Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η συλλογή σημερινών φυσικών εκδόσεων (physical editions) παιχνιδιών;


RenVen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεσε στα χερια μου αυτο το παιχνιδάκι με τα μανουαλ του και τα ολα του,ειστε ευχαριστημενοι με την φυσικη συλλογη σας η οποια δεν περιεχει μεσα μανουαλ?

Shovel-Knight-PlayStation-4-PS4-Indie.jpg

Επεξ/σία από RenVen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άλλος λόγος συλλογής πέρα από το να φτιάξεις βιτρίνα με τα παιχνίδια. Η οποία συλλογή να μπει και σε gaming room, αλλιώς προσωπικά δεν μου αρέσει έτσι σε ένα σαλόνι. 

Για την ώρα έχω κρατήσει μόνο το ps4 pro εκτός λειτουργίας με dbrand skin δίπλα από το 5. Δεν με χαλάει η συλλογή σε κονσόλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ουτε εμενα με χαλαει γιατι και εγω μαζευω ακομα και απλα παιχνιδια,απλα εχει υπωθει απο πολλους οτι για καποιο λογο ολο αυτο δεν αξιζει επειδή δεν περιεχουν μανουαλ η καποιο ειδος μικρων art book οπως παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα απο αισθητικης αποψης θα προτιμουσα συλλογη βιβλιων η φιγουρων παρα φυσικων εκδοσεων παιχνιδιων. Δεν κραταω τιποτα, απλα κανω ανταλλαγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό θετικο με το φυσικό αντιγραφο είναι ότι μπορείς να το πουλήσεις πιο εύκολα.

Ενώ τα ψηφιακά αγορασμενα συνήθως συνδέονται με κάποιον λογαριασμό και δεν μεταβιβάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, RenVen είπε

Προσωπικα ουτε εμενα με χαλαει γιατι και εγω μαζευω ακομα και απλα παιχνιδια,απλα εχει υπωθει απο πολλους οτι για καποιο λογο ολο αυτο δεν αξιζει επειδή δεν περιεχουν μανουαλ η καποιο ειδος μικρων art book οπως παλιοτερα.

Κοιταξε, εγω δεν ειμαι συλλεκτης, απλα εκ των πραγματων καποια παιχνιδια που επαιξα και μου αρεσαν τα εχω κρατησει ως συλλογη και επελεξα να μην τα πουλησω.

Σιγουρα με χαλαει αρκετα το οτι δεν υπαρχουν πλεον μεσα manuals ή κατιτις παραπανω, αλλα οπως και να εχει οταν εχεις το "κολλημα" του συλλεκτη, το εχεις, δε αλλαζει.

Οταν λες "αξιζει" τι εννοεις; Οικονομικα; Δεν νομιζω. Οι περισσοτεροι δινουν ενα σκασμο λεφτα για να εχουν μια συλλογη, να την συντηρουν και να την ανανεωνουν.

Οσο αξιζει να συλλεγεις γραμματοσημα, νομισματα ή οτι αλλο, αλλο τοσο αξιζει και παιχνιδια. Τωρα για την αξια του καθε game και το ποσο την διατηρουν ή την εκτοξευουν δεν μπορεις να το ξερεις ή να το προβλεψεις.

Ποιος θα φανταζοταν για παραδειγμα πως Castlevania του ps1 θα κοστιζε σημερα μεταχειρισμενο κοντα στο κατοσταρικο και ολοκαινουργιο κανα 300αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φυσικά παιχνίδια έχουν μόνο πλεονεκτήματα σε σχέση με τα ψηφιακά.

1. Το σημαντικότερο για πολλούς: Είναι κατά πολύ φθηνότερα.
Αν δεν περιμένεις να βάλει ενα ψηφιακό κατάστημα τον τίτλο που θες σε προσφορά, η τιμή του είναι απλά για να σε γδύσει αφού δεν τα ρίχνουν σε αξία σχεδόν καθόλου. Είναι κανόνας οι AAA τίτλοι που υπάρχουν 2-3 χρόνια στην αγορά και στα φυσικά καταστήματα έχουν πλέον 20 ευρώ, σε ψηφιακή να έχουν μείνει στα 40-45 ευρώ. Ακόμα και σε νέους τίτλους, έναν AAA τιτλο θα τον βρεις στα 70-80 ευρώ όταν σε φυσική μορφή μπορείς να γλυτώσεις 20-25 ευρώ. Οι τιμές εκτός προσφορών είναι απλά τραγικές.

2. Δε συνδέονται με λογαριασμό το οποίο από μόνο του έχει 3 σημαντικά πλεονεκτήματα:
α. Τα παίζεις όποτε θες, "plug and play ".
β. Δε κινδυνευεις να τα χάσεις για τον οποιονδήποτε λόγο,  είναι μόνιμα και αληθινά δικά σου. Σε ψηφιακή μορφή το μέλλον τους είναι αβέβαιο και ποτέ δε μπορούν να θεωρηθούν δικά σου.
γ. Πουλάς ή ανταλλάσεις όσα δε θες.

3. Και βέβαια η μεταπωλητική αξία. Όταν νιώσεις πως θες να τα δώσεις όλα και να παρατήσεις το gaming, γιατί να μη βγάλεις κάτι καλό;

 

Τα ψηφιακά έχουν μόνο ένα πλεονέκτημα και έχει να κάνει μόνο με τις κονσόλες της Sony (cross buy). Αγοράζεις εναν τιτλο μια φορά και τον κατεβαζεις σε διαφορες γενιες Playstation. Γενικά τα ψηφιακά παιχνίδια είναι κάτι που για εμένα δε θα έπρεπε ποτέ να έχουν συμβεί αλλά είναι αναγκαίο κακό για μικρότερους developers μιας και το publishing κοστίζει και μη ξεχνάμε πως είναι ο κυριότερος λόγος που οι φυσικές μορφές πλέον είναι φτωχές σε περιεχόμενο (όπως η έλλειψη manual). Αλλά όταν ο κόσμος δίνει 70αρια για ψηφιακά, ο developer βρίσκει και πατάει για μέγιστο κέρδος.

Το Shovel Knight επίσης είναι κορυφή.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...