Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις καθημερινά περίπου την ίδια ώρα (Cosmote)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα σε οικιακή γραμμή cosmote ADSL/24 mbps.
Καθημερινά περίπου την ίδια ώρα (μεταξύ 11-12 π.μ.) γίνεται αποσύνδεση μία φορά.
Όλα τα λαμπάκια εκτός του Power στο router (Speedport Entry 2i) σβήνουν και μετά από 2-3 λεπτά σταδικά επανέρχονται με την σύνδεση να αποκαθίσταται.

Μίλησα 3 φορές με cosmote. Έγιναν κάποιες ένεργειες από μέρους τους, και μου είπαν ότι δεν φαίνεται κάποια βλάβη στη γραμμή ή το Router.
Μου σύστησαν να κάνω αλλαγή της πρίζας (ρεύματος) στην οποία έχω συνδεδεμένο το router, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Μετά από δική μου επιμονή ζήτησα να μου δώσουν άλλο router, και σύντομα θα το παραλάβω.

Αλλά με βάση τα δεδομένα δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει καμία από αυτές τις λύσεις.
Το πρόβλημα είναι περίεργο, και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι διαφορετικό για την επίλυση του.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Στο router είναι συνδεδεμένα με καλώδιο 2 PCs. Δεν έχουμε τηλέφωνο πάνω ούτε splitter/filter.

Επεξ/σία από Astynax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μηπως εκεινη την ωρα μπαινει κατι σε λειτουργία που να επηρεάζει, πχ καποιο μοτερ κλπ

Η αλλαγή πρίζα και μάλιστα σε πριζα που να μην ειναι στην ιδια ασφάλεια του πίνακα, επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Δες μηπως εκεινη την ωρα μπαινει κατι σε λειτουργία που να επηρεάζει, πχ καποιο μοτερ κλπ

Η αλλαγή πρίζα και μάλιστα σε πριζα που να μην ειναι στην ιδια ασφάλεια του πίνακα, επιβάλλεται.

Θα προσπαθήσω να βρώ τέτοια πρίζα αν είναι λίγο δύσκολο με την διαρύθμιση του σπιτιού..
Την ώρα εκείνη είμαστε 2 στο σπίτι και δουλεύουμε στα PC, δεν κάνουμε κάτι άλλο που θα μπορούσε να τραβάει ρεύμα.
Επίσης σήμερα παρατήρησα ότι λίγα λεπτα πριν γίνει η αποσύνδεση, είχε 2-3 μικρές "διακοπές" λίγων δευτερολέπτων, χωρίς να πέσει η σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά αναμένεις το νέο εξοπλισμό

Μήπως έχεις το ρούτερ κοντά σε ψυγείο, φούρνο μικροκυμάτων, φωτιστικό LED, ή μεγάλο Μ/Σ (πχ ενισχυτή ηχείων)

Αν κάτι από αυτά πιθανόν είναι στην ίδια γραμμή, τότε ίσως έχεις παράσιτα ή πτώση τάσης..

Επίσης άνοιξε τη πρίζα του ρεύματος που το τροφοδοτεί και έλεγξε πως είναι καλά σφιγμένες οι βίδες σε φάση ουδέτερο και γείωση.., μήπως έχεις πτώση τάσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά αναμένεις το νέο εξοπλισμό

Μήπως έχεις το ρούτερ κοντά σε ψυγείο, φούρνο μικροκυμάτων, φωτιστικό LED, ή μεγάλο Μ/Σ (πχ ενισχυτή ηχείων)

Αν κάτι από αυτά πιθανόν είναι στην ίδια γραμμή, τότε ίσως έχεις παράσιτα ή πτώση τάσης..

Επίσης άνοιξε τη πρίζα του ρεύματος που το τροφοδοτεί και έλεγξε πως είναι καλά σφιγμένες οι βίδες σε φάση ουδέτερο και γείωση.., μήπως έχεις πτώση τάσης..

ΟΚ ευχαριστώ θα δω την πρίζα και θα προσπαθήσω να αλλάξω έστω δοκιμαστικά.
Παρ' όλα αυτά αν ήταν κάτι σχετικό με πτώση τάσης, φαντάζομαι ότι θα γινόταν και άλλες ώρες, όχι μόνο 11-12 το πρωί.
Εκτός και αν γίνεται και άλλες ώρες απλά επειδή δεν δουλεύουμε το βράδυ δεν το καταλαβαίνουμε.

Παρ'  όλα αυτά η επιμονή σε αυτή την ώρα είναι πολύ περίεργη... 
Από τις 8 το πρωι μέχρι τις 6-7 το απόγευμα γίνεται πάντα μονο μία φορά και εκείνη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίθανο να χρειαστεί να αλλάξεις πρίζα, κάνε αυτό με τους ακροδέκτες

Κάτι άλλο, 11-12 αν σκεφτείς πως πολλοί ανάβουν φούρνους για να ετοιμάσουν φαγητό, το δίκτυο είναι φορτωμένο..

Κατά τις 11-11+ αν έχεις ένα πολύμετρο, με προσοχή κάνε μια μέτρηση τάσης στη πρίζα που χρησιμοποιείς ή κάποια διπλανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σβήνουν όλα τα φωτάκια στο ρούτερ τότε δεν πέφτει το ίντερνετ, κάνει restart το ρούτερ. Πιθανόν προβληματικό ρούτερ η κάποια αυξομείωση στο ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ριξε μια ματια στα setting του router μηπως εχεις ενεργοποιησει αυτοματη επανακινηση ανα 24 ωρες το ειχε κανει ο αδερφος μου κατα λαθος παιζοντας στις ρυθμισεις του router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 12:41 ΠΜ, kallonos είπε

Αν σβήνουν όλα τα φωτάκια στο ρούτερ τότε δεν πέφτει το ίντερνετ, κάνει restart το ρούτερ. Πιθανόν προβληματικό ρούτερ η κάποια αυξομείωση στο ρεύμα. 

To Power δεν σβήνει. Εκτός και αν είναι στιγμιαίο και δεν το καταλαβαίνω. 
 

18 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Ριξε μια ματια στα setting του router μηπως εχεις ενεργοποιησει αυτοματη επανακινηση ανα 24 ωρες το ειχε κανει ο αδερφος μου κατα λαθος παιζοντας στις ρυθμισεις του router

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια λειτουργία, δεν βρήκα κάτι στο router.
Επίσης δεν είναι ακριβώς η ίδια ώρα κάθε μέρα, οπότε δεν νομίζω να σχετίζεται.

Σήμερα/αύριο εκτός απροόπτου θα πάρουμε το νέο router, οπότε θα ενημερώσω αν επιλυθεί το θέμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με επανεκκινησεις του ρουτερ με το power να μένει ανοιχτά πάντα. Και το θέμα ξεκίνησε από τη στιγμή που πήγαμε σε 100ρα, συχνές αποσυνδέσεις, μετά από αίτημα επιστρέψαμε στην 50ρα που ήταν μια χαρά πριν και πλέον κάνει αποσυνδέσεις και στην 50ρα. Έχω δοκιμάσει και το plus και το w 724v. Και στο τηλέφωνο μας λένε επειδή ήρθε μια φορά τεχνικός και είδε ότι η γραμμή είναι εντάξει να το φτιάξουμε μόνοι μας ή να πληρώσουμε 55 ευρώ το εξωτερικό συνεργείο του ΟΤΕ. Έλεος δηλαδή. Έχει δύο βδομάδες που γίνεται αυτό. Πριν ήταν όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα φίλε. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με επανεκκινησεις του ρουτερ με το power να μένει ανοιχτά πάντα. Και το θέμα ξεκίνησε από τη στιγμή που πήγαμε σε 100ρα, συχνές αποσυνδέσεις, μετά από αίτημα επιστρέψαμε στην 50ρα που ήταν μια χαρά πριν και πλέον κάνει αποσυνδέσεις και στην 50ρα. Έχω δοκιμάσει και το plus και το w 724v. Και στο τηλέφωνο μας λένε επειδή ήρθε μια φορά τεχνικός και είδε ότι η γραμμή είναι εντάξει να το φτιάξουμε μόνοι μας ή να πληρώσουμε 55 ευρώ το εξωτερικό συνεργείο του ΟΤΕ. Έλεος δηλαδή. Έχει δύο βδομάδες που γίνεται αυτό. Πριν ήταν όλα καλά. 

Μάλιστα έχεις μπλέξει και εσύ... Έχεις διαπιστώσει ότι δεν είναι ηλεκτρολογικό το πρόβλημα? Δοκίμασες αλλαγές πρίζας κτλ?
Εγώ δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα ακόμα..

Μια ερώτηση ακόμα προς όλους. Αν πέφτει όντως η τάση, με σταθεροποιητή μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα? Με κάτι σαν αυτό δηλαδή : 
https://www.skroutz.gr/c/1938/Voltage-Regulator.html?from=autocomplete&o=σταθεροποιητης+τασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα το SpeedPort Plus. Προς το παρόν όλα καλά.
Θα περιμένω κανα 2-3 μέρες να δω πως θα πάει και θα ενημερώσω ώστε να βοηθήσω και τους υπόλοιπους που έχουν παρόμοια προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Τετάρτη μέχρι και αυτή τη στιγμή, με το νέο router είχαμε μια επανεκκίνηση σε διαφορετική ώρα από την συνιθσμένη (6.30-7.00 απόγευμα).
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι πήρε πολύ περισσότερη ώρα να επανέλθει το ιντερνετ σε σχέση με το παλιό router, οπότε ίσως να μην ήταν το ίδιο πρόβλημα. 
Η ίδια μεγάλη καθυστέρηση έγινε και χθες το βράδυ που είχαμε μια διακοπή ρεύματος. Αφού ήρθε το ρεύμα αργούσε πολύ να συνδεθεί, οπότε μπήκα στο web interface, και είδα ότι έλλειπαν τα στοιχεία σύνδεσης ADSL (username/password).
Το άφησα όπως ήταν και πήρε αρκετή ώρα να συγχρονίσει και να κατεβάσει ξανά τις ρυθμσίσεις.

Δεν γνωρίζω αν αυτό γίνεται επίτηδες (να χάνονται τα στοιχεία σύνδεσης όταν πέφτει το ρεύμα), ή δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
Αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ μοιραστείτε την.

Γενικά μπορώ να πω ότι έιναι πιο καλή η λειτουργία του. Το Wi-fi φαίνεται πιο γρήγορο και σταθερό.
Για τις επανεκκινήσεις θα χρειαστεί να δω και την επόμενη εβδομάδα τα πρωϊνά, γιατί ΣΚ δεν το παρατηρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Astynax είπε

Από Τετάρτη μέχρι και αυτή τη στιγμή, με το νέο router είχαμε μια επανεκκίνηση σε διαφορετική ώρα από την συνιθσμένη (6.30-7.00 απόγευμα).
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι πήρε πολύ περισσότερη ώρα να επανέλθει το ιντερνετ σε σχέση με το παλιό router, οπότε ίσως να μην ήταν το ίδιο πρόβλημα. 
Η ίδια μεγάλη καθυστέρηση έγινε και χθες το βράδυ που είχαμε μια διακοπή ρεύματος. Αφού ήρθε το ρεύμα αργούσε πολύ να συνδεθεί, οπότε μπήκα στο web interface, και είδα ότι έλλειπαν τα στοιχεία σύνδεσης ADSL (username/password).
Το άφησα όπως ήταν και πήρε αρκετή ώρα να συγχρονίσει και να κατεβάσει ξανά τις ρυθμσίσεις.

Δεν γνωρίζω αν αυτό γίνεται επίτηδες (να χάνονται τα στοιχεία σύνδεσης όταν πέφτει το ρεύμα), ή δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
Αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ μοιραστείτε την.

Γενικά μπορώ να πω ότι έιναι πιο καλή η λειτουργία του. Το Wi-fi φαίνεται πιο γρήγορο και σταθερό.
Για τις επανεκκινήσεις θα χρειαστεί να δω και την επόμενη εβδομάδα τα πρωϊνά, γιατί ΣΚ δεν το παρατηρούμε.

Το plus γενικά αργεί να συγχρονίσει σχετικά με παλαιότερα μοντέλα. Έχω 100αρα cosmote και είχα uptime 35 μέρες. Θα πήγαινε και παραπάνω αλλά είχαμε διακοπή ρεύματος μια φορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο φαίνεται τα προβλήματα έχουν λυθεί με το νέο router. Δεν είχαμε αποσυνδέσεις τις τελευταίες ημέρες.
Παρ' όλα αυτά παρατήρησα κάτι στην 2η οθόνη της συντρόφου μου που δουλεύει και αυτή από το σπίτι και μου παραπονέθηκε ότι η οθόνη σβήνει στιγμιαία κάποιες φορές.

Οταν παίρνει μπρος το ψυγείο μετά από ώρα που είναι σε "αναμονή" (ακούγεται το ανεμιστήρι που ξεκινά), τότε σβήνει στιγμιαία η οθόνη!
Οπότε ίσως να επηρέαζε το παλιό router με τον ίδιο τρόπο που φαίνεται στην οθόνη, αν και καμία άλλη συσκευή (άλλες οθόνες, τηλεόραση, φώτα κτλ) δεν φαίνεται να επηρεάζεται...

Αν πάντως εμφανιστεί το πρόβλημα ξανά, θα εστιάσω στο ψυγείο και στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού. Ευτυχώς το νέο router φαίνεται σταθερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...