Προς το περιεχόμενο

Αγορα ram


kostasfalcon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια....

Η μητρικη μου ειναι η Asrock Socket 1151 H170 Pro4S GLan Audio Raid με μεγιστη ταχυτητα ραμ ddr4 2133. Εχω ενα dimm Kingston Hyper X Fury 8GB DDR4 CL14, θελω να αγορασω ενα ακομη 8αρι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω πλεον DDR4 με CL14 παρα μονο 15. Εαν αγορασω μια 15αρα με 2133 ταχυτητα θα παιξει χωρις προβλημα?

 

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ρισκο αλλα μπορεις να παρεις μια τετοια.

https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx424c15fb3-8-8gb-ddr4-2400mhz-hyperx-fury-black-p-PER.547098?gclid=CjwKCAjwpKCDBhBPEiwAFgBzj1wyzwp1QA_KGePSo2SsCEfJqzxQmVkVLUuNAuXPWk1KT4WtKn0kZxoCMooQAvD_BwE

Με δικαιωμα επιστροφης εαν δεν σου δουλεψει.

Χειροκινητα θα πας και θα βαλεις ταχυτητα 2133 και cl14.Ρευμα παζιουν και οι δυο 1.2v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Ειναι ρισκο αλλα μπορεις να παρεις μια τετοια.

https://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx424c15fb3-8-8gb-ddr4-2400mhz-hyperx-fury-black-p-PER.547098?gclid=CjwKCAjwpKCDBhBPEiwAFgBzj1wyzwp1QA_KGePSo2SsCEfJqzxQmVkVLUuNAuXPWk1KT4WtKn0kZxoCMooQAvD_BwE

Με δικαιωμα επιστροφης εαν δεν σου δουλεψει.

Χειροκινητα θα πας και θα βαλεις ταχυτητα 2133 και cl14.Ρευμα παζιουν και οι δυο 1.2v.

Ευχαριστώ για την απάντηση η ταχύτητα δεν είναι το θέμα μου αλλά το cas latency μνήμες 2133 υπάρχουν ακόμη 

 

Screenshot_20210403-185930_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση η ταχύτητα δεν είναι το θέμα μου αλλά το cas latency μνήμες 2133 υπάρχουν ακόμη 

Δεν εγινα κατανοητος........συγγνωμη.

Η μνημη που σου δειχνω ειναι 2400 cl15 που σημαινει οτι εαν την βαλεις στα 2133 και χαμηλωσεις απο cl15 σε cl14 χειροκινητα 99% θα παιξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Δεν εγινα κατανοητος........συγγνωμη.

Η μνημη που σου δειχνω ειναι 2400 cl15 που σημαινει οτι εαν την βαλεις στα 2133 και χαμηλωσεις απο cl15 σε cl14 χειροκινητα 99% θα παιξει.

Ποιος ο λόγος να πάρω αυτή τη μνήμη η οποία έτσι κι αλλιώς δεν υποστηρίζεται στη μέγιστη ταχύτητα της από το motherboard μου και να μην πάρω αυτήν που πόσταρα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mα δεν ειπες οτι ειναι cl15;

Εγω σου εδειξα να παρεις 2400 cl15 που σημαινει οτι θα παιξει στα 2133 που θελεις στα cl14 οπως και η δικη σου.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Mα δεν ειπες οτι ειναι cl15;

Εγω σου εδειξα να παρεις 2400 cl15 που σημαινει οτι θα παιξει στα 2133 που θελεις στα cl14 οπως και η δικη σου.

Βρίσκω cl15 με 2133 γιατί να πάρω την 2400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου πρότεινε ο JDROGAS κάτι ακριβό; Σου εξηγεί ο άνθρωπος, εφόσον έχεις μνήμη cl14  αν πάρεις 2400 cl15  και την κατεβάσεις χειροκίνητα στα 2166 θα παίξει σε cl 14 , κατά πάσα πιθανότητα, όπως και η δική σου. Αν πάρεις 2166 cl15 είτε θα παίξουν και οι δύο cl15 ή θα έχεις θέματα ασυμβατότητας.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σου πρότεινε ο JDROGAS κάτι ακριβό; Σου εξηγεί ο άνθρωπος, εφόσον έχεις μνήμη cl14  αν πάρεις 2400 cl15  και την κατεβάσεις χειροκίνητα στα 2166 θα παίξει σε cl 14 , κατά πάσα πιθανότητα, όπως και η δική σου. Αν πάρεις 2166 cl15 είτε θα παίξουν και οι δύο cl15 ή θα έχεις θέματα ασυμβατότητας.

Διαβάστε ρε παιδιά το αρχικό μου ποστ.... Η μητρική μου υποστηρίζει μέχρι 2133 ραμ και τέτοια λέω να πάρω, το θέμα μου είναι μόνο με τα timings της μνήμης και αν θα υπάρχει σωστή συνεργασία της παλιάς 14αρας με την νέα 15 άρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνότητα της ραμ δεν είναι τόσο σημαντική οσο το cl. Ακόμη και 3000hz  μνήμη θα παίξει στην μητρική σου με κατεβασμένη συχνότητα όμως μια μνήμη με διαφορετικό cl μπορεί και όχι. Προφανώς αν ταιριάξεις cl και συχνότητα έχεις λιγότερες πιθανότητες να υπάρξει ασυμβατότητα όμως αν δεν βρίσκεις υπάρχει σημαντική πιθανότητα η μνήμη που σου πρότεινε ο JDROGAS να παίξει στο ίδιο cl και hz ώστε να μην έχεις προβλήματα. Αν δεν πειθεσαι αγόρασε αυτή που θες και τελειώνει η υπόθεση. Αν παίξει καλώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αποφασισα να παρω ενα καινουργιο σετ https://www.skroutz.gr/s/7729678/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2133MHz-F4-2133C15D-16GVR.html για να αποφυγω τις κακοτοποιες και την ταλαιπωρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...