Προς το περιεχόμενο

i7-9700 ή i7-9700f???


Panosmalgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sheogorath ευχαριστώ. Ένα 10-15% πιστεύω.

@Aris_  ο σύνδεσμος παρακάτω είναι από τις αναβαθμίσεις που με δίνει την δυνατότητα να κάνω. Μέσα στους επεξεργαστές έχει και τους i7.Βασικά τα watt που αναγράφει στο tdp, είναι τα max watt του επεξεργαστή, αν και συνήθως δεν τα πιάνει, έτσι δεν είναι; Μήπως κοιτάζω κάτι λάθος;

https://support.hp.com/us-en/document/c05991291

 

Επεξ/σία από Panosmalgym
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 περιπου τα διπλασια πιανει σε gaming

το tdp ειναι ψεμα και εντελως ενδεικτικο,αναφερεται στην default συχνοτητα χωρις all core turbo,φυσικα δεν θα παθει τιποτα-απλα θα ζοριζεται .

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πεθάνεις στο throttling είναι μπλεξιμο εγώ δεν το προτείνω εχεις και αλλα παρατράγουδα 

 1060 έχει max απο 95-125 watt αρα πας 275watt cpu/gpu μονο χωρίς ασφάλεια και headway 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή και στον i5-8400 που έχω ισχύει αυτό; Για να τον δίνουν (i7 non k) όμως δεν τον έχουν υπολογίσει; Το ότι θα ζορίζεται σε βάθος χρόνου θα υπάρξει βλάβη πουθενά;

Επεξ/σία από Panosmalgym
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σου κλείνει στα καλά καθούμενα το pc π.χ αν η τροφοδοσία δεν είναι επαρκής.

Γενικά το σύστημα σου είναι ΟΚ αν το δεις σαν σύνολο, έκανες καλά και ξεκίνησες από την ram, αλλά δεν νομίζω πως μπορείς να συνεχίσεις
Το μεγαλύτερο bottleneck στο ρίχνει η gpu, ο 8400 την σηκώνει μια χαρά την 1060.
Μετά αν πας να αλλάξει κομμάτια θες νέο τροφοδοτικό. Ε γιατί να κρατήσεις την motherboard αν τα αλλάξεις όλα;

Γνώμη μου είναι πως συνεχίζεις με αυτό το σύστημα μέχρι να αποφασίσεις πως αξίζει να πας σε νέα σύνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hln3 έχεις δίκιο όπως και οι υπόλοιποι που με πρότειναν νέα σύνθεση. Οπότε σιγά σιγά θα τη ξεκινήσω. Απλά σκέφτηκα μήπως τον κρατούσα περισσότερο καιρό. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο και τη διάθεση να με βοηθήσετε. Καλή συέχεια σε όλους...

🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

Δηλαδή και στον i5-8400 που έχω ισχύει αυτό; Για να τον δίνουν (i7 non k) όμως δεν τον έχουν υπολογίσει; Το ότι θα ζορίζεται σε βάθος χρόνου θα υπάρξει βλάβη πουθενά;

Αναφέρθηκε και παραπάνω από άλλο φίλο. 

Θα στο γράψω λίγο ποιο χύμα: Από πότε ο 8400 δεν φτάνει για gaming με 1060 κάρτα ? 

Δεν έχει νόημα αυτό που θες να κάνεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα τον άλλαζα, παρόμοια κατανάλωση έχουν. Οι Ιντελ αν δεν τρέχουν MCE είναι στα ίδια, και χαμηλά σχετικά. Αν τον clockάρεις ξεχειλώνει η κατανάλωση.

Εδω ο 10900Κ με κλειστό MCE είναι 125 βαττ...

Στην τελική βάζεις μικρα Ramsinks πάνω στα vrm ααααν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λεμε και του στραβου το δικιο-αφου χρησιμοποιεις κυριως για παιχνιδια τον υπολογιστη τοτε πεταμενα λεφτα η αλλαγη του cpu χωρις ταυτοχρονη αλλαγη καρτας γραφικων,φυσικα καρτα γραφικων δε θα βρεις πουθενα,οποτε το καλυτερο θα ηταν  wait γιατι οταν βρεις καρτα δε θα αρκει ο 9700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sheogorath επειδή έχω μπερδευτεί λίγο. Εάν το TDP αφορά την κατάσταση του επεξεργαστή σε idle άρα λογικά όσοι επεξεργαστές έχουν turbo frequency τότε θα πρέπει να έχουν το ίδιο θέμα. Όχι;

🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

@Sheogorath επειδή έχω μπερδευτεί λίγο. Εάν το TDP αφορά την κατάσταση του επεξεργαστή σε idle άρα λογικά όσοι επεξεργαστές έχουν turbo frequency τότε θα πρέπει να έχουν το ίδιο θέμα. Όχι;

🤨

Όχι, αφορά base frequency. Άρα αν δεν είναι Τούρμπο συνεχώς θα πάει μαξ 65 βαττ, και στα τουρμπο οι 65αριδες, πάνε κάπου 100κατι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sheogorath ο i5-8400 είναι 65 watt, έχει συχνότητα 2,8GHz και 4GHz turbo frequency. Άρα σημαίνει πως όταν ανεβαίνει η συχνότητα του αυξάνονται και τα watt, τα οποία δε με έχουν δημιουργήσει διάφορα προβλήματα. Από την άλλη ο i7-9700 είναι κι αυτός 65 watt, έχει συχνότητα 3GHz και 4.7GHz turbo frequency. Έχει τόση διαφορά όπου θα είχα ασταθές σύστημα;

🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...