Προς το περιεχόμενο

Με ενδιαφερουν 5 επεξεργαστες για gaming. 10850, 11900k , 10900k. , 5800X ,5950x πιος αποτελει καλυτερος για παιχνιδια;


Renaissanced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας με ενδιαφερουν 5  επεξεργαστες  για  gaming.  10850,11900k , 10900k.,5800X ,5950x    πιος  αποτελει  καλυτερος για  παιχνιδια;

οσο αναφορα  για reviews   =benchmarks  για επεξεργστες κτλ πια ειναι τα καλυτερα ξενα καναλια στο ytube;(edited)

Ti διαφορες  εχουν στο  gaming  οι  10850,11900k , 10900k.; 5800X ,5950x   

και πιος συμφερει απο αυτους  τους 5;

αυτην την στιγμη στην κατοχη  μου εχω  εναν  3770Κ  και  2080Τι.

Επεξ/σία από Renaissanced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι είναι υπεραρκετοί για τις σημερινές κάρτες γραφικών.

Αν οι μόνες σου επιλογές είναι αυτοί οι 5 ή πας σε 10850K ή σε 5800X.

Ο 10900Κ είναι ίδιος με τον 10850Κ με +100 mhz στα boost clocks, απλά πιο ακριβός

Ο 11900Κ είναι νέα γενιά αλλά πανάκριβος προς το παρόν, και οι 11700(ΚF) θα είναι καλύτερες επιλογές μόλις υπάρξει στοκ

Τον 5950Χ αν τον εντοπίσεις κάπου πες μας και εμάς 😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Ο φτηνότερος αυτή τη περίοδο. Όλοι παρόμοιες επιδόσεις έχουν σε gaming.

Μπορείς να την βγάλεις καθαρή και με ακόμα φτηνότερους πάντως όπως ο 10600kf.

οσο αναφορα  για reviews   =benchmarks  για επεξεργστες κτλ πια ειναι τα καλυτερα ξενα καναλια στο ytube;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilos είπε

gamers nexus

για  τους  hardware  unboxed,  και teckpower  up  δεν αξιζουν;  δεν ειναι τοσο καλοι οσο ειναι  οι gamers nexus;

Επεξ/σία από Renaissanced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Renaissanced είπε

για  τους  hardware  unboxed,  και teckpower  up  δεν αξιζουν;

Όλοι λίγο πολύ καλοί είναι, απλά το GN είναι ας πούμε πιο σχολαστικό και αν είσαι λίγο προσεκτικός στα γραφήματά του βγάζεις καλύτερα συμπεράσματα από την συμπεριφορά ενός hardware.

Επίσης προτείνω και Techlads μόνο και μόνο γιατί ο @kostas_anes είναι και αυτός pedal to the metal όπως και ο Tech Jesus.😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλοι λίγο πολύ καλοί είναι, απλά το GN είναι ας πούμε πιο σχολαστικό και αν είσαι λίγο προσεκτικός στα γραφήματά του βγάζεις καλύτερα συμπεράσματα από την συμπεριφορά ενός hardware.

Επίσης προτείνω και Techlads μόνο και μόνο γιατί ο @kostas_anes είναι και αυτός pedal to the metal όπως και ο Tech Jesus.😁

Τώρα να δεις που έκλεισε μπίζνα με μαγαζάκι και είναι στο δρόμο ήδη 11400 με Z490 και ακολουθεί το υπόλοιπο lineup 11th gen για review 😉
Κάρτες να δω που θα βρούμε...

13 λεπτά πριν, Renaissanced είπε

για  τους  hardware  unboxed,  και teckpower  up  δεν αξιζουν;  δεν ειναι τοσο καλοι οσο ειναι  οι gamers nexus;

Τα GPU reviews του ΤechPowerUp δεν τα πιάνει κανείς, ο W1zzard είναι... μάγος στο αντικείμενο. GN είναι κάπως χαρντκοράδες και έχουν το καλύτερο testing methodology μέχρι στιγμής σε γενικό πλαίσιο (επίσης ο Steve γουστάρει να τα χώνει και ταυτίζομαι xD), ενώ το HWU είναι για εμένα το αγαπημένο μου για γενικό viewing και αν θες να μένεις ενημερωμένος και μέσα στην επικαιρότητα. Πολύ πιο ευδιάκριτα γραφήματα, πολύ πιο απλός λόγος και σου δίνει ότι πληροφορία χρειάζεσαι για να κάνεις μια συνετή αγορά. 
Αν είσαι τώρα ψείρας και ηδονίζεσαι γενικά με την λεπτομέρεια, πέρα από GN, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το εγχώριο προϊόν. Το οποίο είναι η αφεντιά μου και ο Άρης με τους Hardware Busters. Δεν θέλω να 'βλογήσω τα γένια μας, αλλά σε ότι πέφτει στα χέρια μας, κάνουμε υπεραναλυτικά reviews σε σημείο αηδίας. Βέβαια είναι ένα θέμα και το τι πέφτει στα χέρια μας, αλλά με 13.5K subs, καταλαβαίνεις πως δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Ο Άρης βέβαια, ο οποίος είναι δεκαετίες στον χώρο και είναι παγκόσμια καταξιωμένος, νομίζω ότι ξεπερνάει ακόμα και GN στα review του. Εγώ προσπαθώ να ακολουθώ μέχρι στιγμής :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλοι λίγο πολύ καλοί είναι, απλά το GN είναι ας πούμε πιο σχολαστικό και αν είσαι λίγο προσεκτικός στα γραφήματά του βγάζεις καλύτερα συμπεράσματα από την συμπεριφορά ενός hardware.

Επίσης προτείνω και Techlads μόνο και μόνο γιατί ο @kostas_anes είναι και αυτός pedal to the metal όπως και ο Tech Jesus.😁

εβλεπα πριν  λιγο κατι benchmarks  και  πραγματικα εχω μπερδευτει  γιατι σε  καπια παιχνιδια    ειτε  στους  hardware  unboxed,  και teckpower  up    εχουν διαφορετικα  γραφηματα.  ,  εννοω οτι  σε  10850,11900k , 10900k.,5800X ,5950x   οι  hardware  unboxed  εχουν  πιο υψηλες  μετρησεις  σε σχεση  με τους  teckpower  up

πχ  κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους  hardware  unboxed δειχνουν  πιο κατω  τον  10600κ απο τον 11600κ./.

ενω σε κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους   teckpower  up  δειχνουν  πιο πανω τον  10600κ απο  τον 11600κ./

Επεξ/σία από Renaissanced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Renaissanced είπε

εβλεπα πριν  λιγο κατι benchmarks  και  πραγματικα εχω μπερδευτει  γιατι σε  καπια παιχνιδια    ειτε  στους  hardware  unboxed,  και teckpower  up    εχουν διαφορετικα  γραφηματα.  ,  εννοω οτι  σε  10850,11900k , 10900k.,5800X ,5950x   οι  hardware  unboxed  εχουν  πιο υψηλες  μετρησεις  σε σχεση  με τους  teckpower  up

πχ  κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους  hardware  unboxed δειχνουν  πιο κατω  τον  10600κ απο τον 11600κ./.

ενω σε κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους   teckpower  up  δειχνουν  πιο πανω τον  10600κ απο  τον 11600κ./

Ένα μυστικό που θα σου πω, μιας και είμαι στο κουρμπέτι 2.5 χρόνια, είναι να μην συγκρίνεις νούμερα από διαφορετικά κανάλια/sites, όσον αφορά τα παιχνίδια. Ο καθένας μπεντσάρει διαφορετικές περιοχές σε κάθε game και δεν είναι στάνταρ τα πράγματα. Προσωπικά πχ έστω και αν τρέχω τα ίδια 10-12 παιχνίδια και για CPU και για GPU reviews/benching, τεστάρω διαφορετικές περιοχές που είναι είτε περισσότερο CPU, είτε GPU heavy, ανάλογα τι μετράω, πέραν των διαφορετικών settings. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ένα μυστικό που θα σου πω, μιας και είμαι στο κουρμπέτι 2.5 χρόνια, είναι να μην συγκρίνεις νούμερα από διαφορετικά κανάλια/sites, όσον αφορά τα παιχνίδια. Ο καθένας μπεντσάρει διαφορετικές περιοχές σε κάθε game και δεν είναι στάνταρ τα πράγματα. Προσωπικά πχ έστω και αν τρέχω τα ίδια 10-12 παιχνίδια και για CPU και για GPU reviews/benching, τεστάρω διαφορετικές περιοχές που είναι είτε περισσότερο CPU, είτε GPU heavy, ανάλογα τι μετράω, πέραν των διαφορετικών settings. 
 

οποτε να αρκεστω στις μετρησεις των    hardware  unboxed;   και GN για επεξεργαστες;

Επεξ/σία από Renaissanced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Renaissanced είπε

οποτε να αρκεστω στις μετρησεις των    hardware  unboxed;  για επεξεργαστες

Ο 11600Κ ξέρω σίγουρα ότι είναι πιο δυνατός από τον 10600K, οπότε αυτές είναι που βγάζουν και το περισσότερο νόημα, όπως και να το δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ο 11600Κ ξέρω σίγουρα ότι είναι πιο δυνατός από τον 10600K, οπότε αυτές είναι που βγάζουν και το περισσότερο νόημα, όπως και να το δεις. 

 οποτε να αρκεστω στις μετρησεις των    hardware  unboxed;   και GN για επεξεργαστες;

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ο 11600Κ ξέρω σίγουρα ότι είναι πιο δυνατός από τον 10600K, οπότε αυτές είναι που βγάζουν και το περισσότερο νόημα, όπως και να το δεις. 

ανεφερες  οτι ο  11600Κ ξέρω σίγουρα ότι είναι πιο δυνατός από τον 10600K πως  γινεται αυτο οταν στις μετρησεις  οι  hardware  unboxed τον  βγαζουν πιο κατω απο τον 10600κ σε  καπια   παιχνιδια;   ενω σε  καπια παιχνιδια   τον  βγαζουν  πιο πανω..

 

Επεξ/σία από Renaissanced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές όσο αφορά το gaming μεταξύ 10th/11th gen και zen 3 είναι τρίχες imo. Μόνο για όσους είναι αριθμολάγνους και κάθονται να ασχολούνται γιατί πρακτικά δεν έχουν καμία σημασία ούτε πρόκειται να τις καταλάβεις και οι 3 αρχιτεκτονικές είναι ικανές να οδηγήσουν τα μεγάλα Ampere/RDNA2.Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις πάντα το φτηνότερο γιατί σε 9 μήνες θα πάνε όλα για βρούβες με Alder Lake/zen 4 και DDR5, άρα τον 10600kf και τα ρέστα σουβλάκια.

Επίσης ακόμα και οι zen 2 είναι υπέραρκετοι αν δεν έχεις πολύ δυνατή κάρτα για την ανάλυσή σου. Αλλά σε γενικές γραμμές δε προτείνεται όταν οι 10th gen είναι τόσο χώμα τιμή και καλύτεροι για gaming.

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Τώρα να δεις που έκλεισε μπίζνα με μαγαζάκι και είναι στο δρόμο ήδη 11400 με Z490 και ακολουθεί το υπόλοιπο lineup 11th gen για review 😉
Κάρτες να δω που θα βρούμε...

Αυτό που θέλω να δω είναι την διαφορά της igpu (hd730) του 11400 με αυτή του 11500 (hd750). Με τους i3 πρέπει να είναι τρελό το χάσμα γιατί είναι comet lake με hd630 έτσι και αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Renaissanced είπε

εβλεπα πριν  λιγο κατι benchmarks  και  πραγματικα εχω μπερδευτει  γιατι σε  καπια παιχνιδια    ειτε  στους  hardware  unboxed,  και teckpower  up    εχουν διαφορετικα  γραφηματα.  ,  εννοω οτι  σε  10850,11900k , 10900k.,5800X ,5950x   οι  hardware  unboxed  εχουν  πιο υψηλες  μετρησεις  σε σχεση  με τους  teckpower  up

πχ  κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους  hardware  unboxed δειχνουν  πιο κατω  τον  10600κ απο τον 11600κ./.

ενω σε κατι  benchmarks   σε παιχνιδια   απο  τους   teckpower  up  δειχνουν  πιο πανω τον  10600κ απο  τον 11600κ./

Κάθε reviewer έχει δική του μεθοδολογία και μετρήσεις. Π.χ ένας τρέχει τους Intel cpu σύμφωμα νε το spec, o άλλος όμως επιτρέπει στα motherboards να τoυ δίνουν παραπάνω ρεύμα για μεγαλύτερη απόδοση (τα περισσότερα καλά motherboards το κάνουν αυτό στους Intel)

Επίσης διαφορές θα δεις λόγω διαφορετικών ram kits, διαφορετικών σκηνών που επιλέγουν να τρέξουν τα benchmark κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...