Προς το περιεχόμενο

Περίεργη πεθερά


Irenecool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα!! Ισως το θέμα να θεωρηθεί άσχετο αλλά είπα να γράψω μπας και πάρω κάποια γνώμη.... Αφορά τη μητέρα του συντρόφου μου η οποία μου φαίνεται περίεργη και ειδικά με τον φίλο μου, νιώθω ότι τον κρίνει συνέχεια για το οτιδήποτε και αυτό συμβαίνει κάθε φορά που βρισκόμαστε όλοι μαζι... Γενικά τα λέει έξω από τα δόντια (αυτό δεν είναι κακο) απλώς όλα έχουν και τα όρια τους, δηλαδή στα παιδιά της μιλάει εντελώς χύμα ,θα τους βρίσει (πχ είσαι χαζό,μαλακισμενο ,όχι πιο χοντρά) ,θα τους κατακρίνει κτλ... Πολλές φορές αφού φεύγουμε από οικογενειακά τραπέζια νιώθω χάλια ψυχολογικα .Πιστευω ότι και ο φίλος μου στεναχωριεται και πικραινεται καταβαθος αλλά δεν το παραδέχεται παρόλο που τον ρωτάω πάντα αν νιώθει καλά και ότι θέλει να μου το εκφράζει... Θεωρώ γενικα ότι οι άνθρωποι μας είναι καλό να μη μας γλείφουν τα αυτιά αλλά να μας λένε πάντα την αλήθεια απλώς όταν η ίδια η μάνα κρίνει τα πάντα με όχι και τόσο κομψό τρόπο είναι άσχημο... Απλώς δε μπορώ να καταλάβω εγώ γιατί επηρεάζομαι τόσο πολύ και γενικά από τέτοιους ανθρώπους και γιατί μου χαλάει τη διάθεση όλο αυτό...Θα ήθελα την άποψη σας , ευχαριστω εκ των προτέρων !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί μεταξύ τους να επικοινωνούν με τέτοια φρασεολογία και να μην τους ενοχλεί. Σίγουρα όχι κοινωνικό αλλά σε πολλές οικογένειες γίνεται.

Να τους το αλλάξεις δύσκολο οπότε ή το αποδέχεσαι ή δεν ξαναπάς στο σπίτι του φίλου σου αφού του το εξηγήσεις με καλό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απευθυνσου σε ψυχαναλυτη..!!!  Εαν σου δημιουργει ψυχολογικο θεμα, τραβα σε ειδικο να το συζητησεις. 

 

 αυτες οι συζητησεις σε δημοσια φορουμ, δεν οδηγουν ΠΟΥΘΕΝΑ....!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cabdik είπε

απευθυνσου σε ψυχαναλυτη..!!!  Εαν σου δημιουργει ψυχολογικο θεμα, τραβα σε ειδικο να το συζητησεις. 

 

 αυτες οι συζητησεις σε δημοσια φορουμ, δεν οδηγουν ΠΟΥΘΕΝΑ....!!! 

Σιγά μην πάρει και ψυχοφάρμακα.

Κλασσική περίπτωση πεθεράς. Θα κάνεις υπομονή οταν πηγαίνετε σπίτι της και όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Irenecool είπε

θα τους βρίσει (πχ είσαι χαζό,μαλακισμενο ,όχι πιο χοντρά)

Πόσο χειρότερα μπορεί να πει τα παιδιά της; 🤣 Να βρίσει μάνες και σόγια μετά;

Πέραν των αστείων, είναι τεράστιο ζήτημα το πώς το πρωτογενές κοινωνικό περιβάλλον (οικογένεια) επηρεάζει την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου. Freud, Lacan και αυτά είναι μόνο η αρχή. Πάντως, όσον αφορά εσένα δεν είσαι υποχρεωμένη να τα δέχεσαι αυτά τα ερεθίσματα αν δεν σου κάνουν καλό όμως μην νομίζεις ότι θα "σώσεις" τον φίλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...