Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής αποχώρηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Μπερδεύεις τα "εγκλήματα".

Αν σε πάνε δικαστήρια για υπεξαίρεση χρημάτων που κατά τα άλλα δεν σου ανήκουν, άσχετα με τα εσωτερικά της εταιρείας, έχεις χάσει από τώρα.

Αν τους πας εσύ δικαστήρια για κακές συνθήκες εργασίες κλπ. είναι τελείως άλλο ζήτημα.

Υπεξαίρεση χρημάτων θεωρείτε και αν ακόμα μου κολλάνε ένσημα στην επιχείρηση;;; Γτ από ότι γνωρίζω για να βγει η μισθοδοσία πρέπει να πηγαίνει βάση και με τισ μερεσ που εχεισ δουλέψει ..άρα ο λογιστής βγάζει τη μισθοδοσία ανάλογα με τις μερεσ άδειασ αναρρωτική άδειας κτλ σωστά;;; Άρα αν ο μισθός μου συνεχίζεται και μπαίνει ο ίδιος πάει να πει ότι δεν έχει ενημερωθεί ο λογιστής ότι τησ τάδε του μηνός εγώ παραιτήθηκα σωστά ;;; Άρα μου κολλάνε κανονικά ένσημα και άσ μην πηγαίνω για δουλειά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Skrobo είπε

Ναι, ειναι δικό τους θέμα, και μπορεις να παραπονεθείς ειτε  επισημα είτε ανεπισημα για αυτό.
Το να κρατάς αμοιβη οποια την οποια δεν έχεις δώσει το αντάλαγμα (στην συγκεκριμένη περίπτωση, την εργασία), ειναι παράνομο.

Το θέμα της δεν είναι αν αυτό που κάνει είναι παράνομο αλλά αν οι εργοδότες μπορούν να το αποδείξουν. 

Το σημείωμα παραίτησης που λες ότι έκανες τι ήταν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Efi30 είπε

Ωραία πείτε ότι είμαι χαζή.   Αλλά θα την πω τη Μαλάκια μου ... Λογίστρια δεν είμαι το εξηγώ από την αρχή .. απλή λογική ομωσ.  .  Για να μου βάλει τα λεφτά στη τράπεζα περνάει μια διαδικασία... Από τον λογιστή του. . που βλέπει πόσες μερεσ έχω δουλέψει πόσες άδειες έχω πάρει η αν έχω πάρει αναρρωτική κτλ άρα μισθοδοσία βγάζει ο λογιστής με αυτά τα στοιχεία που έχει ... Σωστά ;;;άρα αν το αφεντικό μου δεν ενημερώσει ότι εγώ έχω παραιτήθει τη τάδε του μηνός ο λογιστής συνεχίζει και κολλάει ένσημα και με πληρώνει κακόβουλα σωστά;;;;; Άρα ;;;δεν είναι δικό μου θέμα αλλά δικό τουσ που δεν εχουβ κάνει γνωστή την παραίτηση μου ... 

Αυτοί βρε παιδί μου έκαναν λάθος. Είναι χαζοί, ανοργάνωτοι και τα έκαναν σκατά. Αν όμως ζητήσουν τα χρήματα που σου δώσαν πίσω, θα πρέπει να τα δώσεις. Ανεξάρτητα αν έχεις υπογράψει ή όχι την απόλυση.

Το 1ο πρώτο που θα σε ρωτήσει το αστικό δικαστήριο, είναι αν δούλεψες τις μέρες για τις οποίες πληρώθηκες. Ούτε αν έχεις υπογράψει σύμβαση θα σε ρωτήσει, ούτε αν είχες απολυθεί ούτε τίποτα. Το ουσιαστικό είναι ότι πληρώθηκες για μέρες που δεν δούλεψες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Το θέμα της δεν είναι αν αυτό που κάνει είναι παράνομο αλλά αν οι εργοδότες μπορούν να το αποδείξουν. 

Το σημείωμα παραίτησης που λες ότι έκανες τι ήταν; 

Σε ευχαριστώ που κατάλαβες την ερώτηση μου ...  Σε ένα χαρτί η παραίτηση ισχύει σου παραδίδω τα κλειδιά του μαγαζιού και του χρηματοκυβωτιου καλή συνέχεια με λυπημένη φάτσα ... Νομίζω ότι αυτό δεν είναι νόμιμο ώστε να με πάνε στα δικαστήρια που μου λένε κάποιοι 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγκαταλειψη θεσης εργασιας ειναι

καταγγελια και δικη μετα οπου επιστρεφεις ενσημα,λεφτα,αδειες τα παντα

υπαρχει και σχετικη νομολογια απο αλλες τετοιες περιπτωσεις

η αποδειξη βρισκεται στις καταβολες μισθων μεσω τραπεζας

εσυ δε μπορεις να αποδειξεις οτι παραιτηθηκες αφου δεν ο εκανες γραπτως

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Efi30 είπε

Σε ευχαριστώ που κατάλαβες την ερώτηση μου ...  Σε ένα χαρτί η παραίτηση ισχύει σου παραδίδω τα κλειδιά του μαγαζιού και του χρηματοκυβωτιου καλή συνέχεια με λυπημένη φάτσα ... Νομίζω ότι αυτό δεν είναι νόμιμο ώστε να με πάνε στα δικαστήρια που μου λένε κάποιοι 😂😂😂

Βαθιά νυχτωμένη δυστυχώς. Νομίζει με κουτοπονηριές εξαπατά κάποιον από τα λεφτά του.

Καλοφάγωτα ρε κούκλα μου τι άλλο να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, Efi30 είπε

 αν σας έβαζαν λεφτά θα πηγαίνατε να ρωτούσατε από την στιγμή που δεν έχω υπογράψει κάτι;;; 

Φυσικά, διότι δεν πρόκειται για δεδουλευμένα μάλλον. 

Κατατα κοιτα, κανεις δεν δινει χρημα ετσι χωρις λογο κι αν το κανει, δεν θα το χαλαλισει σκεπτόμενος πως "ελα μωρε καλη κοπελα η Εφη, ας της κανουμε δωρακι και δυο μισθουλακια για την γλυκα". Κατ' επεκταση, θα θελησουν τα χρήματα τους πισω. Πως θα αποδείξουν ότι δεν πατησες στη δουλεια δυο μηνες? Απλο, αν φτάσει εκεί η ιστορία, θα βαλουν τους συναδέλφους σου να καταθεσουν. Αν δεν σε έχει δει κανεις 2 μηνες, τοτε έχεις να πατησεις στο μαγαζι 2 μηνες :lol:

Οποτε, κάποια στιγμή θα κληθείς να επιστρέψεις τα χρήματα, αρα μην τα διαχειριζεσαι ως δικά σου, γιατι δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιούσαι την άδεια. Περσινή και φετινή. Οπότε ουσιαστικά βρισκόσουν σε άδεια μέχρι πριν λίγες μέρες.πλεον πρέπει να πας να υπογράψεις οικηοθελης αποχώρηση. Δικαιούσαι επίδομα αδείας και επίδομα πασχα μέχρι και σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει ερθει η ώρα να κλειδώσει το θέμα, και κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις (ξερουμε ολοι οτι εισαι εξυπνη και καταλαβαινεις), θα κλείσω με μια υπενθυμιση:

Το οτι καποιος κανει σε κάτι λάθος, δεν δικαιολογεί το δικό σου λάθος. 

Καλή σου επιτυχία στο δικαστήριο. 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

εγκαταλειψη θεσης εργασιας ειναι

καταγγελια και δικη μετα οπου επιστρεφεις ενσημα,λεφτα,αδειες τα παντα

υπαρχει και σχετικη νομολογια απο αλλες τετοιες περιπτωσεις

η αποδειξη βρισκεται στις καταβολες μισθων μεσω τραπεζας

εσυ δε μπορεις να αποδειξεις οτι παραιτηθηκες αφου δεν ο εκανες γραπτως

έδωσε το χαρτί με την λυπημένη φατσούλα.. προφανώς θα πήρε και υπογεγραμμένο αντίγραφο από το αφεντικό της ότι παρελήφθε το χαρτί με την λυπημένη φατσούλα..

μαζί με την υπογραφή του θα έβαλε και αυτός λυπημένη φατσούλα.. ίσως και μια με γλωσσίτσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Εσένα βασικά τώρα σου μπήκαν μερικά λεφτά που δεν περίμενες και κατεβάζεις του πούστη της δικαιολογίες για να το περάσεις από τα δικά σου ηθικά φίλτρα.

Λεφτά που δεν σου ανήκουν, βρίσκονται. Και αυτό δεν θα σε ένοιαζε καθόλου, αν δεν μπορούσε ο ιδιοκτήτης σου να τα πάρει με λευκή επιταγή και χωρίς καθόλου μπελά γιατί είσαι 100% λάθος.

Πρώτον μη γίνεσαι αγενησ . συζήτηση κάνουμε . Ψυχραιμία.. τα λεφτά που μπήκαν το Μάρτη είναι από την άδεια μου και αφορά και μέχρι τησ 12 Φλεβάρης που δούλεψα... Άρα καλά έκαναν και μου τα έβαλαν εγώ λέω σε περίπτωση που μου βάλουν και τον Απρίλη λεφτά που έχει τελειώσει η άδεια μου τι κάνω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ξέρεις καλύτερα τι γίνεται στην επιχείρηση που δούλευες από τον κάθε άσχετο με το θέμα καταστροφολόγο του Insomnia. Το πιο πιθανό έτσι πως τα λες είναι να μην γίνει τίποτα. Αρκετές ελληνικές επιχειρήσεις είναι τέρμα χύμα και υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Τα έχουμε ζήσει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Efi30 είπε

Πρώτον μη γίνεσαι αγενησ . συζήτηση κάνουμε . Ψυχραιμία.. τα λεφτά που μπήκαν το Μάρτη είναι από την άδεια μου και αφορά και μέχρι τησ 12 Φλεβάρης που δούλεψα... Άρα καλά έκαναν και μου τα έβαλαν εγώ λέω σε περίπτωση που μου βάλουν και τον Απρίλη λεφτά που έχει τελειώσει η άδεια μου τι κάνω ... 

ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Efi30 είπε

Ψυχραιμία..

Εγώ ψύχραιμος είμαι κοπέλα μου ευτυχώς δεν μου χρωστάει κανένας τίποτα και δεν χρωσταώ πουθενά πέρα από το σπίτι στην τράπεζα και το πληρώνω κάθε μήνα με θρησκευτική ευλάβεια. Δικαστήρια περνάω μόνο απέξω καμιά φορά.

Τέρας ψυχραιμίας είμαι μην αγχώνεσαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnieXoX είπε

έδωσε το χαρτί με την λυπημένη φατσούλα.. προφανώς θα πήρε και υπογεγραμμένο αντίγραφο από το αφεντικό της ότι παρελήφθε το χαρτί με την λυπημένη φατσούλα..

μαζί με την υπογραφή του θα έβαλε και αυτός λυπημένη φατσούλα.. ίσως και μια με γλωσσίτσα..

Με εκανεσ και γέλασα... Σε ευχαριστώ... Οπωσ καταλαβαίνεις.  Δεν αποδεικνύει κάτι αυτό ούτε για αυτουσ ούτε για εμένα ... Εμένα η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να κινηθώ να τι αφήσω έτσι η να πάω να τουσ πιάσω να τουσ πω τι γίνεται με την παραίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...