Προς το περιεχόμενο

Την πρώτη της desktop οθόνη παρουσίασε η Huawei


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πρώτη της desktop οθόνη, ανακοίνωσε σήμερα η Huawei.

Ο κινεζικός γίγαντας επεκτείνεται σε νέες αγορές, παρουσιάζοντας μια desktop οθόνη για προσωπικούς υπολογιστές, με διαστάσεις 23,8 ιντσών που διακρίνεται για τα ελάχιστα περιθώριά της. Σύμφωνα με τη Huawei, η οθόνη καλύπτει το 90% της συνολικής εμπρόσθια όψης, με την εταιρεία να αναφέρει ότι μεταφέρει την ίδια τεχνογνωσία από τις οθόνες που ενσωματώνει στη σειρά φορητών υπολογιστών της, Matebook. 

huawei.jpg.b606ed34247c67622696855b8b10ed4b.jpg

Εκτός από την όμορφη εμφάνιση, η οθόνη της Huawei διαθέτει θύρες VGA (!), HDMI και DC, με το καλώδιο HDMI να περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Το πάνελ της στηρίζεται στην IPS τεχνολογία, έχει ανάλυση Full HD (1920 x 1080) με ρυθμό ανανέωσης 60Hz, δυναμική αντίθεση 1000:1 και υποστηρίζει 72% γκάμα χρωμάτων NTSC. Η φωτεινότητα φτάνει τα 250 nits ενώ η Huawei αναφέρει ότι η εγκατάσταση της οθόνης είναι αρκετά εύκολη με δυνατότητα να τη φέρει ο χρήστης στα μέτρα του. 

Η οθόνη θα διατεθεί στην Ευρώπη αρχικά στο Ηνωμένο Βασίλειο με τιμή £149.99, με τις πληροφορίες μας να αναφέρουν ότι σύντομα θα κάνει την εμφάνισή της και στη χώρα μας. Η Huawei διαθέτει την οθόνη σε επιλεγμένες αγορές και με το νέο desktop υπολογιστή MateStation S που παρουσίασε πρόσφατα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία συγκλονιστική είδηση που με συγκλόνισε!

Το ίδιο πάνελ φοράνε άλλα 50 μόνιτορ στην αγορά, δηλαδή τι καινοτόμο προσφέρει πχ σε σχέση με αυτό?

Επεξ/σία από kronos73
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετική είδηση για μένα. Τώρα ως προς τα specs δεν νομίζω να είναι κάτι φοβερό, η τιμή είναι το θέμα. Όπως ειπώθηκε, υπάρχουν είδη πολλές οθόνες από πολλές εταιρείες. Το έργο της Huawei αν θέλει να ανταγωνιστει και να πάρει μέρος της πίτας της αγοράς θα είναι πολύ δυσκολότερο σε σχέση με τα κινητά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sRGB % ?

A good monitor for this kind of work needs both a wide colour gamut and an excellent calibration. ... Another common standard of colour space is the NTSC gamut – 72% NTSC[1] = 99% sRGB[2]. Therefore, a display that can reproduce more than the standard 72% NTSC will deliver even more vivid and true-to-life colours

 Average LCD: 70 to 75 percent of NTSC.

Professional non-Wide Gamut LCD: 80 to 90 percent of NTSC.

Wide Gamut CCFL LCD: 92 to 100 percent of NTSC.

Επεξ/σία από Panagiotis_s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

Μία συγκλονιστική είδηση που με συγκλόνισε!

Το ίδιο πάνελ φοράνε άλλα 50 μόνιτορ στην αγορά, δηλαδή τι καινοτόμο προσφέρει πχ σε σχέση με αυτό?

Είναι huawei.......

47 λεπτά πριν, AtiX είπε

Huawei θα θυμάσαι και θα κλαις...

sorry φίλε μου αλλά δεν άντεξα...

Κατά μια διαβολική συμπτωση στο περιβάλλον μου γενικώς κάνουν θραύση οι συσκευές Huawei......

Και συζητάνε επόμενη συσκευή ποιο huawei θα είναι.....

Έχω 5-6 χρόνια κινητα huawei.....

Και κάποια χρόνια tablet.......

Ρε ούτε ένα σέρβις,μια απλή επισκευή????

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kinq1 είπε

Νομίζω ακριβή για κινέζικη οθόνη... Τόσο έχουν κι οι κανονικές επώνυμες.

Δδλ αν είναι από Ιαπωνία ή Νότια Κορέα είναι καλύτερα; Και τι σημαίνει "κανονικές";
Πόσο ακόμα θα πιπιλάμε την καραμέλα του κινέζικου; Ξέρεις τι έχει καταφέρει η Huawei και πόσο επώνυμη θεωρείται;
Μου θυμίζεις τη γενιά των γονιών μας που ψάχνανε το αυτοκολλητάκι στις οικιακές συσκευές για να δουν ότι προέρχεται από Γερμανία γιατί νιώθανε σιγουριά να έχει βιδώσει τι βίδα Γερμανός υπάλληλος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...