Προς το περιεχόμενο

Tηλέφωνα και άλλα δεδομένα 533 εκατομμυρίων χρηστών του Facebook διέρευσε hacker


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το facebook (και ολα τα μεσα επικοινωνιας) ειναι τρομερά εργαλεία. Σας το λεω εγω που εχω ζήσει εποχές χωρίς ίντερνετ και χωρίς κινητά. Είναι σημαντικό όμως να το χρησιμοποιήσεις σωστά, αλλιώς σου δημιουργείς προβλήματα που δεν θα είχες.

Είναι σαν το αγγούρι, μερικοί το τρώνε σε σαλατούλα με τομάτα, φέτα και λαδάκι και δροσίζονται το καλοκαίρι, και άλλοι το βάζουν στον λοκω τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ωραιο ειναι οτι οποιον και να ρωτησεις θα σου πει <<facebook εγω? ποτε!>>

και μετα κοιτας τα νουμερα των χρηστων και κουνας με απογνωση το κεφαλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  έχω διαγράψει εδώ και δύο χρόνια και δε μου έχει λείψει για κανένα λόγο, και όσοι το θέλετε για δουλειά απλά κάντε ένα "fake" μόνο για τη δουλειά. Επίσης, ποιος ψαρεύει γκομενάκια ακόμα απο fb? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Viber, Signal, κι αν μιλάμε για συνεργάτες, Teams και Slack (είναι τουλάχιστον γελοίο να χρησιμοποιείται το Messenger για σοβαρή ανάθεση καθηκόντων, επικοινωνία με συνεργάτες κλπ, λόγω των λειτουργιών που -δεν- έχει για αυτή τη δουλειά). Χίλιες φορές καλύτερα από το unencrypted Messenger. Και ναι. Λέγεται "τηλέφωνο". Είναι αυτό που έστω μοιάζει περισσότερο με διαπροσωπική επικοινωνία σε σχέση με τα μηνύματα.

Α δηλαδή αντί να χρησιμοποιείς υπηρεσία και να δίνει δεδομένα στη Facebook, χρησιμοποιείς υπηρεσία και δίνεις δεδομένα στη Rakuten. Αυτό είναι το όλο ζήτημα, απ'ότι καταλαβαίνω.

Όταν λέω να μιλήσω με συνεργάτες, εννοώ να μιλήσω με συνεργάτες εκτός domain εργασίας. Εκτός αν θεωρείς σωστή τακτική να μπλέκεις στις ίδιες συνομιλίες χαβαλέ με work-related κουβέντα.

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

"Okay"...

Ασχολούμαι με πράγματα που ενδιαφέρουν εμένα και με βελτιώνουν. Π.χ να μάθω Python για να δουλεύω με δεδομένα ευκολότερα. Αντί να κοιτάζω ανούσια την αρχική σελίδα του Facebook.

Κλασσικά, εκεί καταλήγουν όλες αυτές οι συζητήσεις. Mόνος σου επιβεβαιώνεις λοιπόν πως το πρόβλημα σου είναι η απόσπαση προσοχής, όχι το Facebook. Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το Facebook δεν μου κλείδωσε κάποια πρόσβαση σε οτιδήποτε άλλο ήθελα να κάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάτε για ιδιωτικότητα σε μια χώρα που το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου έχει μοιράσει απλόχερα κωδικούς taxis στον λογιστή του, ο οποίος με τη σειρά του τους έχει αποθηκεύσει ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ σε ένα απλό excel. Προχωράμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Αυτό είναι το όλο ζήτημα, απ'ότι καταλαβαίνω.

Άρα προφανώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι πάλι λάθος κατάλαβες. Το Viber και το Signal έχουν E2EE, τη στιγμή που το Messenger, όχι μόνο δεν έχει, αλλά ό,τι πληκτρολογείς υπόκειται σε ανάλυση για data mining.

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Κλασσικά, εκεί καταλήγουν όλες αυτές οι συζητήσεις. Mόνος σου επιβεβαιώνεις λοιπόν πως το πρόβλημα σου είναι η απόσπαση προσοχής, όχι το Facebook. Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το Facebook δεν μου κλείδωσε κάποια πρόσβαση σε οτιδήποτε άλλο ήθελα να κάνω.

Αυτό που καταλήγεις σε λανθασμένα αυθαίρετα συμπεράσματα, να το προσέξεις. Η απόσπαση προσοχής συμβαίνει όταν έχεις κάτι να κάνεις και σου την αποσπα. Στο αρχικό μου σχόλιο είπα επί λέξει "δεν έχω τι να κάνω" μιλώντας για ανούσιο σκρολλαρισμα στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ μου χρόνο. Ο χρόνος μέσα στη μέρα είναι συγκεκριμένος. Είναι απλά μαθηματικά. Τις x ώρες που αφιέρωνα να σκρολλαρω στο Facebook τις γεμίζω με κάτι που όντως μου δίνει πράγματα. Πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα, ελέγχουμε α) αν η λογική μας όντως δένει με αυτά που θέλουμε να πούμε και β) αν απαντάμε σε αυτά που έγραψε ο συνομιλητής μας και όχι σε ο,τι θέλουμε εμείς.

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Εκτός αν θεωρείς σωστή τακτική να μπλέκεις στις ίδιες συνομιλίες χαβαλέ με work-related κουβέντα.

Θύμισέ μου την τελευταία φορά που το Messenger σε άφησε να κατηγοριοποιήσεις τις συνομιλίες σου σε "προσωπικές" και "work related". Α, ναι, ξέχασα, είναι όλες χύμα στην ίδια σελίδα. Διαφορετικά apps, για διαφορετικές δουλειές, με διαφορετικές ανάγκες.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

δεν καταλαβες είναι ατομα που τα γνωρίζω κι εκτος φβ και εως τοτε τα είχα και στους φιλους (με τα κανονικά τους προφιλ οχι τα ψευτικα). φυσικα τους απαντουσα οτι θα μου κλ@@@ν μια μαντρα. μεχρι το δήμαρχο είχαν φτασει να απειλήσουν. 

Οκ.

Ευτυχώς εγώ δεν έχω τέτοιους φίλους, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikeKata είπε

 

"Όποιος φοβάται να οδηγεί χωρίς ζώνη, κράνος και πιωμενος, να μην μπαίνει σε αυτοκίνητο και να μην καβαλάει μοτοσυκλέτα".

Κατάλαβες τώρα πόσο λάθος είναι το γενικολογο αυτό επιχείρημα; Έχει διαφορά το "μπαίνω στο διαδίκτυο" από το "είμαι χρήστης του διαδικτύου από επιλογή και όχι ακούσιο προϊόν".

Είτε μιλάμε για οδήγηση, είτε για το πόσα δεδομένα θα δώσεις στην κάθε εταιρεία, όλα μπαίνουν στον προσωπικό αλγόριθμο του ρίσκου/βελτίωσης της καθημερινότητας. Και θα επαναλάβω. Στον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ αλγόριθμο.

Το Facebook δεν είναι το διαδίκτυο. Ούτε η Google. Το ότι είναι συνυφασμένα για τους μη-γνωστες, δεν τα κάνει όντως συνυφασμένα.

Είναι του καθενός ευθύνη να μπαίνει στο Facebook και σε όποια άλλα social media και όσο για την οδήγηση που λες φιλαράκι ο καθένας είναι υπεύθυνος να οδηγάει όπως θέλει και αν θέλει βάζει ζώνη η βάζει κράνος στο μηχανάκι και οι νόμοι είναι για να παραβιάζονται και μάλιστα τα πρόστιμα είναι μόνο και μόνο εισπρακτικά και όχι για να βάλουνε τους κανόνες και ο καθένας επιλέγει σε ποιον δρόμο θέλει να είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, MikeKata said:

Τα ίδια έλεγα κι εγώ μέχρι που το έκλεισα και όλως παραδόξως νιώθω ψυχικά πιο ήρεμος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς και είναι καθαρά προσωπικό, αλλά είναι σα να έφυγε ένα υποσυνείδητο "βάρος" στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Και ειδικά αυτό το "δεν έχω τι να κάνω, ας σκρολλαρω λίγο", κατάλαβα πόσο χρόνο μου έτρωγε.

Ακριβώς το ίδιο βίωσα, σου τρώει το μεδούλι και τα νεύρα. Δημιουργεί μια υποβολή, μια ανάγκη συνεχής επικοινωνίας, που είναι αρρώστια. Όταν το έκλεισα σαν να κέρδισα χρόνο από τη ζωή μου και τη σκέψη μου, εδώ και χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BILL5 είπε

ο καθένας είναι υπεύθυνος να οδηγάει όπως θέλει και αν θέλει βάζει ζώνη η βάζει κράνος στο μηχανάκι και οι νόμοι είναι για να παραβιάζονται

Τι να πρωτοσχολιάσω από αυτό το απαύγασμα σοφίας;

1. Όχι, δε βάζει ζώνη και κράνος "αν θέλει". Το να αυξάνονται τα θανατηφόρα τροχαία, εκτός από το προσωπικό κόστος, δημιουργεί βάρος στο σύστημα υγείας κλπ. Ενδεικτικά, το κόστος από τα τροχαία για κάθε κράτος αναλογεί περίπου στο 1-3% του ΑΕΠ. Σταματήστε να σκέφτεστε με παρωπίδες μερικοί.

2. Οι νόμοι είναι για να παραβιάζονται; Αλήθεια; Να φανταστώ μιλάς σα νομικός; Θα ήθελα να ακούσω αυτή τη φράση σε οποιοδήποτε δικαστήριο με τους υπόλοιπους να λιώνουν στα γέλια. Οι νόμοι υπάρχουν γιατί πολλοί έχουν μπλέξει την "ασυδοσία" με την "ελευθερία" και σε ένα κοινωνικό κράτος, οι σχέσεις μεταξύ των πολιτών είναι ανάγκη να ρυθμίζονται. Έχεις μπλέξει τους νόμους με τα πρόστιμα και μιλάς για "εισπρακτικά". Βέβαια, αντιφάσκεις, μιας και οι βαριές ποινές δεν επιφέρουν πρόστιμο (είσπραξη) αλλά φυλάκιση (ζημία στον κρατικό προϋπολογισμό).

Την επόμενη φορά σκέψου καλύτερα αυτό που θα απαντήσεις.

Υ.Γ

21 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Είναι του καθενός ευθύνη να μπαίνει στο Facebook και σε όποια άλλα social media

Συμφωνούμε. Δεν είπα το αντίθετο. 2 φορές μάλιστα, είπα γιατί ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το έκλεισα. Από εκεί και πέρα σου κατέδειξα πόσο αστείο ήταν το "όποιος φοβάται να μην μπαίνει στο internet". Και θα επαναλάβω. Ο σωστός χρήστης του internet γνωρίζει να χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του. Όχι να αφήνει να τον χρησιμοποιεί η τεχνολογία απλά πετώντας του λίγο "τυράκι" πού και πού. Το internet δεν είναι το Facebook και η Google. Αν για σένα είναι συνδεδεμένα, θα πρέπει να το προσέξεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Είναι του καθενός ευθύνη να μπαίνει στο Facebook και σε όποια άλλα social media και όσο για την οδήγηση που λες φιλαράκι ο καθένας είναι υπεύθυνος να οδηγάει όπως θέλει και αν θέλει βάζει ζώνη η βάζει κράνος στο μηχανάκι και οι νόμοι είναι για να παραβιάζονται και μάλιστα τα πρόστιμα είναι μόνο και μόνο εισπρακτικά και όχι για να βάλουνε τους κανόνες και ο καθένας επιλέγει σε ποιον δρόμο θέλει να είναι

Οφείλω να παραδεχθώ ότι δεν υπάρχει μέρα σε τούτο τον τόπο, που να μην με εκπλήσσει δυσάρεστα... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...