Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού γύρο στα 160 ευρώ


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.
Είμαι σε δίλημμα,θελω να αγορασω ενα κινητο αλλα δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα.πιστευω οτι γυρο στα 160 ευρω ειναι καλα γιατι τα κινητα εχουν ημερομηνια ληξεις και δεν αξιζει να δωσω πολλα λεφτα.

ειδα μερικα και κανενα δεν ειναι τελειο,και για αυτο το λογο θελω την γνωμη σας.

1)Huawei P Smart 2021 αλλά δεν έχει σταθεροποιητη εικόνας στο βιντεο(δεν ξερω αν αυτο ειναι τοσο σημαντικο γιατι δεν ειχα συσκευη με σταθεροποιητη εικονας) και δεν εχει nfc.

2)Huawei P40 lite αλλά δεν εχει σταθεροποιητη εικονας στο βιντεο και εχει μονο 4200 mah μπαταρια.

3)realme 7 αλλα εδω μου ερχετε αλλο στο μυαλο...εχει mediatek επεξεργαστη και παλια αν θυμαμαι ειχανε θεμα οι επεξεργαστες τις mediatek με θερμοκρασιες και με το gps που εδειχνε οτι να ναι.

4)πηγα να δω και xiaomi αλλα με μπερδευει...νομιζω οτι καπου το χάνει με τοσες συσκευες και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

 

γενικα η συσκευη θελω να δεχετε 2 καρτες sim kai microsd ταυτοχρονα οπως τα παραπανω.

θελω την γνωμη σας παρακαλω για αυτα η αν εχετε καποιο να προτείνετε εσεις. ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πάρεις συσκευή που δεν έχει Google. 

Δες το poco x3 nfc

Αααα νομίζω δεν παίρνει κάρτα sd το poco μαζί με 2 σιμ

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου στα 160 δυστυχώς δε παίρνεις κάτι αξιόλογο

Αν ανέβεις γύρω στο 200αρι υπάρχουν αισθητά καλύτερες επιλογές

Τώρα το να θες οπτικό σταθεροποιητή στα 160 ευρώ συγνώμη αλλά μόνο ως αστείο μπορώ να το λάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα 3 καλύτερη επιλογή είναι το Realme 7 εφόσον προτιμάς κάτι σε Huawei δες και το Honor 9X που νομίζω πως εχει υπηρεσίες Google, αν θες πρόταση και για Xiaomi στα λεφτά που διαθέτεις υπάρχει το Redmi Note 9S

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας. Εγώ έχω από το 2013 ένα xiaomi mi3. Το έχω διαλύσει και ακόμα δουλεύεις απλά επειδή δεν παίρνει καινούριες αναβαθμίσεις το Android αρχίσανε σιγά σιγά οι εφαρμογές να μην υποστηριζονται.

Και για αυτό νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το αλλάξω. 

Τώρα ήθελα να ρωτήσω... 

10 ώρες πριν, alan boy είπε

Μην πάρεις συσκευή που δεν έχει Google. 

Τόσο κακό είναι να μην έχει; 

Βλέπω στο διαδίκτυο ότι γίνετε η δουλειά και με to app gallery της huawei. 

9 ώρες πριν, Shineboy είπε

Ανάμεσα στα 3 καλύτερη επιλογή είναι το Realme 7 εφόσον προτιμάς κάτι σε Huawei δες και το Honor 9X

Για το realme 7 έχω έναν ενδιασμο για τον επεξεργαστή. Επειδή είναι mediatek, λειτουργεί η συσκευή με το GPS και τις θερμοκρασίες γενικά καλά όσο οι snapdragon η θα έχω πρόβλημα; 

Οσον αφορά τα honor είναι της huawei η ανεξαρτητοποιηθηκε η εταιρεία; 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ηθελα πάλι xiaomi όχι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος αλλά έτσι κάτι για αλλαγή γιατί το βαρέθηκα. Επισεις όπως προείπα κάπου το χάνει με τόσες συσκευές και ο καταναλωτής δεν ξέρει τι γίνετε νομίζω. 

 

Όσο μεγαλύτερη μπαταρία δεν σημαίνει ότι θα έχει μεγαλύτερη αυτονομία ; 

Επισεις πόσο ram είναι οκ για τις σημερινές Android συσκευές για να μην κολλάει το κινητό; 

 

 

9 ώρες πριν, Shineboy είπε

υπάρχει το Redmi Note 9S

Έχει nfc; συγνώμη όλα μαζί τα ρώτησα... 😁 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καλό σε αυτά τα χρήματα είναι το  realme 7, οι mediatek σήμερα δεν έχουν καμία σχέση με παλιά είναι πάρα πολύ καλοί σε όλα. Και όπως ειπώθηκε μην πάρεις κινητό χωρίς google  μόνο μπελάς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chios είπε

Το πιο καλό σε αυτά τα χρήματα είναι το  realme 7, οι mediatek σήμερα δεν έχουν καμία σχέση με παλιά είναι πάρα πολύ καλοί σε όλα. Και όπως ειπώθηκε μην πάρεις κινητό χωρίς google  μόνο μπελάς είναι.

Να σας πω την αλήθεια και εγώ στο realme 7 είχα κολλήσει γιατί τα έχει όλα αλλά έχει επεξεργαστή mediatek. 😁 

Και σε διάφορα review λένε ότι ο λόγος που έχει μεγαλύτερη μπαταρία από το realme 7 pro είναι επειδή ο mediatek τρώει περισσότερη μπαταρία. Αυτός είναι ο μόνος μου ενδοιασμος 

 

Πόση ram όμως είναι αρκετή για το σημερινό Android ώστε να μην κολλάει; 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα το huawei p40 lite και το πουλησα λογω ελλειψης google services,πηγαινε πολυ ωραια,αψογο μπορω να πω αλλα τελικα μπελας να μην εχει play store..

Πηρα redmi note 9s και σωθηκα....5000 μπαταρια,2sim και micro sd,led notification και snapdragon 720g στα 8nm που σημαινει ελαχιστη δυνατη καταναλωση μπαταριας.Στα 4gb ram τσουλσει χωρις κολληματα (εχει και με 6ram)...Εγω το πηρα 158 ευρω....Λιγο μεγαλο σε μεγεθος αλλα το συνηθισα...Στο κουτι εχει και θηκη σιλικονης αλλα εχει προεγατεστημενο και tempered glass απο το εργοστασιο....

Εναλλακτικα πολυ καλο και το realme 7 αλλα οι mediatek εχουν ιστορικο....και ειναι στα 12nm που σημαινει μεγαλυτερη καταναλωση ενεργειας....Δεν ειναι τυχαιο που το 7 pro εχει snap720g με μικροτερη μπαταρια....Το ιδιο εχουν κανει και στο realme 8 και 8 pro...

Επεξ/σία από osfp1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού θέλεις μόνο με NFC υπάρχει το Honor 9X Lite με Kirin 710 και Google play αλλιώς δες το Nokia 5.3 με Snapdragon 665 όμως δεν φτανουν σε επιδόσεις τον Mediatek G95 επίσης και τα 2 κινητά έχουν λιγότερη RAM (4GB) μικρότερη μπαταρία (4000mAh αντί 5000mAh) και αργή φόρτιση (10Watt αντί 30Watt) του Realme 7.

Η γνώμη μου είναι αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το ποσό που διαθέτεις και να δεις το Redmi Note 9 Pro 64GB που έχει όλα όσα ζητάς (NFC, MircoSD και Snapdragon)  ή αν αλλάξεις γνώμη για τους Mediatek να κοιτάξεις και το Redmi Note 8 Pro 128GB που είναι πολύ καλό κινητό επίσης. Αν πάλι δεν θέλεις Xiaomi σκέψου και το Huawei Nova 5T με τον Kirin 980 που είναι πρακτικά  κινητό ναυαρχίδα και θα το κρατήσεις άνετα για χρόνια αλλά θα πρέπει να ανεβάσεις αρκετά το budget σου οπότε εσύ αποφασίζεις αν αξίζει.

Επεξ/σία από Shineboy
Διορθωση link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, osfp1978 είπε

Ειχα το huawei p40 lite και το πουλησα λογω ελλειψης google services,πηγαινε πολυ ωραια,αψογο μπορω να πω αλλα τελικα μπελας να μην εχει play store..

γεια ποιο λογο ειναι μπελας;;;δεν μπορω να εγκαταστησω τις ιδιες εφαρμογες απο το app gallery;;;

24 λεπτά πριν, Shineboy είπε

Εφόσον θέλεις NFC υπάρχει το Honor 9X Lite με Kirin 710 και Google play αλλιώς δες το Nokia 5.3 με Snapdragon 665 όμως δεν φτανουν σε επιδόσεις τον Mediatek G95 επίσης και τα 2 κινητά έχουν μικρότερη μπαταρία και αργή φόρτιση (10Watt αντί 30Watt του Realme 7). Γνώμη μου είναι αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το ποσό που διαθέτεις και να δεις το Redmi Note 9 Pro 64GB που έχει όλα όσα ζητάς (NFC, MircoSD και Snapdragon)  ή αν αλλάξεις γνώμη για τους Mediatek να κοιτάξεις και το Redmi Note 8 Pro 128GB που είναι πολύ καλό κινητό επίσης.

αν ανεβασω το budget οπως λες φιλε μου λες να δω το redmi note 9 pro αλλα υπαρχει και το realme 7 pro.ποιο ειναι καλυτερο;;;;

οσον αφορα τους mediatek που λες αν αλλαξω γνωμη γιατι;;;να μην τους φοβαμαι γενικα οπως παλια;;;ειναι καλοι;;;

to redmi note 8 pro ναι ειναι καλο το ειδα

ουφ μπερδεμα αυτο με τα κινητα...παλια νομιζω ηταν ποιο ευκολο να επιλεξει καποιος συσκευη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, blackm76 είπε

αν ανεβασω το budget οπως λες φιλε μου λες να δω το redmi note 9 pro αλλα υπαρχει και το realme 7 pro.ποιο ειναι καλυτερο;;;

Είναι καλύτερο το Realme 7 Pro. Έχει AMOLED οθόνη, stereo ηχεία και μικρότερο βάρος. Αλλά είναι και πιο ακριβό.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Είναι καλύτερο το Realme 7 Pro. Έχει AMOLED οθόνη, stereo ηχεία και μικρότερο βάρος. Αλλά είναι και πιο ακριβό.

νομιζω γυρο στα 250 ευρω εχουν και τα 2 αλλα μπορει να κανω λαθος.

απλα πειτε μου κατι...ποση ραμ χρειαζεται ενας μεσος χρηστης συμφωνα με το σημερινο android λειτουργικο συστημα;;;

επισεις το οτι θα εχει μεγαλυτερη μπαταρια καποια συσκευη ειναι απολυτο οτι θα εχει μεγαλυτερη αυτονομια;;;ρωταω γιατι θεωρητικα οι Mediatek επεξεργαστες τρωνε περισσοτερη μπαταρια.ετσι ξερω τουλαχιστον

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

νομιζω γυρο στα 250 ευρω εχουν και τα 2 αλλα μπορει να κανω λαθος.

απλα πειτε μου κατι...ποση ραμ χρειαζεται ενας μεσος χρηστης συμφωνα με το σημερινο android λειτουργικο συστημα;;;

επισεις το οτι θα εχει μεγαλυτερη μπαταρια καποια συσκευη ειναι απολυτο οτι θα εχει μεγαλυτερη αυτονομια;;;ρωταω γιατι θεωρητικα οι Mediatek επεξεργαστες τρωνε περισσοτερη μπαταρια.ετσι ξερω τουλαχιστον

1)4gb ram είσαι στα σημερινά όρια, 6 είσαι κομπλέ, 8 είσαι άνετος. 

2) όχι και δεν έχει να κάνει μόνο με τον επεξεργαστή και δη με τον κατασκευαστή του. Έχει να κάνει και με το os και με το optimization της συσκευής. Δες reviews, οι θεωρίες δεν βοηθάνε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

1)4gb ram είσαι στα σημερινά όρια, 6 είσαι κομπλέ, 8 είσαι άνετος. 

2) όχι και δεν έχει να κάνει μόνο με τον επεξεργαστή και δη με τον κατασκευαστή του. Έχει να κάνει και με το os και με το optimization της συσκευής. Δες reviews, οι θεωρίες δεν βοηθάνε. 

 

ok καταλαβα τι λετε.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...