Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός πληκτρολογίου


witty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Βλέπω ότι ανάμεσα στα πλήκτρα έχει γεμίσει σκόνη και σκουπιδάκια.

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να το ανοίξω για να το καθαρίσω μόνος μου ;
ή χρειάζεται να το δώσω σε κάτάστημα ;

Ρωτάω διότι προσπάθησα με ένα κατσαβιδάκι να το αποσπάσω από τον φορητό, αλλά έφερνε περισσότερη αντίσταση από ότι φανταζόμουν, και φοβήθηκα μήπως το σπάσω.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε στο google για service manual και το model του λάπτοπ πρόσεξε γιατί συνήθως κάτω απο το πληκτρολόγιο υπάρχει καλώδιο ταινία που συνδέεται με τη μητρική.

Ποιο μοντέλο και μάρκα έχεις;

πρέπει να έχεις και τα ανάλογα εργαλεία για τέτοιες δουλειές

ξέχασα να πω ότι πρώτα αφαιρείς την μπαταρία και το καλώδιο τροφοδοσίας.

Αν πιάνουν τα χέρια σου το δοκιμάζεις δεν είναι και τίποτα απλά θέλει προσοχή σιγά σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, witty είπε

Υπάρχει κάποιος απλός τρόπος να το ανοίξω για να το καθαρίσω μόνος μου ;

Βάλε τον τίτλο που έβαλες στο θέμα στην αναζήτηση στο google και θα σου εμφανίσει ένα σωρό tutorials

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, neo80 είπε

ψάξε στο google για service manual και το model του λάπτοπ πρόσεξε γιατί συνήθως κάτω απο το πληκτρολόγιο υπάρχει καλώδιο ταινία που συνδέεται με τη μητρική.

Ποιο μοντέλο και μάρκα έχεις;

πρέπει να έχεις και τα ανάλογα εργαλεία για τέτοιες δουλειές

ξέχασα να πω ότι πρώτα αφαιρείς την μπαταρία και το καλώδιο τροφοδοσίας.

Αν πιάνουν τα χέρια σου το δοκιμάζεις δεν είναι και τίποτα απλά θέλει προσοχή σιγά σιγά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα, θα το κοιτάξω.

Δεν το είχα υπ'όψιν μου για το καλώδιο της μητρικής.
Σε περίπτωση που ισχύει για τον δικό μου, και δεδομένου ότι δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου, έχεις να μου προτείνεις που θα μπορούσα να τον πάω ;

Είναι toshiba, satellite c50-b-10p

44 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Βάλε τον τίτλο που έβαλες στο θέμα στην αναζήτηση στο google και θα σου εμφανίσει ένα σωρό tutorials

Ευχαριστώ για την σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να δεις πληροφοριάκα ένα βίντεο πως γίνεται.

Τώρα για μαγαζί σε Αθήνα έχω κάποιο αν θες πας και ρωτάς για τιμές. Πες τους να σου κάνουν και καθάρισμα του Λάπτοπ και αλλαγή πάστας αν το έχεις πάνω απο 5 έτη. 

πόσο καιρό έχεις να το καθαρίσεις γενικά το laptop;

Είναι βασικό να γίνεται καθαρισμός του laptop γιατί αν δεν γίνει ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες από τη σκόνη με αποτέλεσμα να σου καεί μακροπρόθεσμα η κάρτα γραφικών και ο σκληρός δίσκος. Η σκόνη και το νερό είναι εχθρός στις ηλεκτρονικές συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το εξαιρετικό υλικό.
Θα το κοιτάξω προσεκτικά.

Το έχω πάνω από 5 χρόνια, και δεν το έχω καθαρίσει ποτέ (εκτός από τις εξωτερικές επιφάνειες που χρησιμοποιώ νοτισμένο πανί).

Πόσο συχνά καθαρίζεις το δικό σου laptop ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι να το καθαρίσεις μόνος σου το πληκτρολόγιο χρησιμοποίησε ισοπροπυλική αλκοόλη πάνω απο 70%

Επεξ/σία από neo80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2021 στις 6:35 ΠΜ, neo80 είπε

μπορείς να δεις πληροφοριάκα ένα βίντεο πως γίνεται.

Τώρα για μαγαζί σε Αθήνα έχω κάποιο αν θες πας και ρωτάς για τιμές. Πες τους να σου κάνουν και καθάρισμα του Λάπτοπ και αλλαγή πάστας αν το έχεις πάνω απο 5 έτη. 

πόσο καιρό έχεις να το καθαρίσεις γενικά το laptop;

Είναι βασικό να γίνεται καθαρισμός του laptop γιατί αν δεν γίνει ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες από τη σκόνη με αποτέλεσμα να σου καεί μακροπρόθεσμα η κάρτα γραφικών και ο σκληρός δίσκος. Η σκόνη και το νερό είναι εχθρός στις ηλεκτρονικές συσκευές.

Παρόλο που έχεις δίκιο, είναι πράγματι αρκετά απλή η διαδικασία, σκέφτηκα ότι είναι καλύτερο να επικοινωνήσω με το κατάστημα που πρότεινες.
Μού ανέφεραν ότι η τιμή και για τα δύο (καθαρισμός και αλλαγή πάστας) είναι 40 ευρώ, και γίνεται αυθημερόν.
Aπό ότι είδα, το εύρος τιμών στην αγορά είναι απο 25€ έως 40€, συνεπώς η δική τους τιμή είναι στο άκρο, αλλά το ότι γίνεται αυθημερόν είναι σημαντικό πλεονέκτημα για εμένα

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες

Επεξ/σία από witty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...