Προς το περιεχόμενο

Μηπως δεν ειναι IPS


giannis22k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εγινε αγορα για γνωστη μου το το https://ssl.www8.hp.com/gr/el/products/laptops/product-detail.html?oid=2100216029 οπου αναφερει οτι εχει IPS οθονη.Για τα δικα μου ματια δεν ειναι ips παντως.Κατεβασα το hwinfo και αναφερει για την οθονη αυτο 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα , λεει καπου στο σκρινσοτ οτι δεν ειναι IPS ? Ή απλα δεν σου γεμιζει το ματι η μαρκα της οθονης και απλα πιστευεις οτι δεν ειναι? Γιατι αν η HP λεει οτι ειναι , και λεει ψεματα , τοτε καλη μηνυση :) 

Πρακτικα για να καταλαβεις αν ενα μονιτορ ειναι IPS ή οχι , τσεκαρεις τις γωνιες θεασης. Αν δεις οτι η εικονα "αλλοιωνεται" ή αλλαζει το contrast/brightness οταν κοιτας την οθονη υπο γωνια , τοτε μιλαμε για ΤΝ μονιτορ. Το IPS μονιτορ δεν "αλλοιωνει" την εικονα του υπο οποιαδηποτε γωνια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν μου γεμιζει το ματι.Πχ αν την κοιταω απο πανω ξεθωριαζει η αν την κοιταω απο κατω προς τα πανω αλλοιωνεται.Την συγκρινω με την ΤΝ οθονη σε αλλο λαπτοπ που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannis22k είπε

Απλα δεν μου γεμιζει το ματι.Πχ αν την κοιταω απο πανω ξεθωριαζει η αν την κοιταω απο κατω προς τα πανω αλλοιωνεται.Την συγκρινω με την ΤΝ οθονη σε αλλο λαπτοπ που εχω

H HP αποκλειεται να δηλωνει ψεμματα και να εχει αλλο Panel.

Απλα δεν ειναι καλης ποιοτητας Ips, υπαρχουν ποιοτητες στα Panel σε πληροφορω.

Πχ

Υπαρχουν ποιοτικα Panel TN που ειναι πολυ καλυτερα απο  Panel IPS .

Η HP απλα βαζει πολυ "Φτηνιαρικα"  Panel IPS στα οικονομικα της μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ συμφωνω να ειναι κατωτερης ποιοτητας ips αλλα δεν πρεπει να μου δειχνει κατι σαν οθονη οτι ειναι ips αλλα και να ειναι σχεδον ιδια με την tn acer 5750g που εχω; Ισως περιμενα κατι καλυτερο.Αυτο ηταν https://www.megasalapatas.gr/Eikona-Pliroforiki/laptops/laptop-macbook?product_id=14364

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξερω ποιο ειναι, το ειχα βρει απο πριν το μοντελο σου, ειναι αυτο

https://www.skroutz.gr/s/26984088/HP-255-G8-Ryzen-3-3250U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

Η οθονη που εχει το συγκεκριμενο μοντελο ειναι εντελως φτηνιαρικη IPS

Δες και εδω σε αυτο το Video, ειναι το ιδιο Laptop με το δικο σου, και καπου μεσα στο Video λεει οτι η οθονη ειναι χαμηλη ποιοτητα IPS:

Στο ξαναλεω, η οθονη που εχει το συγκεκριμενο μοντελο ειναι εντελως "φτηνιαρικη" IPS

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη κι απ το video φαινεται ποσο, λυπαμαι που θα το πω, χαλια οθονη εχει, εγω εχω και ενα acer με tn οθονη κι ομως ειναι καλυτερη η οθονη του απο αυτη που βλεπω στο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και με το δικο acer αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει λιγο καλυτερα χρωματα.Βεβαια με μια ρυθμιση απο το μενου γραφικων της ,vega εγιναν ποιο ζωντανα τα χρωματα στο hp.Οκ για 440€ μθα χαρα γενικα μου φενεται για την δουλεια που θελει η γνωστη μου.

Επισης αναφερει και καποιος στο σκρουτζ οτι το πηρε με ips ο αλλα τελικα ηταν tn οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Ναι και με το δικο acer αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει λιγο καλυτερα χρωματα.Βεβαια με μια ρυθμιση απο το μενου γραφικων της ,vega εγιναν ποιο ζωντανα τα χρωματα στο hp.Οκ για 440€ μθα χαρα γενικα μου φενεται για την δουλεια που θελει η γνωστη μου.

Επισης αναφερει και καποιος στο σκρουτζ οτι το πηρε με ips ο αλλα τελικα ηταν tn οθονη

Εκει που φτασαν οι τιμες στα laptop ναι μια χαρα ειναι η τιμη του

Αυτο που αναφερει ο αλλος στο σκρουτζ οτι εχει tn panel, απλα ξεγελαστηκε οπως εσυ επειδη η ποιοτητα της οθονης δεν ειναι καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...