητο ότι είναι έτοιμο να πέσει. Και το χλεβαζει.. Πριν ένα χρόνο με είχε εκβιάζει ότι θέλει τ σπίτια χωρίς επικαρπιες στο όνομα μου και όλα δικά της.  Αλλά τώρα με ξεγελεζαν ότι θέλουν να κάνουν εξοικονομώ αυτόνομωω και αν δν είναι στ όνομα τους δεν μπορώ. Κ επίσης έβαζε λεφτά από τ δουλειά του γιου μου στην άκρη τ πήρε και τ αμάξι και εμείνε με ένα τίποτα ο γιο; μου τ θεωρω αμαρτία όλο αυτό... Δν θέλω να πάρω το σπίτι γ εκδίκηση αλλά δ. Αξίζει να το διαχειριζετε ένα; άνθρωπος που τ χλεβαζει το ακίνητο 

Μου είπαν ότι θέλουν να κάνουν εξοικονομώ αυτόνομωω στο σπίτι για αυτό έκανα..... 

Μέχρι να γίνει 18 το κάνει ότι θέλει η νύφη μου εγώ θέλω απλά να έχω κυριότητα και όταν τ παιδί παει 18 να τ έχει δικό του. Με ξεγελάσανε.

Στο ξαναλέω. Δεν έχει νόημα να συνεχίζεις την αντιπαράθεση. Για να κρατήσετε επαφή με τον εγγονό μην δίνετε αφορμές και αιτίες στη νύφη σου να σας κατηγορεί και να σας παρουσιάζει ως τους κακούς της ιστορίας. Ας το διαχειρίζεται το σπίτι. Τί θα το κάνει? Θα το γκρεμίσει? Έχει άλλο σπίτι να πάει να μείνει?

Λες ότι σε ξεγέλασαν? Ποιοί? Ο γιος σου και η νύφη σου? Τελικά δεν θα μπουν στο εξοικονομώ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Στο ξαναλέω. Δεν έχει νόημα να συνεχίζεις την αντιπαράθεση. Για να κρατήσετε επαφή με τον εγγονό μην δίνετε αφορμές και αιτίες στη νύφη σου να σας κατηγορεί και να σας παρουσιάζει ως τους κακούς της ιστορίας. Ας το διαχειρίζεται το σπίτι. Τί θα το κάνει? Θα το γκρεμίσει? Έχει άλλο σπίτι να πάει να μείνει?

Λες ότι σε ξεγέλασαν? Ποιοί? Ο γιος σου και η νύφη σου? Τελικά δεν θα μπουν στο εξοικονομώ?

 

Όχι Χωρισαν. Δε θα μπουν..Ο ΚΑΘΈΝΑΣ ΤΟ ΒΛΈΠΕΙ ΑΛΛΙΏΣ ΚΎΡΙΕ Η ΚΥΡΊΑ ΜΟΥ Τ ΣΠΊΤΙ ΕΊΝΑΙ ΜΕΤΆ ΚΟΠΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΆΝΩΝ ΔΟΎΛΕΥΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΊ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΈΧΩ... ΆΦΗΣΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΎ.... 

1 λεπτό πριν, Kallivre είπε

Όχι Χωρισαν. Δε θα μπουν..Ο ΚΑΘΈΝΑΣ ΤΟ ΒΛΈΠΕΙ ΑΛΛΙΏΣ ΚΎΡΙΕ Η ΚΥΡΊΑ ΜΟΥ Τ ΣΠΊΤΙ ΕΊΝΑΙ ΜΕΤΆ ΚΟΠΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΆΝΩΝ ΔΟΎΛΕΥΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΊ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΈΧΩ... ΆΦΗΣΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΎ.... 

Και επεισης του έφαγε τ λεφτά από το μισθό τ του έλεγε θα βάζω λεφτά στ άκρη έπαιρνε κάθε μήνα 500 ευρώ.... Και τ άλλα τα έκανε φύλλο και φτερό για ρούχα όχι για τα παιδιά για δικά της λουσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συμβολαιογραφος που συνεταξε τη δωρεα που εκανες τι λεει??? τον ρωτησες ??

ο εγγονος σου το ηξερε αυτο ?? οταν γινεται μια δωρεα δεν πρεπει και ο αλλος να την αποδεχθει ??? αν ειναι ανηλικος τι προβλεπεται??

ξεκινα με το συμβολαιογραφο να βρεις ακρη τι μπορεις να κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε με συγχωρεις. τοσο χαιβανι ειναι ο γιος σου? δεκα μερες πριν χωρισει ενω βλεπει οτι δεν παει καλα ο γαμος του και εισαι ετοιμος για δωρεα ακινητου δεν σου λεει τιποτα και προχωρας στην δωρεα?

δουλευει και της τα ακουμπαει ολα και μετα τον χωριζει? δεν ξερω αλλη γυναικα που θα τον χωριζε. να χωρισει και να παει με καποιον που δεν καλυπτει τις αναγκες της? 

και εσυ φιλε μου. δεν πηρες ειδηση τιποτα? δεν κρατησες την ψιλη κυριοτητα? και αφου εκανες οτι εκανες γιατι δεν πας στον συμβολαιογραφο που εκανε την πραξη να σε συμβουλεψει σοβαρα και υπευθυνα?

με συγχωρεις. κατι δεν μας λες καλα. η εχεις παραλειψει κατι. σε φορουμ παντως για τετοιο σοβαρο θεμα δεν θα βρεθει λυση. η λυση ειναι ο συμβολαιογραφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kallivre ήξερες την κατάσταση από πριν ; ή ξαφνικά τώρα το ανακάλυψες ; Έκανες μια κακή κίνηση , θέλει "Κούγια" η υπόθεση. Ο γιος σου τι σκέφτεται ; είστε σε κοινό μέτοπο ή ότι θέλει κάνει ο καθένας ; χωλένει από πολλά σημεία....

3 λεπτά πριν, xsterg είπε

δεν ξερω αλλη γυναικα που θα τον χωριζε. να χωρισει και να παει με καποιον που δεν καλυπτει τις αναγκες της? 

 

έχει ξαναγίνει , ξέρω τουλάχιστον μία τέτοια περίπτωση , και στην Ανίτα φαντάζομαι ότι βγαίνουν τέτοιες υποθέσεις συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

έχει ξαναγίνει , ξέρω τουλάχιστον μία τέτοια περίπτωση , και στην Ανίτα φαντάζομαι ότι βγαίνουν τέτοιες υποθέσεις συνέχεια

Ανιτα λοιπον. νομικη υποστηριξη Ανιτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Kallivre είπε

Όχι Χωρισαν. Δε θα μπουν..Ο ΚΑΘΈΝΑΣ ΤΟ ΒΛΈΠΕΙ ΑΛΛΙΏΣ ΚΎΡΙΕ Η ΚΥΡΊΑ ΜΟΥ Τ ΣΠΊΤΙ ΕΊΝΑΙ ΜΕΤΆ ΚΟΠΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΆΝΩΝ ΔΟΎΛΕΥΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΊ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΈΧΩ... ΆΦΗΣΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΎ.... 

Και επεισης του έφαγε τ λεφτά από το μισθό τ του έλεγε θα βάζω λεφτά στ άκρη έπαιρνε κάθε μήνα 500 ευρώ.... Και τ άλλα τα έκανε φύλλο και φτερό για ρούχα όχι για τα παιδιά για δικά της λουσα 

Από αυτά που λες το φταίξιμο είναι όλο του γιού σου, που δεν ήξερε και μάλλον ακόμη δεν ξέρει να διαχειρίζεται τη ζωή του, τα οικονομικά του και τις σχέσεις του.

Το σπίτι ανήκει στον εγγονό πλέον. Τώρα αν η νύφη σου είναι τόσο ηλίθια και το πουλήσει (δεν ξέρω αν μπορεί επειδή είναι ανήλικος ο εγγονός) αντί να το φροντίσει και να μεγαλώσει εκεί το παιδί της, κρίμα στο παιδάκι για τους γονείς που του "έτυχαν"!

Βρείτε τρόπο να συμφιλιωθείτε για το χατήρι του παιδιού. Μην μαλώνετε και δημιουργείτε προβλήματα που θα σημαδέψουν τη ζωή του για πάντα.

Χωρισμένοι μεν αλλά για χάρη του παιδιού να έχουν καλές σχέσεις.

Από τους καυγάδες τη μεγαλύτερη ζημιά θα την πάθει το παιδί και είναι κρίμα, γιατί δεν φταίει σε τίποτε.

Αν το αγαπάς το εγγόνι σου φρόντισε να βοηθήσεις και όχι να τα κάνεις χειρότερα ζητώντας πίσω το σπίτι.

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Aυτο το πράγμα που για τόσο σοβαρά θέματα ρωτάτε αγνώστους στο ίντερνετ αντί να πάτε σε ειδικό ,δικηγόρο στην συγκεκριμένη περίπτωση,ποτέ δεν το κατάλαβα.

Το insomnia ξέρει καλύτερα από τους δικηγόρους, γιατρούς, μηχανικούς, λογιστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα γιατί εμένα μου κάνει για τρολ;

Παρόλό αυτά ξέρω παρόμοια περίπτωση αληθινή, όπου δόθηκε το σπίτι από τους γονείς της κοπέλας. Δυστυχώς η κοπέλα πέθανε και προσπαθούσαν τώρα οι γονείς της να πάρουν πίσω το σπίτι διότι δε γούσταραν που ο γαμπρός τους προφανώς θα έβρισκε κάποια άλλη και θα μένανε μέσα στο σπίτι τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gianniz_k είπε

Το ότι γράφει σαν δεκαπεντάχρονο,που κόβει τις λέξεις,δεν το πρόσεξε κανείς;

ναι ρε τι μόδα είναι και αυτή που έχουν τα μικρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...