Προς το περιεχόμενο

WIND ADSL Χαμηλή Ταχύτητα-Μπορω να αποχωρησω πριν τις 14 μερες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.
Στις 27 Μαρτιου εληγε η δεσμευση μου με το συμβολαιο που ειχα στην Vodafone.
Προχτες Τεταρτη 31 Μαρτιου πηγα σε καταστημα Wind και εκανα τα χαρτια μου να παω σε αυτους μια κ ειχαν την 24αρα στα 20.90 ευρω.
Σημερα το πρωι εγινε ενεργοποιηση και πλεον ειμαι στην Wind.
Η ταχυτητα ομως επεσε αισθητα σχεδον στο μισο.
Πηρα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη και μου ειπε οτι ισως ειναι θεμα της γραμμης του σπιτιου κλπ
Δηλαδη ως δια μαγειας χαλασε κατι στο σπιτι μολις πηγα στην Wind
Δηλωθηκε βλαβη και τους ειπα οτι εχω screenshot απο την παλια ταχυτητα στην vodafone που ειχα μεχρι χτες και οτι δεν αποδεχομαι οσα μου λενε.
Δεν γινεται μεχρι χτες να επιανα 16656/992 και σημερα που πηγα στην wind να επεσα ξαφνικα στα 9320/886
Μενω δυο τετραγωνα απο το DSLAM στο οποιο ανηκω και παντα ειχα ταχυτητες κοντα στα 15-16 Mbps εδω και 11 χρονια που ειχα 24αρα στην Vodafone. Και τωρα ξαφνικα φταιει κατι στο σπιτι μου μολις πηγα στην Wind.
Εχω δικαιωμα να φυγω πριν τις 14 ημερες χωρις να πληρωσω καποια ποινη αν τελικα δεν κανουν κατι συντομα να ανεβει η ταχυτητα;
Ή τωρα που πλεον ειμαι στην wind δεν μπορω να αποχωρησω χωρις ποινη κλπ;
Παντως ξενερωσα με την ταχυτητα που πηρα.

Επισης οπως θα δειτε στα στατιστικα απο vodafone και wind που εχω βαλει παρακατω σε φωτο, το attainable rate που μπρω να πιασω επεσε απο 18068 σε 11672 kbps.

wind.jpg

stats.jpg

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά πάρε τηλέφωνο τεχνική υποστήριξη και ζήτα noise margin 6dB

Επίσης ζήτα μια να σε βάλουν σε ελεύθερο προφίλ, καθώς και επανεκκίνηση στην πόρτα σου

Από θέμα στατιστικών φαίνεται αρκετά καλύτερα με Wind

Ίσως παίζει κάτι μονοπολο, γιατί η εξασθένηση up/down είναι σχεδόν ίση..

Ζήτα να ελεγχθεί από τεχνικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τηλεφωνο και δηλωσα βλαβη το μεσημερι και τελικα το μονο που εκανε ο τεχνικος ηταν να φερει το upload κοντα στο μεγιστο του κοντα στα 1024 και το down ανεβηκε ανεπαισθητα στο 10100 περιπου. 

Του το ελεγα να κατεβασει στο noise margin στο 6db μην τυχον και ανεβει η ταχυτητα και μου λεει οκ θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε και κλεισαμε.

Και μετα απο λιγο λαμβανω sms στο κινητο μου οτι το ζητημα επιλυθηκε. Ενω η ταχυτητα παραμενει τα ιδια χαλια.

Και πηρα και δευτερη φορα πριν λιγο πιο γκαζωμενος και ξαναδηλωσα βλαβη και τους ειπε μην αρχιζουν τα τρελα οτι ειναι κατι προβλημα μεσα στον χωρο μου κλπ γιατι μεχρι χτες κλειδωνα οπως ειδες πιο πανω κοντα στα 17000. Και του ειπα οτι αυτη η ταχυτητα δεν ειναι αυτη που μπορω να πιασω στην γραμμη μου γιατι μενω κοντα στο DSLAM κλπ και συμφωνουσε και μου ελεγε εχετε δικο κλπ.

Ελπιζω να καταλαβαινουν απο μονοι τους να κανουν αυτα που μου ανεφερες φιλε Kozanitis1 αν κ δεν εχω ιδεα τι ειναι ελευθερο προφιλ, επανεκκινηση πορτας κλπ

Απλα δεν ξερω αν η ταχυτητα την οποια εχω τωρα ειναι λογος να μπορεσω να φυγω αν τελικα δεν βρω ακρη ή αν θα μου πουν οτι πρεπει να πληρωνω ποινη κλπ. Γιατι μπορει να ισχυριστουν οτι εχεις ιντερνετ και εισαι μια χαρα και ξεχνα το κλειδωμα στα 17 Mbps ακομα κ αν το σηκωνει η γραμμη σου.

Παντως ομολογω οτι ξενερωσα γιατι ξερω οτι η γραμμη μου δεν ειναι για τοσο χαμηλα.

Μιλησα με φιλαρακι που μενει λιγο πιο μακρυα απο εμενα κ exei wind και πιανει κοντα στα 17-18 Mbps

ειλικρινα δεν ξερω τι παιζει. Βαζουν κοφτη εσκεμμενα; Ετυχε να χαλασει κατι στην  πορτα μου με την αλλαγη παροχου;

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φύγεις ατελώς δε μπορείς, δες στο συμβόλαιο τι ποινή έχει ανάλογα το μήνα και όταν είναι χαμηλό φεύγεις..

Πόρτες δε σε άλλαξαν, απλά σε έβγαλαν από τον κατανεμητή της βοντα και σε έβαλαν στης Wind..

Μονή λύση να πας σε VDSL αν θέλεις να δεις κάτι καλύτερο

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πώς μάλλον σέ έχουν κλειδώσει σέ 12αρι προφίλ. Δεν γίνεται με το Αttenuation που έχεις να είσαι στα 9 Mbps. Πάρε τούς τηλέφωνο καί πες τούς αυτό που σου γράφω.επίσης πες τούς πώς λόγο χαμηλού συγχρονισμού με βάση τού Attenuation θά κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ καί θά ζητήσω αποδέσμευση από το δίκτυο σάς με δικιά σας υπαιτιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bill27 είπε

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πώς μάλλον σέ έχουν κλειδώσει σέ 12αρι προφίλ. Δεν γίνεται με το Αttenuation που έχεις να είσαι στα 9 Mbps. Πάρε τούς τηλέφωνο καί πες τούς αυτό που σου γράφω.επίσης πες τούς πώς λόγο χαμηλού συγχρονισμού με βάση τού Attenuation θά κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ καί θά ζητήσω αποδέσμευση από το δίκτυο σάς με δικιά σας υπαιτιότητα.

Αυτο θα κανω. Δεν ξερω αν θα συγκινηθουν αν ακουσουν ΕΕΤΤ και πραγματικα ουτε εγω εχω την διαθεση για κοντρες κλπ. Θελω να ελπιζω οτι θα το φτιαξουν

Ομως απο την αλλη δεν μπορω να δεχτω τετοια ταχυτητα ενω μενω 2 τετραγωνα απο το DSLAM και ενω επι 11 χρονια κλειδωνα ανετα στα 17 Mbps. Τωρα αν η ΕΕΤΤ δεχεταια αυτο ως λογο για να φυγω ατελως, δεν το ξερω.

17 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Να φύγεις ατελώς δε μπορείς, δες στο συμβόλαιο τι ποινή έχει ανάλογα το μήνα και όταν είναι χαμηλό φεύγεις..

Πόρτες δε σε άλλαξαν, απλά σε έβγαλαν από τον κατανεμητή της βοντα και σε έβαλαν στης Wind..

Μονή λύση να πας σε VDSL αν θέλεις να δεις κάτι καλύτερο

Αρα κατι ειναι απο την μερια τους και τωρα ξαφνικα κλειδωνω στα 9 απο τα 17 που ημουν επι τοσα χρονια χωρις προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gzsb είπε

Αυτο θα κανω. Δεν ξερω αν θα συγκινηθουν αν ακουσουν ΕΕΤΤ και πραγματικα ουτε εγω εχω την διαθεση για κοντρες κλπ. Θελω να ελπιζω οτι θα το φτιαξουν

Ομως απο την αλλη δεν μπορω να δεχτω τετοια ταχυτητα ενω μενω 2 τετραγωνα απο το DSLAM και ενω επι 11 χρονια κλειδωνα ανετα στα 17 Mbps. Τωρα αν η ΕΕΤΤ δεχεταια αυτο ως λογο για να φυγω ατελως, δεν το ξερω.

Βέβαια το δέχεται αν ασχοληθείς, κάπου το διάβασα δεν θυμάμαι που  ακριβώς .Αν κάνεις την καταγγελία κανε την κοινοποίηση καί στην wind. Καί μετά ανάλογα την εγγραφή απάντηση της wind αποφασίζεις καί πράττεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill27 είπε

Βέβαια το δέχεται αν ασχοληθείς, κάπου το διάβασα δεν θυμάμαι που  ακριβώς .Αν κάνεις την καταγγελία κανε την κοινοποίηση καί στην wind. Καί μετά ανάλογα την εγγραφή απάντηση της wind αποφασίζεις καί πράττεις.

Ελπιζω να βοηθησει οτι εχω το screenshot που προνοησα να κρατησω πριν φυγω απο την Vodafone. Μακαρι να βρω ακρη γιατι πραγματικα δεν εχω ορεξη για αντιδικιες κλπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται πώς θά τά επισηνάψεις στην καταγγελία.πρωτα όμως τηλ. τούς καί πες τούς αυτά που σου ανέφερα ποίο πάνω 

Επεξ/σία από bill27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοίς μιλησα με τεχνικο και μου ειπε ορθα κοφτα οτι δεν γινεται κατι και οτι δεν μπορουν να κανουν κατι. 

Ενταξει, μιλαμε δεν περιμενα τετοια αντιμετωπιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα παλι σημερα με την τεχνικη υποστηριξη και μου λενε οτι δεν βλεπουν καποιο θεμα. Δηλαδη με attenuation 10 πρεπει να αποδεχτω οτι το download 10522 που εχω τωρα ειναι μια χαρα :(

5.jpg

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gzsb είπε

Μιλησα παλι σημερα με την τεχνικη υποστηριξη και μου λενε οτι δεν βλεπουν καποιο θεμα. Δηλαδη με attenuation 10 πρεπει να αποδεχτω οτι το download 10522 που εχω τωρα ειναι μια χαρα :(

5.jpg

Άμα σου αλλάξουν το fastpath σε interleaved και ζητήσεις noise margin στα 6dB, λογικά θα πας στα 14+

Το έχεις δοκιμάσει;

Όλα θα γίνουν απομακρυσμένα με ένα τηλέφωνο επιτόπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Άμα σου αλλάξουν το fastpath σε interleaved και ζητήσεις noise margin στα 6dB, λογικά θα πας στα 14+

Το έχεις δοκιμάσει;

Όλα θα γίνουν απομακρυσμένα με ένα τηλέφωνο επιτόπου

Δεν ξερω τοσες τεχνικες λεπτομερειες ωστε να τους καθοδηγω για το τι θα κανουν εγω φιλε Kozanitis1. Νομιζα οτι ειναι δικη τους δουλεια να ξερουν τι πρεπει να κανουν. 

Τωρα κ εγω παρατηρησα που μου το ανεφερες εσυ οτι στην Vodafone ειχα interleaved ενω εδω στην Wind εχω fastpath. 

Για το noise margin να παει στο 6 τους το ειπα. Λες και κανουν τους χαζους ή οντως δεν ξερουν τι τους γινεται.

Νομιζω οτι θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ χρησιμοποιωντας το παλιο screenshot και αν βρω ακρη εχει καλως. 

Δεν γινεται μια τετοια γραμμη να πιανει τοσο χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα έπρεπε, είναι μεγάλη κουβέντα..

Πριν προχωρήσεις σε καταγγελίες κλπ

Πάρε όπως είπα την τεχνική υποστήριξη..

Δε χρειάζεται να ξέρεις κάτι

Απλά θα πεις καλησπέρα σας, θέλω να αλλάξει το προφίλ της γραμμής από Fastpath σε Interleaved καθώς και να ρυθμιστεί ελεύθερο προφίλ με noise margin 6dB

Άμα δε καταλάβει..., τότε  κάλεσε ξανά ή ζήτα τον υπεύθυνο της βάρδιας.., αλλά απίθανο μου φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το τι θα έπρεπε, είναι μεγάλη κουβέντα..

Πριν προχωρήσεις σε καταγγελίες κλπ

Πάρε όπως είπα την τεχνική υποστήριξη..

Δε χρειάζεται να ξέρεις κάτι

Απλά θα πεις καλησπέρα σας, θέλω να αλλάξει το προφίλ της γραμμής από Fastpath σε Interleaved καθώς και να ρυθμιστεί ελεύθερο προφίλ με noise margin 6dB

Άμα δε καταλάβει..., τότε  κάλεσε ξανά ή ζήτα τον υπεύθυνο της βάρδιας.., αλλά απίθανο μου φαίνεται..

Η wind αποφεύγει νά αλλάξει το snr σε 6, καί νά πάρει τηλέφωνο θα το παίζουν τρελιτσα.Δεν αξίζει να ασχοληθεί άλλο κατευθείαν καταγγελία σέ ΕΕΤΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...