Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Logitech 5.1 ηχείων με τηλεόραση


chriszla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα παλιό σύστημα Logitech 5. 1 και θέλω να το συνδέσω με τη τηλεόραση για να έχω ήχο μόνο από αυτά τα ηχεία. Με ποιο τρόπο θα συνδέσω τα παρακάτω βύσματα με τη τηλεόραση που έχει έξοδο ακουστικών και τις υποδοχές που φαίνονται παρακάτω; Ευχαριστώ. 

IMG_20210331_223128__01.jpg

IMG_20210330_214703__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ποιά είναι η τηλεόραση; και ποιά τα ηχεία; βάλε επακριβώς τα μοντέλα γιατί με 2 σκόρπιες φωτογραφίες άκρη δε θα βγει.

Η τηλεόραση είναι η Sony 65 xe8577

https://www.displayspecifications.com/en/model/4222cda

και τα ηχεία Logitech 5.1 z-640. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό που μπορείς να κάνεις είναι στην έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης 3.5mm να συνδέσεις το πράσινο με αντάπτορα σαν αυτόν και να ακούσεις στέρεο.

πολυκάναλα και λοιπά τα ξεχνάς. τυχερός αν σε στερεο δουλεύει 2.1 με το subwoofer.

 

25.jpg

άραξε με τα ηχεία της Sony. Καλύτερα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TEOKOS είπε

Μωρέ γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει για αυτά τα ηχεία

https://www.skroutz.gr/s/25809190/3-5mm-Coaxial-Optical-female-5-1-RCA-female.html?from=catspan#description

 

60ευρω για μετατροπεα; και δε δινει  90 να παρει μια ηχόμπαρα!

https://www.skroutz.gr/s/18454804/Creative-Speaker-Stage-2-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greekfragma είπε

60ευρω για μετατροπεα; και δε δινει  90 να παρει μια ηχόμπαρα!

https://www.skroutz.gr/s/18454804/Creative-Speaker-Stage-2-1.html

Δεν αξίζει σίγουρα με τέτοια τιμή. Έψαχνα αντάπτορα στα 10€ το πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα.εχω και εγω παρομοια ηχεια Logitech.τα z550.Στον υπολογιστη βγάζουν κανονικα 5.1.Στην τηλεοραση ομως οχι,παρολο που εχει τα παντα.dolby digital,και digital Plus,και hdmi arc.τα εχω συνδεσει απο την οπτικη ινα.Φαινεται να δουλευουν 2.1.οτι sound test speakers εχω βαλει,παντα τα surround αποτυχαινουν.υποτιθεται οτι η οπτικη ινα,δεν θα επρεπε να στειλει 5.1 ηχο στα ηχεια?Αυτοι οι converter κανουν οντως δουλεια?δεν θα ηθελα να γεμισω κιαλα καλωδιο πισω απο την tv.αλλος τροπος με λιγοτερα καλωδιο για 5.1 ηχο υπάρχει?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 10:18 ΠΜ, therion1985 είπε

Καλησπέρα.εχω και εγω παρομοια ηχεια Logitech.τα z550.Στον υπολογιστη βγάζουν κανονικα 5.1.Στην τηλεοραση ομως οχι,παρολο που εχει τα παντα.dolby digital,και digital Plus,και hdmi arc.τα εχω συνδεσει απο την οπτικη ινα.Φαινεται να δουλευουν 2.1.οτι sound test speakers εχω βαλει,παντα τα surround αποτυχαινουν.υποτιθεται οτι η οπτικη ινα,δεν θα επρεπε να στειλει 5.1 ηχο στα ηχεια?Αυτοι οι converter κανουν οντως δουλεια?δεν θα ηθελα να γεμισω κιαλα καλωδιο πισω απο την tv.αλλος τροπος με λιγοτερα καλωδιο για 5.1 ηχο υπάρχει?ευχαριστω

Για αρχή όντως δουλεύουν οι converters το έχω δοκιμάσει. Αλλά τα z 5500 στην ουσία τον έχουν ενσωματομένο. Πρέπει να επιλέξεις απ την τηλεόραση την οπτική έξοδο ήχου και να επιλέξεις την κωδικοποίηση που θα στήλεις τον ήχο. Τι τηλεόραση έχεις και πως κάνεις τα sound test? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oπτικη ινα επιλεγω απο την τηλεοραση.και εχω την επιλογη dolby digital movie στον ενσιχυτη.Οταν ειχα το ανλογικο στο Pc επελγα το 6 speakers.αλλα αυτη η επιλογη με οπτικη ινα δεν λειτουργει.Πρεπει να διαλεξω το optical.στο youtube υπαρχουν πολλα 5.1 test,αλλα εχω κατεβασει και ετοιμα samples σε Usb.Η τv ειναι καινουργια.Μια hisense ειναι smart tv.δεν θυμαμαι μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To youtube τώρα έχει ξεκινήσει να υπστηρίζει πολυκάναλο ήχο και δεν δουλεύει παντού οπότε δεν είναι αξιόπιστο τεστ. Τα samples σε usb κατά πάσα πιθανότητα είναι οκ. Τώρα πέρα απ την επιλογή του optical output στην τηλεοραση πρέπει να μπορείς να επιλέξεις τι τύπου σήμα θα στείλει η τηλεόραση μέσω του οπτικόυ (PCM , Dolby DIgital, DTS) για πολυκάναλο θες τα δύο τελευταία . Αν βλέπεις streaming Νetflix Disney θες Dolby DIgital αν έχεις καπόιο άλλο αρχείο πρεπει να δεις αύτο τι τύπο ήχου έχει και να διαλέξεις το αντίστοιχο. Υπάρχει και η χειρότερη περίπτωση να στέλνει μόνο 2.1 μέσω οptical η τηλεόραση άλλα χωρις να ξέρω το μοντελο δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.

Επεξ/σία από alexzorb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το netflix και το disney plus γραφουν 5.1.τελικα δοκιμασα τα τεστ με dolby atmos και ακουγονται απο ολα τα ηχεια.τα speakers test αποτυχαινουν παντα τα surround.οποτε ειμαι 50 50 να ξερω αν ειναι ολα σωστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω την εντυπωση οτι πρεπει ΟΛΕΣ οι συσκευες που μεσολαβουν να υποστηριζουν το προτυπο ηχου που πας να αναπαραγεις για να δουλεψει. πχ ηχομπαρα που δεν υποστηριζει dolby atmos, δεν θα σου δωσει dolby atmos. αν πας να παιξεις αλλη κωδικοποιηση ηχου, που την υποστηριζει, θα την παιξει.

ομοιως πχ αν θες να παιξεις ενα αρχειο που εχει ηχο truehd, θα πρεπει να το υποστηριζουν ολες οι συσκευες ειδαλλως θα γινει downmix για να γινει η αναπαραγωγη ή δεν θα παιξει καθολου. το ειχα παθει σε ταινιες που εβαζα να δω σε στικακι. η τηλεοραση δεν υποστηριζει truehd αλλα η ηχομπαρα υποστηριζει. ο ηχος εγινε downmix.

Γενικα εχε στο μυαλο σου το εξης. για να παιξει ενα ηχος θα πρεπει να το υποστηριζουν ολα τα σταδια της αναπαραγωγης. και η πηγη, και ο (software)player, και η εξοδος (ηχοσυστημα).
το ιδιο ισχυει και για τα προτυπα εικονας. αν πχ θες dolby vision πρεπει και η πηγη να υποστηριζει dolby vision, και ο media player και η εξοδος(τηλεοραση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...