Προς το περιεχόμενο

ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλημερα ειναι φυσιολογικο να μην εχω αναψει το αμαξι εδω και 15 - 25 μερες και να μην παιρνει καν μπροστα ? 

και τωρα θα πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να την φορτισω στον φορτιση που εχω ... απλα θελω να ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Φυσιολογικό μπορει και με λιγότερες μέρες 

Μηπως θα ήταν καλύτερα να αποσυνδέω τους ένα πόλο όταν έχω να ανάψω μερεσ ; Ξέρεις μήπως κανένα φθηνό starter που να το βάζεις πάνω κατευθείαν και να παίρνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να την αποσυνδέεις αν δεν έχεις σκοπό να το μετακινήσεις 10+ μέρες και αν δεν σε πειράζει το ότι δεν θα έχεις συναγερμό.Καλύτερο να παίρνεις μια φορά τη βδομάδα το αμάξι για μια βόλτα 5-10χλμ σούπερμαρκετ οτιδήποτε, το να είναι συνέχεια παρκαρισμένο δεν είναι καλό για πολλούς λόγους

Με λίγο ψάξιμο στο internet με 50-60 βρίσκεις ποιοτική μπαταρία που θα κρατήσει 4-5 χρόνια, μη μπλέξεις με starter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Παιδες καλημερα ειναι φυσιολογικο να μην εχω αναψει το αμαξι εδω και 15 - 25 μερες και να μην παιρνει καν μπροστα ? 

και τωρα θα πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να την φορτισω στον φορτιση που εχω ... απλα θελω να ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ... 

Μία μπαταρία πλήρως φορτισμένη την συντηρείς με το αυτοκίνητο βάζοντας το κάθε 2 βδομάδες για 10-15 λεπτά.

Τώρα η δικιά σου είναι πεσμένη και θέλει φόρτιση από φορτιστή αυτοκινήτων για να επανέλθει.

Δεν νομίζω να αξίζει το starter, είναι μόνο αν έχεις μείνει για φτάσεις σπίτι σου.

Αν βγάλεις τον αρνητικό πόλο και είναι πλήρως φορτισμένη θα κρατήσει για μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Παιδες καλημερα ειναι φυσιολογικο να μην εχω αναψει το αμαξι εδω και 15 - 25 μερες και να μην παιρνει καν μπροστα ? 

και τωρα θα πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να την φορτισω στον φορτιση που εχω ... απλα θελω να ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ... 

Φυσιολογικό είναι, οι μπαταρίες των αυτοκινήτων με τον καιρό χάνουν την ενέργεια που έχουν αποθηκεύσει (ο ρυθμός εξαρτάται από την θερμοκρασία), πόσο μάλλον όταν είναι πάνω σε αυτοκίνητο που υπάρχουν καταναλώσεις. Επίσης να έχεις υπόψιν ότι κάθε φορά που η μπαταρία αποφορτίζεται σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορεί να ξεκινήσει τον κινητήρα χάνει μήνες από τη ζωή της.

29 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Μηπως θα ήταν καλύτερα να αποσυνδέω τους ένα πόλο όταν έχω να ανάψω μερεσ ; Ξέρεις μήπως κανένα φθηνό starter που να το βάζεις πάνω κατευθείαν και να παίρνεις ;

Εννοείται πως θα είναι καλύτερα, αλλά να έχεις υπόψιν ότι και έτσι θα πρέπει να την φορτίζεις κάθε 20 ημέρες το πολύ αν θέλεις να έχει μακροζωία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καινούργια αυτοκίνητα αν αποδυνδεσεις την μπαταρια μπορει να προκύψουν διάφορα προβληματα, καλο ειναι η μπαταρία να συνδεθεί με φορτιστή οταν είναι επάνω στο αυτοκίνητο.

Το καλύτερο βέβαια είναι να πηγαίνεις μια βόλτα κάθε 4-5 μερες, γιατί υπάρχουν και άλλα μέρη του αυτοκινήτου που παθαίνουν ζημιές μακροπρόθεσμα απο την ακινησία

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν βγάλεις τον αρνητικό πόλο και είναι πλήρως φορτισμένη θα κρατήσει για μήνες.

Δεν ξέρω για πόσους μήνες μιλάς, αλλά οι μπαταρίες που έχουν τα αυτοκίνητα (εκκινήσεως) έχουν μια απώλεια χωρητικότητας γύρω στο 10% το μήνα.

Το χειρότερο πάντως δεν είναι το ότι αδειάζει (μικρό το κακό, την ξαναφορτίζεις αν χρειαστεί), είναι η ζημιά που παθαίνει όταν αδειάζει, αυτές οι μπαταρίες είναι σχεδιασμένες για κύκλους εκφόρτισης μόλις 5%, πάνω από αυτό το ποσοστό αρχίζει να υποφέρει και φυσικά να μειώνεται η διάρκεια ζωής της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Παιδες καλημερα ειναι φυσιολογικο να μην εχω αναψει το αμαξι εδω και 15 - 25 μερες και να μην παιρνει καν μπροστα ? 

και τωρα θα πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να την φορτισω στον φορτιση που εχω ... απλα θελω να ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ... 

εχω ένα  fiesta ecoboost 1.0 2014 Λόγω της κατάστασης από πέρυσι  οι μετακινήσεις είναι ελάχιστες έως ανύπαρχτες  Κάθε 15 μέρες φορτίζω την μπαταρία βζαζοντας το + Η μπαταρία είναι της μάνας του (και εύχομαι έτσι να παραμείνει) φορτίζω με 13,5 volt  2,5 amper ελεγμένα και με αυτόματο διακοπής φόρτισης https://www.ebay.com/itm/12v-Battery-Auto-Charging-Control-Protection-Board-Automatic-Charger-Relay-Board-/122025016455  Δεν έχω κανένα θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

έχει να καταστρέψει μπαταρίες αυτή η κατάσταση.....

Οι μπαταρίες είναι από τις μικρότερες ζημιές που θα προκαλέσει αυτή η κατάσταση...

Άσε που είναι από τις ζημιές που μπορούν να αποφευχθούν, δεν είναι τίποτα να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο σου 1-2 φορές τη βδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οι μπαταρίες είναι από τις μικρότερες ζημιές που θα προκαλέσει αυτή η κατάσταση...

Άσε που είναι από τις ζημιές που μπορούν να αποφευχθούν, δεν είναι τίποτα να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο σου 1-2 φορές τη βδομάδα.

καλά ναι, δε το γενικεύω απλά επειδή εδώ μιλάμε για μπαταρίες. σίγουρα μπορείς να το γλιτώσεις αλλά κάτι μου λέει ότι πολλοί θα την πατήσουν, αν δε την πατήσανε ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2021 στις 1:40 ΜΜ, GamingRoom είπε

Παιδες καλημερα ειναι φυσιολογικο να μην εχω αναψει το αμαξι εδω και 15 - 25 μερες και να μην παιρνει καν μπροστα

και τωρα θα πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να την φορτισω στον φορτιση που εχω ... απλα θελω να ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ... 

Εχει να κανει με τις καταναλωσεις.. Προσωπικη εμπειρια δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα γερμανικα.. αλλα καποια ειναι ευαλωτα σε τετοιες καταστασεις!

Σε παλιο ιαπωνικο ομως δεν καταλαβαινει τιποτα!!!  Και εννοειται μιλαμε παντα χωρις συναγερμο σε τετοιες καταστασεις!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...