Προς το περιεχόμενο

Z 750 για πρώτη μηχανή??


Nirospo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι 23 χρόνων και αποφάσισα να ασχοληθώ με τον χορό των μηχανών, τώρα ξεκινάω με τα μαθήματα οδήγησης και μόλις με το καλό ξεμπερδέψω με το δηπλωμα θα ήθελα να κοιτάξω για την z750, μου λένε ειναι κακή επιλογή και να πήγαινα σε κάτι μικρότερο,από την άλλη μου λένε δεν έχει σημασία αρκεί να έχω το νου μου και να είμαι φουλ προσεκτικός. Κάθε γνώμη δεκτή και ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nirospo είπε

..... μου λένε ειναι κακή επιλογή και να πήγαινα σε κάτι μικρότερο...

.... αυτό πως στο έχουν αιτιολογήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...δλδ το z750 θεωρείται ένα entry level/ beginner ήρεμο, μανιτζέβελο, ελαφρύ (αντικειμενικά κ εν μέρει, ισχύει), εύκολο στην οδήγηση απο αρχάριο κλπ κλπ μηχανάκι....wow!

....δλδ αν είχες κ σχετική εμπειρία (ας πούμε σε παπάκι) σίγουρα θα σου πρότειναν όχι κάτι λιγότερο απο superbikes 1000cc?!?

 

Για μοτοσυκλέτα που να εμπίπτει στην κατηγορία Α2 το σκέφτεσαι? 

... έχω την εντύπωση ότι το z750 έχει ισχύ που χρειάζεται λιγάκι παραπάνω εμπειρία. 

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nirospo τι εμπειρία έχεις στους δρόμους ; στα μαθήματα τι μηχανή οδηγείς ; ο δάσκαλος οδήγησης έχει την εμπειρία να σου πει την απάντηση που ψάχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κανε μια χαρη στους γονεις σου,παρε ενα 125-400cc ,πηγαινε και κανε ενα μαθημα ασφαλους οδηγησης και μετα Παρε και αεροπλάνο ,το μονο που θα σε μαθει το ζ750 ειναι γκαζι σε καταστασεις που δεν εχεις εμπειρία να διαχειριστείς. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, martyras3334 είπε

 Κανε μια χαρη στους γονεις σου,παρε ενα 125-400cc ,πηγαινε και κανε ενα μαθημα ασφαλους οδηγησης και μετα Παρε και αεροπλάνο ,το μονο που θα σε μαθει το ζ750 ειναι γκαζι σε καταστασεις που δεν εχεις εμπειρία να διαχειριστείς. 

Κανε την χαρη στους γονεις σου και πάρε 4τροχο...

 

Εννοείται πως δεν θα έχεις τις συγκινήσεις που έχει μια μηχανή, εδώ που τα λέμε ακόμα και το ποδήλατο κάποιες φορές προσφέρει μεγαλύτερη συγκίνηση από φυσιολογικό αυτοκίνητο. Δυστυχώς υπάρχουν δυο κατηγορίες αναβατών, αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν... Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις!!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις ανέβει ποτε σε μοτοσυκλέτα δεν κανει για σενα το z750, κατα την γνωμη μου.

Και επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις και καθε χρονο μοτοσυκλετες ανάλογα την εμπειρία σου, καλο ειναι να πας σε μια μικρη μοτοσυκλέτα φτηνή μεχρι 300cc(οχι παπι σκουτερ)  για ενα χρονο και μετα πας στα 700 και τα 1000αρια

Αλλα σε οτι κυβικά και να πας αν το κυκλοφορεις μονο μεσα στην πόλη, δεν θα μάθεις ποτε να οδηγείς μοτοσυκλετα.

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εχεις καμια εμπειρια απο δικυκλα(ουτε παπι) ξεκινα με κατι μεχρι 250-300 κυβικα.

Εαν εχεις οδηγησει παπια κτλ ,δες κατι μεχρι 2κυλινδρο και 650 κυβικα.

Απο το μηδεν Ζ750 ,σου εξασφαλιζει στη καλυτερη κατι σπασμενο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατό το ζήτα για αρχάριο. Έχει αρκετό γκάζι. Αν πεις ότι το πήγαινες σαν παπί στην αρχή οκ. Αλλά 23 ετών όταν ήμουν θυμάμαι ότι μόλις του πήρα τον αέρα στην πρώτη βδομάδα πήγαινα δίχως αύριο. Στην πρώτη μλκια είπα ότι από δω και πέρα τερμα προσεκτικά. 

Μετά από ένα μήνα το είχα ξεχάσει εννοείται. Φράσεις όπως "ευτυχώς που δεν ερχοτανε κανένας" θα παιρνανε συνέχεια από το μυαλό σου.

Γενικά σε τσιτωνει το εργαλείο, είναι δύσκολο να κρατηθείς, και το γκάζι γλυκό. Μετά τα 30 σκέφτεσαι περισσότερο τον κίνδυνο. Μέχρι τότε θέλει πολύ πολύ προσοχή.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MT-03 από μένα δαγκωτό. Τώρα το πουλάω το δικό μου γιατί θέλω να ανέβω σε adventure κατηγορία, ξέρω ήδη ότι θα μου λείψει απίστευτα. 

Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν, αν μπορείς να υποστηρίξεις το λογικό για εμένα κόστος αγοράς (5.200) τσίμπα το. 

Αμέσως χώνεις λεφτά για full face κράνος και μπουφάν - γάντια. Δεν είναι αν θα πέσεις, πότε θα πέσεις είναι το θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για κάτι άλλο, δεν κάνει το Ζ για πρώτη μηχανή, θέλει εμπειρία. Πάρε κανένα mt-03 άντε το πολύ κανένα er-6. Τι εμπειρία έχεις με δίτροχα δεν μας είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filarhos είπε

Κανε την χαρη στους γονεις σου και πάρε 4τροχο...

 

Εννοείται πως δεν θα έχεις τις συγκινήσεις που έχει μια μηχανή, εδώ που τα λέμε ακόμα και το ποδήλατο κάποιες φορές προσφέρει μεγαλύτερη συγκίνηση από φυσιολογικό αυτοκίνητο. Δυστυχώς υπάρχουν δυο κατηγορίες αναβατών, αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν... Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις!!!

 

Και αυτο οσοι πεσαμε το καταλαβαμε μετα τι εστι μηχανη και ποσο προσοχη θελει.

Δεν ειναι μηχανη για αρχαριους ρε φιλε ειναι βαρια και εχει πολυ γκαζι,και ας τα αφησουμε αυτα του τα θα προσεχω οσοι παρνουν μηχανες και ειδικα πολλα κυβικα τις παιρνουν για να τρεχουν και να πηγαινουν γρηγορα,δεν θα σου πω να μην την παρεις γιατι οποιος γουσταρει μηχανες δυσκολα ξεκολλαει(και εγω ακομα θελω να ξαναοδηγησω ωρες ωρες) απλα θα σου πω κρανος εξοπλισμο και μην τρεχεις ειδικα στην πολη μεσα κινδυνευεις παρα μα παρα πολυ να παθεις κατι σοβαρο και με λιγα χιλιομετρα ,ανοιγε το γκαζι σε λεωφορους η καπου που να μην εχει κινηση(πχ αργα το βραδυ δεν εχει αμαξια) να ξεδινεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην  τον  αποθαρρυνετε   τον   ανθρωπο...

Εγω   16   χρονων   πηρα   750four   με  τις  ακτινες   και   το  μονο   δισκοφρενο  και   μετα   απο   2  βδομαδες

ειχα  στο  ενεργητικο   μου   2  στουκες, 3   χυμες, 4  ξαπλες,5  σαβουρδες  και  2  καπακια.

Λογω   απιστευτης   κολοφαρδιας  αλλαξα   3  μηχανες   ως  τα   19   και  την  γλυτωσα!!!!!

Μετα  τουμπαρα  με  αυτοκινητο.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...