Προς το περιεχόμενο

Καλαζαρ θεραπεια με μιλτεφοραν ή ενεσιμη αγωγη


Spiros103

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας πρώτον να ζητήσω συγνώμη γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστά που το γράφω εδώ αλλά επειδή έχω προβληματιστεί θέλω να μου πει κάποιος αν είχε ίδια εμπειρία τι έκανε ; Λοιπόν ο σκύλος μου κούτσαινε πριν 2 χρόνια και διαγνώστηκε με καλαζαρ 1/3200 του δώσαμε  μιλτεφοραν και ζυλαπουρ και ο τίτλος έπεσε στο 1/200 συνεχίσαμε το ζυλαπουρ για λίγους μήνες και μετα μας το έκοψε ο ιατρός και μας έδωσε το  Leishquard  θα το πίνει ο σκύλος μου είπε 4 μήνες το χρόνο τώρα είναι η τρίτη φορά που του δίνω αλλά άρχισε πάλι να μην πατάει το ένα από τα πίσω  πόδια του του κάναμε εξετάσεις και διαγνώστηκε πάλι με τίτλο 1/3200 και τώρα ο ιατρός μου λέει ότι ο μόνος τρόπος θεραπείας είναι ενέσιμη αγωγή για 21 + 7 μέρες και ότι δεν μπορούμε να του ξαναδώσουμε μιλτεφοραν !! Στη δουλειά μου ήρθε ένας άλλο ιατρός που πάει μια συνάδελφος τα σκυλιά της η οποία έχει και αυτή σκύλο με καλαζαρ 8 χρόνια και του δίνει συνέχεια ζυλαπορ και του έπιασα την κουβέντα και μου λέει και βέβαια μπορείς να του ξαναδώσεις το μιλτεφοραν αλλά η ενέσιμη αγωγή ίσως είναι καλύτερη και ότι ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ οπότε η απορία μου είναι αν του έχω δώσει αγωγή με μιλτεφοραν μπορώ να του ξαναδώσω γιατί δεν θέλω να το τρυπήσω το σκυλάκι 30 φορές και όντως ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ  ;Συγνώμη και πάλι που το γράφω εδώ αν δεν πρέπει και σας ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδανικό είναι να τις κάνει εναλλάξ.

Αλλά όχι δεν απαγορεύεται να κάνει με την ίδια. Απλα αν πάρει το ίδιο σύντομα υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί ανοχη στο φάρμακο και να μην κάνει τιποτα. Μετά από δύο χρόνια δεν είναι σύντομα...

Ενεσεις για να κάνει θα πρέπει να μην το έχει χτυπησει καθόλου νεφρα/συκώτι κτλ. Και να ελέγχεις και κατά τη διάρκεια της θεραπείας, πχ ανά 7-10 μέρες ότι δεν του δημιουργεί πρόβλημα νεφρά/συκώτι

Ζιλαπουρ συνήθως το κόβεις μετά από κάνα χρόνο. Η και παραπάνω. οσο σου πει ο γιατρός.

Το ότι έπεσε ο τίτλος δεν σημαίνει ότι δεν θα ξανά ανέβει. Δεν σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος.

Αφού τα πήγε καλά στην πρωτη θεραπεία και πέρασαν και δύο χρόνια καλά είσαι σε σχέση με άλλες περιπτώσεις.

Καλή δύναμη

Επεξ/σία από guido
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guido είπε

Το ιδανικό είναι να τις κάνει εναλλάξ.

Αλλά όχι δεν απαγορεύεται να κάνει με την ίδια. Απλα αν πάρει το ίδιο σύντομα υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί ανοχη στο φάρμακο και να μην κάνει τιποτα. Μετά από δύο χρόνια δεν είναι σύντομα...

Ενεσεις για να κάνει θα πρέπει να μην το έχει χτυπησει καθόλου νευρα/συκώτι κτλ. Και να ελέγχεις και κατά τη διάρκεια της θεραπείας, πχ ανά 7-10 μέρες ότι δεν του δημιουργεί πρόβλημα.

Ζιλαπουρ συνήθως το κόβεις μετά από κάνα χρόνο. Η όσο σου πει ο γιατρός.

Το ότι έπεσε ο τίτλος δεν σημαίνει ότι δεν θα ξανά ανέβει. Δεν σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος.

Αφού τα πήγε καλά στην πρωτη θεραπεία και πέρασαν και δύο χρόνια καλά είσαι σε σχέση με άλλες περιπτώσεις.

Καλή δύναμη

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ναι δεν έχει πρόβλημα και τα νεφρά και το συκώτι του είναι μια χαρά μόνο μια πρωτεΐνη ήταν λίγο ανεβασμένη όλες οι άλλες εξετάσεις του είναι μια χαρά έχει πάρει και 3 κιλά οπότε καλύτερα να του κάνω ενέσιμη αγωγή τώρα  !! Ξέρουμε αν έχει και ποιες παρενέργειες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Spiros103 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ναι δεν έχει πρόβλημα και τα νεφρά και το συκώτι του είναι μια χαρά μόνο μια πρωτεΐνη ήταν λίγο ανεβασμένη όλες οι άλλες εξετάσεις του είναι μια χαρά έχει πάρει και 3 κιλά οπότε καλύτερα να του κάνω ενέσιμη αγωγή τώρα  !! Ξέρουμε αν έχει και ποιες παρενέργειες ;

Οι ενέσεις;

Πρέπει απλά να ελέγχεις ότι δεν το πειραζει σε νεφρά κτλ. Εβδομαδιαίες εξετάσεις με το γιατρό. Αν είναι οκ αυτές δεν έχεις θέμα. Θα στο πει και ο ίδιος.

Από εκεί και πέρα όπως και το μιλτεφοραν σε κάποιες περιπτώσεις προκαλεί εμετούς και διάρροιες. Και από προσωπική εμπειρία πιο έντονες. Αλλά σε άλλες περιπτώσεις δεν προκαλεί τπτ.

Καλό είναι αν θα πάρει ενέσεις, να πάρεις ειδικές κονσέρβες για στομαχι και συνδιασμό αντιοξινων και αντιεμετικων. Παντα σε συνεννόηση με το γιατρό.

Οι ενέσεις δεν πονάνε. Κάτω από το δέρμα γίνονται στο σβέρκο. Όχι φλέβα.

Άποψη μου είναι πως είναι πιο δραστικές αλλά σίγουρα πιο δυσκολη αγωγή, ταλαιπωρία κτλ.

Νομίζω πως όλοι οι γιατροί θα σου προτείνουν ενέσεις (εναλλάξ δηλαδή).Μην αποφασίζεις μόνος σου

Και γενικά ακόμα και για πρώτη θεραπεία τις ενέσεις προτείνουν αν δεν έχει πρόβλημα σε νεφρά/συκώτι

Μιλτεφοραν δίνουν συνήθως όταν δεν μπορεί να κάνει ενέσεις λόγω των παραπάνω.

Αλλά δεν υπάρχει καλύτερο η χειρότερο φάρμακο απο τα δύο. Θέμα "τύχης" είναι ποια θα πετύχει στον κάθε σκύλο. Για αυτό τις κάνουν και εναλλάξ

 

 

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...