Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή Μοριακού Τεστ


Gregory_House

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Όταν ξεκινάει κανείς μια καινούργια δουλειά και πρέπει να παρουσιάσει μοριακό τεστ κορωνοϊού κατά την πρόσληψη (την 1η μέρα), οφείλει ο εργοδότης να το πληρώσει (εφόσον εκείνος το ζήτησε) ή επιβαρύνεται ο υπάλληλος;
*Εννοείται ότι υπάρχει απόδειξη πληρωμής.
**Δεν προτάθηκε κάποιο συνεργαζόμενο εργαστήριο από τον εργοδότη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimosthenisG είπε

Καλά θα κάνεις να απαιτήσεις να το πληρώσει, θα δείξει πολλά για τον εργοδότη σου.

Έτσι είναι, συμφωνώ...
Πρόκειται για σοβαρή εταιρία, οπότε φαντάζομαι ότι θα το πληρώσουν...
Απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι και υποχρεωμένοι βάσει νόμου, ώστε να ξέρω πως να προετοιμαστώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη το βρίσκω γυφτιά να το πληρώσει ο εργοδότης.

19 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Όταν ξεκινάει κανείς μια καινούργια δουλειά και πρέπει να παρουσιάσει μοριακό τεστ κορωνοϊού κατά την πρόσληψη (την 1η μέρα), οφείλει ο εργοδότης να το πληρώσει (εφόσον εκείνος το ζήτησε) ή επιβαρύνεται ο υπάλληλος;
*Εννοείται ότι υπάρχει απόδειξη πληρωμής.
**Δεν προτάθηκε κάποιο συνεργαζόμενο εργαστήριο από τον εργοδότη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

και εσύ ζήτησες τη δουλειά.Αυτός σε πήρε και σου λέει θέλω τεστ ΑΝ ΘΕΣ αλλιώς ......

  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efo355 είπε

Εγώ από την άλλη το βρίσκω γυφτιά να το πληρώσει ο εργοδότης.

και εσύ ζήτησες τη δουλειά.Αυτός σε πήρε και σου λέει θέλω τεστ ΑΝ ΘΕΣ αλλιώς ......

Tυχεροί οι υπάλληλοί σου! 😆

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

Tυχεροί οι υπάλληλοί σου! 😆

όντως γιατι καλοπληρώνονται

ζήτησες τη δουλειά ή σε παρακάλεσαν να πας;

  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efo355 είπε

όντως γιατι καλοπληρώνονται

ζήτησες τη δουλειά ή σε παρακάλεσαν να πας;

Με παρακάλεσαν, κύριε butthurt! :)

Kάποιος όχι παθολογικά εγωιστής τσιγγούνης και χωρίς ψυχολογικά προβλήματα να μου δώσει κάποια απάντηση για το τι λέει ο νόμος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mihanikos1 είπε

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει ποιος πληρώνει το τεστ. Ήθελαν μοριακό η έκανε και rapid;

Ζήτησαν μοριακό. 60 ευρώ αυτή την εποχή είναι πολλά, ειδικά όταν για κάποιους συνιστούν περισσότερο από το 1/10 του μισθού τους, είναι άνεργοι λόγω της κατάστασης και τα ενοίκια κτλπ τρέχουν. Ζητώ συγγνώμη από τα αφέντικα που μπορεί να θιχτούν από το θράσος εμάς των αχάριστων "γύφτων" που δεν έχουμε να τα δώσουμε και ανεβάζουμε και τόσο καιρό και τον δείκτη ανεργίας οι αλήτες.

Μηχανικέ,  σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

Ζήτησαν μοριακό. 60 ευρώ αυτή την εποχή είναι πολλά, ειδικά όταν για κάποιους συνιστούν περισσότερο από το 1/10 του μισθού τους, είναι άνεργοι λόγω της κατάστασης και τα ενοίκια κτλπ τρέχουν. Ζητώ συγγνώμη από τα αφέντικα που μπορεί να θιχτούν από το θράσος εμάς των αχάριστων "γύφτων" που δεν έχουμε να τα δώσουμε και ανεβάζουμε και τόσο καιρό και τον δείκτη ανεργίας οι αλήτες.

Μηχανικέ,  σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

έχεις π.μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα θα με προβληματιζε αν μου ζητούσαν τέτοιο. Να μου πουν για rapid ας πάρω και δύο να κάνω. 

Ρώτα τον εργοδότη ποιος είναι υποχρεωμένος να πληρώσει το test και αν μπορείς αντί για μοριακό που κάνει 60 ευρώ να κάνεις δύο και η τρία rapid test. Αν σου πει όχι πες του για ποιον λόγο θα πρέπει να επιβαρύνεσαι με 60 ευρώ, επίσης ψάξε κάποια νομοθεσία μήπως ο νέο εισερχόμενος εργαζόμενος υποχρεούται να έχει κάνει test ανεξαρτητως ποιος πληρώνει, μπορεί να είναι υποχρεωτικό το test για εσένα αλλά δεν τα χρεώνομαι εγώ αυτά. Το αν σου αρέσει που λέτε δεν είναι επιχείρημα για κανέναν, απλά δικαιολογίες για να φορτώνεις τον εργαζόμενο με άσκοπο κόστος. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gregory_House είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Όταν ξεκινάει κανείς μια καινούργια δουλειά και πρέπει να παρουσιάσει μοριακό τεστ κορωνοϊού κατά την πρόσληψη (την 1η μέρα), οφείλει ο εργοδότης να το πληρώσει (εφόσον εκείνος το ζήτησε) ή επιβαρύνεται ο υπάλληλος;
*Εννοείται ότι υπάρχει απόδειξη πληρωμής.
**Δεν προτάθηκε κάποιο συνεργαζόμενο εργαστήριο από τον εργοδότη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σε πολυεθνική, μου το ζήτησαν και ανέφεραν κιόλας, την ώρα που μου το ζήτησαν ότι θα καλύψουν το κόστος αυτού.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αντίστοιχο θέμα είναι το πιστοποιητικό υγείας , στην δική μου δουλειά το πληρώνεις από την τσέπη σου.

Ρωτάς κάτι που αφορά τον εργοδότη σου . Υπάρχουν εργοδότες που κάνουν τακτικά τεστ στους εργαζομένους , οπότε δεν είναι σημαντικό κόστος ένα παραπάνω. 

Είναι κάτι καινούριο , οπότε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην πολιτική προστασία ή στην επιθεώρηση εργασίας ή σε κάποιο αρμόδιο φορέα στο κάτω κάτω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...