Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για ερασιτεχνικά βίντεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παίδες,

Αναζητώ κάμερα για ΒΙΝΤΕΟ. Δεν με ενδιαφέρει η φωτογραφία σχεδόν καθόλου. Δυστυχώς μπορώ να δώσω μέχρι 450 ευρώ αν και ξερω οτι το ποσο αυτο στις κάμερες ειναι μικρό

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα και βγάζοντας έξω τις απαιτήσεις που έχει ο φωτισμός (εχω ενα led ring και κάμποσα πορτατιφ περαν του φωτισμου στο ταβανι) σε κλειστό χώρο όπου και σκοπευω να γυρίσω τα περισσότερα βιντεο με την κάμερα τι θα προτείνατε; Τα βιντεο αφορουν εκπαιδευτικά μαθήματα συνεπώς θα γυριστούν σε δωμάτιο. Υποθετω το image stabilisation μικρή σημασία έχει αφου θα μπει σε τρίποδα. Επίσης καλό θα ήταν να μην είναι μόνο με μπαταρίες.

Καμια πρόταση ρε αδέρφια;

Ευχαριστω

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 12:58 ΜΜ, Telumetar είπε

Αναζητώ κάμερα για ΒΙΝΤΕΟ

Αν προσέξεις, πολλοί youtubers χρησιμοποιούν φωτογραφικές μηχανές για λήψη βίντεο. Μην αποκλείεις και αυτή την πιθανότητα. Ψάξε για καμία mirrorless εδώ στα μτχ με fhd/4k. Μια χαρά βίντεο θα τραβάς για αυτό που θέλεις και από κει και πέρα κάνεις και μια επεξεργασία χρωμάτων κλπ στο πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση @Nabuko

Έχω δει οτι πολλοι χρησιμοποιούν αυτή εδώ την κάμερα https://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/mirrorless-canon-eos-m50-and-fakos-ef-m-15-45mm-is-mayro/prod9040088pp/?gclid=CjwKCAjwx6WDBhBQEiwA_dP8rbr6sJkiMTAvHoCyCtRLr1cm3UQ54ZISl6v9zdhJox2LMH9aWYEEUhoCKxEQAvD_BwE και τη συνδιάζουν με κάποιο φακό αργότερα, συγκεκριμενα αυτον ( https://www.skroutz.gr/s/3972886/Canon-EF-M-22mm-f-2-STM-Canon-EF-M.html?from=catspan ) γιατι λογικα αυτος με τον οποιο ερχεται δεν ειναι τοσο αξιολογος. Φυσικά η συγκεκριμένη ξεφευγει απο το budget μου και όχι φακό δεν μπορώ να πάρω επιπρόσθετα αλλά ούτε και την ίδια τη μηχανή. Με δεδομένο οτι θέλει +50 ευρώ για μονόποδο για να στηθεί στο γραφείο και +150 ευρώ ακομα για φώτα και ίσως κάποια μπαταρία που να συνδέεται στο ρευμα (δεν ξερω καν πως λέγονται) το σύνολο φτάνει στα 650+50+150+?=800 ευρω

Υπάρχει κάτι στα 500 ευρώ αντι για 650;

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τραβάς τον εαυτό σου? τότε ίσως θα πρεπε να κοιτάξεις κάτι με σπαστή οθόνη που θα γυρνάει για να βλέπεις τι τραβάς.

Ήχο? δεν πιστεύω να τραβάς με τον ήχο από την κάμερα. Θα χρειαστείς κάμερα με είσοδο μικροφώνου ή κάποια άλλη συσκευή που θα ηχογραφείς τον εαυτό σου και θα κάνεις sync αργότερα εικόνα και ήχο στο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που πιστεύω ότι έχεις ήδη. Ή όχι?

Και τέλος να πω ότι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, είτε πάρεις μια κάμερα μεταχειρισμένη των 300 ευρώ ή μια καινούρια σούπερ ντούπερ των 1500 πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα βγάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το θες για ερασιτεχνικες λήψεις θα έλεγα μην δώσεις πολλά λεφτά γιατί στις τιμές που ψάχνεις είναι πιο πολύ professionally με διάφορες λειτουργίες, στο ebay εχει πολύ φθηνές μηχανές η κάμερες, ακομα και με μηχανή θα κάνεις δουλειά δεν είναι ντε και καλά απαραίτητη η κάμερα, είτε 4k είτε πιο χαμηλα η εικόνα σου θα έχει καλή ποιότητα, εκτός αν σε ενδιαφέρει η προβολή των video σε μεγαλες οθόνες και όχι μόνο σε κινητά, tablets, υπολογιστές και κανένα YouTube. Τώρα για προτάσεις και μοντέλα δεν θα σου πω μην σε πάρω στον λαιμό μου διότι είμαι αρκετά νέος στο αντικείμενο αναζήτησης καμερών φωτογραφικων ψηφιακών κτλ και διερευνω τα διάφορα specs με τις ποιοτικές διάφορες που έχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Θα τραβάς τον εαυτό σου? τότε ίσως θα πρεπε να κοιτάξεις κάτι με σπαστή οθόνη που θα γυρνάει για να βλέπεις τι τραβάς.

Ήχο? δεν πιστεύω να τραβάς με τον ήχο από την κάμερα. Θα χρειαστείς κάμερα με είσοδο μικροφώνου ή κάποια άλλη συσκευή που θα ηχογραφείς τον εαυτό σου και θα κάνεις sync αργότερα εικόνα και ήχο στο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που πιστεύω ότι έχεις ήδη. Ή όχι?

Και τέλος να πω ότι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, είτε πάρεις μια κάμερα μεταχειρισμένη των 300 ευρώ ή μια καινούρια σούπερ ντούπερ των 1500 πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα βγάλεις. 

Ακριβώς τον εαυτό μου θα τραβάω, μέσα στο σπίτι με συγκεκριμένο φωτισμό.

Έχω ακούσει για το σκοπό που θέλω για την canon m50 αλλά με φακό έξτρα που εκτινασει το κόστος. Δεν την θεωρείς καλή λύση;

Μικροφωνο έχω ένα fifine το οποίο είναι mounted σε αρμ και το χρησιμοποιώ σε ομιλίες μέσω webinar

Τέλος, θα ήθελα μελόντικα να χρησιμοποιείται και στα meetings / webinars σε live. Ξέρω ότι υπάρχουν συσκευές που μετατρέπουν την όλη φάση με hdmi και ξεκινούν στο αμαζόν από 15 ευρώ. 

Αυτές είναι οι ανάγκες μου κ όπως σωστά αποκωδικοποιείτε παιδιά, φοβάμαι να δώσω 700 ευρώ και να μην κάνω τη δουλειά μου καλά. Οπότε για αυτό κ το αρχικό μπάτζετ μου είναι τόσο και ιδανικά δεν θα ήθελα να το υπερβω

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...