Προς το περιεχόμενο

Tηλέφωνα και άλλα δεδομένα 533 εκατομμυρίων χρηστών του Facebook διέρευσε hacker


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, TheoAlex50 said:

Εξηγησε αν μπορεις τι εννοεις με την δευτερη προταση σου.

Πλάκα μου κάνεις!
Και αν δεν κάνεις, φαντάζομαι λίγο ειδήσεις βλέπεις... την υπόθεση της Ιωάννα Παλιοσπύρου με το βιτριόλι φαντάζομαι την έχεις ακουστά. Η τρελή της έριξε βιτριόλι γιατί έκανε like στις φωτογραφίες του γκόμενού της στο Facebook (τουλάχιστον αυτά ισχυρίζονται οι δημοσιογράφοι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, allure_boy είπε

μην  δημοσιευετε φωτο σας ... να μην ψαχνει γκομενο η αλλη και γκομενα ο αλλος    ανωφελο και βλακωδες ..συζητηση μεσω φεισμπουκ  μην αναφερετε πραγματα απο εσας  ... ουτε καν την περιοχη που μενετε . μονο απο ενα κηνιτο τηλεφωνο το 2021 καποιος καποια βρισκει σχεδον .... τα παντα .  δεν εχει ασφαλεια σε τιποτα αλλιως αν ειχε δεν θα εκλεβαν απο 533 εκατομμυρια κοσμο τα προσωπικα δεδομενα του και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινετε κατι τετοιο εκατονταδες φορες εχει γινει αλλα δεν βγαινουν ολα στη φορα  . θελει καποιος ιδιωτικοτητα για την ζωη του για το που μενει που εργαζετε τι αμαξι εχει κτλ  ;  δεν εχει φεισμπουκ . εχει φεισμπουκ   ;  ξερουν τα παντα .... μεχρι και το ποσο της φορολογικης δηλωσης του καθε ενα . μονο για δουλεια βοηθαει αν εχει καποιος απλα μια επιχηρηση  καλο βραδυ 

 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Ειναι διαθεσιμη δημοσιως η διευθυνση ηλεκτρονικου ταχυδρομειου καθε χρηστη ας πουμε?

617.000 Έλληνες

Ονοματεπώνυμο, φύλο, τηλέφωνο, ημερομηνία γέννησης, οικογενειακή κατάσταση, κλπ

 

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Γιατί; Τι κερδίζω με το να μην έχω Facebook?

Κερδίζεις με το να μην χάνεις αυτά που δεν θα κέρδιζες αν δεν είχες Facebook.

Επεξ/σία από alexpap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

617.000 Έλληνες

Ονοματεπώνυμο, φύλο, τηλέφωνο, ημερομηνία γέννησης, οικογενειακή κατάσταση, κλπ

 

Τα περισσότερα από αυτά τα παρέχουν έτσι και αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

 

Γιατί; Τι κερδίζω με το να μην έχω Facebook?

Έγω προσωπικά έχω το κεφάλι μου ήσυχο ... έτρωγα πάνω από αυτό πολλές ώρες . Δεν αξίζει και δεν το χρειάζομαι πια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τι ιδιαίτερο πέτυχε με αυτό ? κέρδισε κάτι αξιόλογο το τύπος η θα χάσει κάτι σημαντικό κάποιος η θα μάθει κάποιος κάτι ιδιαίτερο που δεν ήταν έτσι και αλλιώς γνωστό ? η μήπως περίμεναν το Facebook οι εταιρίες και οι διαφημιστές,να δούνε πότε έχει γενεθλια,πόσο ετών είναι η αν έχει ένα τηλέφωνο( εφόσον το έχει βάλει ήδη στα στοιχεία του και το βλέπουν ήδη στίς προσωπικές του πληροφορίες) κάποιος άγνωστος ? υπάρχει και ο τηλεφωνικός κατάλογος αν δεν το ξέρατε παλικάρια που βγήκε 100+ χρόνια πρίν ! διέθετε και διαθέτει ήδη τις περισσότερες απο αυτές τις πληροφορίες.

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλος αριθμός χρηστων στο φβ έχουν ανοιχτα δημόσια ολα αυτα τα στοιχεία, τηλέφωνα, μέηλ, κλπ, δημοσιευουν δημόσια φωτογραφίες και τοποθεσία,  βγαζουν σελφι ακόμα κι οταν χεζουν, κανουν ταγκ οποιον υπάρχει σε ακτινα μισου χιλιομέτρου και φυσικά βαζουν κωδικό προσβασης τα γενεθλια τους -τα οποια επίσης έχουν να φαίνονται δημόσια. Επίσης άλλοι χρήστες επειδή χρησιμοποιούν το φβ για επαγγελματική προβολή έχουν τα επαγγελματικά τηλέφωνα και μεηλ, σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κανένα θέμα αν διαρρευσουν. Ε, δεν είναι κατι δυσκολο καποιος απλά να μαζεψει ολες αυτές τις πληροφορίες και να τις βαλει σε μια βάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Γιατί; Τι κερδίζω με το να μην έχω Facebook?

Τα ίδια έλεγα κι εγώ μέχρι που το έκλεισα και όλως παραδόξως νιώθω ψυχικά πιο ήρεμος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς και είναι καθαρά προσωπικό, αλλά είναι σα να έφυγε ένα υποσυνείδητο "βάρος" στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Και ειδικά αυτό το "δεν έχω τι να κάνω, ας σκρολλαρω λίγο", κατάλαβα πόσο χρόνο μου έτρωγε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τα ίδια έλεγα κι εγώ μέχρι που το έκλεισα και όλως παραδόξως νιώθω ψυχικά πιο ήρεμος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς και είναι καθαρά προσωπικό, αλλά είναι σα να έφυγε ένα υποσυνείδητο "βάρος" στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Και ειδικά αυτό το "δεν έχω τι να κάνω, ας σκρολλαρω λίγο", κατάλαβα πόσο χρόνο μου έτρωγε.

προσωπικά υπαρχουν διαστηματα που το χρησιμοποιώ πολύ και άλλα που δε μπαίνω καθόλου. αναλογα τη φάση που βρίσκομαι και τι άλλες υποχρεώσεις έχω. πρόσφατα εκανα διαγραφή από πολλές ομάδες που ήμουν μέλος και δε βλέπω πια τόση βλακεια μαζεμένη, κράτησα μόνο λίγες που είναι καθαρά συγκεκριμένης θεματολογίας και δεν υπάρχουν διενέξεις ή ψέκα. 

την επόμενη φορά που θα μπω σκοπεύω να διαγράψω και καμποσους αό τους "φιλους" που δεν έχουμε στην ουσια καποια αλληλεπίδραση. Κατι αλλο που παρατηρησα τελευταία είναι διαφοροι απατεωνες που στελνουν αιτηματα φιλίας και μηνυματα για δάνεια. εναν μπλοκάρω, δεκα εμφανίζονται, σα λερναία υδρα

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε τα πάντα online και τζάμπα για να γίνεις διάσημος. 

Νιωσε την ασφάλεια.

Άνοιξε ένα Facebook. 

7 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

προσωπικά υπαρχουν διαστηματα που το χρησιμοποιώ πολύ και άλλα που δε μπαίνω καθόλου. αναλογα τη φάση που βρίσκομαι και τι άλλες υποχρεώσεις έχω. πρόσφατα εκανα διαγραφή από πολλές ομάδες που ήμουν μέλος και δε βλέπω πια τόση βλακεια μαζεμένη, κράτησα μόνο λίγες που είναι καθαρά συγκεκριμένης θεματολογίας και δεν υπάρχουν διενέξεις ή ψέκα. 

την επόμενη φορά που θα μπω σκοπεύω να διαγράψω και καμποσους αό τους "φιλους" που δεν έχουμε στην ουσια καποια αλληλεπίδραση. Κατι αλλο που παρατηρησα τελευταία είναι διαφοροι απατεωνες που στελνουν αιτηματα φιλίας και μηνυματα για δάνεια. εναν μπλοκάρω, δεκα εμφανίζονται, σα λερναία υδρα

Σε εμένα αιτήματα για δάνεια και άσχετοι μέσω fb δεν έχουν έρθει σχεδόν ποτέ. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια αν είσαι άνδρας ή γυναίκα και τι φωτογραφίες έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scrapping είναι νόμιμο και είναι ουσιαστικά ένα μποτάκι που φορτώνει την σελίδα του κάθε χρήστη όπως θα την φόρτωνε και στον browser σας. Από αυτή τη σελίδα συλλέγει πληροφορίες που είναι publicly open. Δεν πρόκειται για hacking αλλά για συλλογή πληροφοριών. Hacking λέμε ότι έγινε, όταν πρόκειται για infrastructure ή database breach. Κάτι που το άρθρο δεν αναφέρει!! Σταματήστε λοιπόν να τα βαφτίζεται όλα hacking...

Για όποιον θέλει κάποια εναλλακτική εφαρμογή και είναι παρανοϊκός υπάρχουν εφαρμογές όπως το Signal που είναι ανοιχτού κώδικα και χρησιμοποιεί end-to-end encryption.

Επίσης, για αυτόυς που λένε πως ότι ανεβάζεις στο ίντερνετ είναι εκτεθειμένο, ενημερωθείται για το πως δουλεύει η κρυπτογράφηση και ξεκινήστε να κρυπτογραφείτε τα αρχεία σας, αν δεν θέλετε κάποιος να μπορεί να τα δει. Κάντε ένα απλό google search, υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν με 2-3 κλικ βάζοντας απλά έναν μυστικό κωδικό (encryption key).

Όποιος συνεχίζει να φοβάται μπορεί, να πάρει τα ποδαράκια του και να ανέβει σε κανένα βουνό μακριά από τον πολιτισμό, φτάνει πια η παράνοια στα πάντα. 😩

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, manval είπε

Πλάκα μου κάνεις!
Και αν δεν κάνεις, φαντάζομαι λίγο ειδήσεις βλέπεις... την υπόθεση της Ιωάννα Παλιοσπύρου με το βιτριόλι φαντάζομαι την έχεις ακουστά. Η τρελή της έριξε βιτριόλι γιατί έκανε like στις φωτογραφίες του γκόμενού της στο Facebook (τουλάχιστον αυτά ισχυρίζονται οι δημοσιογράφοι).

Να απαγορεύσουμε και τα μαχαίρια γιατι φαντάζομαι γνωρίζεις πόσοι θάνατοι και δολοφονίες έχει διαπραχθει λόγω των μαχαιριών. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τα ίδια έλεγα κι εγώ μέχρι που το έκλεισα και όλως παραδόξως νιώθω ψυχικά πιο ήρεμος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς και είναι καθαρά προσωπικό, αλλά είναι σα να έφυγε ένα υποσυνείδητο "βάρος" στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Και ειδικά αυτό το "δεν έχω τι να κάνω, ας σκρολλαρω λίγο", κατάλαβα πόσο χρόνο μου έτρωγε.

Okay...

32 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Και ειδικά αυτό το "δεν έχω τι να κάνω, ας σκρολλαρω λίγο", κατάλαβα πόσο χρόνο μου έτρωγε.

Πόσο χρόνο σου έτρωγε από το δεν έχεις τι να κάνεις; Τώρα δηλαδή τι κάνεις αντί να σκρολλάρεις, όταν δεν έχεις τι να κάνεις;

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...