Προς το περιεχόμενο

Εξώδικο για αγορά σπιτιου


Vasonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Μπορεί να παίζει και το άλλο σκέφτομαι πονηρά...

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε συμβόλαιο με τον ενοικιαστη για 200€ και έπαιρνε αλλά 300€ μαύρα. Τυχαία νούμερα.

Ο νέος ιδιοκτήτης ακούγοντας πως θα παίρνει ενοίκιο 500€ (χωρίς την μικρή αυτή λεπτομέρεια) συμφώνησε στην αγορά του σπιτιού μαζί με τον ενοικιαστή μέσα για σίγουρο εισόδημα.

Τώρα ο ενοικιαστής αποφάσισε να πληρώσει τα όσα γράφει το συμβόλαιο μόνο;

Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην περίπτωση που το μεταβιβαζόμενο ακίνητο είναι μισθωμένο είναι υποχρεωτικό να γραφτεί στο συμβόλαιο, οπότε δεν παίζει ο νέος ιδιοκτήτης να μην ήξερε για τα 200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τρομερό θέμα.

Ας μας πει η νέα ιδιοκτήτρια κάποιες λεπτομερείες για να μας φύγει η απορία.

δεν γνώριζε το ενοίκιο που έπαιρνε ο παλιός ιδιοκτήτης πριν την αγορά;

τη αύξηση ζητήσατε από τον ενοικιαστή;

Για εμένα αν κάποιος πληρώνει με 20 μέρες καθυστέρηση το συμφωνημένο σε συμβόλαιο ενοίκιο είναι μια χαρά κι δύσκολα θα πετύχει έξωση.

και ευτυχώς για να κρατιούνται τα προσχήματα σε αυτή την κοινωνία όπου η αλληλεγγύη των ιδιοκτητών απέναντι στους ενοικιαστές είναι ανύπαρκτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tigergreg είπε

Επισης  να  του  τα  ειχε   κανει  κουδουνια  και  γι  αυτον  τον   λογο  να  ξεφορτωθηκε  το  ακινητο....

Μπα,αν διαβασεις λεει οτι το συμβολαιο παιζει απο το 11,με ανανεωσεις,οποτε καπως τα βρισκαν μεχρι τωρα.

Φιλε/φιλη @Vasonik τα πραγματα δυστυχως ειναι υπερ του ( και καλα κανουν και ειναι ) ,οποτε ειτε πρεπει να τον παρεις με το καλο  ( που μαλλον δεν παιζει πλεον  ) , ειτε να τον ανεχθεις ως το τελος του συμβολαιου,και εκει χωρις συζητηση θα πρεπει να φυγει. Ισως μεχρι τοτε να αλλαξει και αυτος γνωμη,αναλογως παντα πως θα ειναι εκεινο τον καιρο η αγορα ακινητων. Αν δει οτι δε βρισκει,πολυ πιθανο να δεχθει οποια αυξηση θελεις εσυ. Αν ομως  φαινεται οτι δεν τα βρισκετε με τιποτα,να περιμενεις μπιστολι για τους τελευταιους μηνες.

 Εγω αυτη τη στιγμη εχω συμβολαιο μεχρι τελος του ετους,και επειδη τα πραματα ειναι ασχημα στην αγορα,ειναι πολυ πιθανο να συμφωνησω με οποια αυξηση ( παντα σε λογικα πλαισια ) ζητησει η σπιτονοικοκυρα.  Αν τωρα μου ζητησει κανα κατοσταρικο αυξηση,εκει θα φαει το μπιστολι της,καθως ξερει μονο να ζηταει,και εχει ξεχασει τις υποχρεωσεις της απεναντι μου ( παρακαλω μη χαλασει κανας θερμοσιφωνας,τα αλλα τα φτιαχνω μονος μου ) . Φροντισε να μην ξεχασεις ουτε εσυ τις υποχρεωσεις που εχει ενας ιδιοκτητης,απεναντι σε αυτον που νοικαζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Vasonik είπε

Εμένα το πρώτο συμβόλαιο του ήταν το 2011 έχει κάνει ανανεώσεις όμως παίζει κάποιο ρόλο??? 

Αυτό που σε ρωτούσαν στην αρχή για την 3ετια αφορούσε την ελάχιστη ισχύ που έχουν τα οικιακά συμβόλαια, η οποία αυτή η υποχρέωση έχει λήξει από το '14. Από εκεί και πέρα ισχύει η διάρκεια στο συμβόλαιο. 

Αν ανανεώθηκε το συμβόλαιο τον Μάρτιο του '20 για 3 χρόνια, θα πρέπει να κάνεις υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που θέματα νομικά τα ψάχνετε στα forum! Μιλήστε με κάποιον δικηγόρο (πχ εμένα) γιατί αλλιώς γίνονται λάθη κ μετα δε διορθώνονται! 

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αυτό που σε ρωτούσαν στην αρχή για την 3ετια αφορούσε την ελάχιστη ισχύ που έχουν τα οικιακά συμβόλαια, η οποία αυτή η υποχρέωση έχει λήξει από το '14. Από εκεί και πέρα ισχύει η διάρκεια στο συμβόλαιο. 

Αν ανανεώθηκε το συμβόλαιο τον Μάρτιο του '20 για 3 χρόνια, θα πρέπει να κάνεις υπομονή. 

Η ελάχιστη νόμιμη διάρκεια δεν καταργήθηκε το 14. Ουτε για επαγγελματικες μισθώσεις ουτε για κατοικίες. Εκτός αν πηγατε σε αλλη νομική από αυτήν που εγώ πηρα πτυχιο. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...