Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε "Monster PC"


MariosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Είναι καιρός να κάνω αναβάθμιση το κονσερβό κουτί που έχω.

Το μηχάνυμα θέλω να έχει ευκολία στο να φορτώνει πάρα πολλά για τον λόγο πως ειμαι προγραμματιστής με γλώσσες προγραμματισμού JavaScript & Java και προγραμματιζώ εφαρμογές οι οποιές θα είναι στημένες σε Server.

Με ενδιαφέρει πάνω από όλα η ταχυτήτα και η γρήγορη διαχείριση πάρα πολλών αρχείων καθώς επίσης να φορτώνει πάρα πολλά.

Προκείται για αναβαθμίση, αντικατάσταση παλιού CPU, Motherboard, RAM, τα περισσότερα τα έχω ήδη και για αυτό δεν συμπεραλάμβανω πλήρως όλα τα πράγματα.

Το υλικό το επέλεξα στα γρήγορα και με ενδιαφέρει ο πύργος που έφτιαξα να κρατήσει αρκετά χρονιά και να μπορεί κυριολεκτικά να φορτωνεί την μάνα και τον πατέρα του.

Ίσως να χρειάζομαι καλύτερο CPU ή Motherboard. Τον AMD Ryzen 9 3900x τον επέλεξα γιατί θεωρώ πως δεν θα έχει τρομερή διαφορά με τον 3950x που να μπορεί να δικαιολογεί την διαφορά 200€

Ποσό που διαθέτουμε: 

Maximum 2500€

Χρήση υπολογιστή :

Full Stack Web Development, Media Creation, Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Το μηχάνυμα θα προόριζεται για χρήση Web Development κυρίως και θα φορτώνει διάφορα Virtual Machines

VSCode, Jenkins, MySQL, Docker, PostgreSQL, WSL, VMWare, Adobe Photoshop/Illustrator/XD 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?

Όχι, προς το παρών είμαι βολευμένος με 2x DELL U2410 & 1x DELL U2412M, Αργότερα στο μελλόν θα υπάρξει αναβαθμίση σε 2x Dell 27"

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθήνα - Αδιάφορο

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Διάφορα Καταστήματα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα;

Όχι

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα;

Windows 10 σίγουρα και διάφορα Linux

 

Υλικό που έπελεξα στα γρήγορα:

 

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από MariosX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελω να σου ξενερωσω τα parts αλλα monster pc με τοσο βασικη x570 μου φαινεται περιεργο.. Ποσο μαλλον να της πας τη ram στο maximum που αντεχει και να περιμενεις να τρεξουν στα 4000..χλωμο..Και γιατι οχι last gen ryzen? Αφου το budget υπαρχει.Τελος απο καρτα γραφικων ποια? Μη φτιαξεις pc που δεν θα βγαζει εικονα😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δεν θελω να σου ξενερωσω τα parts αλλα monster pc με τοσο βασικη x570 μου φαινεται περιεργο.. Και γιατι οχι last gen ryzen? Αφου το budget υπαρχει.Τελος απο καρτα γραφικων ποια? Μη φτιαξεις pc που δεν θα βγαζει εικονα😁

Έχω κάρτα γραφικών, μια 1660 Ti

Last Gen Ryzen ποιος είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλι καλα που υπαρχει gpu.. 5800x /5900x φιλε μου με τιμες ψηλες τωρα,αλλα βαλε κ ενα cpu cooler με τους cpu που κοιτας😁intel οχι? 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

750 ευρω για ραμ? χαχαχα

ολα τα αχρειαστα λεφτα που πετας, μαζεψε τα και βαλτα στον κουμπαρα για την 3090TI οταν βγει... ή 3080ΤI

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τον θες σύντομα τον υπολογιστή λόγο δουλειάς θα σου πρότεινα να μην δώσεις τόσα λεφτά σε hardware που θα θεωρείτε πολύ ξεπερασμένο σε ένα ενάμιση χρόνο λόγο DDR5 , GEN 5 PCIE , RYZEN 6XXX INTEL 12 GEN που θα είναι πολύ δυνατά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Αν δεν τον θες σύντομα τον υπολογιστή λόγο δουλειάς θα σου πρότεινα να μην δώσεις τόσα λεφτά σε hardware που θα θεωρείτε πολύ ξεπερασμένο σε ένα ενάμιση χρόνο λόγο DDR5 , GEN 5 PCIE , RYZEN 6XXX INTEL 12 GEN που θα είναι πολύ δυνατά 

Αυτό είναι πολύ σωστή αποψή 

4 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

750 ευρω για ραμ? χαχαχα

ολα τα αχρειαστα λεφτα που πετας, μαζεψε τα και βαλτα στον κουμπαρα για την 3090TI οταν βγει... ή 3080ΤI

Δουλειά είναι η αμέση προτεραιότητα, όχι το gaming

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Σου είναι εύκολο να πεις με τι ? Μήπως είναι υπερβολή για αυτό ρωτάω

Όπως περιγράφω: 

Αναφορά σε κείμενο

 

Χρήση υπολογιστή :

Full Stack Web Development, Media Creation, Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Το μηχάνυμα θα προόριζεται για χρήση Web Development κυρίως και θα φορτώνει διάφορα Virtual Machines

VSCode, Jenkins, MySQL, Docker, PostgreSQL, WSL, VMWare, Adobe Photoshop/Illustrator/XD 

 

Ξέρω πως 128GB μπορεί να μοιάζει υπερβολή, αλλά για προγραμματισμό και όταν σηκώνεις ολόκληρους servers και πολλά ταυτοχρονά για να μην τα ανοιγω-κλεινείς και καθυστερείς στην δουλειά σου, τα 64GB δυστυχώς δεν φτάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MariosX είπε

Αυτό είναι πολύ σωστή αποψή 

Δουλειά είναι η αμέση προτεραιότητα, όχι το gaming

Όπως περιγράφω: 

Ξέρω πως 128GB μπορεί να μοιάζει υπερβολή, αλλά για προγραμματισμό και όταν σηκώνεις ολόκληρους servers και πολλά ταυτοχρονά για να μην τα ανοιγω-κλεινείς και καθυστερείς στην δουλειά σου, τα 64GB δυστυχώς δεν φτάνουν

Διάβασα προφανώς αυτό που έγραψες και επειδή είμαι και εγώ προγραμματιστής δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ πάνω απο 32GB Ram. 60 κάτι έχουμε σε server παραγωγής που τα 30 απο αυτά τα χρησιμοποιούμε για caching , για αυτό ήθελα να καταλάβω αν όντως τα χρειάζεσαι τόσα.

Τώρα αν πιστεύεις ότι τα χρειάζεσαι δική σου η τσέπη , εγώ είπα μήπως σου γλυτώσουμε κανα χρήμα , γιατί εκτός απο video editing , 3d design (με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ απλά έχω ακούσει ότι θέλουν μνήμη) , δεν ξέρω αν χρειάζεται μνήμη επίσης κανα deep learning , AI

Αλλά για αυτά που αναφέρεις δεν μπορώ να καταλάβω που θα χρειαστείς τόση μνήμη όσους servers και αν σηκώσεις και ας έχεις και 4 vm ανοιχτά με 8GB RAM στο καθένα , άντε να πείς 64 και πάλι πολλά μου φαίνονται

Anyway you know better :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης.

Για τις δουλειές που αναφέρεις ότι θες να κάνεις, τον επεξεργαστή που θα βάλεις και την 1660 που ήδη έχεις 230ευρώ για 750Watt τροφοδοτικό είναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λες για VM...η "καλή" λύση εφόσον δεν έχει πρόβλημα με ήχο-καταναλωση-χώρο είναι να αγοράσεις 1 refurbished server και εκεί να τα βάλεις όλα...θα έχεις το μηχανηματάκι σου για την προγραμμαστική πλευρά και για ότι έχει σχέση με testing (VM) ξεχωριστά όμορφα και ωραία 1 server...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsofras είπε

Διάβασα προφανώς αυτό που έγραψες και επειδή είμαι και εγώ προγραμματιστής δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ πάνω απο 32GB Ram. 60 κάτι έχουμε σε server παραγωγής που τα 30 απο αυτά τα χρησιμοποιούμε για caching , για αυτό ήθελα να καταλάβω αν όντως τα χρειάζεσαι τόσα.

Τώρα αν πιστεύεις ότι τα χρειάζεσαι δική σου η τσέπη , εγώ είπα μήπως σου γλυτώσουμε κανα χρήμα , γιατί εκτός απο video editing , 3d design (με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ απλά έχω ακούσει ότι θέλουν μνήμη) , δεν ξέρω αν χρειάζεται μνήμη επίσης κανα deep learning , AI

Αλλά για αυτά που αναφέρεις δεν μπορώ να καταλάβω που θα χρειαστείς τόση μνήμη όσους servers και αν σηκώσεις και ας έχεις και 4 vm ανοιχτά με 8GB RAM στο καθένα , άντε να πείς 64 και πάλι πολλά μου φαίνονται

Anyway you know better :D

Εγώ δυστυχώς τα Docker Images της εταιρίας που σηκώνω τρώνε 1 - 16GB το καθένα.

Σηκώνω συνολικά 4

Το ένα έχει τα API σε Java με PostgreSQL, Kafka, Keycloak, Spring Boot (βαρύ)

 

Το άλλο React, React Native και όλα τα συναφή

Το άλλο Swagger κτλ 

 

Δουλεύω ήδη με 64GB RAM και πριν κάνω git push πρέπει να τα τρέξω locally να δω ότι δουλεύουν. 

 

Όταν τα τρέχω η RAM φτάνει στο 80% από τα 64GB. 

Σίγουρα αν το ψάξω μπορεί να φταίει το Docker και ο Kubernetes που μπορεί να θέλουν ειδικές ρυθμίσεις για το cachingτους. Το πρόβλημα είναι πως αυτά τα Docker Images κτλ είναι ρυθμισμένα από τους Devops και εγώ δεν πρέπει να τα πειράζω.

Μετά από αυτό, πρέπει να κάνω unit tests, build, compiles και εκτός από αυτό πρέπει να κάνω compile/build React Native όπου στο background τρέχει Android Studio

Τώρα βέβαια το 80% σημαίνει πώς έχω στο περίπου 12GB ακόμα ελεύθερα που φτάνουν και περισσεύουν για να κάνω την δουλειά μου. Απλώς όμως εγώ είμαι της άποψης, μέχρι να κάνω την δουλειά μου καλό είναι να μην κλείνω τίποτα, γιατι τα recompile τρώνε πολύ χρόνο και ειδικότερα αν γίνονται σε Windows λόγο του filesystem ntfs όπου δεν γίνεται γρήγορη διαχείριση πολλών αρχείων.

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως το psu να είναι overkill , θα κοιτούσα προς το seasonic 650 watt titanium που έχει και χαμηλότερη τιμή  περίπου 180 ευρώ.

https://www.bestprice.gr/item/2155230244/seasonic-prime-ultra-650w-titanium.html?qo=seasonic+prime+ultra+650w+full+modular+80+plus+titanium

Επίσης , όπως γράφτηκε ήδη , το συγκεκριμένο board δεν είναι για τέτοια απόδοση, λόγω μέτριων vrm (ανεβάζει κοντά 80 βαθμούς στα vrm με ryzen 9 και θέλει πολυ αποτελεσματική ψύξη ειδικά το καλοκαίρι). Πρέπει επίσης να γίνει σωστή έρευνα πριν την αγορά , αν το συγκεκριμένο μπορεί να χρονίσει και να σηκώσει σωστά όλη τη ram.
Επίσης αν διαβαστεί το manual , παρατηρούμε πως η δεύτερη m.2 θύρα σηκώνει μέχρι pcie 3 ταχύτητα και όχι 4 σαν πχ το asus αυτό η ακόμα και αυτό που πλησιάζει στο budget.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...