Προς το περιεχόμενο

Οικειοθελής αποχώρηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

Ξανακοίταξα το ημερολόγιο οτι ήταν Δευτέρα και όχι Παρασκευή!

😂

monday GIF by Demic

μην αγχώνεσαι, έγραψε παραπάνω ότι θα περιμένει μέχρι την παρασκευή οπότε λογικά θα μας ενημερώσει, άρα θα τηρήσει την παράδοση του φορουμ.

Αναμένουμε λοιπόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η θεωρία λέει ότι τον Μάρτιο πληρώθηκες αυτά που δούλεψες για Φεβρουάριο όπου και δήλωσες υποτίθεται παραίτηση.

Απο εκεί και πέρα δικαιούσαι αποζημίωση αδείας εφόσον σου χρωστούσανε άδεια και ποσοστό από δώρο πάσχα και επίδομα αδείας.

Την αποζημίωση αδείας φυσιολογικά πρέπει να την πήρες με την παραίτηση. Το δώρο πάσχα θα το λάβεις όταν πάρουν και οι άλλοι, δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να στο δώσει τώρα.

Αλλιώς κάτι έχεις κάνει στραβά και το μόνο σίγουρο είναι ότι λεφτά δεν χαρίζουν από όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Γινεται να εργαζεσαι πχ σαν τεχνικος πεδιου σε παροχο και να σου πουν οτι δεν σε διωχνουμε αλλα σε στελνουμε πωλησεις αλλιως δηλω παραιτηση; 

αυτό ίσως να αποτελεί λόγο για να ισχυριστείς βλαπτική μεταβολή και να μη δεχτείς την αλλαγή της θέσης.

θα πρέπει να ρωτήσεις εργατολόγο.. κοίτα για κάποιο εργατικό κέντρο ή κάποιο σωματείο. ακόμα και στο google να ψάξεις για κάποιον, ίσως να καταφέρεις με ένα τηλέφωνο να πάρεις μια πρώτη γνώμη.

1 ώρα πριν, Efi30 είπε

Δε καταλαβαίνω το λογο που επιτηθεσαι αν δε σου αρέσει η ερώτηση μου μπορούσες πολύ απλά να την αγνοήσεις. Η ερώτηση μου δεν ήταν αν θα με καταλάβουν είναι τι πρέπει να κάνω εγώ από τη στιγμή που δε με έχουν ενημερώσει και αν θα έχω θέμα . Για το ποιοσ έχει οικονομικά προβλήματα η όχι δε το γνωρίζει κανενασ. Και εγώ έχω και οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα για αυτό και δούλευα παραπάνω από το κανονικό σε εκείνο το μαγαζί και δεν ήξερα τι σημαίνει αργία ρεπό και ωράριο. Δε θεωρώ να πίεσα κανέναν να μου απαντήσει και ποσό άλλο εσένα ... Καλή συνέχεια και μάθε να σέβεσαι τους ανθρώπους δεν είναι όλοι σαν εσένα ... 

Η σύμβαση μου από τότε που ξεκίνησα αναγράφει ταμειασ .. 

Σε ευχαριστώ πολύ .. το διάβασα και εγώ αυτό και από αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορώ και εγώ να τον τρέξω αυτή τη στιγμή από τη στιγμή που δεν έχει δηλώσει την παραίτηση μου εδώ και τόσο καιρό ... Ούτε δηλωμένη άδεια έχει κάνει ... Άπλωσ δεν θέλω να φτάσω στα άκρα μέχρι να πληρωθώ και να δω τι θ μου βάλει σαν μισθοδοσία ... 

Έτσι ήταν η κατάσταση μου 4 χρόνια που δούλευα εκεί 😂😂😂😂😂

Δεν έχω υπογράψει σύμβαση .. την έχουν στο Εργάνη αλλά δεν έχω υπογράψει ποτέ και ούτε αντίγραφο έχω .. δεν απολύομαι.. παραίτησή δήλωσα ... Εκτοσ κι αν μου κάνουν αυτοί απόλυση . Τεσοα σε ευχαριστώ πολύ θα δω μέχρι την παρασκευή που πληρώνομαι το θα μου βάλει και αναλόγως θα πράξω μετα.

sorry, αλλά έχω σταματήσει να απαντάω για το δικό σου θέμα. μέχρι τουλάχιστον να ανταλλάξετε κάνα χαρτί με φατσούλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η επιχείρηση δεν έχει κάνει καμία ενέργεια (εξώδικο ή επίδοση αποχώρησης με δικαστικό επιμελητή), θα συνεχίσει να πληρώνει μισθό και ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά ρωτάς στο ινσόμνια αγνώστους γιατί δε σε έχουν απολύσει ακόμα αντί να πάρεις απλά ένα τηλέφωνο στον εργοδότη ή στο λογιστήριο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι η στάση τους σε αποθάρρυνε να ζητήσεις την αύξηση που ήθελες δεν δικαιολογεί το να κρατήσεις χρήματα που δεν σου ανήκουν. Νομικά δεν γνωρίζω πως μπορεί να εξελιχθεί η ιστορία, υποθέτω πως είτε έχει γίνει λάθος και να ζητηθούν πίσω τα χρήματα, είτε να αφορούν την πληρωμή των αδειών σου άρα όλα οκ, είτε στην χειρότερη να βρεθείς μπλεγμένη. Κανένα σενάριο δεν φέρνει κάποιου είδους δικαίωση. Στην επόμενη δουλειά προσπάθησε να διεκδικείς από την αρχή αυτά που πιστεύεις ότι αξίζεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...