Προς το περιεχόμενο

Με ενδιαφερουν 5 επεξεργαστες για gaming. 10850, 11900k , 10900k. , 5800X ,5950x πιος αποτελει καλυτερος για παιχνιδια;


Renaissanced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτό που θέλω να δω είναι την διαφορά της igpu (hd730) του 11400 με αυτή του 11500 (hd750). Με τους i3 πρέπει να είναι τρελό το χάσμα γιατί είναι comet lake με hd630 έτσι και αλλιώς.

Mε HD630 όπως λες δεν νομίζω να υπάρχει νόημα να γίνει σύγκριση. Την διαφορά του 11500/11400 όμως στα ενσωματωμένα θέλω να την δω και εγώ, διότι αν θυμάμαι καλά, είναι 8 πυρήνες παραπάνω τα HD750. Ίσως στην τωρινή εποχή οι ΧΧ500 να αποκτήσουν και πάλι λόγο ύπαρξης. 
Βέβαια δεν θα πω ψέματα, τον 4650G δεν τον πιάνει κανένας, αν και θα τους δώσω ότι βοήθεια μπορώ από μνήμες.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος αγοράσει 5800x και βάλει μαζί ένα καλό κιτ μνήμες 3200 ή 3600 Gskill (b die SAMSUNG με τα χαμηλά latency) αλλά δεν θέλει να κάνει overclock σε cpu / μνήμες, η αγορά Hi End μητρική είναι απαραίτητη ή μας κάνει και η ποιο απλή που υπάρχει ; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος αγοράσει 5800x και βάλει μαζί ένα καλό κιτ μνήμες 3200 ή 3600 Gskill (b die SAMSUNG με τα χαμηλά latency) αλλά δεν θέλει να κάνει overclock σε cpu / μνήμες, η αγορά Hi End μητρική είναι απαραίτητη ή μας κάνει και η ποιο απλή που υπάρχει ; 
 

 

Σε amd σπάνια θα σε κόψει η μητρική πλέον σε ram oc. Σχεδόν όλες daisy chain είναι οι b550/x570. Ο imc του ίδιου του cpu θα καθορίσει μάλλον το τελικό αποτέλεσμα. Δε χάνεις τίποτα βέβαια αν πάρεις μητρική με καλύτερα traces.

αν δε κάνεις καθόλου oc παίρνεις και A520 που λέει ο λόγος.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε amd σπάνια θα σε κόψει η μητρική πλέον σε ram oc. Σχεδόν όλες daisy chain είναι οι b550/x570. Ο imc του ίδιου του cpu θα καθορίσει μάλλον το τελικό αποτέλεσμα. Δε χάνεις τίποτα βέβαια αν πάρεις μητρική με καλύτερα traces.

αν δε κάνεις καθόλου oc παίρνεις και A520 που λέει ο λόγος.😁

οχι δεν προκειται να κανω overclock, μου φτανει ο 5800x με 1 κιτ SAMSUNG b-die 3200 η 3600Mhz (οπως το δικο σου FlareX)

Οπωτε θα διαλεξω 1 το ποιο απλο που θα τον υποστηριζει, σε ευχαριστω πολυ.

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PeggyV είπε

οχι δεν προκειται να κανω overclock, μου φτανει ο 5800x με 1 κιτ SAMSUNG b-die 3200 η 3600Mhz (οπως το δικο σου FlareX)

Οπωτε θα διαλεξω 1 το ποιο απλο που θα τον υποστηριζει, σε ευχαριστω πολυ.

Πάρε μια b550 tomahawk. Και oc να μη κάνεις δε πάει στράφι μια λίγο καλύτερη μητρική με καλά vrm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος αγοράσει 5800x και βάλει μαζί ένα καλό κιτ μνήμες 3200 ή 3600 Gskill (b die SAMSUNG με τα χαμηλά latency) αλλά δεν θέλει να κάνει overclock σε cpu / μνήμες, η αγορά Hi End μητρική είναι απαραίτητη ή μας κάνει και η ποιο απλή που υπάρχει ; 

 μητρική δεν παίρνεις για να κάνεις oc τις μνήμες με τον cpu αλλά πρώτιστος να εχεις καλα '' ρεύματα '' σε μεγαλύτερο εύρος συνθηκών που θα παίξει o cpu και αν ειναι extra multι core τόσο το χειρότερο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aris_ είπε

 μητρική δεν παίρνεις για να κάνεις oc τις μνήμες με τον cpu αλλά πρώτιστος να εχεις καλα '' ρεύματα '' σε μεγαλύτερο εύρος συνθηκών που θα παίξει o cpu και αν ειναι extra multι core τόσο το χειρότερο  

 

δηλαδη μου λες οτι ενας 5800x θα παιξει καλητερα σε μια ROG Crosshair VIII των 600ευρω αντι μια των 115ευρω (πες B550M AORUS PRO Gigabyte) , παντα χωρις overclock, ουτε 1 Mhz...... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PeggyV είπε

δηλαδη μου λες οτι ενας 5800x θα παιξει καλητερα σε μια ROG Crosshair VIII των 600ευρω αντι μια των 115ευρω (πες B550M AORUS PRO Gigabyte) , παντα χωρις overclock, ουτε 1 Mhz...... 

 

Τα ίδια θα παίξει ακόμα και αν κάνεις oc κατά πάσα πιθανότητα. Αυτό που σου λέει είναι να μη πάρεις πολύ σαπάκι μητρική πχ με λίγα phases και γυμνά vrm. Κάποιες A520 είναι έτσι, Επίσης και κάποιες b550 είναι γτπκ όπως κάποιες φτηνές asus. Δεν μιλάμε για 600 ευρώ μητρικές. Δεν έχει νόημα να τσιγκουνευτείς 30-40 ευρώ παραπάνω που έχει η b550 tomahawk και είναι από τις πιο ποιοτικές μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε μακρυά από τον 11900K. Τη στιγμή που μιλάμε είναι και αρκετά πιο ακριβός και αποδίδει χειρότερα από τον προκάτοχό του τον 10900K γιατί έχει δύο λιγότερους πυρήνες.

Η αρχιτεκτονική zen 3 έχει την καλύτερη απόδοση αυτή τη στιγμή. Αν έχεις τη δυνατότητα για τον 5950X θα καταπίνει κατευθείαν ό,τι του δώσεις. Όμως αν τα λεφτά είναι σημαντικούτσικος παράγοντας και η χρήση είναι μόνο Gaming, ο 5800X είναι υπέρ-υπεραρκετος, δεν θα δεις καμία αισθητή διαφορά σε παιχνίδια που υπάρχουν σήμερα αν πας πιο πάνω από αυτόν.

Για πιο χαμηλή κατηγορία, όπως γύρω στα 200€, ίσως ήταν καλύτερα να πας σε intel, αλλά για την κλάση επεξεργαστή που θες η AMD δεν έχει σοβαρό ανταγωνισμό αυτή τη στιγμή.

5800X + 32GB RAM (2x16) @ 3600MHz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Τα ίδια θα παίξει ακόμα και αν κάνεις oc κατά πάσα πιθανότητα. Αυτό που σου λέει είναι να μη πάρεις πολύ σαπάκι μητρική πχ με λίγα phases και γυμνά vrm. Κάποιες A520 είναι έτσι, Επίσης και κάποιες b550 είναι γτπκ όπως κάποιες φτηνές asus. Δεν μιλάμε για 600 ευρώ μητρικές. Δεν έχει νόημα να τσιγκουνευτείς 30-40 ευρώ παραπάνω που έχει η b550 tomahawk και είναι από τις πιο ποιοτικές μητρικές.

αυτη ειναι ωραια αλλα εχω d350 Corsair, δεν χωραει, και το κουτι στο χωρο μου.

απο αυτες τις 3 ποια να παρω ?

https://www.skroutz.gr/s/15598810/Gigabyte-Aorus-B450-M-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/26546264/Gigabyte-B550M-Aorus-Pro-P-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

https://www.skroutz.gr/s/23836796/Asus-Rog-Strix-B550-I-Gaming-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM4-Socket.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...