Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή QWERTZ σε QWERTY


DrunkKiddo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα Legion 5 λάπτοπ απο το computeruniverse στην Γερμανία. Εκεί απ ό,τι κατάλαβα όλα τα λάπτοπ είναι με QWERTZ. Γνωρίζετε αν μπορώ να αλλάξω πληκτρολόγιο ή ακόμα καλύτερα τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο και να το κάνω QWERTY?

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από DrunkKiddo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν μας πεις το μοντελο λογικα θα εχει πληκτρολογιο για αλλες χωρες.

Τωρα εαν αλλαξεις πχ απλα τα κουμπια τι θα αλλαξει;

H αλλη λυση ειναι αυτοκολλητακια η αλλαγη σε qwerty μεσα απο τα windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά για αισθητικούς λόγους το ψάχνω. 

Το λάπτοπ είναι αυτό εδώ: Lenovo Legion 5 17ARH 82GN0007GE R7-4800H 16GB/512GB SSD 17"FHD GTX1660Ti nOS Buy (computeruniverse.net)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οτι βλεπω αλλαζει ολο το upper case δεν εχει ξεχωριστα πληκτρολογιο.

https://www.sparepartworld.com/lenovo/notebook/legion-serie/legion-5-17arh05h-82gn-serie/keyboard-69588154

5CB0Z21114_A.jpg.1a2fb49a71267dd045659b38364706c9.jpg

Οποτε πας σε λυση αλλαγης πληκτρων τα οποια ειναι κιτ απο διαφορα κινεζο μαγαζα και φυσικα δεν ειναι γνησια.

Eγω παντως δεν θα τα πειραζα.....αντε ενα αυτοκολλητο εαν εχεις θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ κατάλαβα... Εντάξει όπως ειπα είναι καθαρά αισθητικό. Απ ότι βλέπω να το λύσω δεν υπάρχει περίπτωση όποτε θα σκεφτω κάποια πατέντα να κανω 😁. Ευχαριστώ πολύ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/4/2021 στις 9:33 ΜΜ, DrunkKiddo είπε

Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα Legion 5 λάπτοπ απο το computeruniverse στην Γερμανία. Εκεί απ ό,τι κατάλαβα όλα τα λάπτοπ είναι με QWERTZ. Γνωρίζετε αν μπορώ να αλλάξω πληκτρολόγιο ή ακόμα καλύτερα τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο και να το κάνω QWERTY?

Ευχαριστώ!

Η απλή λύση θα ήταν να αγοράσεις αυτοκολλητάκια, αυτά εδώ που πήρα είναι καλής ποιότητας και αρκετά ουδέτερα.

Το πρόβλημά σου είναι ότι είναι Legion, άρα μάλλον gaming λάπτοπ, άρα μάλλον με φωτιζόμενα πλήκτρα. Οπότε με τα αυτοκολλητάκια θα χάσεις τον φωτισμό, δεν το προτείνω!..

Οπότε ή αγοράζεις ολόκληρο το πληκτρολόγιο (είμαι σίγουρος ότι θα είναι ακριβό), ανοίγεις το laptop (άρα το βγάζεις εκτός εγγύησης) και το άλλάζεις ή ψάχνεις να βρεις μεμονωμένα τα πλήκτρα που χρειάζεσαι. Εγώ έχω ένα γερμανικό X250, στο οποίο κόλλησα αυτοκολλητάκια και έχασα τα φωτιζόμενα πλήκτρα. Τώρα που έχω λίγο χρόνο και χρήμα είπα να δω τι μπορώ να κάνω, βρήκα αυτό το site, φαίνονται καλοί, οπότε μάλλον θα το παλέψω.

Αλλά δεν ξέρω πόσο αξίζει να αρχίσεις τις ταρζανιές σε λαπτοπ του κουτιού. Εγώ έζησα 7 χρόνια με ένα QWERTZ Lenovo S205, το συνήθισα!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...