Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής αποχώρηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dtzgr είπε

Μάλλον τους λείπεις και θέλουν να γυρίσεις.

Χαχα μπορεί και αυτό . Δεν μου φαίνεται περίεργο γτ του έχουν φύγει πολλά άτομα και εγώ του κάλυπτα πολλά ποστα..

1 λεπτό πριν, johnieXoX είπε

Εσύ ρώτησες πότε θα υπογράψεις κάτι?

Και όταν είδες λεφτά στο λογαριασμό σου, ενώ είχες παραιτηθεί, γιατί δεν πήρες να ρωτήσεις το πως και το γιατί?

Συγγνώμη εσάς αν σας έβαζαν λεφτά θα πηγαίνατε να ρωτούσατε από την στιγμή που δεν έχω υπογράψει κάτι;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Efi30 είπε
7 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Μάλλον τους λείπεις και θέλουν να γυρίσεις.

Χαχα μπορεί και αυτό . Δεν μου φαίνεται περίεργο γτ του έχουν φύγει πολλά άτομα και εγώ του κάλυπτα πολλά ποστα..

Ε τότε σίγουρα αυτό είναι. Αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα τους έπαιρνα καν. Θα περίμενα να με πάρουν αυτοί και να ζητήσουν συγγνώμη.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Χαχα μπορεί και αυτό . Δεν μου φαίνεται περίεργο γτ του έχουν φύγει πολλά άτομα και εγώ του κάλυπτα πολλά ποστα..

Συγγνώμη εσάς αν σας έβαζαν λεφτά θα πηγαίνατε να ρωτούσατε από την στιγμή που δεν έχω υπογράψει κάτι;;; 

εεε ναι... αφού δεν δουλεύω, γιατί μπήκαν λεφτά?

τα χαρτιά και οι υπογραφές αποδεικνύουν αν δουλεύει κάποιος ή το αν πραγματικά δουλεύει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αφού η επιχείρηση είναι σχετικά μικρή και μιλούσες άμεσα με ιδιοκτήτες σίγουρα η απουσία σου έχει γίνει αισθητή. Στην θέση σου θα επικοινωνούσα με τον εξωτερικό λογιστή και θα του ζητούσα διευκρινήσεις. Υποψιάζομαι ότι σε θέλουν πίσω και περιμένουν να τους τηλεφωνήσεις για να σου κάνουν πρόταση. (απλή υποψία)

Αυτό πιστεύω και εγώ .. αλλά είμαστε και οι δύο εγωιστές 🤪 και εγώ δεν θα κάνω πίσω αν δε μου δώσουν όσα αξίζω για αυτά που έκανα εκεί μέσα ... Αλλά είπα καλύτερα να περιμενω να δω τη μισθοδοσία τη παρασκευή και μετά να κάνω ότι είναι να κάνω .. αν μου βάλουν λιγότερα πάει να πει ότι έχουν κάνει ενέργειες που δεν με έχουν ενημερώσει αν όχι πάει να πει ότι μάλλον μου στέλνουν κόκκινο χαλί 😂😂😂

2 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Ε τότε σίγουρα αυτό είναι. Αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα τους έπαιρνα καν. Θα περίμενα να με πάρουν αυτοί και να ζητήσουν συγγνώμη.

Είμαστε και οι δύο εγωιστές... Άπλωσ είμαι από τη πρώτη μέρα που φτιάχναμε το μαγαζί μέχρι και σήμερα είμασταν σαν οικογένεια και δεν πίστευαν ότι θα παραιτηθώ. Αλλά δε γινόταν άλλο ήμουν ο ΜΑΛΑΚΑΣ με κεφαλαία ομωσ... Αν σας πω όλα αυτά που έκανα στο μαγαζί και πόσες ώρες δούλευα και τι λεφτά έπαιρνα θα μου πείτε γτ καθόμουν .  🤪

5 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

εεε ναι... αφού δεν δουλεύω, γιατί μπήκαν λεφτά?

τα χαρτιά και οι υπογραφές αποδεικνύουν αν δουλεύει κάποιος ή το αν πραγματικά δουλεύει? 

Μπραβο σας αν θα πηγαίνατε και θα το λέγατε ...Λυπάμαι αλλά εγώ δε θα πάω να τουσ πω γτ μου βάλατε λεφτά δεν έχω υπογράψει κάτι και δε φαίνεται πουθενά να έχουν κάνει κάτι και αυτοί από μεριά τους.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Δε θα έπρεπε να με έχουν ενημερώσει να πάω να υπογράψω κάτι ;;; Όσοι είχαν παραιτηθει πριν από εμένα τουσ ενημέρωνα εγώ η ίδια να έρθουν να υπογράψουν μολισ τελείωνε η άδεια τουσ και εφόσον ενημέρωνα το λογιστή μου έστελνε την παραίτησή να την υπογράψουν και να σου τη στείλω με email .. για αυτό εγώ απορώ που δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα .

τι σημαίνει μόλις τελειώσει η άδεια τους? η άδεια πληρώνεται . Η ημερομήνια παραίτησης ειναι συγκεκριμένη και ότι άδειες επιδόματα κλπ εκκρεμούν πληρώνονται. ότι ναναι επιχείρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, squib είπε

τι σημαίνει μόλις τελειώσει η άδεια τους? η άδεια πληρώνεται . Η ημερομήνια παραίτησης ειναι συγκεκριμένη και ότι άδειες επιδόματα κλπ εκκρεμούν πληρώνονται. ότι ναναι επιχείρηση....

Δεν πληρώνει την άδεια.. γιατί όλοι φεύγουν από μόνοι τουσ οπότε δεν έχουν λόγω να πάνε κάπου αλλού οπότε τουσ το κάνει σε στυλ σπάσιμο και καλά ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Μπραβο σας αν θα πηγαίνατε και θα το λέγατε ...Λυπάμαι αλλά εγώ δε θα πάω να τουσ πω γτ μου βάλατε λεφτά δεν έχω υπογράψει κάτι και δε φαίνεται πουθενά να έχουν κάνει κάτι και αυτοί από μεριά τους.    

Ας το κάνουμε πιο απλα: Εστω οτι δεν εχεις ζητήσει να παραιτηθείς, δουλευεις κανονικά.

Δουλευεις part time και σου βάζουν μισθό full time. Θα τους το πεις;
Δουλευεις για 800 ευρώ στην σύμβαση, και σου βάζουν 1400. Θα τους το πεις;
Δεν δουλευεις και δεν δικαιούστε μισθο για οποιονδήποτε λόγο, και σου βάζουν λεφτά. Θα τους το πεις;

Αν η απαντηση ειναι οχι, το αστικό δικαστήριο θα σε αναγκάζει να τα επιστρέψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Δεν πληρώνει την άδεια.. γιατί όλοι φεύγουν από μόνοι τουσ οπότε δεν έχουν λόγω να πάνε κάπου αλλού οπότε τουσ το κάνει σε στυλ σπάσιμο και καλά ... 

κανείς αφού έτσι και αλλιώς φεύγει δε τους έχει κάνει μια καταγγελία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνουμε , αν ζητήσει πίσω τα υπερβάλοντα που δόθηκαν ως μισθός με κατάθεση ενώ δεν πήγαινε στην δουλειά θα αναγκαστεί να τα επιστρέψει , είτε με το καλό είτε με τον επίπονο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Ας το κάνουμε πιο απλα: Εστω οτι δεν εχεις ζητήσει να παραιτηθείς, δουλευεις κανονικά.

Δουλευεις part time και σου βάζουν μισθό full time. Θα τους το πεις;
Δουλευεις για 800 ευρώ στην σύμβαση, και σου βάζουν 1400. Θα τους το πεις;
Δεν δουλευεις και δεν δικαιούστε μισθο για οποιονδήποτε λόγο, και σου βάζουν λεφτά. Θα τους το πεις;

Αν η απαντηση ειναι οχι, το αστικό δικαστήριο θα σε αναγκάζει να τα επιστρέψεις.

Επειδή εγώ δεν είμαι νομοταγής αλλά ούτε και αυτοί . Σαν ενημερώνω πωσ ότι γράφει η σύμβαση μου δεν ισχύει τίποτα.  Άλλες ώρες δουλευα αλλα πόστα έκανα και άλλα λεφτά έπαιρνα ...οπότε άσ τα πούμε στα δικαστήρια γτ εκεί θα έρθουν και άλλοι πρώην συναδέλφοι μου που έχουν φύγει για αυτό το.λογο ...

1 λεπτό πριν, squib είπε

κανείς αφού έτσι και αλλιώς φεύγει δε τους έχει κάνει μια καταγγελία? 

Όχι γτ είναι μικρή κοινωνία και ο ένας γνωρίζει τον άλλον.. μόνο εγώ είμαι η "ξένη " 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Efi30 είπε

Επειδή εγώ δεν είμαι νομοταγής αλλά ούτε και αυτοί . Σαν ενημερώνω πωσ ότι γράφει η σύμβαση μου δεν ισχύει τίποτα.  Άλλες ώρες δουλευα αλλα πόστα έκανα και άλλα λεφτά έπαιρνα ...οπότε άσ τα πούμε στα δικαστήρια γτ εκεί θα έρθουν και άλλοι πρώην συναδέλφοι μου που έχουν φύγει για αυτό το.λογο ...

Όχι γτ είναι μικρή κοινωνία και ο ένας γνωρίζει τον άλλον.. μόνο εγώ είμαι η "ξένη " 😂

Μπερδεύεις τα "εγκλήματα".

Αν σε πάνε δικαστήρια για υπεξαίρεση χρημάτων που κατά τα άλλα δεν σου ανήκουν, άσχετα με τα εσωτερικά της εταιρείας, έχεις χάσει από τώρα.

Αν τους πας εσύ δικαστήρια για κακές συνθήκες εργασίες κλπ. είναι τελείως άλλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μην το ψάχνουμε , αν ζητήσει πίσω τα υπερβάλοντα που δόθηκαν ως μισθός με κατάθεση ενώ δεν πήγαινε στην δουλειά θα αναγκαστεί να τα επιστρέψει , είτε με το καλό είτε με τον επίπονο τρόπο.

Ωραία πείτε ότι είμαι χαζή.   Αλλά θα την πω τη Μαλάκια μου ... Λογίστρια δεν είμαι το εξηγώ από την αρχή .. απλή λογική ομωσ.  .  Για να μου βάλει τα λεφτά στη τράπεζα περνάει μια διαδικασία... Από τον λογιστή του. . που βλέπει πόσες μερεσ έχω δουλέψει πόσες άδειες έχω πάρει η αν έχω πάρει αναρρωτική κτλ άρα μισθοδοσία βγάζει ο λογιστής με αυτά τα στοιχεία που έχει ... Σωστά ;;;άρα αν το αφεντικό μου δεν ενημερώσει ότι εγώ έχω παραιτήθει τη τάδε του μηνός ο λογιστής συνεχίζει και κολλάει ένσημα και με πληρώνει κακόβουλα σωστά;;;;; Άρα ;;;δεν είναι δικό μου θέμα αλλά δικό τουσ που δεν εχουβ κάνει γνωστή την παραίτηση μου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ειναι δικό τους θέμα, και μπορεις να παραπονεθείς ειτε  επισημα είτε ανεπισημα για αυτό.
Το να κρατάς αμοιβη την οποια δεν έχεις δώσει το αντάλαγμα (στην συγκεκριμένη περίπτωση, την εργασία), ειναι παράνομο.

Επεξ/σία από Skrobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Efi30 είπε

 Άρα ;;;δεν είναι δικό μου θέμα αλλά δικό τουσ που δεν εχουβ κάνει γνωστή την παραίτηση μου ... 

Ή απλά δεν μπορούν να τη χωνέψουν και το κρατάνε έτσι μήπως σε γλυκάνουν και αλλάξεις γνώμη και ξαναγυρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Ωραία πείτε ότι είμαι χαζή.   Αλλά θα την πω τη Μαλάκια μου ... Λογίστρια δεν είμαι το εξηγώ από την αρχή .. απλή λογική ομωσ.  .  Για να μου βάλει τα λεφτά στη τράπεζα περνάει μια διαδικασία... Από τον λογιστή του. . που βλέπει πόσες μερεσ έχω δουλέψει πόσες άδειες έχω πάρει η αν έχω πάρει αναρρωτική κτλ άρα μισθοδοσία βγάζει ο λογιστής με αυτά τα στοιχεία που έχει ... Σωστά ;;;άρα αν το αφεντικό μου δεν ενημερώσει ότι εγώ έχω παραιτήθει τη τάδε του μηνός ο λογιστής συνεχίζει και κολλάει ένσημα και με πληρώνει κακόβουλα σωστά;;;;; Άρα ;;;δεν είναι δικό μου θέμα αλλά δικό τουσ που δεν εχουβ κάνει γνωστή την παραίτηση μου ... 

Εσένα βασικά τώρα σου μπήκαν μερικά λεφτά που δεν περίμενες και κατεβάζεις του πούστη της δικαιολογίες για να το περάσεις από τα δικά σου ηθικά φίλτρα.

Λεφτά που δεν σου ανήκουν, βρίσκονται. Και αυτό δεν θα σε ένοιαζε καθόλου, αν δεν μπορούσε ο ιδιοκτήτης σου να τα πάρει με λευκή επιταγή και χωρίς καθόλου μπελά γιατί είσαι 100% λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...