Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Samsung UE65TU8502 


-WISE-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα  παιδιά. Γλυκοκοιταζω τις Samsung τηλεοράσεις που έβγαλε σε προσφορά ο Κωτσος και ειμαι πιο κοντα στην UE65TU8502. Σε αυτο το ευρος τιμής υπάρχουν και άλλες Samsung 65αρες αλλά διαβάζοντας λίγο καταλήγω σε αυτήν.  Αν κάποιος έχει άποψη θέλω να την μοιραστεί μαζί μου.

Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. 1) τι παιζει με τους περιορισμούς στα αρχεία ήχου;  Δεν παίζει DTS αρχεία από στικάκι; Απο Kodi πχ παίζει κανονικά αλλά εχει περιορισμό ο ενσωματωμένος player; 2) Διαβάζω ότι έχει HDMI eARC. Θα έχω θέμα με την τριών χρόνων soundbar που έχω και παίζει άψογα αυτήν τη στιγμή;  Μιας και μιλάμε για πιο εξελιγμένο μοντέλο συνδεσιμότητας. 

Ανάμεσα σε αυτην, αυτήν και αυτην ποια προτιμάτε;  

Ευχαριστώ παίδες. 

 

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Δεν παιζει dts απο πουθενα.

Θελεις εξωτερικη συσκευη (tv box,bd player κλπ) συνδεδεμενη με ενισχυτη ή ηχομπαρα που εχεις, για να περνεις dts.Το ιδιο και οι LG.

Εαν η μπαρα σου εχει ARC συνδεση,τοτε θα δουλεψει μια χαρα με την τηλεοραση(με τα γνωστα θεματα του ARC δηλαδη).Δεν θα βλεπει τα επιπλεον πρωτοκολα του EARC,dd hd και Atmos. Θα βλεπει λογικα μεχρι dd+,αν το υποστηριζει η μπαρα.

Και οι 3 ειναι va panel.

Για 40 ευρω,παρε οτι καλυτερο μπορεις σε specs.

Αρα την 8502.Ειναι κατα τί  καλυτερη απο την απλη 8002 και αλλη σειρα απο την 7102.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill36 είπε

Καλημερα.

Δεν παιζει dts απο πουθενα.

Θελεις εξωτερικη συσκευη (tv box,bd player κλπ) συνδεδεμενη με ενισχυτη ή ηχομπαρα που εχεις, για να περνεις dts.Το ιδιο και οι LG.

Εαν η μπαρα σου εχει ARC συνδεση,τοτε θα δουλεψει μια χαρα με την τηλεοραση(με τα γνωστα θεματα του ARC δηλαδη).Δεν θα βλεπει τα επιπλεον πρωτοκολα του EARC,dd hd και Atmos. Θα βλεπει λογικα μεχρι dd+,αν το υποστηριζει η μπαρα.

Και οι 3 ειναι va panel.

Για 40 ευρω,παρε οτι καλυτερο μπορεις σε specs.

Αρα την 8502.Ειναι κατα τί  καλυτερη απο την απλη 8002 και αλλη σειρα απο την 7102.

 

Άψογος και κατατοπιστικότατος.

Άρα σε σύνδεση πχ με λαπτοπ απευθείας στην τιβι θα μπορω να τα παίζω αυτά τα αρχεία, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Άψογος και κατατοπιστικότατος.

Άρα σε σύνδεση πχ με λαπτοπ απευθείας στην τιβι θα μπορω να τα παίζω αυτά τα αρχεία, σωστά; 

Αν χρησιμοποιησεις Plex,σε pcm κατα πασα πιθανοτητα,θα παιξουν.Δηλαδη δικαναλα,στερεοφωνικα αλλα και αυτο πρεπει να το δοκιμασεις για να εισαι σιγουρος.

Απο την στιγμη που δεν βλεπει η τηλεοραση dts,δεν παιζει ρολο απο που στελνεις το αρχειο.

Πρεπει ή να το μετατρεψεις σε dd ή να το κατεβασεις σε φορματ που διαβαζει η τηλεοραση.Σε pcm ειναι το πιο ευκολο,αρκει να βρεις πηγη με προγραμμα αναπαραγωγης που να δουλευει σωστα με την Samsung.

Φυσικα παιζει ρολο και η μπαρα που εχεις.Τί εισοδους και εξοδους εχει-τί πρωτοκολα υποστηριζει κλπ κλπ.

Με AV ενισχυτη ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα γιατι εχεις περισσοτερες επιλογες.

Επειδη η ελλειψη dts στις Samsung αφορα ολα τα μοντελα,αν ψαχτεις στο δικτυο,θα βρεις συγκεκριμενες λυσεις που να δουλευουν.

Εγω με LG tv και ενισχυτη,κατεληξα στην λυση android tv box και συνολικα δουλευει σωστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill36 είπε

Αν χρησιμοποιησεις Plex,σε pcm κατα πασα πιθανοτητα,θα παιξουν.Δηλαδη δικαναλα,στερεοφωνικα αλλα και αυτο πρεπει να το δοκιμασεις για να εισαι σιγουρος.

Απο την στιγμη που δεν βλεπει η τηλεοραση dts,δεν παιζει ρολο απο που στελνεις το αρχειο.

Πρεπει ή να το μετατρεψεις σε dd ή να το κατεβασεις σε φορματ που διαβαζει η τηλεοραση.Σε pcm ειναι το πιο ευκολο,αρκει να βρεις πηγη με προγραμμα αναπαραγωγης που να δουλευει σωστα με την Samsung.

Φυσικα παιζει ρολο και η μπαρα που εχεις.Τί εισοδους και εξοδους εχει-τί πρωτοκολα υποστηριζει κλπ κλπ.

Με AV ενισχυτη ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα γιατι εχεις περισσοτερες επιλογες.

Επειδη η ελλειψη dts στις Samsung αφορα ολα τα μοντελα,αν ψαχτεις στο δικτυο,θα βρεις συγκεκριμενες λυσεις που να δουλευουν.

Εγω με LG tv και ενισχυτη,κατεληξα στην λυση android tv box και συνολικα δουλευει σωστα.

 

Έχω ένα boxάκι αρκετά καλό αλλά δεν είχε χρειαστεί να το δουλέψω με εξωτερική μονάδα αποθήκευσης καθώς ό,τι ήθελα το έπαιζα στο kodi ή κούμπωνα απευθείας το στικάκι στην TV ή συνέδεα το laptop. Οκ θα το ψάξω λίγο γιατί είναι ένας κάποιος περιορισμός.
Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...