Προς το περιεχόμενο

"Μισο" κιλο ψωμι αραγε ποσο ζυγιζει ?


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βάρος του μισοκιλου ψωμιού (σε τεμάχιο) νομίζω μειώθηκε επί Παπαδοπούλου, για να μην φανεί  αύξηση τιμής στον κόσμο. Έκτοτε το βάρος ήταν περίπου στα 360-380 γρ, για μετά το 1980 είμαι σίγουρος. Το "μισό κιλό ψωμί" είναι απλά μια έκφραση, με την τιμή του τεμαχίου να καθορίζεται φυσικά από την αναγωγή σε κιλό. Σαφώς ο κάθε φούρνος υποχρεούται πλεον να αναφέρει την τιμή  κιλού, όπως τα μακαρόνια στο σούπερ, πχ. Βάσει αυτού, αν ο πελάτης ζητά να πληρώσει με το ζύγι, δεν θα πάρει 500γρ. ψωμί με 0.8€ αλλά το βάρος του τεμαχίου (360γρ. έστω)  επί την τιμή κιλού (2.22€ για το παράδειγμα).

Υποθέτω οτι οποίος έχει θέμα με την τιμή των φούρνων, έχει δει και την τιμή κιλού των ψωμιων του τοστ, των συσκευασμένων παξιμαδιων, κριτσινιων κτλ στα σούπερ και είτε την βρίσκει λογικοτατη και δεν σχολιάζει, είτε απλά δεν καταλωνει από γαμωτο....

Τέλος,  καλό ψωμί χωρίς πρόσθετα στα 0,60€ μάλλον δεν υπάρχει, όπως κουραμπιές με βούτυρο στα 3€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

φτιαχτε μονοι σας σε φορμα μισο κιλο στη κουζινα....ευκολο και ξερεις τι εχει μεσα

αλλωστε ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι δε τρωμε πολυ ψωμι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

κατεψυγμένες ζύμες δεν χρησιμοποιεί το lidl?

Δεν γνωρίζω. Αν έχεις πρόσβαση, πάρε ψωμάκια pretzel για να πάρεις μια ιδέα.

Spoiler

How I Met Your Mother Foodgasm GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν γνωρίζω. Αν έχεις πρόσβαση, πάρε ψωμάκια pretzel για να πάρεις μια ιδέα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

How I Met Your Mother Foodgasm GIF

 

https://www.arcadia938.gr/index.php/diafora/to-know-us-better/20718-levidi-o-mamalakhs-kai-to-kalytero-pswmi-ths-elladas αυτό κάποτε,τωρα δυστυχώς όχι

Χωριάτικο πραγματικό,ζυμωμένο στο χερι,κράταγε μια εβδομάδα,η κυρά Ντίνα σου πούλαγε ψωμί αν ήθελε και ήταν στις καλές της.Τωρα πάει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ η επιχειρηματολογία ορισμένων που για να παραπονεθείς για την τιμή ενός προϊόντος ή υπηρεσίας πρέπει πρώτα να έχεις καλύψει όλο το φάσμα ομοειδών (ή και μη) προϊόντων  ή υπηρεσιών.

Δηλαδή για τσακωθώ με τον υδραυλικό που δεν μου έκοψε απόδειξη πρέπει απαραίτητα να έχω μπινελικώσει τον ηλεκτρολόγο, τον γιατρό ή τον λογιστή.

Ή για να στραβώσω με την χρέωση της φρατζόλας πρέπει πρώτα να έχω κάνει, αν όχι διατριβή, τουλάχιστον έρευνα πάνω σε όλα τα αρτοσκευάσματα. Και φυσικά η φρατζόλα πρέπει, για κάποιο ακατανόητο σε εμένα λόγο, να είναι η τελευταία της σειράς που θα ασχοληθώ.

Προσωπικά μπορεί να μην έχω μέχρι τώρα ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα 2 ή 5 λεπτά στη φρατζόλα, εν γνώσει μου ότι συμβαίνει αυτό. Και ούτε απαραίτητα πρεσβεύω ότι πρέπει να κάνουμε άμεσα την "επανάσταση της φρατζόλας". Από το σημείο αυτό όμως, μέχρι το να λέμε (αρκετοί από εμάς ;)) ότι αυτό που γίνεται στην πράξη είναι σωστό και δεν αποτελεί κακή (για να μην πω παράνομη ) εμπορική πρακτική, η απόσταση είναι μεγάλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Το ότι μπορεί να το πουλάει όσο θέλει δεν σημαίνει ότι και θα το κάνει, καθώς υπάρχουν και αλλού "πορτοκαλιές".

Κανείς δεν θέλει να διώξει πελάτες έχοντας (εμφανώς) ακριβότερες τιμές, ειδικά αν το προϊόν του δεν έχει κάτι διαφορετικό για να το υποστηρίξει. Το "στρογγύλεμα" όμως στην τιμή περνάει απαρατήρητο. Βλέπεις ότι οι περισσότεροι δεν έχουν καν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας που παίρνουν καθημερινά. Έτσι δεν ξέρουν αν πληρώνουν λιγότερο ή περισσότερο προϊόν. Αν όμως η φρατζόλα χρεωνόταν 90 λεπτά αντί για 80 ή 85 που έχει ο παραδίπλα, μια χαρά μπορεί να χτυπούσε καμπανάκι.

Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι αυτό το "στρογγύλεμα" (με δεδομένο ότι είχαν κάνει αρκετό σαματά όταν είχε ξαναβγεί στη φόρα η υποχρέωση για ζύγιση) αφορά στρογγύλεμα προς τα κάτω, μάλλον ζεις σε πιο αγγελικό κόσμο από αυτόν που ζω εγώ.

Ή ίσως απλά εγώ να είμαι κακόπιστος ;)

Sorry αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, ούτως ή άλλως το πουλάνε όσο θέλουν. Δεν ξέρω αν στην πόλη σου ισχύει κάτι διαφορετικό, αλλά στην δική μου την φρατζόλα των min 350 γραμμαρίων την βρίσκεις από 70 έως 90 λεπτά, και συγκεκριμένα ο φούρνος στην γειτονιά μου την έχει 70 λεπτά και όσες φορές την έχω ζυγίσει έχω δει 370-380 γραμμάρια (άρα 1,84 - 1,89€/κιλό). Τι διαφορά νομίζεις θα είχε για αυτόν αν άρχιζε να πουλάει με βάρος βάζοντας τιμή 1,90€/κιλό και μετά το ζύγισμα έκανε στρογγυλοποίηση από τα 71 ή 72 λεπτά στα 70? Ή μήπως νομίζεις θα προτιμούσε να το βάλει 1,85€ χωρίς να κάνει στρογγυλοποίηση ώστε να φανεί πιο φτηνός από τον δίπλα που πουλάει 1,90€?

 Αλήθεια πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των πελατών είναι τόσο άσχετοι/αδιάφοροι που δεν έχουν καν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας που παίρνουν καθημερινά (άρα και την τιμή κιλού πληρώνουν), ενώ ταυτόχρονα είναι τόσο καρμίρηδες/γύφτοι ώστε να αλλάξουν φούρνο αν μάθουν πως έχει 0,05€ χαμηλότερη τιμή?

Υπόψιν όσα έγραψα αφορούν το βασικό προϊόν τους, και όχι το ψωμί τύπου μπαγκέτας για το οποίο μίλησε ο ts που ζυγίζει 250+ και το δίνουν στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, ούτως ή άλλως το πουλάνε όσο θέλουν. Δεν ξέρω αν στην πόλη σου ισχύει κάτι διαφορετικό, αλλά στην δική μου την φρατζόλα των min 350 γραμμαρίων την βρίσκεις από 70 έως 90 λεπτά, και συγκεκριμένα ο φούρνος στην γειτονιά μου την έχει 70 λεπτά και όσες φορές την έχω ζυγίσει έχω δει 370-380 γραμμάρια (άρα 1,84 - 1,89€/κιλό). Τι διαφορά νομίζεις θα είχε για αυτόν αν άρχιζε να πουλάει με βάρος βάζοντας τιμή 1,90€/κιλό και μετά το ζύγισμα έκανε στρογγυλοποίηση από τα 71 ή 72 λεπτά στα 70? Ή μήπως νομίζεις θα προτιμούσε να το βάλει 1,85€ χωρίς να κάνει στρογγυλοποίηση ώστε να φανεί πιο φτηνός από τον δίπλα που πουλάει 1,90€?

 Αλήθεια πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των πελατών είναι τόσο άσχετοι/αδιάφοροι που δεν έχουν καν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας που παίρνουν καθημερινά (άρα και την τιμή κιλού πληρώνουν), ενώ ταυτόχρονα είναι τόσο καρμίρηδες/γύφτοι ώστε να αλλάξουν φούρνο αν μάθουν πως έχει 0,05€ χαμηλότερη τιμή?

Υπόψιν όσα έγραψα αφορούν το βασικό προϊόν τους, και όχι το ψωμί τύπου μπαγκέτας για το οποίο μίλησε ο ts που ζυγίζει 250+ και το δίνουν στην ίδια τιμή.

Η λογική μου είναι η λογική που λέει ότι έχουμε δύο ειδών προϊόντα. Αυτά που είναι με το τεμάχιο και αυτά που είναι με το κιλό/λίτρο. Στην παρούσα φάση η ισχύουσα νομοθεσία λέει ότι το ψωμί είναι (καλώς ή κακώς) με το κιλό. Και άρα έτσι θα πρέπει να πωλείται μέχρι αυτό να αλλάξει. Το "αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις να στο ζυγίσουν" δεν με καλύπτει προσωπικά.

Και όχι, δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας τους. Εκτός πια αν και ο κοινωνικός μου μικρόκοσμος αποτελεί εξαίρεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris_216 είπε

Η λογική μου είναι η λογική που λέει ότι έχουμε δύο ειδών προϊόντα. Αυτά που είναι με το τεμάχιο και αυτά που είναι με το κιλό/λίτρο. Στην παρούσα φάση η ισχύουσα νομοθεσία λέει ότι το ψωμί είναι (καλώς ή κακώς) με το κιλό. Και άρα έτσι θα πρέπει να πωλείται μέχρι αυτό να αλλάξει. Το "αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις να στο ζυγίσουν" δεν με καλύπτει προσωπικά.

Αλλάζεις θέμα, αυτό που συζητούσαμε πριν ήταν περί "στρογγυλέματος" και πως ακριβώς επηρεάζει τον φούρναρη, όχι αν σε καλύπτει προσωπικά ή όχι μια φράση που ΔΕΝ είπα.

16 λεπτά πριν, haris_216 είπε
33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 Αλήθεια πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των πελατών είναι τόσο άσχετοι/αδιάφοροι που δεν έχουν καν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας που παίρνουν καθημερινά (άρα και την τιμή κιλού πληρώνουν), ενώ ταυτόχρονα είναι τόσο καρμίρηδες/γύφτοι ώστε να αλλάξουν φούρνο αν μάθουν πως έχει 0,05€ χαμηλότερη τιμή?

Και όχι, δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν εικόνα για το βάρος της φρατζόλας τους. Εκτός πια αν και ο κοινωνικός μου μικρόκοσμος αποτελεί εξαίρεση.

Το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το εάν το στατιστικό δείγμα του μικρόκοσμου σου είναι επαρκές, είναι ότι διάβασες μόνο τη μισή ερώτηση, δεν μπορεί να γίνει κουβέντα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.arcadia938.gr/index.php/diafora/to-know-us-better/20718-levidi-o-mamalakhs-kai-to-kalytero-pswmi-ths-elladas αυτό κάποτε,τωρα δυστυχώς όχι

Χωριάτικο πραγματικό,ζυμωμένο στο χερι,κράταγε μια εβδομάδα,η κυρά Ντίνα σου πούλαγε ψωμί αν ήθελε και ήταν στις καλές της.Τωρα πάει και αυτό.

ένα υπόγειο μαγαζάκι καμιά 50 κατηφόρα από την πλατεία δεν είναι (ή ήταν, έχω να πάω από το 2019) ;

εντάξει, έχω φάει και καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

https://www.arcadia938.gr/index.php/diafora/to-know-us-better/20718-levidi-o-mamalakhs-kai-to-kalytero-pswmi-ths-elladas αυτό κάποτε,τωρα δυστυχώς όχι

Χωριάτικο πραγματικό,ζυμωμένο στο χερι,κράταγε μια εβδομάδα,η κυρά Ντίνα σου πούλαγε ψωμί αν ήθελε και ήταν στις καλές της.Τωρα πάει και αυτό.

Για μένα το τοπ έβερ ήταν της γιαγιάς στο χωριό, ζυμωμένο με προζύμι και ψημένο στο φούρνο με ξύλα.

(μαζί με 2 πίτες, ένα μέτρο διάμετρο η καθεμία)

Αλλά μιλάμε για άλλες εποχές, αν βρεις τώρα τέτοιο ψωμί το πληρώνεις αδρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ένα υπόγειο μαγαζάκι καμιά 50 κατηφόρα από την πλατεία δεν είναι (ή ήταν, έχω να πάω από το 2019) ;

εντάξει, έχω φάει και καλύτερο...

Το 19 είχε χαλάσει ήδη.Καλό ήταν μέχρι το 2010 περίπου.

Απο τότε ψωμί απο τον φουρνο στην είσοδο δεξιά   ερχόμενος απο Τρίπολη.

 

Μου αρέσει πάλι το ψωμί απο το Ναύπλιο.Απο όποιο φούρνο  και να έχω αγοράσει ήταν πολύ ωραίο.

Βεβαια περι ορέξεως ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αλλάζεις θέμα, αυτό που συζητούσαμε πριν ήταν περί "στρογγυλέματος" και πως ακριβώς επηρεάζει τον φούρναρη, όχι αν σε καλύπτει προσωπικά ή όχι μια φράση που ΔΕΝ είπα.

Το πρόβλημα δεν έχει σχέση με το εάν το στατιστικό δείγμα του μικρόκοσμου σου είναι επαρκές, είναι ότι διάβασες μόνο τη μισή ερώτηση, δεν μπορεί να γίνει κουβέντα έτσι.

Ζητώ συγνώμη αν φάνηκε να σου προσάπτω το "αν θες ζήτα να στο ζυγίσουν" το οποίο και προφανώς δεν είπες. Απλά στη ροή του λόγου και απαντώντας σε εσένα συνέχισα τη σκέψη μου και σε άλλα που διάβασα.

Ως προς το δεύτερο σκέλος, ναι πιστεύω ότι και υπάρχουν άνθρωποι (πολλοί) που δεν ξέρουν για το βάρος του ψωμιού όπως και ότι θα άλλαζαν κάποιοι φούρνο (για φούρνο λέω πάντα και όχι για τρόπο ζωής, παίρνοντας το αυτοκίνητο για να πάνε για ψωμί 3km μακριά) για καλύτερη τιμή. Και μάλιστα προσωπικά δεν θα τους χαρακτήριζα ούτε γύφτους ούτε καρμίρηδες (το βρίσκω λίγο άκομψο καθώς δεν μπορείς να ξέρεις το πορτοφόλι και τις προτεραιότητες του καθενός).

Κι έτσι από περιέργεια, σε ένα προϊόν με τιμές γύρω στα 60-70 λεπτά ποιο ποσό θα σου φαινόταν άξιο να συζητηθεί, αν το 5λεπτο το θεωρείς ευτελές.

Σημ Μια χαρά γύρους κάνει ο κόσμος (δεν το κρίνω απλά το καταθέτω σαν γεγονός) για να βρει βενζίνη, γάλα, κλπ κάποια λεπτά φθηνότερα.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το 19 είχε χαλάσει ήδη.Καλό ήταν μέχρι το 2010 περίπου.

Απο τότε ψωμί απο τον φουρνο στην είσοδο δεξιά   ερχόμενος απο Τρίπολη.

 

Μου αρέσει πάλι το ψωμί απο το Ναύπλιο.Απο όποιο φούρνο  και να έχω αγοράσει ήταν πολύ ωραίο.

Βεβαια περι ορέξεως ........

Είναι η γυναίκα από Κανδήλα, οπότε πάμε χρόνια εκεί, οπότε έχω φάει αρκετές φορές, εντάξει καλό μου φαινόταν πάντα, αλλά δεν έπεφτα και κάτω να χτυπιέμαι

Καλά το λες βέβαια, περί ορέξεως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...