Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής αποχώρηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Δούλευα 4 χρόνια χοντρικά σε ένα σούπερ μάρκετ. Είχα πολύ καλές σχέσεις με τα αφεντικά μου και μεγάλο φόρτο εργασίας αλλά επειδή έμαθα τι μισθοί παίζουν εκεί μέσα αποφάσισα να μην κάνω την ηλίθια πλέον. Και αποφάσισα να παραιτηθώ μιασ και έλεγαν ότι εγώ έπαιρνα τον μεγαλύτερο μισθό άρα δεν έπαιρναν από λόγια να το συζητήσουμε. Έχω παραιτηθει από τισ 12/2/21 με προφορική ανακοίνωση και με ένα απλό σημείωμα. Από τότε δεν έχουν έρθει σε επαφή μαζι μου ούτε αν με έχουν βάλει σε άδεια ούτε να πω να υπογράψω τίποτα. Στο Εργάνη δε φαίνεται κάτι παντωσ και πληρώθηκα κανονικά τον προηγούμενο μηνα και λογικά και αυτόν θα πληρωθώ κανονικά . Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν καμία στραβή ώστε να τουσ πληρώσω κιολασ ;; Να πάω να τουσ βρω η να το αφήσω έτσι ;;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εννοείς ότι πληρώθηκες τον Μάρτιο και θα πληρωθεις και τον απριλιο;

Αν ναι, το συζητάς ακομα; Αφου δεν δικαιουσαι μισθό από τον Φεβρουάριο.  

Αύριο κιόλας να πας να ξεκαθαρίσεις. Τι να το αφήσεις ετσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώθηκα γιατί έχω 26 μέρες άδεια για φέτος και 7 μέρες από πέρυσι που μου χρωστούσαν. Και γιατί να πάω να τουσ το πω από τη στιγμή που μου κολλάνε ένσημα και με πληρώνουν ; Δεν έχω βρει κάτι ακόμα για δουλειά . Άπλωσ η ερώτηση μου είναι αν μου είχαν κάνει παραίτηση δε θα έπρεπε να φαίνεται στο Εργάνη η να μου είχαν πει να πάω να υπογράψω; Υπάρχει κάτι αλλο που θα έπρεπε να γνωρίζω μην την πατήσω ;;; Όσο για το αν θα ξαναπήγαινα ναι αλλά με άλλα λεφτά . Ευχαριστώ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Efi30 είπε

 Και γιατί να πάω να τουσ το πω από τη στιγμή που μου κολλάνε ένσημα και με πληρώνουν ; 

πέρασε η Παρασκευή. περίμενε την επόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Και γιατί να πάω να τουσ το πω από τη στιγμή που μου κολλάνε ένσημα και με πληρώνουν ;

Γιατί όταν σου στείλουν εξώδικο να πληρώσεις αυτά που σου έβαλαν ενώ παραιτήθηκες θα έρθεις να κράζεις τον καπιταλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bitbit είπε

πέρασε η Παρασκευή. περίμενε την επόμενη

Όντως την Παρασκευή θα πληρωθώ. Σε ευχαριστώ που μου το υπενθυμισες. 😁

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Γιατί όταν σου στείλουν εξώδικο να πληρώσεις αυτά που σου έβαλαν ενώ παραιτήθηκες θα έρθεις να κράζεις τον καπιταλισμό.

Με τι αποδείξεις θα μου στείλουν εξώδικο ; Δεν έχω υπογράψει κάτι . Και ούτε φαίνομαι κάπου ... Δεν χτυπάμε κάρτα η ότι άλλο μπορεί να αποδείξει ότι δουλεύω εκεί ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Έλα μου ντε. Κορόιδο εισαι;

Μα ούτε είμαι και ούτε είναι . Πιο πιθανόν είναι να το έχουν ξεχάσει ότι πρέπει να στείλουν να υπογράψω . Και θα το δουν στη μισθοδοσία μου . Στο Εργάνη αν είχαν κάνει κάτι δε θα έπρεπε να φαίνεται ;

1 λεπτό πριν, Jos3ph είπε

Ασε τα αφεντικά , πάρε τηλέφωνο το λογιστήριο να μάθεις.

Χαχα καλό .. εγώ ήμουν το λογιστήριο τουσ( και δεν είμαι λογιστρια) .. και δεν έχουν άτομο ακόμα εκεί .. μόνο τον εξωτερικό λογιστη τουσ .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Αργά ή γρήγορα θα ζητήσουν να τα επιστρέψεις πάντως.

Μπορεισ να μου εξηγήσεις με τι αποδείξεις θα το κάνουν αυτό ; Εάν γνωρίζεις . Ώστε να πάω να το τρέξω το πράγμα . Γιατί οπωσ ανέφερα δεν χτυπάμε κάρτα και από τη στιγμή που μου κολλάνε ένσημα πάει να πει ότι δουλεύω ακόμα για αυτουσ άρα πρέπει να με πληρώνουν είναι λάθος η λογική μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimosthenisG είπε

Δηλαδή δεν ήσουν η πιο ακριβοπληρωμένη?

Όχι. Υπήρχαν άλλοι που έκαναν πολύ λιγότερα και λιγότερες ώρες από εμένα και περνανε παραπάνω και μαύρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεί, με κάποιο τρόπο θα σημειώνουν τις απουσίες. Η αυθαίρετη απουσία πάντως μπορεί να χαρακτηριστεί και ώς καταγγελία της σύμβασης εργασίας.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...