Προς το περιεχόμενο

Αστυνομία (εργασία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε ότι αξίζει ένας νέος να ακολουθήσει το επάγγελμα του αστυνομικού αν του αρέσει; Ακούω πολλούς να λένε ότι τα λεφτά είναι λίγα ;Αν κάποιος το ακολουθήσει θα μπορούσε να κάνει τπτ άλλο παράλληλα για έξτρα εισόδημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gii είπε

Πιστεύετε ότι αξίζει ένας νέος να ακολουθήσει το επάγγελμα του αστυνομικού αν του αρέσει; Ακούω πολλούς να λένε ότι τα λεφτά είναι λίγα ;Αν κάποιος το ακολουθήσει θα μπορούσε να κάνει τπτ άλλο παράλληλα για έξτρα εισόδημα;

Μισθό ΔΥ βγάζουν οι αστυνομικοί. Μεταθέσεις δεν έχουν.  Δε το λες και άσχημα από άποψη μισθού συγκριτικά με άλλες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bilya είπε

κανενας ΔΥ δεν μπορεί να δουλευει νομιμα αλλού.

σε πολλές περιπτώσεις μπορεί με αδεια από την υπηρεσία του, πχ αρκετοι αστυνομικοί συνεχιζουν να εργάζονται ως προπονητες πολεμικών τεχνών. υπάρχουν βεβαια αρκετοί περιορισμοί ως προς τη φυση του επαγγελματος και το εισόδημα που αποφέρει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gii είπε

Πιστεύετε ότι αξίζει ένας νέος να ακολουθήσει το επάγγελμα του αστυνομικού αν του αρέσει;

Αν σου αρέσει εσένα εμάς τι μας ρωτάς? 😉

9 ώρες πριν, gii είπε

Ακούω πολλούς να λένε ότι τα λεφτά είναι λίγα ;

αν βγεις στα 20 από τη σχολή αστυφυλάκων και παίρνεις 900 με 1000 κάθε μήνα βρέξει χιονίσει είναι πολλά ή λίγα? 

 

9 ώρες πριν, gii είπε

Αν κάποιος το ακολουθήσει θα μπορούσε να κάνει τπτ άλλο παράλληλα για έξτρα εισόδημα;

Ναι, ντελιβεράς (παράνομα), ταρίφας (παράνομα), μπράβος (παράνομα) κλπ κλπ αλλά και συγγραφές βιβλίων (νόμιμα), προπονητής (νόμιμα) κλπ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αν σου αρέσει εσένα εμάς τι μας ρωτάς? 😉

αν βγεις στα 20 από τη σχολή αστυφυλάκων και παίρνεις 900 με 1000 κάθε μήνα βρέξει χιονίσει είναι πολλά ή λίγα? 

 

Ναι, ντελιβεράς (παράνομα), ταρίφας (παράνομα), μπράβος (παράνομα) κλπ κλπ αλλά και συγγραφές βιβλίων (νόμιμα), προπονητής (νόμιμα) κλπ κλπ

Για το θέμα οικογένειας μου λένε μετά ότι είναι λίγα τα λεφτά όσο είσαι νέος είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gii είπε

Για το θέμα οικογένειας μου λένε μετά ότι είναι λίγα τα λεφτά όσο είσαι νέος είναι καλά

Πολύ γενικό μου ακούγεται. Πολλά παίζουν ρόλο για να κάνεις οικογένεια και να μπορείς να τη συντηρείς. Πχ αν δεν εργάζεται η γυναίκα ναι είναι δύσκολα τα πράματα, αν όμως εργάζεται και είναι κ αυτή πχ ΔΥ γιατί όχι;

Επεξ/σία από StavrosApost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gii είπε

Για το θέμα οικογένειας μου λένε μετά ότι είναι λίγα τα λεφτά όσο είσαι νέος είναι καλά

Λίγα δεν τα λες νομίζω. Άλλωστε υπάρχουν και σταθερές αυξήσεις όσο περνάνε τα χρόνια/ανεβαίνεις βαθμό, ειδικά αν δουλεύει και η σύζυγος τα καταφέρνετε. Φυσικά όμως μην περιμένεις ότι θα ζήσεις σαν βασιλιάς, αν θες λεφτά ξεχνάς δημόσιο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτείς είναι αν σου αρέσει. Γιατι μπορεί να πας σε σώμα που μπορεί να έρχεσαι αντιμέτωπος με πολίτες που διαδηλώνουν (δεν εννοώ μπαχαλάκηδες αλλά πολίτες με δίκαια αιτήματα) και μπορεί να χρειαστεί όπως πολλές φορές συμβαίνει να πέσουν και μερικές ψιλές. Εγώ προσωπικά και μόνο για αυτό δεν θα πήγαινα. Επίσης έχει και επικινδυνότητα εγκληματικότητα κτλ). Δες αυτά πρώτα και μετά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καταρχήν το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτείς είναι αν σου αρέσει. Γιατι μπορεί να πας σε σώμα που μπορεί να έρχεσαι αντιμέτωπος με πολίτες που διαδηλώνουν (δεν εννοώ μπαχαλάκηδες αλλά πολίτες με δίκαια αιτήματα) και μπορεί να χρειαστεί όπως πολλές φορές συμβαίνει να πέσουν και μερικές ψιλές. Εγώ προσωπικά και μόνο για αυτό δεν θα πήγαινα. Επίσης έχει και επικινδυνότητα εγκληματικότητα κτλ). Δες αυτά πρώτα και μετά τα χρήματα.

Ντάξει ανάλογα και σε ποια υπηρεσία θα βρεθεί βέβαια. Αν πάει πχ στην τροχαία θα ασχολείται μόνο με τα τροχονομικά και τη ρύθμιση στους δρόμους. Άμα πάει πχ στα ΜΑΤ θα είναι στις διαδηλώσεις αυτές που λες. Άμα πάει πχ άμεση δράση εκεί πιθανόν να έρθει αντιμέτωπος με κακοποιούς. Δεν τα κάνεις όλα. Η κάθε υπηρεσία έχει τα δικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, txcellas είπε

Για πανελλήνιες μιλάς ts η με κάποια προκήρυξη  για ειδικούς φρουρούς γιατί έχουν διαφορά νομίζω.

πανελληνιες ειτε αστυφυλων ειτε αξιωματικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gii είπε

πανελληνιες ειτε αστυφυλων ειτε αξιωματικων

Από πανελλήνιες βγαίνεις ανακριτικός υπάλληλος (είτε περνάς αστυφυλάκων είτε αξιωματικών) που σημαίνει ότι κατά κόρον θα εκτελείς χρέη αξιωματικού υπηρεσίας σε τμήματα τάξης, ασφαλείας ή τροχαίας. Υπάρχει όμως και πιθανότητα να σε στείλουν στα ματ, ειδικά άμα έχεις το σωματότυπο που προβλέπεται για εκεί. Άμα γενικά δε θες να βγεις δρόμο εγώ θεωρώ πως είναι σίγουρα καλύτερο να μπεις μέσω πανελληνίων και όχι από προκήρυξη. Μέσω προκηρύξεων ναι μεν δεν θα έχεις τόσες ευθύνες μιας και δε βγαίνεις ανακριτικός υπάλληλος, ωστόσο θα κάνεις σκοπιές και περιπολίες στους δρόμους, οπότε και ο κίνδυνος είναι πιο αυξημένος. 

Επίσης να ξέρεις ότι είναι μύθος αυτό που λένε πολλοί ότι οι αξιωματικοί είναι στα γραφεία και οι αστυφύλακες στους δρόμους. Έστω ότι βγαίνεις από αστυφυλάκων και πας σε τμήμα θα σε βάζουν να κάνεις αξιωματικός υπηρεσίας (ειδικά άμα το ζητήσεις και συ), μιας και υπάρχουν απίστευτες ανάγκες. Βέβαια να ξέρεις ότι αξιωματικός υπηρεσίας είσαι μεν σε γραφείο αλλά έχεις ευθύνες, παίρνεις καταθέσεις, μηνύσεις, υπογράφεις κλπ κλπ. Δεν είναι εύκολος ο ρόλος σου, απλώς θεωρητικά όπως σου είπα δεν κινδυνεύεις γιατί δεν είσαι έξω στο δρόμο.

Επεξ/σία από StavrosApost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι λογικά είσαι ανήλικος και είναι αδύνατο να ξέρεις αν θέλεις να κάνεις αυτή τη δουλειά για 35χρονια χωρίς σταματημό η μέχρι να φτάσεις 60 χρονων. Θα πρέπει όμως κάτι να σου αρέσει για να το επιλέξεις. Τώρα επειδή ρωτάς για τα λεφτά αν είναι λίγα η πολλά δε νομίζω να πλούτισε κανεις/πεινασε.

Για έξτρα εισόδημα υπάρχουν πδ που ορίζουν τι μπορείς να κάνεις στο δημόσιο τομέα για έξτρα εισόδημα. Επιλογές υπάρχουν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι λογικά είσαι ανήλικος και είναι αδύνατο να ξέρεις αν θέλεις να κάνεις αυτή τη δουλειά για 35χρονια χωρίς σταματημό η μέχρι να φτάσεις 60 χρονων. Θα πρέπει όμως κάτι να σου αρέσει για να το επιλέξεις. Τώρα επειδή ρωτάς για τα λεφτά αν είναι λίγα η πολλά δε νομίζω να πλούτισε κανεις/πεινασε.

Για έξτρα εισόδημα υπάρχουν πδ που ορίζουν τι μπορείς να κάνεις στο δημόσιο τομέα για έξτρα εισόδημα. Επιλογές υπάρχουν πάντα.

κατι εχω ακουσει οτι μπορεις να γινεις προπονητης νμζ γυμναστης και αυτα τα συναφη εφοσον βεβαια παρεις αδεια απο τον διοικητη νμζ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...