Προς το περιεχόμενο

Προτασεις αναβαθμισης ηχου τηλεορασης


Drake27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Εχω την samsung ue55ru7102,την εχω μεσω οπτικης ινας τα edifier 1280BD τα οποια ειναι πολυ καλα monitor ηχεια και πολυ καλη ποιοτητα ηχου για τα λεφτα που τα πηρα.

Τι ειναι καλυτερο να παω μετα απο monitor ηχεια,soundbar οπως την samsung r550 το οποιο εχει δεξι αριστερο και μεσαιο ή να φτιαξω ενα home cinema 3.1?!

Η τηλεοραση μου υποστηριζει μεχρι dolby digital+ και μου βγαζει και μια επιλογη dolby atmos compatible.

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και προτασεις.

Εχω χαμηλο budget,νταβανι μεχρι 200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.

Σιγουρα "καλυτερη" λυση ειναι ο ενισχυτης γιατι σου δινει και περισσοτερες επιλογες αλλα και την δυνατοτητα της αναβαθμισης-αλλαγης σε βαθος χρονου.

Ορεξη να εχεις να ασχολεισαι και να ξοδευεις.

Η μπαρα ομως,και αυτην που βλεπεις αλλα και αυτη για παραδειγμα https://www.skroutz.gr/s/23669072/LG-SNH5.html

που ειναι στα ιδια οικονομικα ορια που εχεις θεσει,εχουν αμεσα καλυτερα αποτελεσματα.Την αγοραζεις,την συνδεεις και δουλευει με την πρωτη.

 

Για ενισχυτη στο πλαφον σου,λογικα θα πας σε μεταχερισμενο και το ιδιο λιγο-πολυ ισχυει και για τα ηχεια.

Και στο site θα βρεις καποιες λυσεις στις αγγελιες για αρχη.

Αυτος για παραδειγμα ειναι καλη περιπτωση  https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1740468-marantz-nr1504-home-cinema-ενισχυτής-51/

Κατοπιν εχεις να  ψαχτεις για ματσαρισματα,καλωδιωσεις και παει λεγοντας.

Εχει την πλακα του🙂αλλα θελει χρονο-χρημα. 

 

Επεξ/σία από bill36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2021 στις 2:06 ΜΜ, Drake27 είπε

Καλησπερα παιδια,

Εχω την samsung ue55ru7102,την εχω μεσω οπτικης ινας τα edifier 1280BD τα οποια ειναι πολυ καλα monitor ηχεια και πολυ καλη ποιοτητα ηχου για τα λεφτα που τα πηρα.

Τι ειναι καλυτερο να παω μετα απο monitor ηχεια,soundbar οπως την samsung r550 το οποιο εχει δεξι αριστερο και μεσαιο ή να φτιαξω ενα home cinema 3.1?!

Η τηλεοραση μου υποστηριζει μεχρι dolby digital+ και μου βγαζει και μια επιλογη dolby atmos compatible.

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και προτασεις.

Εχω χαμηλο budget,νταβανι μεχρι 200€

Για να δεις ουσιαστικη βελτιωση,πρεπει να πας σε ενισχυτη και ηχεια ή πηγαινε σε ενα καλυτερο ηχειο μονιτορ.Αν ομως το ταβανι ειναι στα 200 ευρω,μεινε οπως εισαι.

Επεξ/σία από tasos2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για της προτάσεις σας,τελικά βρήκα ελαφρώς μεταχειρισμένη την ηχομπαρα της lg

https://www.skroutz.gr/s/25595070/LG-SN7Y.html

Έχει Dolby Atmos καθώς και 4Κ hdr passthrough ώστε να μην χάσω μια HDMI θύρα από την τηλεόραση και με δυνατότητα στο μέλλον να πάρω και τα πίσω ασύρματα ηχεία και να το κάνω 5.1.2

Και απλά έπαθα πλάκα με την ποιότητα ήχου που βγάζει σε ταινίες/σειρές που έχουν Dolby Atmos.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Ευχαριστώ πολύ για της προτάσεις σας,τελικά βρήκα ελαφρώς μεταχειρισμένη την ηχομπαρα της lg

https://www.skroutz.gr/s/25595070/LG-SN7Y.html

Έχει Dolby Atmos καθώς και 4Κ hdr passthrough ώστε να μην χάσω μια HDMI θύρα από την τηλεόραση και με δυνατότητα στο μέλλον να πάρω και τα πίσω ασύρματα ηχεία και να το κάνω 5.1.2

Και απλά έπαθα πλάκα με την ποιότητα ήχου που βγάζει σε ταινίες/σειρές που έχουν Dolby Atmos.

 

Ωραιος!

Αλλαξες ομως κατηγορια και τιμη σε αυτο που αγορασες τελικα.

 Συνηθως ομως ετσι κανουμε ολοι μας οταν μας πιανει το σαρακι της αγορας!

Να τα παρεις τα πισινα καποια στιγμη γιατι ακομη στο Σκρουτζ γραφουν οτι κανουν μεγαλη διαφορα στο surround.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill36 είπε

Ωραιος!

Αλλαξες ομως κατηγορια και τιμη σε αυτο που αγορασες τελικα.

 Συνηθως ομως ετσι κανουμε ολοι μας οταν μας πιανει το σαρακι της αγορας!

Να τα παρεις τα πισινα καποια στιγμη γιατι ακομη στο Σκρουτζ γραφουν οτι κανουν μεγαλη διαφορα στο surround.

Αυτό διάβασα και εγώ,και το παλικάρι που μου την πούλησε μου είπε ότι είχε πάρει και τα πίσω αλλά τα έδωσε ποιο μετά λόγο πρόβλημα χώρου,αλλά η εμπειρία ήταν φοβερή στο σύνολο από ότι είπε.

Την ηχομπαρα την πήρα με +20€ από το budget που είχα βάλει όριο.

Ερώτηση γενικά,διάβασα σε PDF που έχει η Dolby για την σωστή τοποθέτηση της ηχομπαρας με upfiring speakers είναι λίγο ποιο μπροστά από την τηλεόραση,να έχει ένα κενό και όχι ακριβώς μπροστά για καλύτερη απόδοση του ήχου περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Drake27 είπε

Αυτό διάβασα και εγώ,και το παλικάρι που μου την πούλησε μου είπε ότι είχε πάρει και τα πίσω αλλά τα έδωσε ποιο μετά λόγο πρόβλημα χώρου,αλλά η εμπειρία ήταν φοβερή στο σύνολο από ότι είπε.

Την ηχομπαρα την πήρα με +20€ από το budget που είχα βάλει όριο.

Ερώτηση γενικά,διάβασα σε PDF που έχει η Dolby για την σωστή τοποθέτηση της ηχομπαρας με upfiring speakers είναι λίγο ποιο μπροστά από την τηλεόραση,να έχει ένα κενό και όχι ακριβώς μπροστά για καλύτερη απόδοση του ήχου περιβάλλοντος.

Αυτο ισχυει για ολα τα ηχεια σε γενικες γραμμες,πλην του γουφερ σε καποιες περιπτωσεις.

Πρεπει να ειναι υπαρχει ενα κενο αναμεσα στο σωμα του ηχειου και την οποιαδηποτε επιφανεια για σωστη αντιχηση-αντανακλαση και παει λεγοντας.

Προφανως,το ιδιο ισχυει και για την μπαρα σε σχεση με την τηλεοραση.

Καποιοι ποντοι αποσταση δημιουργουν μεγαλυτερο ηχητικο φασμα.

Βεβαια,αυτα ειναι και λιγο θεωρητικα και υπο ιδανικες συνθηκες.

Αν εχεις μονο μια θεση στο επιπλο για να βαλεις το οτιδηποτε,θα το βαλεις εκει και τελος(αρκει να εγκρινει και ο κυρης του σπιτιου,η συζυγος..).

Εγω δυστυχως στην τελευταια αλλαγη ενισχυτη,οταν καταλαβε οτι το πλανο ηταν ακομη δυο ηχεια για την οροφη ή πανω στο συνθετο εναλλακτικα,δεν το αντιμετωπισε με τρελη ενσυναισθηση..αρα παει το Atmos.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bill36 είπε

Αυτο ισχυει για ολα τα ηχεια σε γενικες γραμμες,πλην του γουφερ σε καποιες περιπτωσεις.

Πρεπει να ειναι υπαρχει ενα κενο αναμεσα στο σωμα του ηχειου και την οποιαδηποτε επιφανεια για σωστη αντιχηση-αντανακλαση και παει λεγοντας.

Προφανως,το ιδιο ισχυει και για την μπαρα σε σχεση με την τηλεοραση.

Καποιοι ποντοι αποσταση δημιουργουν μεγαλυτερο ηχητικο φασμα.

Βεβαια,αυτα ειναι και λιγο θεωρητικα και υπο ιδανικες συνθηκες.

Αν εχεις μονο μια θεση στο επιπλο για να βαλεις το οτιδηποτε,θα το βαλεις εκει και τελος(αρκει να εγκρινει και ο κυρης του σπιτιου,η συζυγος..).

Εγω δυστυχως στην τελευταια αλλαγη ενισχυτη,οταν καταλαβε οτι το πλανο ηταν ακομη δυο ηχεια για την οροφη ή πανω στο συνθετο εναλλακτικα,δεν το αντιμετωπισε με τρελη ενσυναισθηση..αρα παει το Atmos.....

Εμένα δεν μπόρεσε να πει κάτι 😂😂 απλά μπήκα μέσα με την ηχομπαρα και μέχρι να πει κουβέντα τα είχα στήσει ήδη 😂😂

Τώρα λόγο ότι σε λίγους μήνες θα έρθει και ο μικρός στον κόσμο δεν θα πάρω τα πίσω ηχεία αλλά σε λίγους μήνες βλέπω να τα τσιμπάω,ήδη έχουμε πάθει πλάκα με το atmos,αρκετές σειρές και ταινίες στο Netflix υποστηρίζουν Atmos και τα πάνω ηχεία δίνουν όγκο και βάθος στον ήχο του περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...