Προς το περιεχόμενο

Αλλάζει τον τρόπο δημιουργίας παιχνιδιών η CD Projekt Red


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2021 στις 11:21 ΜΜ, johnny7_7 είπε

Μπορεί να μην σου αρέσει το gyro και όλα τα υπόλοιπα μοναδικά στοιχεία, αλλά πες μου έστω ένα παιχνίδι που να συνδυάζει 99 από τα 100 στοιχεία των physics του botw. Περιμένω λίστα με 99 ίδια στοιχεία physics σε 1 παιχνίδι.

Τέλος, ποτέ δεν είπα ότι το witcher 3 δεν είναι καλό. Θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα παιχνίδια ever. Άρα συμφωνώ με τους reviewers. Ανέφερα απλώς ως μελανό σημείο το action και το adventure μέρος του. Ή αν θέλεις να το πω αλλιώς, τον απλοϊκό χειρισμό του Gerald στη μάχη.

Το Witcher 3 είναι πρωτίστως RPG δεν είναι action παιχνίδι όμως για την κατηγορία του δεν είχα προσωπικά θέμα χειρισμών. Έχει όμως συναρπαστική πλοκή και σκηνοθεσία μην πω, εξαιρετικά quests, χαρακτήρες που σου μένουν στη μνήμη είναι αχανές, το qwent ήταν ενα ενδιαφέρον παιχνίδι μέσα στο παιχνίδι και παραμένει πανέμορφο. Είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που λυπήθηκα όταν το τελείωσα. Φυσικά υπάρχουν και quests απλοϊκά τα οποία εγώ ξέσκισα αλλά δεν χρειάζεται κανείς να τα παίξει. 

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Molpadia είπε

 

Δηλαδή η RTX 2080 Super θεωρείται "μέτρια κάρτα";

Ή θες να πεις ότι τα στάζεις για το μηχάνημα; Αν γουστάρεις ΟΚ, αλλά να τα στάζω τακτικά για βιντεοπαιχνίδια δεν είναι για μένα και για πολλούς άλλους, οπότε κάνουν όλα τα άλλα στο PC (που μπορεί να είναι και λάπτοπ) εκτός από το gaming, για το οποίο έχουν ένα PS4.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 10:15 ΜΜ, Chocobo είπε

...Πάνω κάτω όσο κακό βρήκα το botw άλλο τόσο βρήκα και το bloodborne και ίσως και χειρότερο...

 

Μαζί με το Witcher 3 τα δύο αυτά παιχνίδια που αναφέρεις αποτελούν την καλύτερη τριάδα της γενιάς, με το BoTW φυσικά να αποτελεί την κορωνίδα. Τον αδιαφιλονίκητο βασιλιά του gaming όλων των εποχών. Τώρα πως γίνεται να μην σου άρεσαν μου φαίνεται περίεργο. Οκ γούστα είναι αυτά και σεβαστά, αλλά και πάλι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21 ώρες πριν, Scatman είπε

Δύο πράγματα μου έμειναν από αυτό το άρθρο.

1.) Οι υπάλληλοι "αναγκάστηκαν" να δουλεύουν 6 ημέρες! Λολ . Δλδ πόσες μέρες δούλευαν πριν;

2.) Η εταιρεία μεγάλωσε αρκετά ώστε να γίνει ίδια με όσες τη συγκρίναμε παλιότερα για να καταδείξουμε πόσο ανώτερη είναι.. δυστυχώς..

Ειδικά αυτό το "περισσότεροι ΑΑΑ τίτλοι σε μικρό διάστημα κι επικέντρωση στη μηχανή γραφικών" , δείχνει ότι δεν υπάρχει επιστροφή πια. Κρίμα αλλά αναμενόμενο.

Πάρε το like σου και φύγε.

angrylike.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2021 στις 7:50 ΜΜ, jerry banana είπε

Εγω το ευχαριστήθηκα τουλάχιστον στον υπολογιστή.Τερματίστηκε πριν τη πρωτοχρονιά.ι5 6500 rx 480 xfx  16 gb ram 150 ωρες .Ρολοι μονο που σε 1 quest που ηθελε να μεταφερεις καποιον στο πισω μερος του αυτοκινητου ετρωγε κλεισιμο.Μονο εκει συναντησα κατι game breaking.Ειτε ήμουν τυχερός είτε έτυχε να δουλευει στο δικο μου συστημα.Στις κονσολες εχω ακουσει οτι ηταν τραγικη η κατασταση οποτε για εκει δεν θα σχολιασω δικαιολογημενα.Αλλα στον υπολογιστη ακουω τραγικα πραγματα και δεν καταλαβαινω πως γινεται στο δικο μου συστημα που ειναι παλιο να τρεχει και σε αλλα ισχυροτερα να παιδευονται οι χρηστες.Με απογοητευσε λιγο η υποσχεση τους (οι υποσχεσεις τους) για τα lifepaths (που ουσιαστικα τιποτα δεν αλλαζει) για το οτι θα εχουμε τις ουαου επιλογες που ουτε αυτες ειχαμε.Αλλα σαν αυτονομη ιστορια,σαν χαρακτηρες και σαν ευχαριστηση τη προσφερει.Ναι δεν ειναι αριστουργημα αλλα ενταξει δεν ειναι και μαυρο χαλι οπως το παρουσιαζουν.

ΥΓ1:Τα ψεματα τους δεν τα εχω ξεχασει αλλα σχολιαζω μονο το παιχνιδι οχι την εταιρεια.Στα ματια μου σαν εταιρεια επεσαν λιγο και δεν θα μου ξανασηκωθει ............... το ηθικο μου.

ΥΓ:Για οσους δεν μπορουσαν να παρουν τα τροπαια στο gog με το 1.2 patch μπηκαν καπιοι fixers που σε εμενα ειχε buggarei και δεν τους εβγαζε για ολοκληρωση τους.Οποτε οσοι ειχατε θεμα ευκαιρια να κανετε εγκατασταση το 1.2.Προσωπικα που ειχα να το ανοιξω απο τον Ιανουαριο λιγο που το ανοιξα εχθες δεν ειδα κατι το τρομερο σαν αλλαγη μονο οτι στο χαρτι του χαρακτηρα μου που τον ειχα αδειασει ολο μπηκαν οι fixers που θεωρητικα μου ειχαν κολλησει στο πρωτο πρωτο playthrough.Οποτε σε αυτο κατι φτιαξανε.

Κ εγω δεν είχα κανένα πρόβλημα,βέβαια,εγω το πηρα απο GOG κ το άρχισα αρχές Ιανουαρίου κ έκδοση 1,05(π σε μερικές μέρες πήγε στην 1,06),οπότε δεν μποώ να μιλήσω για πριν απο αυτήν την έκδοση,ούτε για κονσόλες.Το μόνο μεγάλο Bug π συνάντησα ήταν οτι δεν μπορούσα να ολοκληρώσω τις αποστολές π γυρνάς τα αμάξια(π έφτιαξε στην 1,06) κ οτι που κ που σκάλωνε,όταν κολυμπούσες κ δεν μπορούσε να ανέβει σκάλα,αλλά οκ.Τώρα κάτι τσιγάρα π έμεναν στον αέρα,τασάκια,βιβλία κλπ,ήταν αστεία,όπως κ 3 φορές π είδα κάποιους με τα χέρια σαν Τ.Α ναι κ το pc μ,είναι παλιό,δλδ Intel Xeon X5660,32gb ram DDR 3 & rx570 8Gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα με τα προβλήματα που είχε το cyberpunk, μπράβο στους Πολωνούς που φτιάχνουν μεγάλες εταιρείες software.

Επίσης μπράβο τους που στηρίζουν τα single player παιχνίδια.

Στις 4/4/2021 στις 11:21 ΠΜ, Scatman είπε

Δύο πράγματα μου έμειναν από αυτό το άρθρο.

1.) Οι υπάλληλοι "αναγκάστηκαν" να δουλεύουν 6 ημέρες! Λολ . Δλδ πόσες μέρες δούλευαν πριν;

 

Πέντε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μερικοί ξεχνάτε ότι δεν είναι μόνο η CDPG που εχει κάνει τετοια προβληματικα releases. Για να θυμηθούμε λίγο οοοοοολοι μαζί πως ξεκίνησε(και πως ακόμα συνεχίζει) το warzone. Ο μόνος λόγος που κράζουμε cyberpunk είναι επειδή είναι solo game με bugs. Ενώ τα competitive games με τα απειροαπειρα bugs δεν τα κράζουμε με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δικαιολογία που ακούω πάντα "Ένταξει καινούριο παιχνίδι είναι, θα βγάλουν updates και θα το φτιάξουν". Επίσης ένα τρανό παράδειγμα που όλοι αγαπάμε CS:GO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pekou είπε

Κ εγω δεν είχα κανένα πρόβλημα,βέβαια,εγω το πηρα απο GOG κ το άρχισα αρχές Ιανουαρίου κ έκδοση 1,05(π σε μερικές μέρες πήγε στην 1,06),οπότε δεν μποώ να μιλήσω για πριν απο αυτήν την έκδοση,ούτε για κονσόλες.Το μόνο μεγάλο Bug π συνάντησα ήταν οτι δεν μπορούσα να ολοκληρώσω τις αποστολές π γυρνάς τα αμάξια(π έφτιαξε στην 1,06) κ οτι που κ που σκάλωνε,όταν κολυμπούσες κ δεν μπορούσε να ανέβει σκάλα,αλλά οκ.Τώρα κάτι τσιγάρα π έμεναν στον αέρα,τασάκια,βιβλία κλπ,ήταν αστεία,όπως κ 3 φορές π είδα κάποιους με τα χέρια σαν Τ.Α ναι κ το pc μ,είναι παλιό,δλδ Intel Xeon X5660,32gb ram DDR 3 & rx570 8Gb.

Έχουν φτιάξει αρκετά πράγματα .Εγώ το ξεκίνησα ακριβώς την επόμενη μέρα από το release του γιατί είχα επηρεαστεί πολύ από τον ενθουσιασμό που είχε δημιουργηθεί.Δεν με απογοήτευσε βέβαια αλλά δεν είχε σίγουρα τη  προοπτική που ππουλουσε η εταιρεία.Ειδικα τα lifepaths με πόνεσαν αρκετά.Ελεγα "ωραία με 60 ευρώ θα είναι σαν να παίζω 3.παιχνιδια " αλλά δεν ίσχυε :P .Παντως το ρολόι μου που το άνοιξα τις προάλλες για να δω το 1.2 έλεγε 150 ώρες και ακόμα δεν έχω κάνει όλους τους fixers.Με ενοχλούσε αρκετά που δεν μπορούσε ανά ολοκληρώσω τα τρόπαια λόγω των bug που εξαφανίζει τους fixers ή δεν περνούσε το τρόπαιο ,αλλά χάρηκα αρκετά ππυ το έφτιαξαν στο 1.2.Τωρα μένει να βρω χρόνο να παίξω γιατί έχω εξετάσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2021 στις 2:07 ΠΜ, kurkosdr είπε

Βασικά το λάθος της εταιρίας ήταν το ότι έφερε το παιχνίδι στις κονσόλες. Αν το είχε βγάλει μόνο για PC θα έφταιγαν οι χρήστες που δεν έχουν την τάδε high-end κάρτα γραφικών και όχι το ελλιπές optimisation της CD Projekt. Και για τα bugs θα έφταιγε επίσης το PC των χρηστών γιατί "το κάθε PC είναι διαφορετικό".

Και γι αυτό ο κόσμος πλέον κάνει τα πάντα στο PC του εκτός από τα παιχνίδια.

Pc .ps5 και xbox series x θα ηταν μια χαρα.θελανε και τα παλια συστηματα .milk the old cow style.και η αγελαδα τουs εχεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, XPatsisX είπε

Μάλλον μερικοί ξεχνάτε ότι δεν είναι μόνο η CDPG που εχει κάνει τετοια προβληματικα releases. Για να θυμηθούμε λίγο οοοοοολοι μαζί πως ξεκίνησε(και πως ακόμα συνεχίζει) το warzone. Ο μόνος λόγος που κράζουμε cyberpunk είναι επειδή είναι solo game με bugs. Ενώ τα competitive games με τα απειροαπειρα bugs δεν τα κράζουμε με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δικαιολογία που ακούω πάντα "Ένταξει καινούριο παιχνίδι είναι, θα βγάλουν updates και θα το φτιάξουν". Επίσης ένα τρανό παράδειγμα που όλοι αγαπάμε CS:GO.

Αναφέρεσαι σε δωρεάν παιχνίδια. 

Για το cyberpunk πολλοί τα είχανε σκάσει για μήνες πριν βγει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Μία ακόμη δέσμευση της εταιρίας είναι να βελτιώσει τις συνθήκες εργασίας του προσωπικού της. "Η CD Projekt Red θα παραμείνει ένας ανοιχτός και πολύμορφος χώρος εργασίας. Παράλληλα, όμως, θέλουμε να δώσουμε έμφαση στην ευημερία των εργαζομένων μας και να τους προσφέρουμε ευκαιρίες εξέλιξης τόσο σε επαγγελματικό όσο και προσωπικό επίπεδο", ανέφερε σε δήλωσή του ο επικεφαλής του studio, Άνταμ Μπαντόφσκι. Η CD Projekt Red δεν διευκρίνισε περαιτέρω τι είδους αλλαγές προτίθεται να επιφέρει.

Φαντάσου πως τους φέρονταν. Γι'αυτό και βγήκε ένα ανέτοιμο παιχνίδι. Σε όσες δουλειές ήμουν με το ενάμισι πόδι έξω να φύγω δούλευα το ελάχιστο δυνατό ώστε ή να με διώξουν ή να μην με νοιάζει καθόλου. Δεν θα έφερνα και την άνοιξη άμα εμένα/ έφευγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Αναφέρεσαι σε δωρεάν παιχνίδια. 

Για το cyberpunk πολλοί τα είχανε σκάσει για μήνες πριν βγει το παιχνίδι.

Μπα το cs τώρα έγινε δωρεάν ποτέ δεν ήταν. Επίσης κανένα παιχνίδι δεν είναι δωρεάν όταν για να ξεκλειδώσεις το πλήρες περιεχόμενο σε game modes και maps πρέπει να πληρώσεις όπως και για όπλα. Βλέπε επίσης PUBG γενικώς έχω πολλούς τίτλους κατά νου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, XPatsisX είπε

Μπα το cs τώρα έγινε δωρεάν ποτέ δεν ήταν. Επίσης κανένα παιχνίδι δεν είναι δωρεάν όταν για να ξεκλειδώσεις το πλήρες περιεχόμενο σε game modes και maps πρέπει να πληρώσεις όπως και για όπλα. Βλέπε επίσης PUBG γενικώς έχω πολλούς τίτλους κατά νου.

Επομένως, έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις πριν πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Μαζί με το Witcher 3 τα δύο αυτά παιχνίδια που αναφέρεις αποτελούν την καλύτερη τριάδα της γενιάς, με το BoTW φυσικά να αποτελεί την κορωνίδα. Τον αδιαφιλονίκητο βασιλιά του gaming όλων των εποχών. Τώρα πως γίνεται να μην σου άρεσαν μου φαίνεται περίεργο. Οκ γούστα είναι αυτά και σεβαστά, αλλά και πάλι περίεργο.

Εξήγησα τους λόγους.Εγώ απορώ πως γίνεται να άρεσε τόσο...Το δέχομαι σαν ένα καλό παιχνίδι αλλά ως εκεί.

αδιαφιλονίκητο βασιλιά του gaming όλων των εποχών.... Ε καλά δεν υπάρχει κάποια σταθερά για αυτό.Όταν όλοι οι gamers δώσουμε την εξουσία σε έναν κριτή/site κλπ να ορίζει το καλύτερο game όλων τον εποχών το συζητάμε.Για μένα το botw δεν πλησιάζει κάν την αρμονία του Ocarina of time/Majoras mask.Ακόμα χειρότερα αν κάνεις χρονική σύγκηρηση τον 2 με τα άλλα games της εποχής.Περισσότερα γνωστά sites θα βρείς να θεωρούν το Ocarina best game of all time.

Επίσης άλλο μελανό σημείο αυτών τον games είναι το exclusiveness...Για κάποιο λόγο τα στρατόπαιδα οπαδών τον εταιριών μεγαλοποιούν πολύ μερικά παιχνίδια τα οποία σε διαφορετική περίπτωση , αν ήταν crossplatforms δηλαδή , δεν θα έπερναν τις βαθμολογίες που πέρνουν.

Τώρα για να πάμε σε πιο συγκεκρημένους λόγους γιατί δεν θεωρώ το botw τόσο καλό game.

Το map μπορεί να είναι μεγάλο αλλά είναι flat.Tα shrines σε κανένα βαθμό δεν αντικαθιστούν τα temples.Οπότε εμένα έδινε μια αίσθηση κενού.

Ο κόσμος δεν έχει πολλά μυστήρια για το μέγεθος του.Ξέρεις απο τισ 10-15 ώρες το μοτίβο...Σκαρφάλωσε πολύ ψιλά σε μια κορυφή γιατί εκεί κάτι έχει....αυτό που έχει βέβαια είναι κατά 100% ένα korok....Πόσα korok έχει είπαμε το game 900 ? αντιλαμβάνεται κανείς το νούμερο αυτό ? κυριολεκτικά όπου και να πάς αυτά βρίσκεις πίσω απο τα ίδια πάλι μοτίβα puzzles που μόνο κουραστικά είναι.Πραγματικά η απογοήτευση μου όταν μετά απο όλη αυτή το δίψα για explore έφτανα σε ένα μέρος για να βρώ άλλο ένα korok, δεν περιγράφεται.

Απο τα πολλά sidequests δεν βρήκα ούτε ένα με βάθος.Ίσως λέω ίσως το ένα και μοναδικό να ήταν το From the ground up που χτίζεις το χωριό(θέλοντας και μη αν χάσεις την Hylian Shield) To δέχομαι πως ένα μεγάλο game θα έχει πολλά fetch quests και είναι λογικό.Ανάμεσα όμως στα δεκάδες ή και εκατοντάδεσ συνήθως βρίσκεις και 5-6 δυνατά.Στο botw δεν βρήκα απλά.

Το inventory του game στην πλειψηφία είναι trash weapons/healers που δεν έχουν κανένα νόημα.H δυσκολία του είναι ελάχιστη οπότε δεν δικαιολογείται η γκάμα.

Τα 4 main ''temples'' είναι πολύ βαρετά και έχουν το ίδιο μοτίβο σχεδόν που έχουν και τα shrines.Tα shrines και αυτά αρκετά βαρετά.Πολύ πιο ευχάρηστο ήταν να ανακαλύψεις μερικά παρά να μπείς μέσα να παίξεις.

Όντας τελείως free roam το παιχνίδι έχει πολύ φτωχικό story build up.

Npcs εντελώς αδιάφοροι με το τι συμβαίνει στον κόσμο τους.Γενικά τελείως χαζοί npcs.

Καθώς η δυσκολία είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα δεν υπάρχει πραγματικός λόγος για κανένα level up στον εξοπλισμό.Τώρα αν κάποιος θέλει να φαρμάρει koroks για να πάρει ένα μαγαλύτερο πουγκί με rupees και να αγοράσει...τίποτα χρήσημο...ασ το κάνει αλλά αυτό δεν είναι worthy gameplay...

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες για το πόσα αρνητικά έχει το game αλλά θα χάσω και άλλο το χρόνο μου.Αν δεν βαριέσαι διάβασαι αυτό το αναλητικό συγκρητικό το οποίο είναι spot on.

Breaking down why Breath of the Wild is highly overrated (destructoid.com)

Όσων αφορά το witcher 3 δεν θα πω πολλά..Θα πω απλά πως μόνο τα 2 του dlcs είναι με διαφορά τα καλύτερα που έχω δει σε game.Μάλιστα είναι τόσο καλά που απο μόνα τους είναι καλύτερα απο ολόκληρα games άλλα games της 10ετίας.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Δηλαδή η RTX 2080 Super θεωρείται "μέτρια κάρτα";

Ή θες να πεις ότι τα στάζεις για το μηχάνημα; Αν γουστάρεις ΟΚ, αλλά να τα στάζω τακτικά για βιντεοπαιχνίδια δεν είναι για μένα και για πολλούς άλλους, οπότε κάνουν όλα τα άλλα στο PC (που μπορεί να είναι και λάπτοπ) εκτός από το gaming, για το οποίο έχουν ένα PS4.

απλά ήθελα να δείξω πόσο ανούσιο είναι το κυνήγι των cpu για 10% -20% παραπάνω fps όταν ο ταπεινός i3 9100f τα πάει μια χαρά στα 1440p σχετικά με τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...